Rosalind Russell – 5 najlepszych ról

Rosalind Russell była wybitną aktorką o klasycznej, niemal posągowej urodzie, której talent komediowy podbił serca publiczności. W ciągu swojej blisko półwiecznej kariery otrzymała szereg nominacji do Nagród Akademii, a także pięć Złotych Globów. Niestety – dziś wymieniając najwybitniejszych artystów wielkiego ekranu, nieczęsto wspomina się jej nazwisko, choć wielokrotnie udowodniła, że jej aktorski kunszt zasługuje na najwyższe noty i wyróżnienia. W najnowszym zestawieniu przyglądamy się pięciu najciekawszym rolom wspaniałej Rosalind Russell…

Rosalind Russell – najlepsze filmy

1. „Dziewczyna Piętaszek” („His Girl Friday”, reż. Howard Hawks, 1940)

Rosalind Russell

W tej elektryzującej komedii Howarda Hawksa Rosalind Russell stworzyła niezapomniany duet z legendarnym Carym Grantem. Aktorka zachwyciła swą komediową kreacją reporterki Hildy – kobiety temperamentnej, błyskotliwej, pełnej energii i kreatywności. Russell na ekranie zachwyca charyzmą, dynamizmem gry, a zarazem niezwykłą lekkością, dzięki czemu od jej bohaterki nie sposób oderwać wzroku. „Dziewczyna Piętaszek” opowiada o wspomnianej dziennikarce, która pragnie ponownie wyjść za mąż. Zanim to jednak nastąpi, młoda kobieta podejmuje jeszcze jedno zlecenie, współpracując ze swym byłym mężem Walterem (w tej roli Cary Grant). Wspólne zlecenie i wynikłe z niego tarapaty ponownie zbliżą do siebie dwójkę dawnych kochanków. Za podstawę scenariusza komedii posłużyła sztuka „Strona tytułowa” autorstwa Bena Hechta i Charlesa MacArthura.

2. „Ciotka Mame” („Auntie Mame”, reż. Morton DaCosta, 1958)

Rosalind Russell filmy - Ciotka Mame

Tym filmem Rosalind Russell udowodniła nie tylko wielkość swego talentu, ale również to, że w wieku dojrzałym potrafiła stworzyć równie wybitne i olśniewające kreacje bohaterek pełnych wewnętrznej siły, przebojowych, a przy tym fascynujących i niezwykle zabawnych. Co ciekawe, we wcześniejszej broadwayowskiej adaptacji noweli Patricka Dennisa, w tytułową bohaterkę wcieliła się również znakomita Russell. To historia osieroconego młodzieńca i jego zwariowanej ciotki Mame, których spokój zaburza przybycie egzekutora testamentu ojca chłopca. Film nominowano do Oscara w sześciu kategoriach. Brawurową rolę Rosalind Russell nagrodzono zaś Złotym Globem.

3. „Kobiety” („The Women”, reż. George Cukor, 1939)

Rosalind Russell Kobiety

Kinowy przebój George’a Cukora z doborową obsadą aktorską – wystąpiły tu Joan Crawford, Norma Shearer, Joan Fontaine czy Paulette Goddard. Rosalind Russell zagrała natomiast w „Kobietach” postać Sylvii Fowler, ponownie ukazując światu swój niebywały talent komediowy. To utrzymana w komediowej tonacji opowieść o kobietach, ich zwyczajach, zmiennych nastrojach, barwnych osobowościach i ostrych temperamentach. Główny wątek fabularny obraca się wokół plotki rozpuszczonej na temat męża Mary Haines (w tej roli Norma Shearer), który romansuje z atrakcyjną ekspedientką (Joan Crawford).

4. „Żałoba przystoi Elektrze” („Mourning Becomes Electra”, reż. Dudley Nichols, 1947)

Russell Rosalind

Poruszający dramat Dudleya Nicholsa zrealizowany na podstawie sztuki Eugene’a O’Neilla pod tym samym tytułem. Akcja filmu „Żałoba przystoi Elektrze” rozgrywa się niedługo po zakończeniu wojny secesyjnej w Nowej Anglii. Ezra Mannon wraca do domu z frontu, mając nadzieję na zaznanie spokoju i ujrzenie ukochanej rodziny. Jego powrotu z utęsknieniem wyczekuje córka Lavinia (świetna kreacja dramatyczna Rosalind Russell). Niestety nie można powiedzieć tego samego o żonie Ezry, Christine, która w czasie jego nieobecności zakochała się w innym mężczyźnie. Nieszczęśliwa kobieta decyduje się na drastyczny krok – wraz z kochankiem planuje morderstwo męża. Tragiczna i brutalna śmierć ojca odciśnie trwałe piętno na Lavinii, żyjącej od tej pory myślą o rychłej zemście… Rolę Russell wyróżniono Złotym Globem oraz nominacją do Oscara. U jej boku wystąpili Michael Redgrave, Kirk Douglas czy Raymond Massey.

5. „Cyganka” („Gypsy”, reż. Mervyn LeRoy, 1962)

Rosalind Russell Cyganka

Rosalind Russell i Natalie Wood w filmie Cyganka

Adaptacja scenicznego musicalu z 1959 roku pod tytułem „Gypsy”. Rosalind Russell wykreowała tu postać toksycznej, nieradzącej sobie z własną frustracją i wygórowanymi ambicjami matki, oczekującej zbyt wiele od własnych córek. Rose Hovick to dawna artystka, dla której najwyższym celem staje się sceniczny sukces jej córek. Kiedy młodsza i bardziej utalentowana June nie radzi sobie z presją wytworzoną przez rodzicielkę, Rose przelewa swą ambicję i plany na starszą córkę, Louise (w tej roli zjawiskowa Natalie Wood). Wkrótce dziewczyna zaczyna odnosić pierwsze znaczące sukcesy, jednak nawet to nie zadowala surowej matki… Obraz nominowano do trzech Oscarów, natomiast kreację Rosalind Russell wyróżniono Złotym Globem w kategorii najlepszej aktorki w komedii lub musicalu.