Top 10 – brytyjskie filmy Hitchcocka

Najsłynniejsze produkcje Hitchcocka – takie jak Zawrót głowy, Psychoza, Ptaki czy Okno na podwórze – powstały po wyjeździe Brytyjczyka do Stanów Zjednoczonych i podjęciu współpracy z takimi wytwórniami jak Universal Pictures czy Paramount Pictures.

Wczesne obrazy mistrza suspensu powstawały w Wielkiej Brytanii, z której pochodził. Można w nich dostrzec zapowiedź przyszłych motywów wykorzystywanych przez niego do końca swej aktywności oraz rozwój talentu reżysera Rebeki. Poniżej przedstawiamy zestawienie najlepszych filmów brytyjskich Alfreda Hitchcocka.

Brytyjskie filmy Hitchcocka

1. Starsza pani znika (The Lady Vanishes, 1938)

Filmy Hitchcocka - Starsza pani znika

Starsza pani znika to jeden z ostatnich filmów Hitchcocka zrealizowanych przed wyjazdem reżysera do USA. Scenariusz powstał w oparciu o powieść Ethel Liny White. Starsza pani znika to historia, jak sam tytuł wskazuje, starszej pani, która znika w trakcie podróży pociągiem. Zaginięciem pani Froy (w tej roli Dame May Whitty) zaczyna interesować się jej współpasażerka Iris (Margaret Lockwood). Pozostali pasażerowie próbują przekonać dziewczynę, że pani Froy wcale nie było w pociągu, lecz ta na własną rękę postanawia odnaleźć kobietę, podejrzewając innych o spisek. Za Starszą panią Alfred Hitchcock został nagrodzony przez Stowarzyszenie Nowojorskich Krytyków Filmowych.

2. Trema (Stage Fright, 1950)

Hitchcock filmy - Trema

Trema to thriller kryminalny na podstawie książki Selwyn Jepson. W Tremie jedną z najlepszych kreacji w swojej karierze stworzyła Marlena Dietrich, która zagrała główną bohaterkę Charlotte Inwood: wielką gwiazdę sceny muzycznej, której kochanek ucieka przed policją będąc podejrzewanym o morderstwo jej męża. Dietrich wykonuje w filmie słynną piosenkę „The Laziest Gal in Town” Cole’a Portera, która od razu stała się hitem w jej repertuarze muzycznym. Hitchcock nie krył własnego podziwu dla talentu Dietrich, jednak Trema była pierwszym i zarazem ostatnim owocem ich współpracy.

3. Człowiek, który wiedział za dużo (The Man Who Knew Too Much, 1934)

Alfred Hitchcock filmy - Człowiek, który wiedział za dużo

Jeden z najlepszych thrillerów szpiegowskich Hitchcocka, w którym to gatunku się specjalizował. Człowiek, który wiedział za dużo z 1934 roku to pierwotna wersja filmu mistrza suspensu – Hitchcock podjął się ponownego nakręcenia filmu w 1956 roku, a główne role zagrali w nim Doris Day i James Stewart. W filmie z 1934 zagrali Pierre Fresnay, Leslie Banks i Peter Lorre. Człowiek, który… jest jednym z pierwszych filmów w historii kina podejmujących temat uprowadzenia dziecka, którego rodzice nie mogą liczyć na pomoc policji i muszą wziąć sprawy w swoje ręce. Nowatorstwo fabuły Człowieka, który wiedział za dużo objawia się również w kreacji głównej postaci kobiecej – bohaterka Hitchcocka jest aktywna i decyduje o zmianie biegu zdarzeń w filmie, przez co obraz rozpatrywany jest niekiedy w kategoriach feministycznych. Film zdobył nagrodę National Board of Review.

4. 39 kroków (The 39 Steps, 1935)

Angielskie filmy Hitchcocka - 39 kroków

39 kroków to jeden z pierwszych filmów szpiegowskich Hitchcocka. Film powstał w oparciu o powieść 39 stopni czyli Tajemnica czarnego kamienia autorstwa Johna Buchana. W rolę głównego bohatera wcielił się Robert Donat, a u jego boku wystąpiła jedna ze słynnych blondynek Hitchcocka Madeleine Carroll. 39 kroków opowiada o losach Richarda, który w jednym z teatrów poznaje tajemniczą kobietę. Ginie ona tej samej nocy w jego mieszkaniu. Aby oczyścić się z podejrzeń o dokonanie zbrodni oraz wykonać ostatnią wolę zmarłej, Richard rozpoczyna ryzykowne śledztwo, w którym przypadkowo zaczyna mu towarzyszyć Pamela niewierząca w jego niewinność.

5. Szał (Frenzy, 1972)

Thrillery Hithcocka - Szał

Szał został zrealizowany na podstawie powieści Goodbye Piccadilly, Farewell Leicester Square Arthura La Berna. Akcja filmu rozgrywa się w Londynie na początku lat 70., gdzie grasuje seryjny morderca kobiet. Zabójca gwałci, a następnie dusi krawatem swoje ofiary. Podejrzenie pada na głównego bohatera Richarda Blaney’a (zagranego przez Jona Fincha), który, jak zwykle u Hitchcocka, aby udowodnić swoją niewinność jest zmuszony samodzielnie odszukać złoczyńcę. Szał zdobył trzy nominacje do Złotych Globów w kategoriach: najlepszy dramat, scenariusz i reżyser.

6. Lokator (The Lodger: A Story of the London Fog, 1927)

Hitchcock film - Lokator

Najlepszy film niemy Alfreda Hitchcocka. Ciekawostką jest, że to właśnie w Lokatorze po raz pierwszy widzimy samego Hitchcocka na ekranie, odgrywającego słynne cameo. To także pierwszy film reżysera Psychozy, który w pełni oddaje charakter jego kina oraz klimat suspensu. Podstawą dla scenariusza była książka The Lodger Marie Lowndes, jednak Hitchcock od dawna myślał nad nakręceniem tego typu filmu, z powodu dorastania w atmosferze strachu przed atakami seryjnego mordercy Kuby Rozpruwacza i jego następców, którzy na długie lata budzili lęk w mieszkańcach Londynu. Lokator, podobnie do autentycznych zdarzeń końca XIX wieku, pokazuje historię londyńskiej społeczności żyjącej w ciągłej obawie przed ponownym atakiem zabójcy, który na swe ofiary wybiera jasnowłose dziewczęta.

7. Bałkany (Secret Agent, 1936)

Filmy Alfreda Hitchcocka - Bałkany

Thriller szpiegowski powstały na motywach dramatów Williama Somerseta Maughama. Akcja Bałkanów dzieje się w Szwajcarii okresu I wojny światowej, gdzie zostaje wysłany agent Edgar Brodie, w celu zabicia niemieckiego szpiega. W niebezpiecznej akcji pomagają mu Generał i tajemnicza Elsa Carrington. Główne role w Bałkanach zagrali Peter Lorre, Madeleine Carroll oraz John Gielgud. Na szczególną uwagę pod względem technicznym zasługuje końcowa scena katastrofy pociągu. Film zdobył nagrodę National Board of Review.

8. Młody i niewinny (Young and Innocent, 1937)

Hitchcock films - Young and Innocent

Adaptacja powieści A Shilling for Candles Josephine Tey. Młody i niewinny stanowi podwaliny wszystkich przyszłych filmów Hitchcocka, poruszających motyw winy niezawinionej. Hitchcock w swojej twórczości wielokrotnie powraca do tego motywu, ukazując niesprawiedliwy los, jaki spotkał niewinnego człowieka, który znalazł się w nieodpowiednim miejscu, o nieodpowiednim czasie. Taką historię widzimy m.in. w jego Niewłaściwym człowieku (1956) czy Północy, północnym zachodzie (1959). W Młodym i niewinnym przydarza się to młodemu mężczyźnie, który zostaje posądzony o zabójstwo kochanki.

9. Morderstwo (Murder!, 1930)

Thriller Hitchcocka - Morderstwo

Jeden z wczesnych dreszczowców Hitchcocka. Morderstwo opowiada o skazanej na śmierć młodej aktorce – Diane Baring (w tej roli Nora Baring) – podejrzewanej o zabicie „koleżanki z planu”. W jej winę nie jest w stanie uwierzyć jeden z przysięgłych Sir John Menter (Herbert Marshall), który rozpoczyna prywatne śledztwo. Ślady prowadzą go do prawdziwego mordercy, który również przebywa w teatralnym zespole aktorki.

10. Szantaż (Blackmail, 1929)

Wczesne brytyjskie filmy Hitchcocka - Szantaż

Film powstał w oparciu o sztukę Charlesa Bennetta o tym samym tytule. Szantaż podejmuje dość trudny jak na tamte czasy temat, skłaniając odbiorcę do dokonania samodzielnej oceny moralnej, co do postępowania głównej bohaterki. Szantaż ukazuje historię Alice White (w tę rolę wcieliła się Anny Ondra), młodej kobiety, która we własnej obronie zabija niedoszłego gwałciciela. Po pewnym czasie okazuje się, że na miejscu zdarzenia był jeden świadek, który zaczyna szantażować bezbronną dziewczynę.

Udostępnij “Top 10 – brytyjskie filmy Hitchcocka” swoim znajomym.