Top 10 – filmy z Barbarą Stanwyck

Barbara Stanwyck (1907-1990) łączyła w sobie inteligencję i wielki talent, klasę i seksapil. W trwającej blisko 60 lat karierze zyskała sławę zarówno na wielkim, jak i małym ekranie, a także na deskach teatru i w radiowych słuchowiskach. Stworzyła wizerunek femme fatale i legendy Złotej Ery Hollywood, pozostawiając po sobie niezapomniane role w filmach noir, melodramatach i komediach romantycznych.

Gwiazda była czterokrotnie nominowana do Oscara – nagrodę honorową uzyskała w 1982 roku. Cztery lata później została laureatką Nagrody Cecila B. DeMille’a, przyznawanej za „wybitny wkład w rozwój kultury i rozrywki”. Amerykański Instytut Filmowy umieścił ją na 11. miejscu największych aktorek wszech czasów.

10 filmów z Barbarą Stanwyck

1. Podwójne ubezpieczenie (ang. Double Indemnity, 1944) – reż. Billy Wilder

Barbara Stanwyck filmy - Podwójne ubezpieczenie

Świetny film noir Billy’ego Wildera Podwójne ubezpieczenie opowiada o agencie ubezpieczeniowym, który wraz z niezadowoloną ze swojego małżeństwa Phyllis, obmyśla plan morderstwa idealnego. Ofiarą spisku ma być nie kto inny, jak bogaty mąż czarującej Phyllis. Nie wszystko układa się jednak po ich myśli… Barbara Stanwyck stworzyła w tym filmie ikoniczną kreację femme fatale, odważnie pokazując swoje piękne nogi i nosząc wymowny łańcuszek na stopie, który podsycał erotyczne napięcie. Za rolę Phyllis aktorka uzyskała nominację do Nagrody Akademii. W 2007 roku Amerykański Instytut Filmowy umieścił Podwójne ubezpieczenie na 29. miejscu listy stu najlepszych amerykańskich filmów wszech czasów.

2. Przepraszam, pomyłka (ang. Sorry, Wrong Number, 1948) – reż. Anatole Litvak

Filmy z Barbarą Stanwyck - Przepraszam pomyłka

To filmowa wersja popularnego słuchowiska radiowego, którego tematem jest obawa przed śmiercią. Barbara Stanwyck stworzyła tu wybitną rolę dramatyczną schorowanej Leony Stevenson, która w wyniku telefonicznej pomyłki poznaje plany zamordowania pewnej kobiety. Wnioskuje, że to ona ma być celem zabójcy i w strachu przed rychłą śmiercią dokonuje rachunku sumienia… Stanwyck zagrała tu wraz z Burtem Lancasterem. Była ponownie nominowana do Oscara. Przepraszam, pomyłka to film bardzo dobrze zrealizowany, o wzorcowo narastającym napięciu.

3. Obywatel John Doe (ang. Meet John Doe, 1941) – reż. Frank Capra

Barbara Stanwyck - Obywatel John Doe

Bardzo dobry dramat Franka Capry. U boku Barbary Stanwyck zagrał tu Gary Cooper. To ciekawa historia młodej dziennikarki, która wymyśla artykuł o mężczyźnie pragnącym publicznie popełnić samobójstwo. Obywatele podłapują sensację i John Doe, postać nieistniejąca w rzeczywistości, szybko staje się synonimem narodowego bohatera, walczącego o prawa mniejszości – ludności zepchniętej na margines społeczny. Odzew jest tak wielki, że koniecznym okazuje się znalezienie mężczyzny, który wcieliłby się w Johna… W filmie nie brak życiowych prawd, obecnych w monologach bohaterów. Obywatel John Doe znalazł się w 2006 roku na 49. miejscu najbardziej inspirujących filmów wszech czasów.

4. Ognista kula (ang. Ball of Fire, 1941) – reż. Howard Hawks

Stanwyck - Ognista kula

Komedia Howarda Hawksa uznana za jeden z najśmieszniejszych amerykańskich filmów – według listy Amerykańskiego Instytutu Filmowego z 2000 roku. W tym filmie Barbarze Stanwyck również partneruje Gary Cooper. Jej bohaterka to piosenkarka z nocnego klubu, zaręczona z głową miejscowego gangu. Gdy jej ukochany zostaje złapany przez policję, Katherine musi znaleźć kryjówkę. Trafia na pracujących nad wydaniem encyklopedii profesorów, u których się zatrzymuje, a to prowadzi do szeregu zabawnych zdarzeń… Ognista kula to kolejny film ze Stanwyck, za który gwiazda była brana pod uwagę przy rozdawaniu Oscarów.

5. Wzgardzona (ang. Stella Dallas, 1937) – reż. King Vidor

Najlepsze filmy z Barbarą Stanwyck - Wzgardzona

Łapiący za serce melodramat, z poruszającą rolą Barbary Stanwyck jako Stelli. Jej bohaterka to pochodząca z biednego domu dziewczyna, która marzy o lepszym życiu i wyzwoleniu spod ręki despotycznego ojca. Może jej to zapewnić małżeństwo. Stella poślubia majętnego i pochodzącego z elity Stephena Dallasa, któremu wkrótce rodzi córkę. Ich małżeństwo okazuje się jednak skazane na niepowodzenie, głównie z powodu szykan otoczenia wobec niskiej pozycji Stelli, która nie potrafi odnaleźć się w arystokratycznym świecie pełnym manier… Na uwagę, poza grą Stanwyck, zasługuje Anne Shirley w roli córki Laurel.

6. Lady Eve (ang. The Lady Eve, 1941) – reż. Preston Sturges

Najlepsze role Barbary Stanwyck - Lady Eve

Przezabawny film romantyczny, w którym główne role zagrali Barbara Stanwyck i Henry Fonda. To opowieść o zawiłej miłości Jean i Charlesa, którzy poznają się w trakcie rejsu statkiem. Ich wzajemne zauroczenie nie zapobiega rodzącemu się nieporozumieniu, w wyniku którego, dają o sobie znać ich wybuchowe charaktery. Aby odzyskać ukochanego Jean przebiera się za angielską damę… Lady Eve znajduje się zarówno na liście najlepszych melodramatów, jak i najzabawniejszych filmów wszech czasów. To film mądry i przyjemny, który zdecydowanie poprawia humor.

7. Na krawędzi (ang. Clash by Night, 1952) – reż. Fritz Lang

Stanwyck filmy Na krawędzi

To film, którego siłą jest historia o zwykłych ludziach i ich codziennych problemach. Najjaśniejszym elementem jest bez wątpienia Barbara Stanwyck. Gra ona Mae, która po dziesięciu latach nieobecności wraca do rodzinnego miasta. Ma złamane serce i dumę, jest rozgoryczona życiowym niepowodzeniem. Na miejscu poślubia Jerry’ego, którego w rzeczywistości nie kocha. Niedługo potem na świat przychodzi ich dziecko. Mae nawiązuje jednak romans z przyjacielem męża, a to zadecyduje o przyszłości jej rodziny… W Na krawędzi dalszoplanową rolę zagrała Marilyn Monroe, wcielająca się w partnerkę brata Mae.

8. Dziwna miłość Marty Ivers (ang. The Strange Love of Martha Ivers, 1946) – reż. Lewis Milestone

Stanwyck Barbara Dziwna miłość

Film noir Lewisa Milestone’a, w którym debiutował wybitny Kirk Douglas. Dziwna miłość Marty Ivers to historia małżeństwa, które skrywa dawną tajemnicę. Po osiemnastu latach od mrocznego zdarzenia w ich życiu pojawia się mężczyzna, znający ich sekret. Małżeństwo zaczyna obawiać się o własną pozycję, osiągnięty sukces zawodowy i reputację… Film brał udział w konkursie głównym na Festiwalu w Cannes w 1947 roku.

9. Złoty chłopiec (ang. Golden Boy, 1939) – reż. Rouben Mamoulian

Barbara Stanwyck kultowe role - Złoty chłopiec

Dramat, w którym pierwszą, dużą rolę zagrał William Holden, nazywany później – od tytułu filmu – „złotym chłopcem”. Główny bohater, Joe Bonaparte, marzy o innej karierze, niż przewidział dla niego ojciec. Joe postanawia zaprzestać kształcenia muzycznego, aby oddać się w całości treningom bokserskim. Chłopak szybko odnosi sukcesy na ringu, a psychicznym wsparciem okazuje się dla niego Lorna (Barbara Stanwyck). Nie wszyscy jednak życzą mu dobrze…

10. Ptaki ciernistych krzewów (ang. The Thorn Birds, 1983) – miniserial

Barbara Stanwyck Ptaki ciernistych krzewów

Oczywiście – Ptaki ciernistych krzewów to nie film, a miniserial, ale przy okazji Barbary Stanwyck nie mogło zabraknąć tego tytułu. Aktorka sprawdzała się świetnie nie tylko w kinie – jej talent można było podziwiać również na ekranach telewizorów. Będąc już dojrzałą kobietą zasłynęła z roli Mary Carson w tejże produkcji.

Ptaki ciernistych krzewów to ekranizacja powieści Colleen McCullough, o zakazanym uczuciu łączącym księdza z Meggie – dziewczyną, którą opiekował się od najmłodszych lat, a gdy dojrzała, połączyła ich prawdziwa, niepowtarzalna miłość. To serial kultowy. Barbara Stanwyck za swoją wyśmienitą grę została nagrodzona Złotym Globem i nagrodą Emmy.

Udostępnij “Top 10 – filmy z Barbarą Stanwyck” swoim znajomym.