Top 10 – filmy z Paulem Newmanem i Joanne Woodward

Paul Newman i Joanne Woodward stworzyli jedno z najgłośniejszych aktorskich małżeństw, które postrzegano za wzór wierności i romantycznego uczucia. On – charyzmatyczny, wrażliwy, z zawadiackim uśmiechem i o pięknych, błękitnych oczach, ona – kobieta nowoczesna, bardziej powściągliwa w swej urodzie, lecz nie mniej utalentowana aktorsko, dla której Paul rozwiódł się z pierwszą żoną Jackie Witte. Zwykło się mawiać o nich jako o „najlepszym” i „najszczęśliwszym” małżeństwie w Hollywood, zakochanym w sobie bez pamięci.

W rzeczywistości ich związek nie obył się bez kryzysów – Paul, choć był człowiekiem wielkiego serca i wybitnym artystą, naraził ich małżeństwo prowadzonym romansem z dziennikarką Nancy Bacon, a także postępującym alkoholizmem. Ich miłość przetrwała jednak aż do śmierci aktora w 2008 roku, a jednym z jej owoców były wspólne filmy.

Niedługo po zawarciu małżeństwa Joanne postanowiła poświęcić swą karierę dla dobra dzieci i męża; w filmach pojawiała się sporadycznie, zazwyczaj u boku Paula. „Aktorstwo to kariera dla Paula, ale nie dla mnie. Być żoną Paula – oto moja kariera. Nie zapominam o tym ani na chwilę. Nigdy nie robię nic, co skłoniłoby go do myślenia, że nie będzie mnie przy nim, kiedy będzie tego potrzebował” – wyznała zaledwie kilka lat po otrzymaniu statuetki Oscara za film Trzy oblicza Ewy (N. Johnson, 1957). Które ze wspólnych produkcji Joanne i Paula Newmanów zasługują na szczególną uwagę?

Filmy z Paulem Newmanem i Joanne Woodward

1. Długie, gorące lato (The Long, Hot Summer, reż. M. Ritt, 1958)

Paul Newman i Joanne Woodward filmy

Pierwszy wspólny film Joanne Woodward i Paula Newmana, który w czasie jego realizacji pozostawał w związku małżeńskim z Jackie Witte. Joanne i Paul poznali się kilka lat wcześniej w jednej z agencji reklamowych i od razu przypadli sobie do gustu. Ich przyjaźń przerodziła się z czasem w namiętne uczucie, które towarzyszyło im na planie Długiego, gorącego lata. Wkrótce po zakończeniu zdjęć do filmu Paul uzyskał rozwód z Jackie. Z Joanne pobrali się 29 stycznia 1958 roku w Las Vegas.

Akcja Długiego, gorącego lata rozgrywa się w niewielkim miasteczku w Missisipi rządzonym przez aż nadto ambitnego Willa Varnera. Pod jego nieobecność w miejscowości zjawia się nieznajomy Ben Quick, który szybko zostaje zarządcą jednej z posiadłości Varnerów. Will widząc jego nonszalancję i bezwzględność postanawia wydać swoją córkę za Quicka. Ta jednak nie patrzy na Bena przychylnym okiem. Na drugim planie rozgrywa się dramat zazdrosnego syna Varnera i jego ambicji… W rolach głównych wystąpili: Orson Welles, Paul Newman, Joanne Woodward, Anthony Franciosa i Lee Remick.

2. Bezbronne nagietki (The Effect of Gamma Rays on Man-in-the-Moon Marigolds, reż. P. Newman, 1972)

Filmy Paul Newman i Joanne Woodward Bezbronne nagietki

Dramat w reżyserii Paula Newmana powstały na podstawie sztuki Paula Zindela wyróżnionej Nagrodą Pulitzera. To wartościowa i mądra historia, przedstawiająca problemy i troski zwykłych ludzi. Główną bohaterką Bezbronnych nagietek jest samotna matka Beatrice, wychowująca dwie córki. Sfrustrowana życiem w biedzie i niepowodzeniami na ścieżce uczuciowej Beatrice pocieszenie odnajduje w córkach. Ich relacje ulegają jednak pogorszeniu… Joanne Woodward wykreowała tu wzruszającą postać nieszczęśliwej kobiety, którą na próbę nieustannie wystawia samo życie. Za swoją rolę została nagrodzona Złotą Palmą w Cannes. Co ciekawe zagrała tu również córka Newmanów – Nell.

3. Szklana menażeria (The Glass Menagerie, reż. P. Newman, 1987)

Joanne Woodward filmy Szklana menażeria

To jedna z ekranizacji wybitnej sztuki Tennessee Williamsa o tym samym tytule z 1945 roku. Wcześniejsze wersje nakręcono w 1950 i 1973 roku, a w ich obsadzie znaleźli się m.in. Jane Wyman i Kirk Douglas czy Katharine Hepburn. Pochodzącą z 1987 roku ekranizację wyreżyserował Paul Newman. To historia rodziny Wingfieldów – samotnej matki, jej chorującej i nieśmiałej córki Laury oraz syna Toma, który otrzymuje zadanie znalezienia siostrze narzeczonego. W rolach głównych wystąpili: Joanne Woodward, Jon Malkovich oraz Karen Allen. Szklana menażeria brała udział w konkursie głównym na Festiwalu w Cannes w 1987 roku.

4. Rachelo, Rachelo (Rachel, Rachel, reż. P. Newman, 1968)

Filmy z Joanne Woodward Rachel, Racheld

Kolejna produkcja w reżyserii Paula Newmana, z Joanne Woodward w roli głównej. Tytułowa bohaterka Rachel jest 35-letnią nauczycielką mieszkającą z matką. Nigdy nie miała mężczyzny, a gdy na swojej drodze spotyka doskonałego kandydata na męża, ogarnia ją szereg obaw i lęków. Czy Rachel odważy się zmienić własne życie? Film był czterokrotnie nominowany do Oscara; zdobył ponadto dwa Złote Globy – dla Joanne Woodward oraz za reżyserię.

5. Widok z tarasu (From the Terrace, reż. M. Robson, 1960)

Paul Newman z żoną filmy - Widok z tarasu

Widok z tarasu był trzecią wspólną produkcją państwa Newmanów. Scenariusz do filmu powstał w oparciu o prozę Johna O’Hary. Przedstawia on losy ambitnego Alfreda Eatona (Paul Newman) próbującego odnieść sukces na rynku finansowym. Powodzenie w życiu zawodowym nie idzie jednak w parze z jego małżeństwem przechodzącym kryzys. Żona Alfreda, Mary (Joanne Woodward) nie potrafi dochować mu wierności, a on sam poznaje uroczą Natalie (Ina Balin)…

6. Paryski blues (Paris Blues, reż. M. Ritt, 1961)

Paul Newman żona filmy - Paryski blues

Paryski blues to poruszająca historia dwójki muzyków jazzowych, Rama (Paul Newman) i Eddiego (Sidney Poitier), starających się o popularność sceniczną w Paryżu. Pewnego dnia spotykają amerykańskie turystki Lillian (Joanne Woodward) i Connie (Diahann Carroll), do których poczują coś więcej… W tle romantycznej historii rozgrywa się bardzo ważny problem segregacji rasowej. W filmie możemy ponadto zobaczyć słynnego Louisa Armstronga. Paryski blues był nominowany do Oscara w kategorii najlepszej muzyki w musicalu, której kompozytorem był Duke Ellington.

7. Pan i Pani Bridge (Mr. & Mrs. Bridge, reż. J. Ivory, 1990)

Filmy z Paulem Newmanem i Joanne Woodward Pan i Pani Bridge

Wzruszający, życiowy film Ivory’ego to opowieść o małżeństwie z trójką dzieci mieszkającym w Kansas City, której akcja rozgrywa się tuż po I wojnie światowej. Walter Bridge (Paul Newman) jest szanowanym prawnikiem, jednak nie potrafi okazać wystarczającego uczucia własnej żonie. India Bridge (Joanne Woodward) cierpi przez niedostępność i oschłość męża. Gdy ich dzieci dorastają i opuszczają dom, pomiędzy małżeństwem rodzi się prawdziwy kryzys… Fantastyczna kreacja Joanne Woodward przyniosła jej nominację do Nagrody Akademii oraz Złotego Globu. Pan i Pani Bridge zostało ponadto uznane za najlepszy film na Festiwalu w Wenecji w 1990 roku.

8. Zwycięstwo (Winning, reż. J. Goldstone, 1969)

Najlepsze filmy Paula Newmana i Joanne Woodward Zwycięstwo

Dramat sportowy z Paulem Newmanem i Joanne Woodward w rolach głównych. Bohater, Frank Capua, jest wschodzącą gwiazdą wyścigów samochodowych. Mężczyzna marzy o wygranej w wyścigu Indianapolis 500, jednak coraz większe pragnienie sławy oddala go od żony Elory… Interesujące jest, że Paul Newman w życiu prywatnym również był kierowcą wyścigowym – pasja do szybkiej jazdy mogła zrodzić się w nim w czasie realizacji filmu Zwycięstwo. Newman był czterokrotnym mistrzem Stanów Zjednoczonych w wyścigach samochodowych. Joanne nie podzielała hobby męża, stale martwiąc się o Paula i jego nowe zainteresowanie.

9. Empire Falls (reż. F. Schepisi, 2005)

Top filmy Paul Newman i Joanne Woodward Empire Falls

Empire Falls to miniserial obyczajowy, cieszący się sporym zainteresowaniem, będący adaptacją nagrodzonej Pulitzerem powieści Richarda Russo. Fabuła tej produkcji rozgrywa się w niewielkim miasteczku w stanie Maine, gdzie 40-letni Miles Roby prowadzi popularny bar Empire Grill. Mężczyzna jest uwikłany w szereg rodzinnych problemów – rozwód, kłopoty z młodszym bratem oraz z dorastającą córką. W 2006 roku Empire Falls zostało nagrodzone Złotym Globem. Statuetkę otrzymał również Paul Newman za drugoplanową rolę Maxa Roby’ego. Wystąpili tu ponadto: Joanne Woodward, Ed Harris, Helen Hunt czy Philip Seymour Hoffman.

10. Nowy rodzaj miłości (A New Kind of Love, reż. M. Shavelson, 1963)

Newman i Woodward filmy Nowy rodzaj miłości

Komedia Melville’a Shavelsona oferująca sporą dawkę ironicznego humoru. To opowieść o bezwzględnych „projektantach” mody, którzy kradną pomysły znanych marek i kopiują ich prace, aby w rezultacie sprzedawać identyczne stroje za mniejsze pieniądze. Specjalizująca się w tej niechlubnej branży Samantha (Joanne Woodward) spotyka pewnego razu przystojnego łamacza kobiecych serc – dziennikarza Steve’a Shermana (Paul Newman). Postanawia zmienić swój wizerunek, aby poderwać mężczyznę… Paul Newman chciał początkowo odrzucić ofertę udziału w tym filmie, jednak zafascynowana projektem Joanne przymusiła męża do współpracy. Być może niezadowolony z filmu Paul miał rację… Nowy rodzaj miłości to miejscami zbyt przerysowana i naiwna produkcja.

Udostępnij “Top 10 – filmy z Paulem Newmanem i Joanne Woodward” swoim znajomym.

Literatura:

S. Levy, Paul Newman. Biografia, przeł. A. Czwojdrak, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2013.