Top 10 – filmy z Joaquinem Phoenixem

Joaquin Phoenix to jedno z najgłośniejszych, aktorskich nazwisk ostatnich miesięcy – rozgłos ten zawdzięcza tytułowej roli w najnowszym filmie Joker, bijącym rekord za rekordem. Phoenix jednak już znacznie wcześniej udowodnił siłę swojego talentu i wszechstronność gry, utwierdzając krytyków i widzów w przekonaniu, że zasługuje na tytuł jednego z największych aktorów współczesnych.

Filmy z Joaquinem Phoenixem

1. Gladiator (2000) – reż. Ridley Scott

Top 10 - filmy z Joaquinem Phoenixem - Gladiator

Słynne arcydzieło Ridleya Scotta ze wspaniałą muzyką, scenariuszem, scenografią i grą aktorską, z porywającą rolą Russela Crowe’a na czele. To wzruszająca historia generała Maximusa, zdegradowanego do pozycji niewolnika, który jako gladiator musi walczyć na śmierć i życie. Jego priorytetem staje się zlikwidowanie cesarza Kommodusa, aby pomścić śmierć najbliższych oraz znieść rządy tyranii w Imperium Rzymskim. Joaquin Phoenix stworzył w Gladiatorze niezwykle wyrazistą, zapadającą w pamięć kreację żądnego władzy Kommodusa, doskonale oddając jego napady szału. Ciężko uwierzyć w to, że za tak świetną rolę nie został nagrodzony Oscarem. Otrzymał do niego nominację w kategorii najlepszego aktora drugoplanowego, podobnie było ze Złotym Globem.

2. Joker (2019) – reż. Todd Phillips

Joaquin Phoenix filmy - Joker

Joker to najnowsza produkcja Todda Phillipsa bijąca rekordy popularności, która w swym przedstawieniu odbiega znacząco od pierwowzoru – świata wykreowanego przez DC Comics. Joaquin Phoenix stworzył w tym dziele fenomenalną kreację tytułowego anty-bohatera, która poruszyła widzów z całego świata. Odrzucony przez społeczeństwo Arthur Fleck (Joker) żyje pogrążony w depresji wraz ze schorowaną matką w fikcyjnym mieście Gotham. Niepotrafiącemu odnaleźć się w świecie bohaterowi przydarza się seria kolejnych upokorzeń i okrutnych doświadczeń ze strony innych ludzi, co potęguje jego chorobę psychiczną, a z czasem popycha do zbrodni. Joker Todda Phillipsa to psychologiczny dramat, który analizuje przyczyny i postęp obłędu (zdaje się, że jak najbardziej uzasadnionego w przypadku Arthura). Joker to dzieło poruszające, niosące okrutne prawdy o strukturach społecznych. Ikoniczna rola Phoenixa jako Jokera z pewnością zasługuje na Nagrodę Akademii.

3. Ona (Her, 2013) – reż. Spike Jonze

Phoenix Joaquin filmy - Ona

Ona to inspirujący do głębszego namysłu melodramat z elementami science-fiction. Film stanowi wstrząsającą emocjonalnie opowieść o samotnym i niespełnionym pisarzu, który zarabia na życie, pisząc na zlecenie dla innych ludzi wzruszające listy. Będący w trakcie rozwodu Theodore (świetny w tej roli Joaquin Phoenix) zapoznaje się z nowym systemem operacyjnym o imieniu Samantha (głos: Scarlett Johansson). Wkrótce mężczyzna zaczyna zakochiwać się w superinteligentnym systemie. Ona porusza trudny temat zaniku relacji międzyludzkich we współczesnym świecie zdominowanym technologią. Film Jonze’a zdobył Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny.

4. Spacer po linie (Walk the Line, 2005) – reż. James Mangold

Filmy z Joaquin Phoenix - Spacer po linie

Film biograficzny, w którym w rolach głównych wystąpili nagrodzona Oscarem Reese Witherspoon i Joaquin Phoenix – otrzymał on za swój występ Złotego Globa i nominację do Nagrody Akademii. Spacer po linie przedstawia wczesne koleje życia słynnego muzyka Johnny’ego Casha, starającego się założyć rodzinę wraz z June Carter. Tytuł filmu Mangolda nawiązuje wprost do piosenki Casha I Walk the Line. Obraz zdobył Złotego Globa w kategorii najlepszej komedii lub musicalu.

5. Mistrz (The Master, 2012) – reż. Paul Thomas Anderson

Najlepsze role Joaquina Phoenixa

Dramat Paula Thomasa Andersona opowiada o weteranie Freddiem Quellu (Joaquin Phoenix), który załamuje się po doświadczeniu wojny i staje pogrążonym w depresji alkoholikiem. Ratunkiem okazuje się dla niego charyzmatyczny guru Lancaster Dodd (Philip Seymour Hoffman), dzięki któremu Freddie doznaje całkowitej przemiany. Z czasem zaczyna jednak powątpiewać w niepodważalną słuszność Dodda. Za rolę w Mistrzu Joaquin Phoenix był ponownie nominowany do Oscara i Złotego Globu.

6. Hotel Ruanda (Hotel Rwanda, 2004) – reż. Terry George

Najlepsze filmy Joaquin Phoenix

Oparty na faktach dramat historyczny Hotel Ruanda przedstawia ludobójstwo w Rwandzie z 1994 roku, kiedy doszło do wojny domowej między plemionami Hutu i Tutsi. Film opowiada o dyrektorze hotelu Paulu Rusesabaginie, który pomagał w schronieniu się uchodźcom. Joaquin Phoenix zagrał w tym poruszającym filmie niewielką rolę dziennikarza Jacka Daglisha. W 2006 roku Amerykański Instytut Filmowy umieścił Hotel Ruanda na 90. miejscu listy najbardziej inspirujących filmów wszech czasów. Obraz został okrzyknięty „afrykańską Listą Schindlera”.

7. Nigdy cię tu nie było (You Were Never Really Here, 2017) – reż. Lynne Ramsay

Phoenix Joaquin - najlepsze filmy

Nigdy cię tu nie było to najnowszy (jak do tej pory) film Lynne Ramsay (reżyserki m.in. głośnego Musimy porozmawiać o Kevinie z 2011 roku), który brał udział w konkursie głównym na festiwalu w Cannes, gdzie został ponadto nagrodzony Złotą Palmą za scenariusz. To thriller psychologiczny, który opowiada o byłym agencie FBI, zajmującym się aktualnie tzw. „brudną robotą”. Kolejnym zadaniem słynącego z brutalności Joego (Joaquin Phoenix) będzie odnalezienie uprowadzonej córki wpływowego senatora. Kreacja Phoenixa zdobyła duże uznanie krytyków, aktor do roli zmienił znacząco wizerunek – przytył i zapuścił brodę. Został uhonorowany za nią Złotą Palmą w Cannes.

8. Zatrute pióro (Quills, 2000) – reż. Philip Kaufman

Top filmy Joaquin Phoenix - Zatrute pióro

Biograficzny obraz losów kontrowersyjnej postaci Markiza de Sade (w jego roli Geoffrey Rush), który w ostatnich latach życia trafia do zakładu dla obłąkanych. W zakładzie zamkniętym potajemnie wysyła on rękopisy własnych, obrazoburczych utworów. W filmie wystąpili Geoffrey Rush, Kate Winslet i Joaquin Phoenix w roli Coulmiera. Film Kaufmana zdobył nagrodę National Board of Review za najlepszy film.

9. Znaki (Signs, 2002) – reż. M. Night Shyamalan

Phoenix - Znaki

Ten fantastycznonaukowy thriller nawiązuje do tematu inwazji istot pozaziemskich na naszą planetę. Znaki prezentują losy byłego pastora Grahama (w tej roli Mel Gibson), który po stracie żony odsunął się od wiary. Spokój jego rodziny zostaje naruszony, gdy pewnego razu na jego polu kukurydzy pojawiają się tajemnicze znaki. Joaquin Phoenix wcielił się w tym filmie w rolę brata Grahama, Merrilla.

10. Wada ukryta (Inherent Vice, 2014) – reż. Paul Thomas Anderson

Filmy z Joaquin Phoenix spis - Wada ukryta

Wada ukryta to film łączący w sobie różne gatunki – stanowi przede wszystkim kryminał i komediodramat, widać w nim również znamiona surrealistyczne. Opowiada on o uzależnionym od narkotyków detektywie Sportello (pierwszoplanowa rola Joaquina Phoenixa), który postanawia sam rozpocząć śledztwo w sprawie zaginięcia byłej dziewczyny. Film Andersona był dwukrotnie nominowany do Oscara w kategoriach najlepszego scenariusza adaptowanego i kostiumów. Phoenix uzyskał natomiast nominację do Złotego Globu.

Udostępnij “Top 10 – filmy z Joaquinem Phoenixem” swoim znajomym.