Top 10 – najlepsze filmy z Cary Grantem

Rozpoczynając od występów w screwball comedy, a kończąc na bardziej wnikliwych i poważnych produkcjach, Cary Grant wykazał niezwykłą wszechstronność swego talentu. Poniżej prezentujemy ranking najlepszych filmów z udziałem gwiazdy złotej ery Hollywood.

Filmy z Carym Grantem

1. Północ, północny zachód (North by Northwest, reż. Alfred Hitchcock, 1959)

najlepsze filmy z cary grantem - Północ, północny zachód

Klasyczny thriller szpiegowski w reżyserii Alfreda Hitchcocka, opowiadający historię zwykłego człowieka, uwikłanego w niezwykłe okoliczności, który musi stawić czoło najcięższej próbie. Roger Thornhill (Cary Grant) w Północy, północnym zachodzie mierzy się z problemem tożsamości, iluzoryczności życia, własnymi lękami, a także dokonywaniem wyborów, często niemożliwych, z narażeniem własnego życia. Film wskazuje, że jedynym ratunkiem przed pozornością i niebezpieczeństwem świata może okazać się prawdziwa miłość – związek Rogera z Eve (Eva Marie Saint) – silną i niezależną kobietą.

2. Osławiona (Notorious, reż. Alfred Hitchcock, 1946)

Top 10 filmów z Cary Grantem - Osławiona

Amerykański melodramat z wątkiem szpiegowskim w tle i świetną obsadą aktorską. Osławiona to historia Alicji Huberman (w tej roli wybitna Ingrid Bergman), współpracującej z amerykańskim wywiadem. W celu zdobycia informacji o zbiegłych nazistach zostaje ona żoną jednego z nich. W tym samym czasie między Alicją a opiekującym się nią agentem (Cary Grant) rodzi się silne uczucie, wystawione na próbę z powodu związku kobiety z innym mężczyzną.

Osławiona jest filmem traktującym o formowaniu się kobiecej podmiotowości, skazanej na walkę o równą pozycję pośród pragnących dominacji mężczyzn. Hitchcock sprawia, że widz identyfikuje się z kobiecą bohaterką przez prezentację jej punktu widzenia, np. poprzez zaburzenia wzroku Alicji. W filmie jest obecny również uniwersalny wątek trójkąta miłosnego, w którym obserwujemy nieoficjalną rywalizację mężczyzn o pożądany obiekt westchnień – w Osławionej to jednak kobieta ma decydujące słowo i z tego powodu jest to jedno z najbardziej znaczących dzieł Hitchcocka w kontekście podejmowania przez niego tematu feminizmu. Film dotyka w końcu problematyki politycznej – w tym rozdarcia bohaterów między miłością a powinnością względem kraju, co wiązało się z zaangażowaniem filmowców w szerzenie idei patriotycznych w trakcie i po zakończeniu II wojny światowej.

3. Filadelfijska opowieść (The Philadelphia Story, reż. George Cukor, 1940)

Ranking filmów z cary Grantem

Jeden z najzabawniejszych filmów wszech czasów, obowiązkowa pozycja na liście miłośników X muzy. Nagrodzony Oscarem scenariusz, cięty humor, a także obecność na ekranie istnej śmietanki Hollywood – Katherine Hepburn, Jamesa Stewarta i Cary’ego Granta – to czynniki składające się na historyczny sukces tego filmu.

Filadelfijska opowieść jest historią zawiłego związku Tracy (Katherine Hepburn) i Dextera (Cary Grant), którzy rozstali się rok wcześniej w złości. Gdy Dexter dowiaduje się, że Tracy planuje ponownie wyjść za mąż, a dziennikarze są w trakcie tworzenia kompromitującego jej rodzinę artykułu, zjawia się on ponownie w jej domu, przekonany o wciąż obecnym w nich uczuciu. Obsypana nagrodami Filadelfijska opowieść jest satyrą piętnującą próżność i egoizm wyższych sfer, których przedstawiciele w trakcie rozwoju wydarzeń dojrzewają do rozumienia prawdziwej istoty miłości.

4. Arszenik i stare koronki (Arsenic and Old Lace, reż. Frank Capra, 1944)

Komedie z Cary Grantem - Arszenik i stare koronki

Genialna czarna komedia Capry. Główne bohaterki – dwie starsze panie – z troski i dobroci płynącej prosto z serca, obmyślają plan, w którym będą mogły pomóc samotnym mężczyznom i ulżyć ich cierpieniom. W tym celu zapraszają ich do siebie na wystawną kolację i upajają winem zatrutym arszenikiem. Ich doskonały plan zaczyna się komplikować, gdy o przedsięwzięciu dowiaduje się siostrzeniec kobiet – Mortimer (Cary Grant). W domu sióstr Brewster można znaleźć prawdziwe trupy w szafie, skrywane przed odwiedzającymi ich gości. Arszenik i stare koronki zachwyca swobodą przejścia od tematów komicznych do tych najtrudniejszych, dotyczących zbrodni i śmierci. W tym filmie nie ma miejsca na tabu.

 

5. Podejrzenie (Suspicion, reż. Alfred Hitchcock, 1941)

Cary Grant - filmy - Podejrzenie

Lina McLaindlow (Joan Fontaine) poślubia praktycznie nieznajomego lekkoducha Johna Aysgartha (Cary Grant). Początkowa sielanka zaczyna zamieniać się w piekło, gdy młoda kobieta zaczyna podejrzewać swego męża o mordercze zamiary w stosunku niej.

Suspens w Podejrzeniu różni się znacząco od tego w pozostałych filmach Hitchcocka – tutaj widz nie dzieli przywileju posiadania większej wiedzy niż bohaterowie. Zostajemy skazani na dzielenie obaw Liny, a tym samym podejrzewanie Johna o obmyślanie zbrodni doskonałej, która pozwoliłaby mu pozbyć się żony. Hitchcock tym dziełem przestrzega przed zbyt szybkim wyciąganiem wniosków oraz przed zbytnią ufnością względem naszych zmysłów, które mogą zwodzić – błędne poznanie Liny jest demonstrowane przez jej problemy z widzeniem, częste ujęcia okularów, a także zaburzeń wzroku. Podejrzenie wykazuje, że poznanie rozumowe okazuje się bardziej trafnym od zmysłowego, które może doprowadzić nas samych do zguby.

6. Szarada (Charade, reż. Stanley Donen, 1963)

Filmy z Cary Grantem - Szarada
Komedia sensacyjna z Audrey Hepburn i Cary Grantem w rolach głównych. Po śmierci męża Regina (Audrey Hepburn) znajduje się w niebezpieczeństwie, gdyż dawni wspólnicy pana Lamperta oraz CIA próbują wyciągnąć z niej wszelkimi możliwymi środkami informację o tym, gdzie znajdują się skradzione przez męża pieniądze. Z lekka szalona Regina nie wiedziała o drugim obliczu męża i nie potrafi odnaleźć się w groźnej sytuacji. Ufając Peterowi Joshua (Cary Grant), liczy na jego pomoc, jednak tajemniczy mężczyzna również wydaje się nie do końca szczery z Reginą.

Film twórcy Deszczowej piosenki trzyma w wysokim napięciu, budząc w widzu wiele pytań, na które odpowiedź uzyskujemy dopiero na samym końcu. Filmowa tajemniczość przejawia się już w samym tytule – Szarada –  kojarzona jest z zaszyfrowaniem i zagadką – i razem z umiejętnie wplecionym humorem tworzy niepowtarzalny klimat dzieła łączący wszelkie sprzeczności.

7. Dom na łodzi (Houseboat, reż. Melville Shavelson, 1958)

Spis filmów z Cary Grantem - Dom na łodzi

Dom na łodzi to historia Toma Wintersa (Cary Grant), wdowca i ojca trójki dzieci. Przez przypadek młoda Włoszka Cinzia Zaccardi (Sophia Loren) zostaje opiekunką dzieci Toma, odmieniającą los ich rodziny. Cinzia naprawia napięte relacje między domownikami, wprowadza do ich domu radość i śmiech. Mimo tego, gdy rodzi się uczucie między nią a Tomem, dzieci stają się zazdrosne i rozgoryczone z powodu obawy przed zapomnieniem o zmarłej matce.

Film Shavelsona podejmuje problem przemijalności człowieka i nieuchronności losu. Rozmowy Toma z dziećmi o śmierci i ostatecznym przeznaczeniu człowieka budzą w widzu refleksję nad tematami pomijanymi w codziennym biegu. Ostateczne zaakceptowanie Cinzii przez dzieci pokazuje, że mimo śmierci bliskiej osoby nadal można czerpać radość z życia i nie okładać planów na później, gdy minie odpowiedni czas.

8. Złodziej w hotelu ( To Catch a Thief, reż. Alfred Hitchcock, 1955)

Lista filmów z Carym Grantem - Złodziej w hotelu

Kolejny film Hitchcocka podejmujący problem tożsamości. John Robie (Cary Grant) – były złodziej – zostaje oskarżony o powtarzające się kradzieże klejnotów w jednym z hotelów. John za wszelką cenę próbuje dowieść swojej niewinności, prowadząc śledztwo na własną rękę w celu demaskacji prawdziwego złoczyńcy. Przy okazji nawiązuje romans z atrakcyjną Frances (Grace Kelly), która niedługo ma zostać kolejną ofiarą złodzieja.

Złodziej w hotelu przedstawia los człowieka o złej przeszłości, który powrócił na ścieżkę dobra, a pomimo tego musi nadal dźwigać na swych barkach ciężar „winy niezawinionej”. To idealny obraz odsłaniający ludzkie uprzedzenia i dzielenie stereotypów, w których osoba niegdyś winna na zawsze pozostaje w oczach innych tą złą. Walka z owym uprzedzeniem okazuje się być niezwykle trudna, a nawet – rodem z Don Kichota Cervantesa – może być przysłowiową walką z wiatrakami.

9. Drapieżne maleństwo (Bringing Up Baby, reż. Howard Hawks, 1938)

Dobre filmy z Caym Grantem - Drapiezne maleństwo

Komedia okrzyknięta jedną z najlepszych powstałych w latach 30. ubiegłego wieku. David Huxley (Cary Grant) – antropolog, który zbiera fundusze na muzeum, spotyka na swej drodze szaloną Susan (Katherine Hepburn), właścicielkę lamparta, która utrudnia realizację jego planów. Gdy bohater dowiaduje się o pokrewieństwie Susan z milionerką, próbuje zbliżyć się do dziewczyny, aby jej ciotka została nową sponsorką muzeum. Drapieżne maleństwo wyróżnia genialny humor, który śmieszy do łez nawet współczesnego odbiorcę, a także wątek konfliktu płci – Susan jest ekscentryczną, pewną siebie i odważną kobietą, natomiast David stanowi jej przeciwieństwo – to tchórzliwy intelektualista, który musi udowodnić swą męskość w obecności żądnej dominacji kobiety.

 

 

10. Powiew luksusu (That Touch of Mink, reż. Delbert Mann, 1962)

10 filmów z Cary Grantem - Powiew luksusu

Komedia romantyczna z Cary Grantem i Doris Day w rolach głównych, nagrodzona Złotym Globem za najlepszą komedię w 1963 roku. Skomplikowany i przezabawny związek Cathy, urzędniczki z małego miasta (Doris Day) oraz bogatego łamacza kobiecych serc – Philipa Shayne’a (Cary Grant), wydaje się z góry skazany na niepowodzenie przez sprzeczność wyznawanych wartości tej dwójki – ona jest tradycjonalistką, marzącą o małżeństwie z Philipem, który stawia na niezależność i swobodę w związku. Ich wielokrotne rozstania i powroty zakończą się dopiero, gdy jedno z nich złamie swoje zasady, aby na zawsze mogli być razem. Powiew luksusu mimo wielu mało autentycznych scen jest koniecznym filmem do obejrzenia dla miłośników dobrych komedii, gdyż obfituje w fantastyczne żarty sytuacyjne, a także demaskuje społeczne konwenanse i stereotypy… I w końcu ta wspaniała obsada – chociażby ze względu na nią warto obejrzeć film Manna. Duet Doris Day i Cary’ego Granta to mistrzowski pokaz dobrego aktorstwa w kinie komercyjnym.

Udostępnij “Top 10 – najlepsze filmy z Cary Grantem” swoim znajomym.