Stare filmy świąteczne – TOP 10

Grudzień to doskonała pora, by przypomnieć sobie klasykę świątecznych produkcji. Kultowe przeboje, zimowe krajobrazy, wzruszające historie i legendarne gwiazdy złotej ery Hollywood pozwalają nam wczuć się w niezastąpiony klimat świąt Bożego Narodzenia. Oto nasz ranking najlepszych amerykańskich filmów świątecznych z czwartej i piątej dekady XX wieku.

Amerykańska klasyka świątecznych produkcji

1. „To wspaniałe życie” („It’s a Wonderful Life”, reż. Frank Capra, 1946)

Filmy świąteczne - To wspaniałe życie

Pierwsze miejsce w naszym świątecznym rankingu amerykańskich klasyków należy się bez wątpienia dziełu Franka Capry „To wspaniałe życie”, które cieszy się niesłabnącą popularnością. To wzruszająca opowieść o uniwersalnym przekazie, będąca swoistą afirmacją ludzkiej egzystencji.

Bohaterem filmu jest George Bailey (w tej roli legendarny James Stewart), który w wyniku problemów w pracy oraz trudnej sytuacji finansowej przechodzi załamanie nerwowe. Mimo kochającej rodziny i wiernych przyjaciół mężczyzna traci wszelką chęć życia oraz nadzieję na lepszą przyszłość. W wigilię postanawia popełnić samobójstwo. Przed drastycznym krokiem George’a ratuje niespodziewanie anioł stróż, który postanawia udowodnić bohaterowi, że warto żyć. Obok Jamesa Stewarta w obrazie wystąpili Donna Reed, Lionel Barrymore i Thomas Mitchell.

2. „Sklep na rogu” („The Shop Around the Corner”, reż. Ernst Lubitsch, 1940)

Stare filmy świąteczne - Sklep na rogu

To kolejna pozycja na naszej liście starych filmów świątecznych z Jamesem Stewartem w roli głównej. „Sklep na rogu” zadowoli każdego entuzjastę dobrych komedii z wątkiem romantycznym w tle. Z pewnością znany Wam jest obraz z Meg Ryan i Tomem Hanksem w obsadzie pod tytułem „Masz wiadomość” – to właśnie scenariusz dzieła Lubitscha stanowił dla niego główną inspirację.

„Sklep na rogu” to znakomita, pełna dobrego humoru i niezwalniająca tempa produkcja z wybitnymi kreacjami aktorskimi. Film przedstawia skomplikowaną relację Alfreda (James Stewart) i Klary (Margaret Sullavan), którzy pracują w jednym sklepie, spędzając całe dnie na wzajemnych złośliwościach. Po pracy każde z nich zajmuje się natomiast anonimową wymianą miłosnej korespondencji z nieznajomym. Nieznoszący się bohaterowie nie podejrzewają jednak, że… piszą ze sobą! Czy listowna miłość ziści się w realnym świecie?

3. „Gospoda świąteczna” („Holiday Inn”, reż. Mark Sandrich, 1942)

Świąteczne filmy - Gospoda świąteczna

To właśnie z tego filmu muzycznego pochodzi uhonorowana Oscarem piosenka „White Christmas”, którą wykonuje legendarny Bing Crosby. Utwór do dziś pozostaje w czołówce najczęściej wykonywanych świątecznych piosenek w dziejach. Obok Binga Crosby’ego wystąpili tu Fred Astaire, Marjorie Reynolds i Virginia Dale.

„Gospoda świąteczna” przedstawia losy trójki przyjaciół – Teda, Jima i Lili, którzy tworzą wspólny zespół wokalno-taneczny. Mężczyźni są zakochani w swojej pięknej koleżance. Wkrótce Lila decyduje się na związek z Tedem, u którego boku będzie mogła rozwijać swoją artystyczną karierę. Zrozpaczony Jim postanawia wyjechać na wieś, jednak i tam nie może odnaleźć szczęścia. Wkrótce wpada na pomysł otwarcia gospody, czynnej jedynie w święta.

4. „Cud na 34. ulicy” („Miracle on 34th Street”, reż. George Seaton, 1947)

Filmy Boże Narodzenie

Optymistyczna, wzruszająca i przywracająca wiarę w ducha świąt klasyka świątecznych produkcji z Maureen O’Harą, Edmundem Gwennem i Johnem Paynem w rolach głównych. Na ekranie pojawia się również dziewięcioletnia Natalie Wood – przyszła gwiazda Hollywood, znana z takich dzieł, jak „Buntownik bez powodu” czy „West Side Story”.

„Cud na 34. ulicy” to opowieść o Doris Walker, która wychowuje swoją córeczkę, nie ukrywając przed nią, że Święty Mikołaj nie istnieje. Cechująca się racjonalistyczną postawą życiową kobieta pracuje jednocześnie przy organizacji corocznej świątecznej parady. Wkrótce do roli Świętego Mikołaja firma zatrudnia nowego pracownika – sympatycznego staruszka imieniem Kris. Mężczyzna postanawia pomóc Doris w ponownym odkryciu magii świąt Bożego Narodzenia. W 1994 roku powstał remake filmu, a jego reżyserii podjął się Les Mayfield.

5. „Żona biskupa” („The Bishop’s Wife”, reż. Henry Koster, 1947)

Filmy świąteczne

Klasyka amerykańskich filmów świątecznych z lat 40. uhonorowana Oscarem za najlepszy dźwięk. „Żona biskupa” to komediodramat ukazujący historię protestanckiego biskupa, którego pochłaniają kościelne obowiązki. Jednocześnie duchowny zaniedbuje własną rodzinę i unieszczęśliwia swoją żonę. Wkrótce na ziemię zstępuje boski wysłaniec, który pragnie uświadomić biskupowi jego błędy i poruszyć jego sumienie. W rolach głównych występują największe gwiazdy złotej ery Hollywood – Cary Grant, Loretta Young i David Niven, którzy filmem Henry’ego Kostera dowiedli znakomitości swych komediowych talentów.

6. „Obywatel John Doe” („Meet John Doe’, reż. Frank Capra, 1941)

Filmy na święta - Obywatel John Doe

Kolejne w naszym zestawieniu dzieło Franka Capry – mistrza świątecznych produkcji. Przejmujący moment kulminacyjny filmu znanego również pod tytułem „Poznajcie Johna Doe” rozgrywa się w wigilijny wieczór. To wciąż aktualna, fascynująca opowieść demaskująca egoizm władzy, korupcję i wyrachowanie dziennikarzy. Bohaterką komediodramatu jest właśnie młoda dziennikarka Ann, która, aby utrzymać swoje zagrożone stanowisko pracy, wymyśla chwytliwy temat na artykuł.

W swoim tekście kobieta opisuje zdesperowanego, przeciętnego obywatela imieniem John Doe, który w obliczu niesprawiedliwości społecznych ma zamiar popełnić samobójstwo w wigilię Świąt Bożego Narodzenia. Wokół postaci Johna Doe rodzi się istna sensacja – politycy obawiają się o swoją reputację, natomiast pokrzywdzeni ludzie zamierzają wyjść na ulicę, by walczyć o swoje prawa. Problem w tym, że John Doe jest jedynie wytworem wyobraźni Ann. Aby kłamstwo nie wyszło na jaw, dziennikarka postanawia wynająć mężczyznę do odgrywania roli Johna. Niezapomniany duet w dziele Capry stworzyli Gary Cooper i Barbara Stanwyck.

7. „Spotkajmy się w St. Louis” („Meet Me in St. Louis”, reż. Vincente Minnelli, 1944)

świąteczne klasyki filmowe

Wśród amerykańskich świątecznych klasyków nie sposób zapomnieć o kultowym musicalu od Vincente Minnellego. To właśnie w tym poruszającym obrazie wybitna Judy Garland wystąpiła w jednej ze swoich dojrzalszych ról, wykonując po raz pierwszy niezapomniany przebój „Have Yourself A Merry Little Christmas”.

„Spotkajmy się w St. Louis” to wielowątkowa opowieść o zgubnej pogoni za pieniędzmi, dojrzewaniu oraz miłości w jej różnorodnych obliczach. Film opowiada o amerykańskim biznesmenie i jego czterech córkach. Jedna z dziewcząt jest zakochana w chłopaku z sąsiedztwa. Na drodze jej młodzieńczego uczucia staje jednak nowa oferta pracy, jaką otrzymuje jej ojciec. Mężczyzna decyduje się bowiem na przeprowadzkę z córkami do Nowego Jorku.

Świąteczne klasyki – ranking

8. „Święta w Connecticut” („Christmas in Connecticut”, reż. Peter Godfrey, 1945)

stare świąteczne klasyki

Klasyczne filmy świąteczne to przede wszystkim dobre komedie, które przez dekady nie utraciły nic ze swojej świeżości. „Święta w Connecticut” to wciąż zabawna produkcja ze wspaniałymi kreacjami aktorskimi oraz błyskotliwym scenariuszem. Film przedstawia historię młodej dziennikarki Elisabeth Lane, która publikuje w prestiżowej rubryce kulinarnej, uchodząc za wzór do naśladowania dla wszystkich perfekcyjnych pań domu w Ameryce.

W rzeczywistości sama Elisabeth nie potrafi jednak gotować ani zarządzać domem. Pewnego dnia nieznający prawdy o podwładnej wydawca magazynu zaprasza na jej ranczo weterana wojennego. Początkująca pisarka zrobi wszystko, aby podtrzymać swoje kłamstwa. W „Świętach w Connecticut” zagrali Barbara Stanwyck, Dennis Morgan i Sidney Greenstreet. W 1992 roku Arnold Schwarzenegger zrealizował remake filmu z Dyan Cannon, Krisem Kristoffersonem i Tony Curtisem w rolach głównych.

9. „Białe Boże Narodzenie” („White Christmas”, reż. Michael Curtiz, 1954)

Filmy świąteczne z lat 50 - Białe Boże Narodzenie

Barwny musical w reżyserii wybitnego Michaela Curtiza, w którym Bing Crosby ponownie wykonuje kultowy świąteczny utwór „White Christmas”. „Białe Boże Narodzenie” przeniesie Was prosto w zimowy klimat Ameryki lat 50. Klasyk amerykańskiej kinematografii opowiada o czwórce utalentowanych piosenkarzy – Bobie, Philu, Betty i Judy, którzy łączą siły i wyruszają w świąteczne tournee.

Bohaterowie docierają do Vermont, gdzie wkrótce Bob i Phil odkrywają, że lokal, w którym mają wystąpić, należy do ich dawnego dowódcy z czasów II wojny światowej. Przyjaciele podejmują decyzję, że pomogą mężczyźnie w jego problemach finansowych. Dzięki ich występom lokal na nowo tętni życiem. W obsadzie filmu obok wspomnianego Binga Crosby’ego znaleźli się Danny Kaye, Rosemary Clooney i Vera Ellen.

10. „Świąteczna miłość („Holiday Affair”, reż. Don Hartman, 1949)

Świąteczne filmy romantyczne - Holiday Affair

Nasz ranking klasycznych filmów świątecznych zamyka komedia romantyczna „Świąteczna miłość” z gwiazdorską obsadą. W rolach głównych występują znana z „Psychozy” Hitchcocka Janet Leigh oraz Robert Mitchum, dla którego film Hartmana stanowił wyjątkową pozycję w jego aktorskim dorobku. Mitchum zasłynął bowiem z ról antybohaterów i ekranowych złoczyńców, a w „Świątecznej miłości” mógł sprawdzić się w nietypowej dla siebie kreacji komediowej.

Film opowiada o Connie Ennis, która wychowuje samotnie kilkuletniego synka, po tym jak jej mąż zginął w tragicznych okolicznościach. Wkrótce na drodze kobiety nieoczekiwanie pojawia się Steve, który postanawia pomóc jej w ciężkiej sytuacji życiowej.