Top 10 – filmy z Seanem Pennem

Sean Penn to kontrowersyjna postać kina. W jego barwnej karierze było miejsce na tyle samo dobrych ról, co głośnych skandali. W życiu prywatnym okazał się kobieciarzem i łamaczem serc słynnych hollywoodzkich aktorek, a w końcu nieradzącym sobie z agresją byłym alkoholikiem.

Nie można mu jednak odmówić wielkiego talentu aktorskiego, a w nim umiejętnego wcielania się w skrajne postaci – od żołnierza czy zabójcę po homoseksualistę i wrażliwego romantyka. Od 1991 roku były mąż Madonny próbuje również swych sił jako reżyser i scenarzysta. Które filmy, w których zagrał Sean Penn, zasługują na szczególną uwagę? Oto nasz ranking.

Filmy z Seanem Pennem

1. Rzeka tajemnic (Mystic River, 2003, reż. Clint Eastwood)

Sean Penn filmy - Rzeka tajemnic

Rzeka tajemnic to głośny film Clinta Eastwooda, zrealizowany na podstawie książki Dennisa Lehane’a. Obsypany licznymi nagrodami thriller ukazuje historię trzech dawnych przyjaciół z lat młodości, których losy splatają się ponownie po blisko trzydziestu latach. Mężczyzn łączy tragiczne zdarzenie z przeszłości, które zburzyło ich dzieciństwo i dokonało trwałych zmian w psychice bohaterów. W Rzece tajemnic Sean Penn wykreował przejmującą, złożoną postać  Jimmy’ego – jednego z przyjaciół, obecnie detektywa poszukującego mordercy swojej córki. Za tę rolę aktor został uhonorowany statuetką Oscara.

2. Życie Carlita (Carlito’s Way, 1993, reż. Brian De Palma)

Filmy z Seanem Pennem - Życie Carlita

Film gangsterski z Alem Pacino i Seanem Pennem w rolach głównych. Tytułowy bohater Życia Carlita jest byłym gangsterem, który pragnie zerwać z przestępczą przeszłością i ułożyć życie od nowa. Na jego drodze stają jednak dawni znajomi po fachu, którzy nie dają o sobie zapomnieć. Carlito szuka oparcia i pomocy u swojego przyjaciela Kleinfelda (Sean Penn), który, jak się okazuje, nie wspiera go jednak bezinteresownie. Za występ w filmie Briana De Palmy, Penn był nominowany do Złotego Globu.

3. Ofiary wojny (Casualties of War, 1989, reż. Brian De Palma)

Sena Penn najlepsze filmy - Ofiary wojny

Dramat wojenny w reżyserii Briana de Palmy z liryczną muzyką Ennio Morricone. Sean Penn w Ofiarach wojny stworzył brawurową kreację bezwzględnego sierżanta-neurotyka, który podczas wojny w Wietnamie nawołuje swoich podwładnych do porwania i torturowania jednej z tamtejszych kobiet. Jeden z żołnierzy buntuje się jednak przeciw jego bestialskim rozkazom… Ofiary wojny to głęboki w swej treści film wojennych, skupiający się na wewnętrznych przemianach zachodzących w człowieku w obliczu okrucieństw wojny.

4. Przed egzekucją (Dead Man Walking, 1995, reż Tim Robbins)

Sean Penn Oscar - Przed egzekucją

W Przed egzekucją Sean Penn stworzył świetny duet wraz z Susan Sarandon, nagrodzoną za swą rolę Oscarem. Film Robbinsa prowokuje do rozważań nad moralną oceną oraz istotą kary śmierci. Główny bohater Matthew Poncelet jest właśnie skazańcem na śmierć z powodu dokonanych zbrodni brutalnego gwałtu i morderstwa. Oczekując na egzekucję, kontaktuje się on z siostrą zakonną, którą prosi o pomoc, zapewniając o swej niewinności. Sean Penn za wybitną, sugestywną kreację Ponceleta otrzymał nominację do Nagrody Akademii.

5. Obywatel Milk (Milk, 2008, reż. Gus Van Sant)

Filmy z udziałem Seanna Penna- Obywatel Milk

Dramat biograficzny, poruszających tematykę LGBT (zob. Top 20 – filmy LGBT). W filmie Santa Sean Penn wciela się w historyczną postać Harvey’a Milka, aktywisty i polityka o orientacji homoseksualnej, walczącego przez całe życie o prawa mniejszości seksualnych, zamordowanego w 1978 roku. Obywatel Milk uzyskał sześć nominacji do Oscarów, zdobywając ponadto dwie statuetki – za najlepszy scenariusz i dla odtwórcy tytułowego bohatera porywającego w swej kreacji Seana Penna.

6. Cienka czerwona linia (The Thin Red Line, 1998, reż. Terrence Malick)

Sean Penn Cienka czerwona linia

Cienka czerwona linia to fenomenalny dramat wojenny, który uzyskał Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu Berlinale oraz siedem nominacji do Nagród Akademii. Akcja ekranizacji książki Jamesa Jonesa, rozgrywa się w 1942 roku na wyspie Guadalcanal, gdzie amerykańska armia toczy krwawe walki z Japończykami. Obok Seana Penna w wielowątkowym i przejmującym filmie Terrence’a Malicka grają tacy wielcy aktorzy jak Adrien Brody, George Clooney, Nick Nolte, Jim Caviezel, Woody Harrelson czy Elias Koteas.

7. Wszystkie odloty Cheyenne’a (This Must Be the Place, 2011, reż. Paolo Sorrentino)

Sean Penn reżyser - Wszystkie odloty Cheyenne

Komediodramat nagrodzony na Festiwalu w Cannes. Sean Penn jako muzyk rockowy Cheyenne prezentuje się tu w zupełnie nietypowej dla swoich bohaterów charakteryzacji: w burzy loków i pełnym makijażu z charakterystycznymi, pomalowanymi na czerwono ustami. Przezabawna i zarazem nosząca znamiona dramatu (w koncepcji głównej postaci) historia to koleje losu Cheyenne’a, zmagającego się z kryzysem w karierze, który wyrusza w przedziwną podróż, aby wypełnić ostatnią wolę swego ojca.

8. 21 gramów (21 Grams, 2003, reż. Alejandro González Iñárritu)

Top 10 - filmy z Seanem Pennem - 21 gramów

Przejmujący dramat o cechach thrillera, który charakteryzuje m.in. bardzo dobra gra aktorska czy zerwanie z chronologią zdarzeń fabularnych. Alejandro González Iñárritu wyreżyserował wzruszający, emocjonujący i trzymający w napięciu film o trzech rodzinach, których losy łączą się za sprawą tragedii jednej z nich: mąż i dwie córki Cristiny giną pod kołami auta byłego przestępcy, a serce mężczyzny zostaje przeszczepione umierającemu Paulowi (Sean Penn). Gdy ten ostatni postanawia odnaleźć Cristinę, świat bohaterów wywraca się do góry nogami. Za rolę Paula, Sean Penn dostał Puchar Volpi na Festiwalu w Wenecji.

9. Sam (I Am Sam, 2001, reż. Jessie Nelson)

Penn Sean - top filmy - Sam

Poruszający dramat Jessie Nelson, który opowiada o opóźnionym umysłowo Samie, wychowującym samotnie siedmioletnią córkę. Mimo swej niepełnosprawności bohater postanawia zawalczyć o swoje życie, pracuje i jak tylko potrafi, dba o swoje ukochane dziecko. Gdy dziewczynka rozpoczyna edukację w szkole, opieka społeczna podważa ojcowskie kompetencje mężczyzny, co prowadzi go na salę sądową, w której będzie zaciekle walczył o córkę. Genialny jako Sam, Sean Penn ponownie otrzymał nominację do Oscara, udowadniając publiczności swój wszechstronny talent i aktorską wrażliwość.

10. Droga przez piekło (U Turn, 1997, reż. Oliver Stone)

Najlpesze filmy z Seanem Pennem - Droga przez piekło

Kryminał Olivera Stone’a zrealizowany na podstawie powieści Johna Ridleya. Główny bohater Drogi przez piekło, grany przez Seana Penna Bobby Cooper, udaje się w podróż do Las Vegas, by spłacić dług zaciągnięty u mafii. Niefortunne zdarzenia prowadzą go do miasteczka Superior, w którym pozbawiony pieniędzy bohater rozmyśla nad zdobyciem szybkiego zarobku. Rozwiązaniem jego problemów może być zabójstwo bogatej lokalnej piękności… Czy Bobby oprze się jej urokowi? Obok Seana Penna zagrali tu Nick Nolte, Joaquin Phoenix, Jennifer Lopez i Billy Bob Thornton.

Udostępnij “Top 10 – filmy z Seanem Pennem” swoim znajomym.