OLD FILM FESTIVAL – OldCamera.pl patronem medialnym

OldCamera.pl patronat medialny - Old Film Festival 2021

Już wkrótce rusza nowy festiwal filmowy w całości poświęcony produkcjom powstałym w pierwszej połowie XX wieku, zachowanym na starych taśmach 8, 9.5, 16 i 28 mm. Pokazy filmów odbędą w dniach 7-10 października 2021 roku w ponadstuletnim bydgoskim Kinie Pomorzanin. OldCamera.pl objęła patronatem medialnym to ciekawe wydarzenie. Prawdziwa gratka dla miłośników starego kina!

Czym jest OLD FILM FESTIVAL?

OLD FILM FESTIVAL Bydgoszcz 2021 to czterodniowe wydarzenie poświęcone historycznym, prywatnym zbiorom filmów na starych (tzw. wąskich) taśmach filmowych. Wyświetlane w trakcie festiwalu produkcje będą w większości czarno-białe, nieme i pozbawione ścieżki dźwiękowej, którą podczas pokazu zastąpi muzyka wykonywana na żywo. Wachlarz prezentowanych utworów jest niezwykle szeroki, Organizatorzy stawiają sobie za cel wielotematyczność i różnorodność gatunkową filmów mieszczących się w metrażu 15-20 minut.

W bydgoskim Kinie Pomorzanin zaprezentowane zostaną dokumenty i kroniki, a także filmy obyczajowe, przyrodnicze, etiudy oraz bajki i animacje. Formuła festiwalu jest otwarta i dopuszcza filmy z całego świata, które w przeważającej części opisują historię i kulturę kraju, w jakim zostały zrealizowane. Każdy wielbiciel starego kina znajdzie więc coś dla siebie, a widzowie dystansujący się dotychczas względem klasycznego kina być może dadzą się porwać niepowtarzalnemu urokowi dawnych produkcji.

Dyrektorem Artystycznym i Pomysłodawcą OLD FILM FESTIVAL jest Józef Herold – Bydgoszczanin, animator kultury oraz społecznik, z wykształcenia nauczyciel muzyki. W ramach projektu „Chopin przyjechał” zorganizował w ponad 120 małych miasteczkach w Polsce recitale chopinowskie. Przez 17 lat redaktor naczelny Gazety Wyborczej w Bydgoszczy i Toruniu. Autor powieści „Przypadki Borysa Kupkina”, „Miasteczka D.”, „Bajek na cały tydzień”, „Ostatniego dnia ks. Jerzego Popiełuszki” oraz monografii „Historia Rotary w Polsce”. Wydał audiobook na podstawie „Przypadków Borysa Kupkina” w interpretacji Andrzeja Grabowskiego. Reżyser, scenarzysta i producent filmów „Taryfa Rulewskiego”, „Ostatnia droga”, „Razem/Osobno”, „Biblioteka Mistrzów”.

OLD FILM FESTIVAL Bydgoszcz 2021

Nabór filmów oraz Konkurs filmowy: 16

Jeszcze do 31 sierpnia 2021 roku trwa nabór filmów do pierwszej edycji Festiwalu. Jak czytamy na stronie Organizatorów, posiadacze archiwów filmowych na starych taśmach mogą przekazać do zbiorów Festiwalu materiał o dowolnej tematyce i czasie trwania. Warunkiem jest rok produkcji, do 1959 roku włącznie, a także nośnik: 8, 9.5, 16 i 28 mm. Zakwalifikowane tytuły zostaną wyświetlone podczas październikowych pokazów, a także wezmą udział w Plebiscycie Publiczności. Kontakt pod adresem e-mail: biuro@oldfilmfestival.pl

W ramach OLD FILM FESTIVAL odbywa się również interesujący konkurs, który potrwa do 15 września 2021 roku. Wystarczy nakręcić własny, jednominutowy film. Technika i forma klipu pozostają dowolne, a jedynym kryterium jest czas trwania do 60 sekund oraz zachowanie tytułu Szesnaście, który autor powinien poddać interpretacji. Nagrodą główną w konkursie jest 2000 PLN.

OLD FILM FESTIVAL – kiedy i gdzie?

OLD FILM FESTIVAL odbędzie się w dniach 7-10.10.2021 roku w Kinie Pomorzanin w Bydgoszczy. To najstarsze zachowane w pierwotnym kształcie kino jednosalowe w Bydgoszczy. Zostało ono wybudowane w 1914 roku jako jeden z wystawnych „świetlnych pałaców” pod nazwą Kristall-Palast, do końca XX wieku pełnił rolę najbardziej reprezentacyjnej i największej, premierowej – a z czasem i kultowej – sali w mieście.

OldCamera.pl serdecznie poleca Państwu to wydarzenie. Nie może Was zabraknąć!

Strona internetowa Festiwalu: https://www.oldfilmfestival.pl/

Projekt finansowany ze środków miasta Bydgoszczy.

 

Organizator Festiwalu
Kino Pomorzanin Sp. z o.o., ul. Focha 12, 85-070 Bydgoszcz
Prezes Fundacji Kino Pomorzanin Michał Orzechowski
Siedziba Festiwalu
Kino Pomorzanin, ul. Gdańska 10, 85-005 Bydgoszcz
Dyrektor Artystyczny Festiwalu Józef Herold
Dyrektor Festiwalu Marcin Pietras
Kontakt +48 578 220 750 | biuro@oldfilmfestival.pl
strona internetowa: oldfilmfestival.pl

Źródła: materiały prasowe organizatora