Pomysły na prezent dla kinomana

Co podarować na szczególną okazję kinomanom? To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu z nas w okresie przedświątecznej gorączki. Podpowiadamy, czym w tym roku możecie zaskoczyć pod choinką pasjonatów starego kina oraz wielbicieli legendarnych gwiazd. Oto nasze pomysły na ciekawe świąteczne prezenty dla fanów kina i filmowców.

Pomysły na świąteczny prezent dla kinomanów

Zestaw kinomaniaka inspirowany postacią Charliego Chaplina

Zestaw kinomana Chaplin

Charlie Chaplin w stroju Włóczęgi

To propozycja świątecznego upominku dla najbardziej kreatywnych pomocników Św. Mikołaja. Jeśli chcecie zaskoczyć swoim prezentem miłośnika starych komedii czy pasjonata historii kina, możecie stworzyć własny filmowy zestaw wzorowany na legendarnym Charlie Chaplinie. Z czego powinien składać się taki zestaw? Przede wszystkim z nieodzownych atrybutów postaci Trampa wypracowanej przez największego komika w dziejach – a więc laski oraz melonika. Do tego możecie dołączyć biografię wielkiego artysty (np. autorstwa Petera Ackroyda) lub kolekcję największych dzieł Chaplina. Efekt „wow” murowany!

Książkowy prezent dla miłośników starego kina

Filmowy prezent - książka Twarze i Maski

Wśród pomysłów na świąteczną niespodziankę dla fanów X muzy oraz moli książkowych świetną propozycją okaże się filmowa książka. Biografie wielkich gwiazd kina, wywiady, przewodniki po najważniejszych dziełach światowej kinematografii, podręczniki czy pozycje ukazujące ciekawostki z planów filmowych z pewnością ucieszą każdego kinomaniaka. Jeśli nie wiecie co kupić, polecamy naszą książkę „Twarze i Maski. Ostatni wielcy kochankowie kina” (wyd. ebookowo, 2021), która przeniesie Was prosto do świata klasycznego Hollywood i złotej ery amerykańskiego kina. Marilyn Monroe, Paul Newman, Greta Garbo, Elizabeth Taylor, Alfred Hitchcock czy Rita Hayworth to tylko niektóre z legend wielkiego ekranu pojawiających się na kartach naszej opowieści o romansach, wielkich tragediach i skandalach czy szczęśliwych małżeństwach najsłynniejszych gwiazd starego kina.

Naszą książkę zbiorową polecają m.in. czasopismo kulturalne „Presto”, blogi Książkowe Inspiracje oraz Klub Filmowy, a także przyjaciele naszego portalu – krytycy oraz badacze kina Rafał Glapiak i Robert Siwczyk. „Twarze i Maski” można nabyć w największych księgarniach internetowych, m.in. Tania Książka, Świat Książki czy empik (link).

Prezent dla kinomaniaka i fanów starego kina

Audrey Hepburn sukienka pomysł na prezent

Audrey Hepburn w kostiumie do filmu Śniadanie u Tiffany’ego

A jak zaskoczyć w święta miłośniczkę złotej ery Hollywood i stylu glamour? Świetną odpowiedzią jest film „Śniadanie u Tiffany’ego”, który zna każda fanka starego kina i aktorskiego dorobku nieśmiertelnej ikony stylu – Audrey Hepburn. To właśnie w tym dziele Audrey pojawia się na ekranie w klasycznej małej czarnej od Huberta de Givenchy w towarzystwie biżuterii i długiej fifki do papierosa. Idealnym prezentem dla Waszej partnerki, córki lub przyjaciółki będzie więc wzorowana na ikonicznej kreacji Audrey Hepburn prosta, czarna sukienka – nieodzowny element garderoby każdej kobiety. Do tego możecie dołączyć wspomniany film na DVD lub gadżety z wizerunkiem wybitnej aktorki (np. kalendarz, notatnik) – uśmiech na twarzy obdarowywanej osoby gwarantowany!

Pomysły na filmowy prezent

Prezent dla kinomaniaka

Świąteczne prezenty w filmowym stylu to ponadto karnety do kina lub wejściówki na festiwale filmowe. Dobrym pomysłem na upominek dla osób preferujących oglądanie filmów w domowym zaciszu okaże się natomiast zakup dostępu do platformy VOD (np. Netflix czy HBO). Jeśli macie w swoim kręgu prawdziwych kinomaniaków sprawdzoną propozycją na prezent będą ponadto gadżety filmowe – klaps filmowy, krzesło reżysera ze spersonalizowanym napisem czy koszulki, kubki i notatniki z wybranym przez Was wizerunkiem gwiazdy bądź kultową sceną z filmu.

Jeśli znacie ulubioną produkcję obdarowywanej osoby, możecie ponadto rozpatrzeć zakup plakatu filmowego – sama pamiętam, jak pewnego roku skakałam z radości po otrzymaniu plakatu „Psychozy” Hitchcocka 🙂. Nie ma też chyba takiego kinomana, którego nie ucieszyłaby klasyka prezentu filmowego, jaką są… same filmy! Możecie pomyśleć nad edycją kolekcjonerską filmów konkretnego reżysera lub DVD z wersją rozszerzoną dzieła.