Top 10 – polskie szlagiery z przedwojennych filmów

Wielokrotnie piosenki z filmów stawały się popularniejsze od samego obrazu i były niezbędnym elementem programu scenicznego nie tylko artystów, którzy wykonali je po raz pierwszy na potrzeby filmów, ale również znanych śpiewaków na przestrzeni wieku.

Polskie szlagiery z przedwojennych filmów

1. Miłość Ci wszystko wybaczy z filmu Szpieg w masce

Szlagiery filmowe - Miłość ci wszystko wybaczy

Utwór, który od prawie dziewięćdziesięciu lat obecny jest w polskiej kulturze – nadal wykorzystywany w wielu filmach i serialach, a liczba jego coverów wciąż rośnie. O tym, że miłość potrafi zamienić smutek w śmiech prawdopodobnie potrafi zanucić kilka pokoleń. Hance Ordonównie wraz z Julianem Tuwimem, autorem słów piosenki, i Henrykiem Warsem, kompozytorem muzyki, udało się stworzyć szlagier, który nie traci na popularności od 1933 roku i określany jest największym przebojem przedwojennego kina.

Piosenka pochodzi z filmu Szpieg w masce, w którym Hanka Ordonówna zagrała główną rolę żeńską. Aktorka i piosenkarka występując w kabarecie Małe Qui Pro Quo, będącym w tamtym czasie jednym z najpopularniejszych tego typu rozrywek w Warszawie, często wykonywała swój najpopularniejszy walc ku uciesze publiczności. Z czasem stał się on wizytówką Ordonówny i nieodłącznym elementem jej wystąpień nie tylko na warszawskich scenach.

2. Umówiłem się z nią na dziewiątą z filmu Piętro wyżej

Przedwojenne szlagiery - Umówiłem się z nią na 9

Wielki przebój z 1937 roku, który wykonał Eugeniusz Bodo w rytm muzyki skomponowanej przez Henryka Warsa, ze słowami Emanuela Szlechtera. Swoją wersję piosenki od czasu premiery filmu wykonało kilkadziesiąt artystów scen polskich, wśród nich Mieczysław Fogg, Bohdan Łazuka, Robert Janowski, Anna Dereszowska czy Krzysztof Zalewski. W ostatnich latach piosenka doczekała się również wykonania w wersji disco polo.

3. Sex appeal z filmu Piętro wyżej

Przedwojenny szlagier - Sex appeal

Podium zamyka wspomniana już wielka trójka artystów muzyki filmowej dwudziestolecia – piosenka w wykonaniu Bodo, którą współtworzył Wars i Szlechter. Aktor wykonuje piosenkę w jednej z ostatnich scen w filmie w stroju ponętnej blondynki. Motyw ten inspirowany był postacią ówczesnej amerykańskiej aktorki Mae West, która znana była ze swojego rozwiązłego stylu życia. Piosenka doczekała się coverów wykonanych przez między innymi Annę Jantar, Barbarę Rylską i Justynę Steczkowską.

4. Już nie zapomnisz mnie z filmu Zapomniana melodia

Szlagiery przedwojenne - Już nie zapomnisz mnie

Wykonana przez wielkiego amanta dwudziestolecia międzywojennego, Aleksandra Żabczyńskiego piosenka stała się popularnym szlagierem po premierze filmu w 1938 roku. Chociaż Zapomniana melodia są komedią muzyczną i obfitują w wykonania muzyczne tekstów Ludwika Starskiego, to piosenka śpiewana przez filmowego Stefana Franckiewicza na przestrzeni lat okazała się być najczęściej wykonywaną przez wielkich artystów sceny polskiej.

5. Ach śpij, kochanie z filmu Paweł i Gaweł

Polska muzyka filmowa - Ach śpij, kochanie

Kołysanka, którą po raz pierwszy na ekranie wykonali aktorzy wcielający się w tytułowych bohaterów czyli Eugeniusz Bodo i Adolf Dymsza dla Violetty (Helena Grossówna). Urocza piosenka dla dzieci napisana przez Ludwika Starskiego z muzyką Henryka Warsa usypia najmłodszych od 1938 roku. Scena z filmu Paweł i Gaweł została odwzorowana w serialu biograficznym Bodo (2016) gdzie kołysankę wykonali Tomasz Schuchardt i Bartłomiej Kotschedoff. Oprócz wersji wykonanej na potrzeby serialu piosenka doczekała się wykonań między innymi Mieczysława Fogga, Grzegorza Turnau i Magdy Umer, Anny Marii Jopek, Antoniego Długosza i Maryli Rodowicz.

6. Ada! To nie wypada! z filmu Ada! To nie wypada

Fajne piosenki z polskich filmów - Ada, to nie wypada

Energiczna, wesoła piosenka w wykonaniu Lody Niemirzanki do słów Jerzego Jurandota i muzyki Zygmunta Wiehlera po premierze filmu w 1936 roku stała się wielkim przebojem. Do dziś pozostaje najpopularniejszym utworem wykonywanym przez Niemirzankę i dotychczas doczekał się wielu aranżacji w wykonaniu popularnego przed wojną Chóru Dana, czy wielkich gwiazd polskiej muzyki powojennej – Ireny Santor i Sławy Przybylskiej.

7. Tylko we Lwowie! z filmu Włóczęgi

piosenki z polskich filmów przedwojennych - Tylko we Lwowie

Wykonana przez filmowy duet batiarów lwowskich Szczepka (Kazimierz Wajda) i Tońka (Henryk Vogelfänger) piosenka mówiąca o trzecim co do wielkości mieście II RP. Tekst napisany został na potrzeby filmu z 1939 roku przez Emanuela Szlechtera (który notabene był mieszkańcem Lwowa) a kompozytorem muzyki został Henryk Wars. Scena z wykonaniem na miejskim rynku przez batiarów piosenki stała się niemal wizytówką zarówno aktorów jak i miasta – wykonywana była na ulicach lwowskiego rynku przez ulicznych grajków.

Po sukcesie filmu Wajda i Vogelfänger wykonywali utwór jeszcze nieraz, chociażby w audycji Polskiego Radia – Wesołej Lwowskiej Fali. Dziś we Lwowie piosenkę można usłyszeć w jednej z sal Muzeum Piwa, która poświęcona jest alkoholowym trunkom z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

8. Powróćmy jak za dawnych lat z filmu Manewry miłosne

Przedwojenne piosenki - Powróćmy jak za dawnych lat

Wykonywana przez Tolę Mankiewiczównę i Aleksandra Żabczyńskiego piosenka, napisana przez Jerzego Jurandota do muzyki Henryka Warsa z 1935 roku stała się hymnem zakochanych. Utwór pozwolił również na umocnienie pozycji duetu scenicznego Mankiewiczówna – Żabczyński w świadomości widzów, dzięki czemu pojawiali się w różnych przedwojennych produkcjach jako para kochanków.

9. Baby, ach te baby! z filmu Zabawka

Piosenki przedwojenne - Baby! Ach te baby

Piosenka w wykonaniu Eugeniusza Bodo ze słowami autorstwa Jerzego Nela z muzyką skomponowaną przez Romana Palestera na potrzeby filmu z 1933 roku stała się na tyle popularna, że aktor jeszcze w tym samym roku nagrał studyjną wersję utworu, która nieco różni się od ekranowej.

10. Ach jak przyjemnie z filmu Zapomniana melodia

Przedwojenne piosenki filmowe - Ach, jak przyjemnie

Wykonana przez Helenę Grossówną i Jadwigę Andrzejewską wraz z damskim chórem wesoła i energiczna piosenka zdecydowanie zapisała się w pamięci nie tylko widzów oglądających film w sali kinowej w 1938 roku. Ludwikowi Starskiemu (autor słów) i Henrykowi Warsowi, kompozytorowi muzyki, wraz z aktorkami udało się stworzyć szlagier, którym inspirowało się na przestrzeni lat wielu twórców, nagrywając swoje wersje piosenki.

Udostępnij “Top 10 – polskie szlagiery z przedwojennych filmów” swoim znajomym.

Anna Barańska

Anna Barańska - absolwentka wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej. Współpracowała ze studiem EgoFilm i Teatrem Collegium Nobilium. Interesuje się historią XIX i XX wieku, ze szczególnym uwielbieniem historii Warszawy i Lwowa, co poskutkowało ukończeniem kursu na przewodnika miejskiego PTTK po Warszawie i kursu na społecznego opiekuna zabytków. Współpracuje z “Lwowskim Biuletynem Informacyjnym”.