Spencer Tracy – najlepsze filmy

„Nie wiem na czym polega aktorstwo. Kto może szczerze powiedzieć, że wie? Kim aktorzy mają być, jeśli nie sobą.(…) Zrozumcie, że jedyną rzeczą, którą aktor ma do zaoferowania reżyserowi, a ostatecznie publiczności, jest jego instynkt. I tyle”.

Spencer Tracy to legenda wielkiego ekranu i jedna z największych ikon Złotej Ery Hollywood. Karierę rozpoczynał na deskach Broadwayu, a w filmie zadebiutował w 1930 roku obrazem Johna Forda „W górze rzeki”. Zdobył dwa Oscary i dziewięć innych nominacji do tej prestiżowej statuetki, zapisując się na kartach X Muzy jako wszechstronny artysta, słynący z naturalności gry i portretowania bohaterów szlachetnych, emanujących ciepłem, stojących na straży prawa oraz uczciwości. Oto wybór 10 najlepszych ról Spencera Tracy’ego.

Spencer Tracy – najlepsze filmy

1. „Czarny dzień w Black Rock” („Bad Day at Black Rock”, 1955) jako John J. Macreedy

Spencer Tracy fimy - Czarny dzień w Black Rock

W łączącej elementy westernu, thrillera oraz filmu noir świetnej produkcji Johna Sturgesa Tracy zagrał jedną z najlepszych ról w całej swojej karierze, a zwieńczeniem jego wysiłku na planie filmowym okazała się Złota Palma przyznana aktorowi na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1955 roku. Po raz kolejny udowodnił tu wielkość swego talentu, niespotykaną charyzmę oraz ekranową wiarygodność, tworząc postać niezwykle wyrazistą, a przy tym wciąż naturalną i swobodną w swych gestach czy mimice. Spencer Tracy sportretował w „Czarnym dniu w Black Rock” Johna J. Macreedy’ego, który przybywa do tytułowego miasteczka, skrywającego przed resztą świata mroczny sekret. Pociąg w Black Rock nie zatrzymywał się od 4 lat, więc obecność nieznajomego budzi w mieszkańcach wrogie nastroje i niechęć. Niepozorna wizyta naprowadzi Johna na ślad lokalnej zbrodni.

2. „Bohaterowie morza” („Captains Courageous”, 1937) jako Manuel Fidello

Spencer Tracy najlepsze filmy - Bohaterowie morza

Za rolę w znakomitym dramacie przygodowym Victora Fleminga Spencer Tracy został wyróżniony pierwszą w swojej karierze Nagrodą Akademii. Stworzył tu niezwykle ekspresyjną kreację twardego, lecz obdarzonego wielkim sercem i wrażliwością marynarza Manuela Fidello, który ratuje tonącego młodzieńca imieniem Harvey (w tej roli Freddie Bartholomew). Chłopak jest arogancki i zdemoralizowany, a pobyt w ekstremalnych warunkach na samym środku morza inicjuje w nim wewnętrzną przemianę i uczy pokory. Z czasem między chłopcem a Manuelem rodzi się bliska, niemal ojcowska więź. Scenariusz „Bohaterów morza” powstał na podstawie powieści Rudyarda Kiplinga.

3. „Wyrok w Norymberdze” („Judgment at Nuremberg”, 1961) jako Dan Haywood

Film Spencer Tracy - Wyrok w Norymberdze

Spencer Tracy w głośnym dramacie sądowym Stanleya Kramera wykreował figurę przewodniczącego sądu Dana Haywooda, bohatera cechującego się opanowaniem, empatią i spokojem. To postać kochająca nie tylko własną pracę, ale samo prawo, honorowa i stojąca na straży sprawiedliwości. „Wyrok w Norymberdze” to wyśmienite dzieło przedstawiające trzeci z dwunastu procesów norymberskich prowadzonych przeciwko zbrodniarzom III Rzeszy. Obraz wyróżnia styl realizmu, przemyślany scenariusz i duży ładunek emocjonalny, jaki niesie za sobą seans, a także doskonała obsada aktorska. Poza Spencerem Tracym wystąpili tu Maximillian Schell, Marlene Dietrich, Burt Lancaster, Judy Garland czy Montgomery Clift.

4. „Kto sieje wiatr” („Inherit the Wind”, 1960) jako Henry Drummond

Tracy Spencer filmy - Kto sieje wiatr

Kapitalna rola prawnika Henry’ego Drummonda z dramatu sądowego „Kto sieje wiatr” wprost poraża wszechstronnością zdolności Spencera Tracy’ego. Aktor obdarzył swego bohatera cynizmem, ironicznym poczuciem humoru, determinacją i pewną dozą idealizmu, a przede wszystkim wewnętrzną siłą manifestowaną przy pomocy bogatej ekspresji na sali rozpraw.

Akcja filmu Stanleya Kramera rozgrywa się na południu Stanów Zjednoczonych w skrajnie konserwatywnym miasteczku, którego obywatele podporządkowują się tylko jednej zasadzie – słowu bożemu. Właśnie w takim miejscu nauczyciel uczący teorii ewolucji zostaje oskarżony i postawiony przed sąd, a jego obrony podejmuje się nie kto inny, jak Henry Drummond. Adwokat będzie musiał zmierzyć się z chrześcijańskim fundamentalizmem i mentalnym ograniczeniem tamtejszych mieszkańców. „Kto sieje wiatr” jest ekranizacją broadwayowskiej sztuki, dla której inspirację stanowił kontrowersyjny, tzw. małpi proces odbywający się w stanie Tennessee w połowie lat 20. XX wieku.

5. „Jestem niewinny” („Fury”, 1936) jako Joe Wilson

Spencer tracy najlepsze role - Jestem niewinny

Pierwszy film Fritza Langa zrealizowany po jego wyjeździe do Ameryki, podejmujący tematykę społeczną, odpowiedzialności zbiorowej i powszechnej paranoi. Spencer Tracy w dramacie kryminalnym „Jestem niewinny” wykreował brawurową rolę Joe Wilsona, niesłusznie posądzonego o uprowadzenie dziecka. To klasyczny przykład historii niewinnego człowieka, który znajdując się w nieodpowiednim miejscu i czasie zostaje zatrzymany za przestępstwo, z jakim nie miał nic wspólnego.

Wilson zostaje napiętnowany przez prowincjonalną społeczność i pada ofiarą niedoszłego linczu – rozszalały tłum podpala areszt, w którym przetrzymywany jest mężczyzna. Joe potajemnie uchodzi cało z pożaru, ale ukrywa ten fakt przed resztą świata, aby stojący na czele linczu przestępcy odpowiedzieli za czyn morderstwa, ponosząc najwyższą z możliwych kar. Tracy rewelacyjnie oddał przemianę swego bohatera ze spokojnego i uczynnego młodego mężczyzny w człowieka pałającego chęcią zemsty, niosącą autodestrukcyjne skutki. Jego postać budzi współczucie i wielkie pokłady emocji. W roli ukochanej Joe Wilsona wystąpiła zjawiskowa Sylvia Sidney.

6. „Ojciec narzeczonej” („Father of the Bride”, 1950) jako Stanley T. Banks

Najlepsze filmy ze Spencerem Tracy - Ojciec narzeczonej

Adaptacja powieści Edwarda Streetera, której reżyserii podjął się Vincente Minnelli. „Ojciec narzeczonej” to przyjemna komedia familijna, zapewniająca jednocześnie dobre poczucie humoru, jak i wzruszenie. Spencer Tracy został obsadzony w głównej roli Stanleya Banksa, którego ukochana córka informuje o zaręczynach. Ojciec panny młodej jest przerażony myślą o tym, jak dużą sumę może pochłonąć przygotowanie ceremonii ślubnej jego pociechy. I choć na pierwszy rzut oka to jedyny problem zaprzątający głowę pana Banksa, to w rzeczywistości troskliwy i kochający pan Banks przeżywa emocjonalny kryzys związany z odejściem córki. Obok Tracy’ego wystąpiły tu Elizabeth Taylor i Joan Bennett.

7. „Miasto chłopców” („Boys Town”, 1938) jako Ojciec Edward J. Flanagan

Spencer Tracy klasyczne filmy - Miasto chłopców

Przejmujący, a przede wszystkim inspirujący dramat w reżyserii Normana Tauroga, w którym Spencer Tracy wcielił się w postać ojca Flanagana, pomagającego zdeprawowanej młodzieży w odnalezieniu słusznej drogi i zerwania z gangsterskim światem. Jego rewelacyjna kreacja duchownego walczącego o dusze „czarnych owieczek” została nagrodzona drugim Oscarem. „Miasto chłopców” uznaje się za ważny pod względem społecznym i moralnym film ze względu na krzewione w nim wartości katolickie, a także ukazanie duchowej przemiany głównych bohaterów. Obraz zyskał ponadto Nagrodę Akademii w kategorii najlepszych oryginalnych materiałów do scenariusza. Poza grą Spencera Tracy’ego na uwagę zasługuje ponadto świetna kreacja Mickey’ego Rooneya.

8. „Kobieta roku” („Woman of the Year”, 1942) jako Sam Craig

Spencer tracy Katharine Hepburn

Ta komedia romantyczna zajmuje wyjątkową pozycję w filmografii Spencera Tracy’ego – zapoczątkowała bowiem jego artystyczną współpracę i wieloletnią, intymną relację z Katharine Hepburn. Legendarny duet wystąpił łącznie w dziewięciu produkcjach, a prywatnie przeszedł do historii jako jedna z najciekawszych i najpiękniejszych historii miłosnych w Hollywood. Kate i Spencer stanowili dwie bratnie dusze, a ich spotkanie na wielkim ekranie było starciem dwóch ogromnych talentów i charyzmatycznych osobowości, toczących w wielu filmach z ich udziałem tzw. wojnę płci. W filmie „Kobieta roku” walka ich bohaterów odbywa się na polu dziennikarskim. Rywalizacja Sama i Tess pracujących dla nowojorskiej gazety z czasem obróci się w gorące, romantyczne uczucie. Produkcję George’a Stevensa odznaczono Oscarem w kategorii najlepszego scenariusza oryginalnego.

9. „Żebro Adama” („Adam’s Rib”, 1949) jako Adam Bonner

Spencer tracy filmy z Katharine Hepburn

„Żebro Adama” to świetna komedia obyczajowa spod ręki George’a Cukora, w której Spencer Tracy i Katharine Hepburn sportretowali elektryzujące, czarujące, a przy tym zabawne ekranowe małżeństwo Bonnerów. Kate zagrała Amandę, nowoczesną panią adwokat, manifestującą swe feministyczne przekonania, a Spence wcielił się w Adama, prokuratora, bardziej wycofanego i cechującego się większym spokojem od swej partnerki. Małżeństwo prawników zostaje wystawione na próbę w chwili, gdy w ich ręce trafia ta sama sprawa, a oni sami stają po wrogich stronach na sali rozpraw. Spencer Tracy w filmie „Żebro Adama” stworzył postać neurotyka o osobliwej mimice i manierach, nadających jego sylwetce zabawnego charakteru. Aktor, jak zwykle, wypada nadzwyczaj swobodnie i autentycznie w swej grze, ponownie udowadniając, że był stworzony do występów na wielkim ekranie.

10. „Zgadnij, kto przyjdzie na obiad” („Guess Who’s Coming to Dinner”, 1967) jako Matt Drayton

Spencer tracy Zgadnij kto przyjdzie na obiad

To ostatni film Spencera Tracy’ego, do którego zdjęcia zakończyły się na kilkanaście dni przed jego śmiercią. Wybitny aktor odszedł 10 czerwca 1967 roku. Partnerująca mu w „Zgadnij, kto przyjdzie na obiad” Katharine Hepburn nigdy nie obejrzała ich ostatniego filmu do końca, ze względu na zbyt bolesne wspomnienia. Nagrodzony dwoma Oscarami dramat Stanleya Kramera to przełomowa pozycja w historii amerykańskiego kina ze względu na pozytywne przedstawienie tematu międzyrasowych małżeństw i problematyki uprzedzeń rasowych. Spencer Tracy zagrał tu Matta Draytona, którego córka zaręczyła się z prosperującym, czarnoskórym lekarzem. Początkowo uprzedzona rodzina będzie musiała przezwyciężyć własną nietolerancję dla dobra młodych. W roli Johna Prentice’a w „Zgadnij, kto przyjdzie na obiad” wystąpił Sidney Poitier.

Udostępnij “Spencer Tracy – najlepsze filmy” swoim znajomym.