Rita Hayworth – 10 faktów z życia aktorki

Rita Hayworth

Rita Hayworth to niedościgniony wzór ekranowej kobiety fatalnej, pamiętna Gilda i ognistowłosa piękność rozpalająca serca miłośników Złotej Ery Hollywood. Jej dzieciństwo i życie prywatne było jednakże dalekie od ideału. Oto 10 faktów z życia legendarnej gwiazdy.

1. Urodziła się jako Margarita Carmen Cansino.

To właśnie tak brzmiało prawdziwe nazwisko jednej z największych gwiazd Złotej Ery Hollywood. Słynna Rita Hayworth przyszła na świat 17 października 1918 roku na nowojorskim Brooklynie. Była córką pochodzącego z Hiszpanii tancerza Eduarda Cansino i artystki o angielsko-irlandzkich korzeniach, Volgi Margaret. Ojciec miał nadzieję, że piękna córka podtrzyma rodzinną tradycję i zostanie profesjonalną tancerką flamenco, natomiast matka nie przestawała marzyć o aktorskiej karierze dziewczynki. Margarita uczyła się tańca od trzeciego roku życia, czy jak zwykła żartować w dalszym etapie swej lukratywnej kariery – odkąd tylko stanęła na nogi i zrobiła pierwszy krok.

2. Rita Hayworth w dzieciństwie przeszła piekło.

Eduardo Cansino tyranizował córkę od najmłodszych lat i to nie tylko w kontekście swych wygórowanych oczekiwań. Można rzec, że Rita Hayworth nie miała dzieciństwa – lata jej wczesnej młodości upłynęły pod znakiem wyczerpujących treningów i nieustannych lekcji tańca, a także odbijającej się na jej psychice pogoni za idealnym, poważnym wyglądem, sugerującym, że jest starsza niż w rzeczywistości. Tymczasem za grubą warstwą makijażu, odważnymi sukniami i ruchami pewnej siebie, dojrzałej kobiety kryła się kilkulatka. Rita od najmłodszych lat występowała wraz z rodziną na scenie, a w wieku dwunastu lat została stałą partnerką estradową ojca, który ufarbował jej włosy na czarno, aby podkreślić latynoskie korzenie córki.

Kalifornijskie prawo zakazywało jednak występów nieletnich w nocnych klubach i z tego względu Eduardo Cansino zabrał córkę do meksykańskiego miasta Tijuana, leżącego przy granicy ze Stanami Zjednoczonymi. W okolicznych barach dawali po kilka występów zarówno w dzień, jak i w nocy. Wszyscy byli zdania, że wciąż dwunastoletnia Rita Hayworth liczy sobie więcej lat, a w dodatku jest… żoną Eduarda Cansino. Ten nie zaprzeczał insynuacjom o małżeństwie z dziewczyną, chwaląc się nią przed innymi mężczyznami i zabierając na rozgrywki pokera zakrapiane sporą dawką alkoholu. W tamtym okresie ojciec miał również napastować seksualnie dziewczynkę. Matka Rity była wszystkiego świadoma – nie potrafiła jednak uchronić córki przed despotycznym ojcem.

Rita Hayworth ciekawostki

Rita Hayworth w młodości

3. Rita Hayworth była naturalną brunetką.

Naturalnym kolorem włosów Margarity Cansino był ciemny brąz. Jako nastolatka dziewczyna z polecenia ojca farbowała fryzurę na czarno, który chciał w ten sposób podkreślić jej latynoskie pochodzenie przy wspólnych występach tańców hiszpańskich. Gdy Rita Hayworth znajdowała się dopiero na początku filmowej drogi w Hollywood, jej karierą kierował starszy o ponad dwadzieścia lat Edward Judson, pierwszy mąż artystki. To właśnie on zasugerował gwieździe zmianę koloru włosów na rudy. Tak narodziła się legenda ognistych włosów Rity Hayworth, które dodały jej egzotycznej, niespotykanej urodzie drapieżnego charakteru. W czasie kluczowych zmian wizerunkowych i operacji plastycznych aktorka przeszła również zabieg elektrolizy, trwale usuwający pasma włosów, przez co jej czoło zdawało się znacznie wyższe, a tym samym „amerykańskie”.

4. Miała nadzwyczajne zdolności taneczne.

Praktykowane od trzeciego roku życia treningi i nauka tańca pozwoliły wynieść Ricie Hayworth własne zdolności na niebywały poziom, zbliżając się ku doskonałości. I choć dziś zdarza się, że niektórzy dyskutują nad jej umiejętnościami aktorskimi, to nikt nie śmie umniejszać wagi jej talentu tanecznego. Niezapomniana artystka tańczyła na wielkim ekranie w towarzystwie największych legend musicalu – Gene’a Kelly’ego i Freda Astaire’a. Ten ostatni wyznał, że Rita była jego ulubioną ze wszystkich ekranowych partnerek. Do słynnych filmów muzycznych uświetnionych przez taneczne zdolności Hayworth należą m.in. „Marzenia o karierze” (reż. S. Lanfield, 1941), „Moja najmilsza żona” (reż. W. A. Seiter 1942) i „Modelka” (reż. Charles Vidor 1944).

Rita Hayworth - 10 faktów z jej życia

5. Rita Hayworth była pierwszą hollywoodzką aktorką, która została księżną.

W 1949 roku aktorka poślubiła księcia Aly’ego Khana, zyskując tym samym tytuł księżnej. Aly Khan był trzecim mężem Rity Hayworth, który – podobnie jak pozostali mężczyźni w życiu artystki – próbował ją zdominować, odsuwając ponadto żonę od aktorstwa, co poskutkowało załamaniem jej filmowej kariery. Ze związku przyszła na świat jedna z dwóch córek Rity Hayworth, księżniczka Yasmin Aga Khan. Małżeństwo nie przetrwało próby czasu. Rita i Aly Khan rozwiedli się w 1953 roku.

6. Jej wizerunek zdobił bombę atomową.

Po legendarnym sukcesie filmu noir Charlesa Vidora zatytułowanym „Gilda” (1946) Rita Hayworth stała się największą gwiazdą w Hollywood. Jej kultowy wizerunek pochodzący ze wspomnianego dzieła – długa, czarna suknia, ogniste włosy i spowita papierosowym dymem sylwetka – rozpalały zmysły męskiej części publiczności. Aktorkę okrzyknięto więc doskonałą odtwórczynią roli femme fatale i, niestety, zaszufladkowano w jednoznaczną, ekranową figurę będącą uosobieniem przedmiotu męskiego pożądania. W Ameryce praktycznie każdy nosił przy sobie zdjęcie Rity Hayworth lub przynajmniej o niej słyszał. Ikoniczną fotografię z filmu „Gilda” umieszczono nawet na bombie atomowej, testowanej przez USA na atolu Bikini latem 1946 roku. Podobno informacja o tym zdarzeniu, miała przerazić aktorkę okrzykniętą mianem seks„bomby”.

Rita Hayworth - najciekawsze fakty

Rita Hayworth – film Gilda

7. Rita Hayworth miała pięciu mężów.

Rita Hayworth stawała na ślubnym kobiercu pięciokrotnie. Każde z jej małżeństw kończyło się jednak rozwodem. Życie uczuciowe pięknej aktorki było pasmem wzlotów i upadków, dalekim od happy endu. Można powiedzieć, że począwszy od tyranizującego ojca, mężczyźni życia wielkiej gwiazdy starali się nią nieustannie zawładnąć, zdominować i poddawać ciągłym zmianom – niczym marionetkę, z której można stworzyć wyśniony ideał kobiety.

Rita była ofiarą w rękach egocentryków, męskich spojrzeń i patriarchalnego układu, zarówno w życiu prywatnym, jak i na ekranie. Po raz pierwszy wyszła za mąż w wieku osiemnastu lat za byłego sprzedawcę samochodów, Edwarda Judsona, za którego namową zmieniła kolor swoich włosów na rudy. Jej drugim mężem pozostawał w latach 1943-1947 wybitny reżyser Orson Welles, któremu jako pierwszemu opowiedziała o traumie dzieciństwa i przerażającej relacji z ojcem. W kolejnych dziesięcioleciach mężami Rity Hayworth byli: książę Ali Khan, aktor i piosenkarz Dick Haymes oraz producent James Hill.

8. Zmagała się z chorobą Alzheimera oraz uzależnieniem od alkoholu.

Wraz z załamaniem filmowej kariery Rity Hayworth i słabnącym zainteresowaniem wokół gwiazdy, aktorce towarzyszyły problemy życia prywatnego, co w połączeniu poskutkowało coraz częstszym zaglądaniem do kieliszka. Alkoholizm nie był jednak jedyną przypadłością, na jaką cierpiała Rita Hayworth. Artystka chorowała na wyniszczającą chorobę Alzheimera, która w 1972 roku doprowadziła do oficjalnego zakończenia jej kinowej kariery. Ostatnim filmem w jej dorobku pozostaje western Ralpha Nelsona „Gniew boży”.

Postępująca choroba Alzheimera doprowadziła ostatecznie do śmierci aktorki. Rita Hayworth odeszła 14 maja 1987 roku w Nowym Jorku.

Rita Hayworth filmy

9. AFI umieścił ją na 19. miejscu listy najwybitniejszych aktorek wszech czasów.

W 1999 roku American Film Institute ogłosił ranking pięćdziesięciu najlepszych aktorek w dziejach amerykańskiej kinematografii. Rita Hayworth uplasowała się na 19. miejscu zestawienia, wyprzedzając tym samym takie gwiazdy jak Mary Pickford, Ava Gardner, Sophia Loren czy Lauren Bacall.

10. Rita Hayworth do dziś pozostaje ikoną stylu i twarzą Złotej Ery Hollywood.

Jej styl, wrodzona klasa i elegancja do dziś inspirują kolejne pokolenia oraz miłośników starego kina. Rita Hayworth pozostaje niedoścignionym ideałem „gwiazdy”, pamiętną femme fatale, twarzą Złotej Ery Hollywood oraz ikoną stylu glamour. Kultowe wcielenie Gildy, wykonanie utworu „Put the Blame On Mame” i ponętne zsuwanie rękawiczki (okrzyknięte najlepszym striptizem w historii kina) wpisały się w jej niepowtarzalną legendę, czyniąc z aktorki niezapomnianą ikonę dawnego kina.