Prawie Kino Letnie – wyjątkowa okazja dla kinomanów

KIno letnie - pokazy filmów - Prawie KIno

Pokazy najwybitniejszych dzieł kinematografii, spotkania z twórcami filmów i filmoznawcami oraz wspaniała letnia aura – wszystko to zaoferowało w czerwcu kinomanom Prawie Kino Letnie.

Po raz kolejny w Warszawie miały miejsce letnie pokazy filmowe organizowane przez Niezależne Zrzeszenie Studentów w ramach projektu Prawie Kino. Tego lata odbyły się spotkania , które podejmowały temat szeroko rozumianych przemian w kinie – historycznych, obyczajowych i kulturowych.

Nie bez powodu w tegorocznej edycji projektu zaprezentowano projekcje filmowe dzieł, które pozornie nie mają ze sobą wiele wspólnego – różni je miejsce i czas powstania, fabuła i sposób przedstawienia świata przez reżysera. Jednak zestawienie tych początkowo całkowicie rozbieżnych obrazów skłaniało do głębokiej analizy dzieł i pozwoliło udowodnić, jak oczywiste są podobieństwa – bo czy Przypadek Krzysztofa Kieślowskiego i Moonlight Barry’ego Jenkins’a nie podejmują problemu wyobcowanej jednostki na tle wybranych grup społecznych? Czyż nie traktują o zmianach społecznych i obyczajowych?

Prawie Kino Letnie o wielkich dziełach

Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, by zainteresować widzów kinem przemian – w tym celu każdego dnia przed pokazami organizowane były prelekcje lub spotkania z twórcami i historykami kina. O Pół żartem, pół serio wypowiedział się Daniel Hastings – Attaché ds. Kulturalnych U.S. natomiast o Przypadku Kieślowskiego opowiadała autorka książki Kieślowski: zbliżenie, Katarzyna Surmiak-Domańska.

Ostatniego dnia pokazów odbyło się spotkanie z Jagodą Szelc, reżyserką filmu Wieża Jasny dzień. Artystka w rozmowie z dziennikarką Kają Klimek wypowiadała się między innymi o swojej drodze zawodowej, etiudach przygotowanych w trakcie studiów oraz dziele, dla którego zebrała się tego wieczoru pokaźna grupa ludzi. Reżyserka podkreślała, że każdy człowiek patrzy subiektywnie na świat i nawet podejmując się tematu tegorocznej edycji Prawie Kina Letniego jakim są przemiany, nie będą one nigdy odbierane identycznie przez dwoje ludzi. Między innymi taką refleksję u widza pragnęła wywołać swoim filmem.

Prawie Kino Letnie to spotkania i pokazy, które mogą zainteresować szeroką publiczność. Organizowane przez Niezależne Zrzeszenie Studentów, jednak kierowane do licznej lecz wymagającej od kina publiczności. Wielka szkoda, że na kolejny cykl Prawie Kina Letniego trzeba czekać tyle czasu!