Susan Sarandon – 10 najlepszych filmów z aktorką

Susan Sarandon to niezwykle utalentowana aktorka, która na wielkim ekranie inspiruje własną charyzmą, wewnętrzną siłą oraz lekkością i autentycznością gry. Laureatka Oscara, zdolna i naturalnie piękna artystka jest również zaangażowaną działaczką społeczną – jako jedna z najaktywniejszych gwiazd Hollywood wspiera organizacje niosące pomoc osobom chorym na AIDS, a także środowiska LGBT, nawołując do wzajemnej akceptacji. Przedstawiamy wybór 10 najlepszych ról legendarnej Susan Sarandon.

Susan Sarandon – filmy

1. „Thelma i Louise” („Thelma & Louise”, reż. Ridley Scott, 1991)

Susan Sarandon

Wybitna pozycja kina drogi w reżyserii Ridleya Scotta. W kultowym już dziele „Thelma i Louise” Susan Sarandon stworzyła znakomitą, wyrazistą kreację Louise – kobiety temperamentnej, twardo stąpającej po ziemi, naznaczonej jednak traumatyczną przeszłością i ukrywającej ów fakt przed resztą świata. W roli jej ekranowej przyjaciółki Thelmy wystąpiła świetna Geena Davis. Aktorki stworzyły w filmie legendarny duet, portretując kobiety odkrywające w sobie własną siłę i niezależność. Bohaterki wymierzają swoistą karę mężczyznom nie tylko za wyrządzone krzywdy, ale również ogólną mizoginię oraz patriarchalny układ świata. Susan Sarandon za swe genialne wcielenie Louise została wyróżniona nominacją do Oscara.

2. „Przed egzekucją” („Dead Man Walking”, reż. Tim Robbins, 1995)

Sarandon aktorka filmy - Przed egzekucją

Przejmujący dramat Tima Robbinsa z Oscarową kreacją Susan Sarandon. Rola siostry Helen Prejean z filmu „Przed egzekucją” przyniosła aktorce jedyną Nagrodę Akademii w karierze. Bohaterka Sarandon to postać opanowana, przepełniona spokojem, duchowym wyciszeniem, a przede wszystkim – wrażliwa i pełna szacunku do życia oraz drugiego człowieka. Zakonnica stara się wywalczyć ułaskawienie dla przestępcy skazanego na karę śmierci, który nawiązał z nią listowny kontakt, zapewniając o własnej niewinności. W oczekującego na wyrok mężczyznę wcielił się wybitny Sean Penn.

3. „Olej Lorenza” („Lorenzo’s Oil”, reż. George Miller, 1992)

Filmy z Susan Sarandon - Olej Lorenza

Ta poruszająca opowieść została oparta na faktach – przedstawia dramatyczne losy rodziny Augusto i Michaeli Odone, u których syna zdiagnozowano genetyczną chorobę adrenoleukodystrofię. Podczas gdy lekarze i medycyna okazali się bezradni, dając dziecku najwyżej dwa lata życia, rodzice wzięli sprawy w swoje ręce. Michaela i Augusto samodzielnie studiowali literaturę opisującą schorzenie, a także organizowali konferencje dla ekspertów z dziedziny medycyny. W efekcie wspólnie z lekarzami opracowali mieszaninę olei spowalniającą postęp choroby, nazywanej od imienia ich syna olejem Lorenza. W obrazującym te wydarzenia filmie George’a Millera główne role zagrali Nick Nolte i Susan Sarandon, nominowana za swą przejmującą kreację do Oscara i Złotego Globu.

4. „Atlantic City” (reż. Louis Malle, 1980)

Film Susan Sarandon - Atlantic City

Występ w obrazie francuskiego nowofalowca Louisa Malle zapewnił Susan Sarandon pierwszą nominację do Nagrody Akademii w karierze. W „Atlantic City” sportretowała Sally – młodą dziewczynę, której mąż zmuszą ją do rozprowadzania kradzionych narkotyków. Gdy kobieta spotyka na swej drodze gangstera Lou (w tej roli wyśmienity Burt Lancaster), okazuje się, że jej partner został zamordowany, a mafia rusza jej śladem, by odzyskać towar. Sally musi uciekać, a jej towarzyszem w zbrodni zostaje nie kto inny, jak Lou.

5. „Zagadka nieśmiertelności” („The Hunger”, reż. Tony Scott, 1983)

Aktorka Sarandon filmy - Zagadka nieśmiertelności

To klasyczny horror z kategorii filmów o wampirach. Tony Scott stworzył fascynujący pod względem formalnym obraz, piękny i nowatorski wizualnie, a także wykorzystujący jawną zabawę stylem. W obsadzie „Zagadki nieśmiertelności” pojawiła się cała plejada gwiazd – Catherine Deneuve, David Bowie i oczywiście Susan Sarandon, grająca doktor Sarę Roberts, pracującą nad eliksirem młodości. Po jej pomoc zwraca się para wampirów, Miriam i John, borykająca się z problemem mężczyzny – jego nagłym starzeniem się. Żywiący się krwią kochankowie zrobią wszystko, by ocalić Johna przed tragedią.

6. „Czarownice z Eastwick” („The Witches of Eastwick”, reż. George Miller, 1987)

Susan Sarandon filmografoa - Czarownice z Eastwick

To kultowa pozycja wśród filmów podejmujących tematykę czarów i wiedźm. Komedia fantasty „Czarownice z Eastwick” przedstawia losy trzech przyjaciółek Jane (Susan Sarandon), Sukie (Michelle Pfeiffer) i Alexandry (Cher), których los odmienia przybycie do fikcyjnego miasteczka Eastwick tajemniczego Daryla Van Horne (w tej roli Jack Nicholson). Demoniczny mężczyzna rozkochuje w sobie kobiety i rozpala ich najgłębiej skrywane żądze. Jednocześnie uczy ich jak odkryć własne zdolności magiczne. Kiedy przyjaciółki orientują się, że Van Horne zamierza je jedynie wykorzystać, postanawiają zemścić się na mężczyźnie przy użyciu własnych czarów.

7. „Klient” („The Client”, reż. Joel Schumacher, 1994)

Najlepsze filmy z Susan Sarandon - Klient

Dobry thriller Joela Schumachera powstał na podstawie powieści Johna Grishama. „Klient” to opowieść o jedenastoletnim Marku Sway, który w lesie nieopodal własnego domu napotyka wpływowego prawnika, planującego odebrać sobie życie. Zanim mężczyzna popełnił samobójstwo, wyjawił jednak chłopcu informacje na temat niebezpiecznego gangstera i ukrytych zwłok polityka. Przesłuchujący Marka agenci FBI szybko orientują się, że nastolatek nie mówi im całej prawdy. Kreacja Susan Sarandon jako prawniczki Reggie Love została odznaczona statuetką BAFTA i nominacją do Nagrody Akademii.

8. „Małe kobietki” („Little Women”, reż. Gillian Armstrong, 1994)

Film z Susan Sarandon - Małe kobietki

„Małe kobietki” w reżyserii Gillian Armstrong to jedna z wielu udanych adaptacji słynnej powieści Louisy May Alcott. Film ten stanowi optymistyczną, wzruszającą i miejscami zabawną opowieść o czterech siostrach reprezentujących całkowicie odmienne charaktery i skrajnie różne podejście do życia, a mimo to stale wspierających się i przeżywających wspólnie pierwsze miłosne zauroczenia. Susan Sarandon sportretowała tu matkę sióstr March, tworząc barwną, ciepłą kreację.

9. „Mamuśka” („Stepmom”, reż. Chris Columbus, 1998)

Sarandon Susan filmy - Mamuśka

Rola Jackie Harrison z komediodramatu „Mamuśka” należy do jednych z najlepszych aktorskich osiągnięć w dorobku Susan Sarandon. Artystka ponownie udowodniła, że doskonale wypada w poruszających kreacjach kobiet zmagających się z życiowym problemem, wystawionych na próbę i gorzkie oblicza losu. Jej bohaterka zostaje porzucona przez męża, który odchodzi do dużo młodszej kochanki. Z początku obie kobiety przejawiają wzajemną nienawiść i rywalizują ze sobą w kwestii zdobycia sympatii dwójki dzieci rozpadającego się małżeństwa. Gdy Jackie dowiaduje się o własnej śmiertelnej chorobie, postanawia jednak naprawić kontakty łączące ją z nową partnerką męża, mając na uwadze fakt, że to ona zajmie się jej córką i synem, w razie najgorszego scenariusza jej walki z chorobą. Obok Susan Sarandon w „Mamuśce” wystąpili Ed Harris i Julia Roberts.

10. Serial „Konflikt: Bette i Joan” („Feud”, 2017)

Sarandon filmy - Bette i Joan

Serialowy przebój ostatnich lat przedstawiający kulisy największego konfliktu w dziejach Hollywood – rywalizacji między aktorkami Bette Davis i Joan Crawford. Susan Sarandon genialnie sportretowała tu pierwszą z wymienionych diw wielkiego ekranu, oddając jej stanowczość, temperament i siłę, a co znamienne, sama jej uroda wywołuje już trafne skojarzenie z aparycją Bette Davis. W roli Joan Crawford wystąpiła zaś Jessica Lange. Serial „Konflikt: Bette i Joan” nagrodzono dwoma statuetkami Emmy.

Udostępnij “Susan Sarandon – 10 najlepszych filmów z aktorką” swoim znajomym.