Paul Newman – filmy top 10 w karierze aktora

Paul Newman był żywą legendą Hollywood. Pozostawił po sobie szereg pasjonujących kreacji bohaterów zdeterminowanych, pełnych energii i wrażliwości, często skomplikowanych i walczących z nierównościami systemu. Pamiętamy jego zachwycające spojrzenie błękitnych oczu, szelmowski uśmiech, charyzmę i wielkie serce, a przede wszystkim bogaty dorobek aktorski i reżyserski. OldCamera.pl przedstawia wybór dziesięciu najlepszych filmów z inspirującymi rolami niezapomnianego Paula Newmana.

Paul Newman – filmy

1. Nieugięty Luke (Cool Hand Luke, 1967)

Paul Newman - filmy - Nieugięty Luke

W głośnym dramacie więziennym Stuarta Rosenberga Paul Newman stworzył ikoniczną kreację niezłomnego bohatera. Nieugięty Luke, będący adaptacją powieści Donna Pearce’a, to wybitna pozycja amerykańskiej kinematografii, zarówno pod względem interesującej strony wizualnej, jak i ważnego przekazu społecznego płynącego z ukazanej historii. Zbuntowany, niezależny, do końca wierny własnym zasadom w nierównej walce z systemem i rzucający wyzwanie samemu życiu – taki właśnie jest Luke Jackson. I jego niezapomniany uśmiech… nikt nie wykonałby go lepiej od Paula Newmana!

2. Żądło (The Sting, 1973)

Filmy z Paulem Newmanem - Żądło

Klasyka komedii kryminalnej, będąca jednym z ekranowych spotkań Paula Newmana i Roberta Redforda z reżyserem George’em Royem Hillem. W nagrodzonym siedmioma Oscarami Żądle Paul Newman stworzył jedną z najlepszych ról w swej barwnej karierze. Zagrał tu Henry’ego Gondorffa, doświadczonego oszusta finansowego, który wraz z Johnnym Hookerem postanawia zemścić się za śmierć przyjaciela i zrobić wielki przekręt. Ofiarą mistyfikacji ma paść gangster Doyle Lonnegan (w tej roli Robert Shaw). Żądło zachwyca swą nietypową formą narracji, błyskotliwym humorem, a także retro stylistyką zdjęć oddających klimat Ameryki lat 30. ubiegłego stulecia.

3. Ruchomy cel (Harper, 1966)

Filmy z Newmanem - Ruchomy cel

W intrygującym filmie kryminalnym Jacka Smighta Paul Newman gra błyskotliwego detektywa Lew Harpera, który otrzymuje zlecenie od niepełnosprawnej żony (Lauren Bacall) zaginionego milionera. Mężczyzna przepadł bez śladu w drodze na lotnisko. Śledztwo Harpera prowadzi go do tajemniczej sekty Czcicieli Słońca… Kreacja Paula Newmana z obrazu Ruchomy cel to wybitny popis jego legendarnego talentu – aktor perfekcyjnie, z wyczuciem i przy dopracowaniu najdrobniejszych szczegółów czy to mimiki twarzy, czy prostego gestu wrzucenia papierka do kosza, kreśli interesujący portret cynicznego detektywa, od którego wprost nie można oderwać wzroku.

4. Kotka na gorącym blaszanym dachu (Cat on a Hot Tin Roof, 1958)

Najlepsze filmy z Paulem Newmanem - Kotka na gorącym blaszanym dachu

Ekranizacja wybitnej sztuki Tennessee Williamsa. Akcja filmu Richarda Brooksa rozgrywa się na tle amerykańskiego południa lat 50., swoistej ostoi konserwatyzmu, gdzie na urodziny śmiertelnie chorego plantatora przybywają jego dwaj synowie z rodzinami. Spotkanie ujawnia skomplikowane relacje między członkami familii oraz ich skrywane przez lata pretensje.

Paul Newman wykreował w Kotce na gorącym blaszanym dachu rewelacyjną postać Bricka Pollitta, którego małżeństwo przechodzi głęboki kryzys. Partnerowała mu Elizabeth Taylor, jako ponętna Maggie. Bohater Newmana to postać wrażliwa i tragiczna, skrępowana koniecznością ukrywania swej homoseksualnej orientacji. Aktor zasłużenie otrzymał za swój występ pierwszą z wielu nominacji do Nagród Akademii. To jedna z najsłynniejszych i najznakomitszych ról w jego filmografii.

5. Werdykt (The Verdict, 1982)

Paul Newman filmy ranking - Werdykt

Wyśmienity dramat sądowy w reżyserii Sidneya Lumeta. Paul Newman gra w nim Franka Galvina – adwokata mierzącego się z problemem alkoholowym, a także poważnym kryzysem w karierze. W ręce prawnika trafia nowa sprawa, która okazuje się największym wyzwaniem zawodowym w całym jego życiu: w wyniku błędu lekarskiego młoda kobieta zapadła w śpiączkę, a strona pozwana dąży do ugody. Adwokat decyduje się jednak zawalczyć o sprawiedliwość i doprowadza do procesu.

Film powstał na podstawie powieści Barry’ego Reeda. Werdykt odsłania przed widzem skrywane demony systemu sądownictwa, w tym korupcję i brak empatii, ale pokazuje również, że nawet najbardziej beznadziejna sprawa może zakończyć się sukcesem, jeśli mamy w sobie odpowiednią siłę i determinację. U boku Paula Newmana wystąpił tu znakomity James Mason jako Ed Concannon. Na szczególną uwagę zasługują klimatyczne, niekiedy mroczne zdjęcia Andrzeja Bartkowiaka.

6. Butch Cassidy i Sundance Kid (Butch Cassidy and the Sundance Kid, 1969)

Najlepsze role Paula Newmana - Butch Cassidy

Wybitna pozycja w twórczości George’a Roya Hilla z pogranicza gatunków antywesternu, komedii i dramatu. Z filmu pochodzi nagrodzona Oscarem piosenka Raindrops Keep Fallin’ on My Head. Tytułowi Butch Cassidy (Paul Newman) i Sundance Kid (Robert Redford) cieszą się złą sławą, rabują pociągi i banki, a przy tym zdają się być nieuchwytni. Uciekając przed wymiarem sprawiedliwości, rewolwerowcy decydują się na wyjazd do Boliwii. Tam narażają się jednak lokalnej armii. Butch Cassidy i Sundance Kid to klasyka opowieści z Dzikim Zachodem w tle oraz niesamowity popis aktorskich zdolności Roberta Redforda i Paula Newmana… w towarzystwie niezapomnianego roweru!

7. Bilardzista (The Hustler, 1961)

10 ról Paula Newmana - Bilardzista

Wyróżniony dwoma Oscarami dramat Roberta Rossena, którego scenariusz powstał na podstawie powieści Waltera Tevisa. Charyzmatyczny bohater Paula Newmana z czarno-białego filmu Bilardzista to młody i utalentowany gracz, który odnosi coraz to większe sukcesy w bilardzie, pokonując kolejnych mistrzów. Jednak zbyt wysoka pewność siebie strąca go z samego szczytu kariery i Eddie Felson na nowo musi odbudować własną pozycję oraz nadszarpniętą dumę… Kontynuację losów Eddiego „Fast” Felsona odnajdziemy w filmie Martina Scorsese Kolor pieniędzy z 1986 roku.

8. Między linami ringu (Somebody Up There Likes Me, 1956)

Ranking filmów z Paulem Newmanem - Między liniami ringu

Inspirujący dramat biograficzny Roberta Wise’a, według scenariusza Ernesta Lehmana, przedstawia losy amerykańskiego boksera i mistrza świata wagi średniej – Rocky’ego Graziano. W filmie przyszłego sportowca poznajemy, jako problematycznego i zbuntowanego nastolatka, który doświadcza przemocy domowej. Rocky przyłącza się również do ulicznego gangu, a przez liczne kradzieże trafia na sześć lat do więzienia. Po wyjściu na wolność zostaje powołany do wojska, tam dezerteruje, przez co znów trafia za kraty.

Tym razem Rocky odkrywa w sobie uśpiony talent: zaczyna trenować boks, a po zakończonym wyroku postanawia zawalczyć o własne marzenie sportowej kariery. Między linami ringu to jeden z pierwszych filmów Paula Newmana. Rola Rocky’ego Graziano przyniosła pozytywne recenzje krytyków i została ciepło przyjęta przez publiczność. Sam film uhonorowano zaś dwoma Nagrodami Akademii.

9. Hombre (1967)

Paul Newman film - Hombre

Przejmujący western w reżyserii Martina Ritta, będący adaptacją powieści Elmore Leonarda. Paul Newman wystąpił w nim jako porwany w dzieciństwie i wychowany przez plemię Apaczów John Russell, zwany Hombre. Niespodziewanie dziedziczy on po zmarłym ojcu pensjonat, a za pieniądze z jego sprzedaży kupuje stado koni, chcąc wrócić na prerię. Opuszcza miasto wraz z Alexem Favorem, który zdefraudował sporą sumę pieniędzy z kasy rezerwatu, jego żoną oraz pozostałymi znajomymi. Pasażerowie zostają jednak zaatakowani przez czterech niebezpiecznych bandytów…

10. Kolor pieniędzy (The Color of Money, 1986)

Paul Nemwan filmy - spis - Kolor pieniędzy

Po szeregu nominacji i Nagrodzie Honorowej w 1986 roku Paul Newman uzyskał swego jedynego Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego dopiero w 1987 roku za film Kolor pieniędzy. W słynnym dramacie Martina Scorsese ponownie wcielił się w postać doświadczonego bilardzisty Eddiego Felsona, który to staje się mentorem dla obiecującego Vincenta (w tej roli Tom Cruise). Splot zdarzeń doprowadzi bohaterów do wzajemnego pojedynku w grze, który okaże się faktycznym sprawdzianem nie tylko ich talentów, ale też przyjaźni.

Udostępnij “Paul Newman – filmy top 10 w karierze aktora” swoim znajomym.