Shelley Winters – 5 najlepszych ról

Shelley Winters (1920–2006) była dwukrotną zdobywczynią Oscara i aktorką o niezwykłym talencie, której kariera w filmie, teatrze i telewizji trwała przez blisko sześć dekad. Grała kobiety charakterne, często doświadczone przez los i nieradzące sobie z wewnętrzną frustracją. Shelley była osobą pełną wigoru, pewną siebie i zaangażowaną w ruchy feministyczne, a cechy te często wplatała w sylwetki swych bohaterek, przykuwając uwagę realizmem i szczerością aktorskiego kunsztu. Przypominamy 5 najlepszych ról wybitnej Shelley Winters.

Najlepsze filmy z Shelley Winters

 

1. W cieniu dobrego drzewa (A Patch of Blue, reż. Guy Green, 1965)

Shelley Winters filmy W cieniu dobrego drzewa

Poruszający dramat Guya Greena na podstawie powieści Elizabeth Kata, którego siłą jest prostota formy i wyzbycie się hollywoodzkiego patosu. Film stanowił wyraźny głos twórcy w walce o zniesienie segregacji rasowej w USA. Shelley Winters stworzyła w nim fenomenalną kreację antagonistki – wyrodnej matki głównej bohaterki, kobiety rozwiązłej, nieradzącej sobie z alkoholem, awanturniczej i pozbawionej empatii. Za postać odpychającej Rose-Ann D’Arcey, Shelly nagrodzono drugim Oscarem w karierze. Jej kreacja przykuwa uwagę idealnym wyczuciem realizmu, bez nuty przerysowania. Shelly była w tym filmie doskonała.

W cieniu dobrego drzewa to opowieść o młodej, niewidomej dziewczynie, wychowującej się w patologicznym środowisku. Selina D’Arcey (w tej roli debiutująca Elizabeth Hartman) straciła wzrok we wczesnym dzieciństwie – podczas awantury rodziców, której źródłem był kochanek matki, kobieta przypadkowo rzuciła w twarz córeczki butelką. Od tamtego zdarzenia minęło kilkanaście lat, a Selina wychowuje się w trudnych warunkach bez ojca, pod nieudolną opieką matki i dziadka alkoholika, Ole Pa (Wallace Ford). Rodzina drwi z niepełnosprawności Seliny, wykorzystuje do roli posługaczki i nie dba o jej rozwój – dziewczynki nie nauczono nawet alfabetu Braille’a. Tragiczny i samotny los Seliny odmieni spotkanie Gordona Ralfe’a (Sidney Poitier), czarnoskórego pracownika biura…

2. Lolita (reż. Stanley Kubrick, 1962)

Filmy z Shelley Winters - Lolita

Głośny film Stanleya Kubricka, będący adaptacją skandalizującej powieści Vladimira Nabokova z 1955 roku. Ze względu na rozbrzmiewające na początku lat 60. echo Kodeksu Haysa, reżyser był zmuszony poddać się cenzurze i zrezygnować z przeniesienia na wielki ekran scen erotycznych – nieodłącznego elementu powieści. W głównych rolach wystąpili legendarny James Mason (zob. Top 10 – James Mason i filmy) oraz debiutująca Sue Lyon. Shelley Winters stworzyła tu świetną rolę matki Lolity, Charlotte Haze, budzącej na przemian współczucie i rozbawienie, irytację i litość. Jej bohaterka to sfrustrowana seksualnie kobieta w dojrzałym wieku, uwodząca Humberta. Aktorkę nominowano do Złotego Globu.

Głównym bohaterem filmu Lolita jest Humbert – sędziwy profesor języka francuskiego, podkochujący się w nastoletniej córce właścicielki domu, w którym wynajmuje pokój. Aby znaleźć się jak najbliżej dziewczyny, Humbert postanawia poślubić jej matkę. Wkrótce pani Haze ginie w wypadku i mężczyzna podejmuje się „opieki” nad śliczną Lolitą. Niedługo po tragicznym zdarzeniu rozpoczyna ze swą pasierbicą romans, trawiony od wewnątrz chorobliwą zazdrością i nienawiścią Lolity względem ojczyma…

3. Pamiętnik Anny Frank (The Diary of Anne Frank, reż. George Stevens, 1959)

Shelley Winters najlepsze filmy - Pamiętnik Anny Frank

Adaptacja nagrodzonej Pulitzerem sztuki teatralnej powstałej na podstawie pamiętnika żydowskiej dziewczynki Anne Frank, w którym relacjonuje ona codzienność swej ukrywającej się rodziny w okupowanej przez nazistów Holandii za czasów II wojny światowej. Pamiętnik Anny Frank George’a Stevensa uhonorowano trzema Nagrodami Akademii.

Shelley Winters wcieliła się tu w żydówkę Auguste van Pels, o pseudonimie Petronella van Daan, która z mężem i synkiem ukrywa się razem z rodziną Franków na poddaszu biura. Jej kreacja została nagrodzona pierwszym Oscarem w karierze. Shelley przekazała zdobytą statuetkę Domowi Anny Frank, muzeum w Amsterdamie poświęconemu pamięci tragicznie zmarłej dziewczynki.

4. Miejsce pod Słońcem (A Place in the Sun, reż. George Stevens, 1951)

Shelley Winters film Miejsce pod słońcem

To świetna adaptacja cenionej i opartej na prawdziwej historii morderstwa powieści Tragedia amerykańska z 1925 roku autorstwa Theodore’a Dreisera. Miejsce pod Słońcem nagrodzono aż sześcioma Oscarami, w tym dla najlepszego reżysera George’a Stevensa. Shelley Winters stworzyła tu ciekawy portret Alice Tripp – prostej dziewczyny z sąsiedztwa i pracownicy fabryki, nieco nieśmiałej i cierpiącej z powodu odrzucenia, której los kończy się tragedią. Za przejmującą kreację, Winters nominowano do Nagrody Akademii, a także Złotego Globu.

Głównym bohaterem tej opowieści jest George Eastman (w tej roli Montgomery Clift), chłopak ze społecznych nizin, który udaje się do dużego miasta z marzeniem o ziszczeniu amerykańskiego snu i klasowym awansie. Z pomocą wpływowego wuja George otrzymuje pracę w rodzinnej firmie i sukcesywnie pnie się po szczeblach kariery, w międzyczasie nawiązując romans z Alice.

Wkrótce dziewczyna zachodzi w nieplanowaną ciążę, a George zakochuje się w innej kobiecie – pięknej i szaleńczo bogatej Angeli (Elizabeth Taylor), przedstawicielki wyższych sfer. Wiedząc, że gdyby jego sekret ujrzał światło dzienne to jego kariera i społeczne poważanie ległyby w gruzach, George decyduje się na drastyczny krok – planuje morderstwo nieszczęśliwej Alice. Wkrótce dziewczyna ginie w tajemniczych okolicznościach…

5. Tragedia Posejdona (The Poseidon Adventure, reż. Ronald Neame, 1972)

Shelley Winters Tragedia Posejdona

Klasyka kina katastroficznego wyróżniona dwoma Oscarami i nominowana do tej nagrody w jeszcze siedmiu kategoriach, nakręcona w oparciu o książkę Paula Gallico. W Tragedii Posejdona Shelley Winters świetnie zagrała Belle Rosen, żonę emerytowanego, żydowskiego sklepikarza, z którym odbywa podróż do Izraela, aby poznać swego nowego wnuka. Za tę rolę wygrała jedyny Złoty Glob w swej karierze, a także otrzymała nominacje do Oscara i nagrody BAFTA. Tragedia Posejdona to jeden z najbardziej znanych filmów tej aktorki.

Sylwestrowa noc. Pasażerowie transatlantyku „Posejdon” świętują nadejście Nowego Roku. Wesołą zabawę niespodziewanie przerywa tsunami doprowadzające do z przewrócenia statku. Wybucha panika, nad którą stara się zapanować pastor Scott (Gene Hackman), jako jeden z nielicznych zachowujący zimną krew. Pasażerowie muszą zawalczyć o własne życie, a jedynym ratunkiem jest dla nich wydostanie się ze statku…

Udostępnij Shelley Winters – 5 najlepszych ról swoim znajomym.