Top 10 – James Mason i filmy

James Mason (1909-1984) – angielski aktor, który odniósł spektakularny sukces w Hollywood – w swojej 50-letniej karierze zagrał w ponad stu produkcjach i zyskał tytuł jednego z najbardziej utalentowanych aktorów X Muzy. W pamięci fanów zapisał się jako szarmancki bohater o uroczym, brytyjskim akcencie i wrodzonej dostojności. Prywatnie zasłynął jako miłośnik kotów, którym to stworzeniom poświęcił książkę, napisaną wraz z pierwszą żoną Pamelą. Które dzieła z udziałem Jamesa Masona zasługują na szczególne wyróżnienie? Oto nasz ranking.

James Mason i filmy

1. Północ, północny zachód (ang. North by Northwest, reż. Alfred Hitchcock, 1959)

James Mason

Klasyczny thriller szpiegowski, będący jednym z arcydzieł Alfreda Hitchcocka. Północ, północny zachód to historia agenta reklamowego Rogera Thornhilla (Cary Grant), który zostaje błędnie zidentyfikowany przez szpiegów jako George Kaplan – agent służb specjalnych. Życie Thornhilla znajduje się w niebezpieczeństwie, a bohater nie może liczyć na pomoc policji; na własną rękę podejmuje próbę oczyszczenia swojego imienia. James Mason stworzył tu świetną kreację antybohatera Phillipa Vandamma, stojącego na czele szajki zagrażającej Thornhillowi. W 2001 roku Północ, północny zachód uplasował się na 4. miejscu listy AFI stu najlepszych amerykańskich thrillerów wszech czasów.

2. Narodziny gwiazdy (ang. A Star Is Born, reż. George Cukor, 1954)

James Mason filmy Narodziny gwiazdy

Słynny melodramat George’a Cukora przedstawia historię popadającego w niepamięć i alkoholizm muzyka, który niespodziewanie spotyka na swojej drodze początkującą wokalistkę. Mężczyzna postanawia uczynić z piosenkarki gwiazdę wielkiego formatu. Wkrótce uczennica przerasta mistrza… James Mason wzruszająco sportretował tu głównego bohatera Normana Maine’a, a u jego boku wystąpiła wspaniała Judy Garland. Oboje zostali uhonorowani Złotym Globem. Narodziny gwiazdy zdobyły sześć nominacji do Oscara, a w 2006 roku znalazły się na 7. miejscu listy musicali wszech czasów.

3. Werdykt (ang. The Verdict, reż. Sidney Lumet, 1982)

James Mason Werdykt

Werdykt to trzymający w napięciu dramat sądowy, z wybitną rolą Paula Newmana, grającego Franka Galvina. Jego bohater to zaglądający do kieliszka adwokat, którego kariera prawnicza zaczyna podupadać. Ostatnią nadzieją dla Franka okazuje się sprawa dotycząca błędu lekarskiego, którą ma zatuszować. Galvin postanawia jednak walczyć o sprawiedliwość i doprowadzić do procesu sądowego. James Mason zagrał w Werdykcie przeciwnika Franka – adwokata Eda Concannona, za którego rolę otrzymał nominację do Nagrody Akademii i Złotego Globu. Reżyser Sidney Lumet został natomiast nagrodzony statuetką National Board of Review.

4. Lolita (reż. Stanley Kubrick, 1962)

Mason James Lolita

Lolita to głośny film Stanleya Kubricka, będący adaptacją „skandalizującej” powieści Vladimira Nabokova. Opowiada o losach dojrzałego Humberta, który zakochuje się w nastoletniej córce swoje partnerki. Kiedy kobieta ginie, młoda Lolita (Sue Lyon) pozostaje pod opieką Humberta (prawnie jej ojczyma), który uwodzi dziewczynę. Ich skrywany związek zmierza ku nieuchronnej katastrofie… Ze względu na obowiązujący w Hollywood lat 60. Kodeks Haysa, Stanley Kubrick był zmuszony na wiele ustępstw wobec scenariusza Lolity, w tym rezygnację ze scen erotycznych pomiędzy nastolatką a podstarzałym ojczymem. James Mason bardzo dobrze wykreował postać antybohatera Humberta, za którą był nominowany do Złotego Globu oraz nagrody BAFTA.

5. Juliusz Cezar (ang. Julius Caesar, reż. Joseph L. Mankiewicz, 1953)

James Mason najlepsze filmy Juliusz Cezar

Film historyczny, którego scenariusz powstał na podstawie sztuki Williama Shakespeare’a. To historia spisku Marka Brutusa i Gajusza Kasjusza – zabójców Juliusza Cezara. Czarno-biała produkcja zostało bardzo dobrze zrealizowana, a scenografię uhonorowano Oscarem. James Mason wypadł rewelacyjnie jako Brutus. W Juliuszu Cezarze zagrali ponadto: Marlon Brando, John Gielgud, Deborah Kerr i Greer Garson.

6. Niebiosa mogą zaczekać (ang. Heaven Can Wait, reż. Buck Henry, Warren Beatty, 1978)

Top filmy z James Mason - Niebiosa mogą zaczekać

Remake filmu Awantura w zaświatach (A. Hall, 1941), gdzie główną rolę zagrał Robert Montgomery. Niebiosa mogą poczekać to zabawna i pasjonująca opowieść futbolisty (Warren Beatty), który ginie w wypadku samochodowym. Otrzymuje on drugą szansę i powraca na Ziemię, jednak pod inną tożsamością. James Mason wcielił się tu w anioła stróża futbolisty, który pomaga mu w odrodzeniu. Film zdobył Oscara za najlepszą scenografię, a także osiem nominacji do tej nagrody (w tym dla najlepszego filmu).

7. Śmiertelna sprawa (ang. The Deadly Affair, reż. Sidney Lumet, 1966)

Najlepsze filmy z Jamesem Masonem - Śmiertelna sprawa

Akcja tego filmu rozgrywa się w Londynie lat 60., gdzie umiera były komunista Samuel Fennan. Wydaje się, że mężczyzna popełnił samobójstwo, jednak okoliczności jego śmierci są bardziej skomplikowane, a jednym z podejrzanych o zabójstwo zostaje prowadzący dochodzenie agent Charles Dobbs (James Mason). W czasie śledztwa Dobbs trafia na ślady prowadzące wprost do zaprzyjaźnionej wdowy zmarłego, Elsy (Simone Signoret). Jednym z największych atutów Śmiertelnej sprawy jest gra aktorska emocjonującego duetu Jamesa Masona z Simone Signoret. Zagrali tu również Maximilian Schell i Robert Flemyng. Film otrzymał pięć nominacji BAFTA.

8. Niepotrzebni mogą odejść (ang. Odd Man Out, reż. Carol Reed, 1947)

Niepotrzebni mogą odejść James Mason

Brytyjski film noir w reżyserii Carola Reeda, podany w jednym z wywiadów przez Romana Polańskiego, jako jego ulubiony film. Niepotrzebni mogą odejść to historia ostatnich chwil życia przywódcy irlandzkiej tajnej organizacji. Johnny McQueen (James Mason) po ucieczce z więzienia ukrywa się przed policją. Sercem tego filmu nie jest tło polityczne czy kwestie prawnicze, lecz ludzkie działanie i moralność. Dzieło zdobyło spore uznanie krytyki, a także statuetkę BAFTA dla najlepszego filmu brytyjskiego.

9. Kryptonim Cicero (ang. 5 Fingers, reż. Joseph L. Mankiewicz, 1952)

Filmy z James Mason - Kryptonim Cycero

Film szpiegowski oparty na faktach. Kryptonim Cicero to opowieść o wydarzeniach mających miejsce w Turcji w 1944 roku. Przedstawia działalność niemieckiego agenta „Cicero” (James Mason) na terenie brytyjskiej ambasady w Turcji; współpracujący z niemieckim wywiadem mężczyzna chce ponadto zdobyć fortunę i serce pięknej hrabiny (Danielle Darrieux). Film był dwukrotnie nominowany do Oscara w kategoriach najlepszego reżysera i scenariusza, który to ostatni nagrodzono Złotym Globem.

10. 20 000 mil podmorskiej żeglugi (ang. 20,000 Leagues Under the Sea, reż. Richard Fleischer, 1954)

James Mason 20 tysiecy mil podmorskiej żeglugi - James Mason

Jedna z wielu filmowych adaptacji przygodowej powieści Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi autorstwa Juliusza Verne’a. U schyłku XIX wieku amerykański okręt udaje się na poszukiwania morskiego potwora, który spowodował zatopienie wielu statków. Zagrali tu: James Mason jako Kapitan Nemo, Kirk Douglas w roli Neda Landa, Peter Lorre jako Conseil czy Paul Lukas w kreacji profesora Arronaxa. Film uzyskał dwie Nagrody Akademii za efekty specjalne i scenografię.

Udostępnij: “Top 10 – James Mason i filmy” swoim znajomym.