Top 10 – najlepsze filmy Franka Capry

Frank Capra to trzykrotny zdobywca Oscara i mistrz komedii obyczajowej. W swojej twórczości wyrażał poparcie dla Rooseveltowskiej polityki New Dealu, demaskował hipokryzję wyższych sfer i przedstawiał etos „amerykańskiego snu”. Dzieła Franka Capry wciąż przypominają nam, co tak naprawdę liczy się w życiu, pozostawiając po sobie miejscami nieco naiwne, lecz zawsze pokrzepiające zakończenie. Do historii przeszła jego stała współpraca ze scenarzystą Robertem Riskinem oraz operatorem Josephem Walkerem. Przedstawiamy 10 najlepszych filmów w reżyserii Franka Capry.

Najlepsze filmy Franka Capry

1. To wspaniałe życie (1946) – It’s a Wonderful Life

Frank Capra filmy To wspaniałe życie

Klasyczne dzieło amerykańskiego kina i obowiązkowa pozycja do obejrzenia w święta Bożego Narodzenia. To wspaniałe życie jest niezwykle mądrą i dodającą sił historią, w której Frank Capra wspiął się na wyżyny swego talentu. Dzieło to wyraża jedną z podstawowych idei kina Capry – czerpania radości z małych, niepozornych rzeczy, a także afirmacji życia niezależnie od trudów dnia codziennego. Głównym bohaterem tej wzruszającej opowieści jest George Bailey, który w wieczór wigilijny postanawia popełnić samobójstwo. Na ziemię zstępuje anioł stróż, który pokazuje George’owi, jak piękne jest jego życie…

2. Pan Smith jedzie do Waszyngtonu (1939) – Mr. Smith Goes to Washington

Filmy Franka Capry - Pan Smith jedzie do Waszyngtonu

To najważniejsze dzieło Franka Capry w kontekście głoszonej przez niego idei Rooseveltowskiego New Dealu. Porywającą kreację głównego bohatera stworzył tu wybitny James Stewart. Partnerowała mu Jean Arthur w roli sekretarki Clarissy. Pan Smith jedzie do Waszyngtonu to historia młodego idealisty i harcerza Jeffersona Smitha, który niespodziewanie zostaje mianowany na urząd senatora. Prostoduszny, naiwny i wierzący w moc wspólnoty Smith z czasem odkrywa brutalne oblicze polityki uwikłanej w korupcję i liczne kłamstwa. Film zdobył Oscara za najlepszy scenariusz.

3. Ich noce (1934) – It Happened One Night

Najlepsze filmy Franka Capry - Ich noce

Nagrodzona pięcioma Oscarami komedia typu screwball często uchodzi za największe artystyczne osiągnięcie Franka Capry. Wyśmienity duet aktorski stworzyli w niej Clark Gable i Claudette Colbert. Ich noce to czarująca i przezabawna opowieść córki milionera, która ucieka od ojca, po tym jak unieważnił jej świeżo zawarty związek małżeński. W drodze do ukochanego dziewczyna spotyka jednak cynicznego dziennikarza, z którym dla obustronnych korzyści zaczyna odgrywać nowożeńców. Film opiera się na schemacie wojny płci i charakterystycznego dla screwball comedy motywu „małżeństwa na niby”.

4. Arszenik i stare koronki (1944) – Arsenic and Old Lace

Filmy Franka Capry - Arszenik i stare koronki

Adaptacja broadwayowskiej sztuki Josepha Kesselringa z 1941 roku. Czarna komedia Arszenik i stare koronki do dziś zachwyca brawurowymi, pełnymi ciętych ripost dialogami, a także doskonałą grą aktorską w wykonaniu m.in. Cary’ego Granta, Priscilli Lane oraz Petera Lore’a. Głównymi bohaterkami tej makabreski są uwielbiane w sąsiedztwie dwie starsze panie, które z troski i w dobrej wierze zapraszają do swego domu samotnych mężczyzn, a następnie częstują ich… winem zatrutym arszenikiem. Plany cioteczek krzyżuje jednak przybycie siostrzeńca Mortimera, który odkrywa mroczny sekret rodziny.

5. Obywatel John Doe (1941) – Meet John Doe

Film Capry - Obywatel John Doe

Inspirujący komediodramat z Garym Cooperem i Barbarą Stanwyck w rolach głównych. Obywatel John Doe podejmuje wciąż aktualną tematykę egoizmu i korupcji władzy, a także jej powinowactwa z mediami. Jedynym ratunkiem w tej sytuacji zdaje się prezentowana przez Franka Caprę idea oddolnej demokracji, której symbolem w filmie staje się tytułowy John Doe. W rzeczywistości jest on postacią wymyśloną przez młodą dziennikarkę Ann Mitchell, której artykuł wywołuje istną burzę w całym kraju. Zainteresowanie Johnem Doe zmusza redakcję do znalezienia osoby odgrywającej rolę walczącego z systemem mężczyzny…

6. Pan z milionami (1936) – Mr. Deeds Goes to Town

Komedie Frank Capra - Pan z milionami

Ta przezabawna i fascynująca komedia przyniosła Caprze kolejną statuetkę Oscara w kategorii najlepszego reżysera. Kapitalną kreację głównego bohatera stworzył w niej Gary Cooper, który zagrał małomiasteczkowego ekscentryka Longfellowa Deedsa, amatora tuby, utrzymującego się z pisania rymowanych życzeń na kartki okolicznościowe. Pewnego dnia Deeds dowiaduje się, że jest jedynym spadkobiercą milionowej fortuny po zmarłym krewnym. Jako jeden z najbogatszych ludzi w Ameryce wyrusza do Nowego Jorku. Tam mierzy się z szeregiem intrygantów polujących na jego majątek…

7. Cieszmy się życiem (1938) – You Can’t Take It with You

Capra filmy Cieszmy się życiem

Uhonorowana dwoma Nagrodami Akademii w kategoriach najlepszego filmu i reżysera klasyka komedii. W dziele Franka Capry wystąpili m.in. James Stewart, Jean Arthur, Ann Miller oraz Lionel Barrymore w wyśmienitej roli Dziadka. Cieszmy się życiem to historia z budującym przesłaniem, w której centrum znajdują się perypetie dwójki narzeczonych, wywodzących się z całkowicie odmiennych światów. Tony Kirby pochodzi z zamożnej, konserwatywnej rodziny, tymczasem ród Alice Sycamore realizuje typowy schemat ekscentryków przez wielkie „E”. Konfrontacja dwóch rodzin prowadzi do wielu komicznych sytuacji.

8. Zagubiony horyzont (1937) – Lost Horizon

Frank Capra komedie - Zagubiony horyzont

Wyróżniony dwoma Oscarami za najlepszy montaż i scenografię dramat przygodowy wpisany do National Film Registry – listy filmów budujących dziedzictwo kulturalne USA. Scenariusz autorstwa Roberta Riskina powstał w oparciu o powieść Jamesa Hiltona. W Zagubionym horyzoncie rozbrzmiewa nasilające się napięcie związane ze zbliżającą się II wojną światową. Frank Capra zabiera nas do utopijnego miejsca położonego w Himalajach, gdzie po katastrofie lotniczej trafia brytyjski dyplomata. Idylliczna dolina wydaje się kuszącą ucieczką dla Roberta Conwaya (w tej roli Ronald Colman).

9. Platynowa blondynka (1931) – Platinum Blonde

Top 10 filmy Capry - Platynowa blondynka

Komedia romantyczna Franka Capry nakręcona w erze Pre-Code, demaskują wady wyższych sfer, a także wykorzystująca motyw miłosnego trójkąta. Reporter Stew Smith wkracza na salony dzięki małżeństwu z bogatą dziedziczką Ann Schuyler. „Kopciuszek” nie cieszy się jednak długo wystawnym życiem u boku żony – wkrótce jego uwagę zwraca piękna Gallagher. W filmie zagrali m.in. Jean Harlow, Loretta Young oraz Robert Williams, dla którego obraz okazał się ostatnim w karierze. Aktor zmarł zaledwie 4 dni po premierze Platynowej blondynki.

10. Arystokracja podziemi (1933) – Lady for a Day

Frank Capra film Arystokracja podziemi

To prawdziwie krzepiąca opowieść o losach żebraczki sprzedającej jabłka, która przez jeden dzień staje się prawdziwą damą. Apple Annie (w tej roli May Robson) ma problemy z alkoholem, a jedynym pozytywnym elementem w jej życiu są listy wymieniane z córką studiującą w Hiszpanii. Annie okłamuje dziewczynę, że wiedzie jej się dobrze, a na dodatek, że poślubiła arystokratę. Kiedy córka informuje ją o zaręczynach z synem hrabiego i wspólnym przyjeździe do Ameryki, Annie wpada w panikę. Z pomocą przychodzi jej stały klient, który wynajmuje kobiecie apartament i funduje całkowitą zmianę stylu.

Udostępnij “Top 10 – najlepsze filmy Franka Capry” swoim znajomym.