Top 10 – ekranizacje prozy Stephena Kinga

Stephen King to bezapelacyjny mistrz grozy. Autor takich znanych powieści jak Miasteczko Salem czy Podpalaczka stał się wielką inspiracją dla ludzi kina.

Ekranizacje prozy Stephena Kinga

1. Lśnienie (The Shining, reż. Stanley Kubrick, 1980)

Stephen King filmy - Lśnienie

Kultowy horror Stanleya Kubricka. Lśnienie to historia rodziny Torrance’ów, zamkniętej w hotelu Panorama. Jack Torrance (w tej roli pamiętny Jack Nicholson) to niespełniony pisarz, który przez okres zimowy pracuje tam, jako stróż. Wkrótce jego rodzina zauważa zachodzące w bohaterze zmiany, a ich wspólne życie zamienia się w koszmar. Dziś Lśnienie uznawane jest za jeden z najlepszych horrorów w dziejach, jednak sam Stephen King był wściekły na Kubricka, który nie zawarł w dziele wielu istotnych wydarzeń z powieści.

2. Skazani na Shawshank (The Shawshank Redemption, reż. Frank Darabont, 1994)

Ekranizacje Kinga - Skazani na Shawshank

Wielki film w reżyserii Franka Darabont, powstały w oparciu o opowiadanie Stephen Kinga o tym samym tytule. Główny bohater Skazanych na Shawshank zostaje niesłusznie posądzony o morderstwo. Wymiar sprawiedliwości skazuje go na dożywotnią karę w Shawshank, gdzie Andy Dufrense zapoznaje się z brutalnymi realiami więziennego świata. W rolach głównych wystąpili Tim Robbins, Morgan Freeman i Bob Gunton. Obraz uzyskał m.in. siedem nominacji do Nagród Akademii.

3. Misery (reż. Rob Reiner, 1990)

Steven King filmy - Misery

Genialny thriller z wybitną kreacją nagrodzonej Oscarem Kathy Bates. Misery opowiada o chorej fascynacji fanki swoim literackim idolem. Pisarz Paul Sheldon (James Caan) ulega poważnemu wypadkowi, z którego ratuje go Annie Wilkes (Kathy Bates) – była pielęgniarka i wielbicielka jego serii o Misery. Annie zabiera go na rekonwalescencję do domu, izolując jednocześnie od reszty świata. Wydaje się ona życzliwą i pomocną osobą, jednak wkrótce Paul nabiera przeświadczenia, że kobieta tylko z pozoru jest normalna, a w rzeczywistości może zagrażać jego życiu.

4. Stań przy mnie (Stand by Me, reż. Rob Reiner, 1986)

King Stephen filmy - Stań przy mnie

Film Stań przy mnie został zrealizowany na podstawie opowiadania Kinga pod tytułem Ciało. Prezentowana w nim historia opisuje losy, a także podróż młodych chłopców. Nastolatki Chris, Geordie, Teddy i Vern podsłuchują, że niedaleko torów starsze dzieciaki widziały ciało zaginionego chłopaka. Grupa przyjaciół wyrusza na samodzielne poszukiwania zwłok rówieśnika, licząc, że uczyni ich to sławnymi. Stań przy mnie to piękny film o dojrzewaniu i przyjaźni, nominowany do Złotego Globu oraz Oscara. W role czterech chłopców wcielili się River Phoenix, Wil Wheaton, Corey Feldman i Jerry O’Connell.

5. Zielona mila (The Green Mile, reż. Frank Darabont, 1999)

Stephen King najlepsze filmy - Zielona mila

Zarówno dramat w reżyserii Franka Darabonta, jak i książka Kinga zachwyciły i wzruszyły odbiorców z całego świata. Zielona mila to opowieść snuta w filmie przez emerytowanego strażnika więziennego z bloku śmierci w Cold Mountain, Paula Edhecomba (zagranego przez Toma Hanksa). Bohater wspomina mężczyznę skazanego za morderstwo dwóch dziewczynek. Skazaniec John Coffey posiada niezwykłą zdolność dzielenia się własnymi emocjami i wspomnieniami z Paulem, który dzięki temu zyskuje przeświadczenie, że więzień jest niewinny. Zielona mila to dość ckliwy obraz nominowany do nagród Akademii i nagrodzony trzema Saturnami.

6. Carrie (reż. Brian De Palma, 1976)

Filmy Stephen King - Carrie

Carrie to ekranizacja pierwszej powieści Stephena Kinga. Tytułowa bohaterka, w którą wcieliła się nominowana do Oscara Sissy Spacek, jest poniżana przez swych rówieśników ze szkoły. Dodatkowo w domu znosi złe traktowanie ze strony matki Margaret (w tej roli Piper Laurie), chrześcijańskiej fanatyczki, która uważa Carrie za diabelskie dziecko – zemstę szatana za jej grzechy. Carrie odkrywa jednak, że dysponuje nadnaturalnymi mocami i w przeciwieństwie do lucyfera, planuje prawdziwą zemstę na swych prześladowcach. W 2013 roku powstał remake filmu z gwiazdami Chloë Moretz i Julianne Moore.

7. Dolores (reż. Taylor Hackford, 1995)

Top 10 filmy Stephen King

Powieść Dolores Claiborne Kinga została wykorzystana pod scenariusz filmu w reżyserii Taylora Hackforda. Tytułowa bohaterka (zagrana przez wspaniałą Kathy Bates) zostaje oskarżona o zabójstwo swojej pracodawczyni. Dolores od dawna stroni od ludzi, jest opryskliwa i odpychająca. Gdy bohaterka staje przed zarzutem zbrodni, kontaktuje się z nią po latach córka Selena (Jennifer Jason Leigh) w celu wyjaśnienia winy matki. Czy kobieta faktycznie działała z premedytacją czy miała ku temu istotne pobudki?

8. Sekretne okno (Secret Window, reż. David Koepp, 2004)

Filmy Stephena Kinga Sekretne okno

Sekretne okno to adaptacja opowiadania Stephena Kinga Tajemnicze okno, tajemniczy ogród. Główny bohater filmu, Mort Rainey (w tej kreacji Johnny Depp) to rozwiedziony, słynny pisarz, który osiadł z dala od miejskiego zgiełku. Jego spokój przerywa nagle tajemniczy i groźny mężczyzna, niejaki John Shooter (John Turturro), który oskarża go o plagiat. Aby udowodnić swą niewinność Mort rozpoczyna prywatne śledztwo, jednak wraz z pojawieniem się mężczyzny w jego życiu zaczynają dziać się dziwne rzeczy – od pożaru dawnego domu i zabójstwa psa po morderstwa jego znajomych.

9. Kraina wiecznego szczęścia (Hearts in Atlantics, reż. Scott Hicks, 2001)

King ranking filmów - Kraina wiecznego szczęścia

Oryginalny tytuł Krainy wiecznego szczęścia ma inny wydźwięk, bowiem brzmi on Hearts in Atlantis. Jest to przejmująca historia jedenastolatka, który stracił ojca i jest zaniedbywany przez matkę. Bobby (Anton Yelchin) marzy o rowerze, ale jego rodzicielka woli wydawać fundusze na siebie. Chłopak coraz mocniej zaczyna odczuwać brak ojca, a także brak wsparcia i miłości ze strony matki. Lukę w Bobby’m z czasem zaczyna wypełniać nowy sąsiad, Ted (Anthony Hopkins), który zaprzyjaźnia się z chłopcem i staje się wzorem utęsknionego taty.

10. To (It, reż. Andres Muschietti, 2017)

To Stephen King filmy

To Andresa Muschietti jest cenionym horrorem. Tytuł powieści Kinga oznacza tkwiące w ludziach zło. Przerażająca historia toczy się wokół nawiedzającej dzieci z miasteczka Derry istoty pod postacią klauna o imieniu Pennywise. Wybitną rolę wykreował tu Bill Skarsgård, który wcielił się w postać strasznego klauna. To jest niezwykle popularnym obrazem wśród miłośników horrorów, nominowanym do licznych nagród, a wśród nich do Saturnów, Critics Choice, Teen Choice czy MTV.

Udostępnij “Top 10 – ekranizacje prozy Stephena Kinga” swoim znajomym.