Top 10 – John Williams i najsłynniejsza muzyka filmowa

John Williams

John Williams to genialny kompozytor muzyki filmowej, którego słynne motywy muzyczne przeniknęły do popkultury, tworząc jedne z najlepiej rozpoznawalnych ścieżek dźwiękowych w dziejach kinematografii. Wielokrotny laureat Oscara, Złotego Globu i nagród Grammy zasłynął ze współpracy ze Stevenem Spielbergiem, z kultowej muzyki do serii Star Wars czy filmów o Indianie Jonesie. Obecnie Williams należy do grona najwybitniejszych twórców muzyki filmowej.

John Williams – muzyka filmowa

1. Gwiezdne wojny: Część V – Imperium kontratakuje (1980)


Pochodzący z drugiej odsłony serii George’a Lucasa Marsz Imperialny (ang. The Imperial March) to nie tylko arcywybitna pozycja w dorobku Johna Williamsa, ale też prawdopodobnie najsłynniejszy motyw muzyczny w dziejach kina, który trwale zapisał się w świadomości widzów. Towarzyszy on tematowi stojącego po ciemnej stronie Mocy Dartha Vadera. Williams po mistrzowsku podkreślił antagonizm oraz mrok postaci, wiążąc kultowy motyw z pojawieniem się na ekranie czarnego charakteru. Kompozycja Johna Williamsa do Imperium kontratakuje została odznaczona statuetką BAFTA, a także nominacjami do Oscara i Złotego Globu.

2. Gwiezdne wojny: Część IV – Nowa nadzieja (1977)


W 2005 roku muzyka Johna Williamsa z Gwiezdne wojny: Część IV Nowa nadzieja znalazła się na pierwszym miejscu listy najlepszych ścieżek muzycznych wszech czasów sporządzonej przez Amerykański Instytut Filmowy. Zaprezentowany tu po raz pierwszy sławetny Main Title rozpoczyna każdą część kosmicznego cyklu George’a Lucasa i stanowi główny motyw serii, powtarzalny w rozmaitych odsłonach. Monumentalne, dynamiczne melodie Johna Williamsa uhonorowano szeregiem prestiżowych nagród, w tym Oscarem, Grammy i Złotym Globem.

3. Szczęki (1975)


Genialne kompozycje Johna Williamsa pochodzące z głośnego obrazu Stevena Spielberga to mistrzowski przykład zastosowania suspensu w muzyce. Złowieszczy motyw tytułowy filmu Szczęki przyprawia o dreszcz niepokoju przy wykorzystaniu narastających, coraz mocniejszych dźwięków budujących poczucie osaczenia. Słyszymy tu m.in. instrumenty dęte i smyczkowe. Bez kultowej muzyki Johna Williamsa obserwowany na ekranie atak rekina straciłby wiele ze swojej grozy. Jego muzyka uplasowała się na 6. miejscu listy najlepszych ścieżek wszech czasów, a samego kompozytora wyróżniono m.in. Nagrodą Akademii. John Williams to prawdziwy łowca Oscarów!

4. Lista Schindlera (1993)

John Williams muzyka filmowa - Lista Schindlera

Tym razem John Williams podarował nam melancholijną i nadzwyczaj piękną ścieżkę muzyczną, towarzyszącą poruszającej opowieści o tematach najtrudniejszych – Holocaustu i grozy II wojny światowej, podczas której jeden człowiek dzięki własnej sile i determinacji był w stanie uratować 1100 bezbronnych istnień. Obsypana nagrodami Lista Schindlera w reżyserii Stevena Spielberga to dzieło poruszające wszystkie zmysły, inspirujące i pozostające na długo w pamięci odbiorcy. Film został oparty na prawdziwej historii niemieckiego przedsiębiorcy, a jego wyjątkowy, intymny klimat tworzą czarno-białe zdjęcia Janusza Kamińskiego. Wśród szeregu laureatów, Akademia ponownie nagrodziła Johna Williamsa, którego muzyka zasługuje na miano prawdziwego arcydzieła – tak jak i sam film.

5. Seria Indiana Jones (reż. Steven Spielberg)

John Williams filmy - Indiana Jones

Mało który z motywów muzycznych jest tak szeroko rozpoznawalny, jak główny temat z serii filmów o Indianie Jonesie. John Williams udowadnia, że jest mistrzem tematyki przygodowej, a jego Marsz Poszukiwaczy (ang. The Raiders March) wpisał się w legendę stworzonej przez scenarzystę George’a Lucasa fikcyjnej postaci Indiany Jonesa. W tego bohatera wcielił się wybitny Harrison Ford. Najsłynniejszą odsłoną cyklu o przygodach błyskotliwego archeologa jest z pewnością pierwsza część Poszukiwacze zaginionej Arki (1981) będąca sztandarową pozycją Kina Nowej Przygody.

6. E.T. (1982)

John Williams najlepsza muzyka filmowa - E. T.

Klasyka kina familijnego, której historia wzrusza zarówno najmłodszych, jak i tych starszych widzów. E.T. w reżyserii Stevena Spielberga to opowieść o wyjątkowej przyjaźni rodzącej się między chłopcem imieniem Elliott a inteligentnym przybyszem z obcej planety. Z pomocą Elliotta sympatyczny kosmita stara się odnaleźć drogę do domu, nie jest to jednak proste zadanie – E.T. staje się bowiem powszechną sensacją, a na jego życie czyhają egoistyczni naukowcy… Pochodząca z filmu Spielberga muzyka Johna Williamsa doskonale oddaje klimat dziecinnej niewinności i zaciekawienia światem, a także podkreśla przygodowy charakter całej historii. Jednym z najsłynniejszych utworów Williamsa jest zaś Flying Theme, którego pogodne melodie fascynują i podnoszą na duchu. Kompozytor ponownie został wyróżniony statuetką Oscara, Złotego Globu i BAFTA.

7. Harry Potter i Kamień Filozoficzny (2001)

John Williams ciekawostki - Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Na liście najsłynniejszych utworów Johna Williamsa nie mogło zabraknąć uwielbianej przez publiczność ścieżki z filmu Harry Potter i Kamień Filozoficzny, z którego pochodzi znamienny utwór Hedwig’s Theme. Fenomenalna kompozycja Williamsa stała się głównym motywem całego cyklu o Harrym Potterze, choć należy zaznaczyć, że najczęściej była prezentowana w odmiennych aranżacjach. Twórca napisał muzykę do trzech pierwszych części cyklu będącego adaptacją siedmiu powieści J.K. Rowling. Hedwig’s Theme doskonale wprowadza nas do świata młodych czarodziei, dzięki atmosferze magii i tajemnicy. Niezapomniana ścieżka dźwiękowa Johna Williamsa była nominowana do Nagrody Akademii.

8. Imperium słońca (1987)

Williams John filmy - Imperium słońca

Ścieżka dźwiękowa Johna Williamsa z dzieła Stevena Spielberga to jedne z najpiękniejszych muzycznych dokonań twórcy. Melodię cechuje nadzwyczajna subtelność i liryzm, co czyni muzykę z Imperium słońca niezwykle intymną pozycją w dorobku Williamsa. Poruszająca opowieść będąca ekranizacją autobiograficznej książki J.G. Ballarda rozgrywa się w Szanghaju w czasie II wojny światowej, kiedy do Chin wkracza armia japońska. Jim jest nastoletnim synem brytyjskiego dyplomaty, który wskutek niefortunnych zdarzeń zostaje oddzielony od rodziców i trafia do obozu internowanych. Olśniewająca kompozycja Johna Williamsa uzyskała nominacje m.in. do Oscara i Złotego Globu.

9. Park jurajski (1993)

John Williams top filmów - Park Jurajski

To kolejny efekt współpracy kompozytora z reżyserem Stevenem Spielbergiem. Park jurajski powstał na podstawie powieści Michaela Crichtona. Imponująca pod względem efektów specjalnych produkcja odniosła niebywały sukces komercyjny i stanowi jeden z najbardziej dochodowych filmów w historii kina. John Williams ponownie wykazał swój talent ilustrowania muzyką filmów przygodowych. Z drugiej strony, kompozycja z Parku jurajskiego zawiera też elementy grozy (np. podczas ataku tyranozaurów na ludzi) czy momenty iście poetyckie (w scenie ukazującej po raz pierwszy prehistoryczne stworzenia). Johna Williamsa wyróżniono nominacjami do Grammy i Saturna.

10. Tragedia Posejdona (1972)

najlepsze filmy z muzyką Johna Williamsa - Tragedia Posejdona

John Williams nie współpracował oczywiście jedynie ze Stevenem Spielbergiem. W klasycznym dziele kina katastroficznego Tragedia Posejdona w reżyserii Ronalda Neame’a Williams stworzył wyśmienitą ścieżkę muzyczną, podszytą tajemnicą i zagrożeniem. Ilustrując tragedię pasażerów transatlantyku „Posejdon” Williams skomponował pełne niepokoju, niespieszne melodie, zwiastujące nadciągającą katastrofę – tsunami, które przerywa sylwestrową zabawę gości statku. Główne tematy muzyczne Tragedii Posejdona cechuje posępny, hipnotyczny klimat, przez który dyskretnie przebija się nuta nadziei. Film powstał na podstawie powieści Paula Gallico.

Udostępnij “Top 10 – John Williams i najsłynniejsza muzyka filmowa” swoim znajomym.