Top 10 – filmy na Sylwestra

Podpowiadamy, jakie tytuły wybrać, aby urozmaicić najgorętszą noc w roku, bądź, jak na prawdziwych kinomaniaków przystało, zastąpić huczną sylwestrową imprezę oglądaniem filmów do białego rana.

Filmy na Sylwestra

1. Milczenie owiec (The Silence of the Lambs, 1991) – reż. Jonathan Demme

Filmy na sylwestra - Milczenie owiec

Milczenie owiec z pewnością nie jest pierwszym filmem, który przychodzi na myśl wybierając tytuły na sylwestrowy wieczór. Dlaczego więc thriller psychologiczny Demme’a znalazł się na naszej liście? 31 grudnia jest dniem urodzin wybitnego odtwórcy głównej roli w tymże filmie – Anthony’ego Hopkinsa. Sposobnością do świętowania dla fanów aktora może okazać się seans filmów z udziałem Hopkinsa – nie może wtedy zabraknąć kluczowej pozycji w jego filmografii, jaką jest Milczenie owiec.

Hopkins stworzył w tym filmie ikoniczną kreację doktora Hannibala Lectera, opanowanego, lecz przebiegłego kanibala o wysokiej inteligencji, z którym musi nawiązać kontakt agentka FBI Clarice Starling (w jej roli Jodie Foster). Milczenie owiec to po prostu wybitny obraz, obsypany Nagrodami Akademii, doskonale znany zarówno żarliwym kinomaniakom, jak i mniej gorliwym entuzjastom kina. Do tego seansu zawsze warto powracać – bez względu na okoliczności.

2. Kiedy Harry poznał Sally (When Harry Met Sally…, 1989) – reż. Rob Reiner

Pomysł na sylwestra - filmy

To tak zwana inteligentna komedia romantyczna, o iście Allenowskim humorze. W rolach głównych wystąpili Meg Ryan i Billy Crystal. Kiedy Harry poznał Sally nie traktuje o miłości od pierwszego wejrzenia, a o miłości dojrzałej, która dojrzewała w głównych bohaterach przez kilkanaście lat ich przyjaźni. Sally i Harry poznają się w czasie studiów, jednak wtedy nie darzą się zbytnią sympatią. Ich spotkanie po latach zaowocuje wieloletnią przyjaźnią, w trakcie której bohaterowie uświadomią sobie wzajemne uczucia, jakie do siebie żywią… A wszystko wydarzy się w czasie szalonej nocy sylwestrowej!

3. Śniadanie u Tiffany’ego (Breakfast at Tiffany’s, 1961) – reż. Blake Edwards

sylwestrowe filmy - Śniadanie u Tiffany'ego

Śniadanie u Tiffany’ego, z kultową dziś rolą Audrey Hepburn, na naszej liście stanowi ukłon w stronę Czytelników rozmiłowanych w okresie Złotej Ery Hollywood. Historia uroczej, w rzeczywistości wrażliwej i skrzywdzonej, ale też naiwnej Holly (będącej utrzymanką bogatych mężczyzn) zabawnie pokazuje jej rozrywkowy styl życia.

Znacząca dla naszego rankingu jest scena imprezy w mieszkaniu Holly, która uchodzi dziś za jeden z bardziej szalonych obrazów przyjęcia w historii kinematografii. W czasie mocno zakrapianej imprezy goście upijają się do stanu nieprzytomności, tańczą i całują się po kątach. W mieszkaniu Holly jest na tyle głośno, że koniecznym okazuje się interwencja policji – dziś podobny obraz w filmach nikogo już nie burzy, ale należy pamiętać, że premiera Śniadania u Tiffany’ego to początek lat 60. ubiegłego stulecia.

4. Gorączka złota (The Gold Rush, 1925) – reż. Charles Chaplin

Śmieszne filmy na sylwestra - Gorączka złota

Ta słodko-gorzka komedia Chaplina łączy w sobie, jak zwykle w kinie Charliego, komizm z dramatem, co staje się punktem wyjścia do pokazania przykrych spraw związanych z losem człowieka. Mówiąc w skrócie, przytoczone nieme arcydzieło Chaplina dotyczy zabawnych, ale też tragicznych losów Trampa, który w czasie gorączki złota wyrusza na poszukiwania kruszcu. Co w takim razie ma wspólnego Gorączka złota z Sylwestrem? Po powrocie z wyprawy Charlie zakochuje się w pięknej tancerce z klubu, Georgii, którą zaprasza wraz z przyjaciółmi do swojej ubogiej chaty na kolację z okazji Sylwestra.

Tramp z Gorączki złota to człowiek bardzo ubogi – nie ma nawet porządnych butów (które w jednej ze słynnych scen zjada) czy spodni. To z kolei czyni go pośmiewiskiem w oczach znajomych i samej Georgii, którzy postanawiają zabawić się kosztem Charliego. Deklarują przybycie na kolację, jednak nie zamierzają pojawiać się w mocno skromnych progach Trampa. Charlie z kolei chwyta się pracy, aby dorobić na zastawę, jedzenie i prezenty potrzebne na wymarzony, sylwestrowy wieczór – mimo starań, do jego lokum nikt nie zagląda.

Podczas oczekiwania na zaproszonych gości, Charlie ma sen, w którym wdzięczna za jego starania Georgia okazuje mu czułość. W marzeniu sennym Tramp rozbawia zgromadzone towarzystwo słynnym gagami, m.in. „tańcem bułeczek”, stanowi centrum uwagi i zalotów pięknych kobiet, ale rzeczywistość po przebudzeniu okazuje się okrutna – jest całkowicie sam, w dodatku zraniony nieśmiesznym żartem Georgii.

Moim skromnym zdaniem jest to jedna z najbardziej wzruszających scen w historii kina, oddająca dojmującą samotność bohatera i wynikający z niej ból. Gorączka złota może być tym samym pozycją budującą w trakcie sylwestrowego seansu. Nowy Rok to bowiem czas tworzenia nowych postanowień do realizacji, a film Chaplina może pokazać, co powinno zmienić się w nas samych – traktowanie innych i błędna pogoń za rzeczami (w przypadku filmu pieniędzmi), które jedynie pozornie dają nam szczęście. A przecież nie o pozór powinno nam w życiu chodzić.

5. Cztery pokoje (Four Rooms, 1995) – reż. Quentin Tarantino, Allison Anders, Alexandre Rockwell, Robert Rodriguez

Najlepsze filmy na sylwestra - Cztery pokoje

Cztery pokoje to film o ciekawej formie – składają się na niego cztery historie, przy czym każda z nich została zaprojektowana przez innego reżysera, którymi byli Quentin Tarantino, Allison Anders, Robert Rodriguez i Alexandre Rockwell. Akcja tej czarnej komedii toczy się w jednym z hoteli w Los Angeles w czasie (jakżeby inaczej) nocy sylwestrowej. Podczas tej jednej nocy Ted, boy hotelowy, jest uczestnikiem czterech, nietypowych zdarzeń. W filmie wystąpili Antonio Banderas, Madonna, Salma Hayek, Bruce Willis czy sam Quentin Tarantino. Reklamowano go, jako „film twórców Pulp Fiction”.

6. Tragedia Posejdona (The Poseidon Adventure, 1972) – reż. Ronald Neame

Filmy sylwester - Tragedia Posejdona

Nadejście Nowego Roku było już wielokrotnie odbierane przez niektóre kręgi osób jako zwiastun końca świata czy niepowodzeń w życiu konkretnego człowieka, więc trafionym (bo wpasowującym się w tematykę) może okazać się film katastroficzny. Takim przykładem jest Tragedia Posejdona, która nie dotyczy jednak nadejścia apokalipsy. Film Neame’a powstał na podstawie powieści Paula Gallico. Opowiada on o tragicznych losach pasażerów transatlantyku „Posejdon”, który w Sylwestra zostaje przewrócony, na skutek fali tsunami. Zimną krew zachowuje pastor Scott (Gene Hackman), który podejmuje próbę wydostania się ze statku wraz z innymi pasażerami. Tragedia Posejdona to już klasyka kina katastroficznego.

7. Ryzykowna gra (Oceans’s Eleven, 1960) – reż. Lewis Milestone

Film na sylwestrowy wieczór - Ryzykowna gra

To komedia kryminalna, w której zagrali m.in. słynny muzyk i prawie tak samo dobry aktor Frank Sinatra czy będący również (dobrymi) piosenkarzami Dean Martin i Sammy Davis Jr. Film stanowi opowieść o dobrych znajomych z czasów służby wojskowej podczas II wojny światowej, którzy po latach wpadają na pomysł obrabowania kasyn w Las Vegas. Za czas napadu wyznaczają sobie jedną noc – jest to oczywiście noc poprzedzająca nadejście Nowego Roku. Ryzykowna gra Milestone’a to odpowiednia pozycja dla osób ceniących sobie dobre aktorstwo i wysublimowany humor.

8. Dziennik Bridget Jones (Bridget Jones’s Diary, 2001) – reż. Sharon Maguire

Filmy w sylwestra - Dziennik Bridget Jones

Dziennik Bridget Jones, komedia w angielskiej odmianie, stanowi ekranizację powieści Helen Fielding. Główną bohaterką jest 32-letnia mieszkanka Londynu – tytułowa Bridget Jones, której życie (zwłaszcza uczuciowe) jest pasmem niepowodzeń. Bridget wraz z nadejściem Nowego Roku, jak większość z nas, postanawia wcielić w życie pewne zmiany. Zaczyna prowadzić intymny dziennik, z którego pomocą odmienia się jej los.

W rolę tytułowej bohaterki wcieliła się Renee Zellweger, a u boku aktorki wystąpili Colin Firth i Hugh Grant. Powstały dwie kontynuacje tej przezabawnej komedii: Bridget Jones: W pogoni za rozumem (2004) i Bridget Jones 3 (2016). Sylwester to dobra okazja do odświeżenia sobie serii o Bridget Jones, pod warunkiem, że jest się wielbicielem komedii w stylu angielskim.

9. Sylwester w Nowym Jorku (New Year’s Eve, 2011) – reż. Garry Marshall

Dobry film na sylwestra - Sylwester w Nowym Jorku

Kontynuacja filmu Walentynki z 2010 roku. Sylwester w Nowym Jorku to pozycja warta obejrzenia, szczególnie polecana fanom filmów romantycznych. Film Garry’ego Marshalla przedstawia historie różnych mieszkańców Nowego Jorku, których losy splatają się ze sobą w ostatnim dniu roku. Obsada aktorska filmu to same głośne nazwiska. Zagrali tu: Robert De Niro, Michelle Pfeiffer, Halle Berry, Zac Efron, Jessica Biel, Sarah Jessica Parker czy Ashton Kutcher. To, czy tak bogata w popularne nazwiska obsada nie jest przypadkiem wyrazem przerostu formy nad treścią, oceńcie sami.

10. Kac Vegas (The Hangover, 2009) – reż. Todd Philips

Fajny film na sylwestra - Kac Vegas

Tym, z czym kojarzy się nam przede wszystkim wieczór sylwestrowy jest dobra zabawa w towarzystwie (przeważnie) dużej ilości alkoholu. Taka impreza przydarza się głównym bohaterom komedii Kac Vegas Todda Philipsa, którzy spędzają wieczór kawalerski w Las Vegas. Następnego dnia okazuje się, że nic nie pamiętają z minionej nocy, a jakby tego było mało, pan młody zaginął.

Główne role zagrali Bradley Cooper, Zach Galifianakis, Ed Helms i Justin Bartha. Nie jest to film wymagający intelektualnego wysiłku, ale może to okazać się plusem, gdy szukamy lekkiej rozrywki na imprezową noc. Oby Was w pierwszym dniu nowego roku nie spotkał los bohaterów Kac Vegas!

Udostępnij “Top 10 – filmy na Sylwestra” swoim znajomym.