Top 10 – najlepsze filmy z Joan Crawford

Joan Crawford to jedna z największych gwiazd złotego wieku Hollywood. Elegancja, niepowtarzalny styl, ujmujące spojrzenie i zgrabne nogi składały się na publiczny wizerunek tej pięknej aktorki. W rzeczywistości Joan była kobietą o wielu twarzach – dziewczyną, która przebyła trudną drogę, aby spełnić marzenie o aktorskiej karierze, nieszczęśliwą i sfrustrowaną biseksualistką, a także matką, której adaptowane dzieci wbiły nóż w plecy.

I choć złośliwi zarzucają jej skłonność do aranżowania medialnego rozgłosu, to bez wątpienia miała wielki talent. Joan Crawford stworzyła wiele wyśmienitych kreacji, pokazujących jej uzdolnienie dramatyczne. Które role tej aktorki należą do najlepszych? Oto nasz wybór.

Najlepsze filmy z Joan Crawford

 

1. Mildred Pierce – reż. Michael Curtiz, 1945

10 najlepszych filmów z Joan Crawford - Mildred Pierce

Joan Crawford jako Mildred Pierce urzekła amerykańską krytykę. Jej występ uhonorowano statuetką Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Była to jedyna Nagroda Akademii w całej karierze Joan. Film Michaela Curtiza przedstawia losy czterdziestoletniej Mildred, która decyduje się na zmianę swego dotychczasowego życia. Kobieta odchodzi od męża i jest zmuszona samotnie wychowywać swoje córki. Aby zarobić na ich utrzymanie, planuje rozwinąć własną sieć restauracji. Życie osobiste Mildred nie jest jednak usłane różami. Wkrótce jedna z jej córeczek umiera, a ona sama zakochuje się w nieodpowiednim mężczyźnie… To z pewnością najbardziej rozpoznawalna rola Joan Crawford. Aktorka po prostu stała się Mildred – urzeka ekspresją i naturalnością. U jej boku wystąpili: Ann Blyth, Zachary Scott i Jack Carson.

2. Opętana (Possessed) – reż. Curtis Bernhardt, 1947

Filmy z Joan Crawford - Opętana

W Opętanej Joan Crawford stworzyła fascynującą kreację kobiety balansującej na granicy obłędu. To jedna z jej najlepszych ról w karierze, za którą była bliska otrzymania drugiego Oscara. Przegrała wówczas z Lorettą Young wyróżnionej przez Akademię za film Córka farmera. Opętana to historia oszołomionej Louise, która przemierzając ulice Los Angeles, poszukuje mężczyzny imieniem David. Wkrótce kobieta trafia do pobliskiego zakładu psychiatrycznego. Za sprawą retrospekcji poznajemy jej emocjonującą historię i dowiadujemy się, kim właściwie był David… Poza Joan Crawford w obsadzie znaleźli się m.in. Van Heflin, Raymond Massey czy Geraldine Brooks.

3. Co się zdarzyło Baby Jane? (What Ever Happened to Baby Jane?) – reż. Robert Aldrich, 1962

Joan Crawford filmy - Co się zdarzyło Baby Jane

To ostatnia imponująca rola Joan Crawford. Aktorka kapitalnie oddała w Co się zdarzyło Baby Jane? złożoność swojej bohaterki i jej tragiczne losy. Zagrała tu Blanche Hudson, gwiazdę filmową, której lukratywna kariera została przerwana przez tajemniczy wypadek i niepełnosprawność. Opiekę nad Blanche przejmuje jej siostra Jane, chorobliwie zazdrosna i szczerze nienawidząca siostry. Wkrótce Jane popada w coraz większy obłęd, a zamknięta w czterech ścianach Blanche zaczyna obawiać się o własne życie… Skomplikowaną postać Baby Jane sportretowała wybitna Bette Davis, nominowana za swój występ do Nagrody Akademii. Gwiazdy znane ze swej rzekomej rywalizacji i wzajemnej niechęci dały tu popis aktorstwa najwyższego lotu.

4. Sudden Fear – reż. David Miller, 1952

Joan Crawford najlepsze filmy - Sudden Fear

To kolejne fenomenalne wcielenie Joan Crawford, która zachwyca swymi zdolnościami dramatycznymi. Za rolę w Sudden Fear aktorka została po raz ostatni nominowana do Oscara, a także Złotego Globu. Joan gra tutaj majętną dramatopisarkę Myrę Hudson, która poszukuje aktora do najnowszej sztuki. Angaż otrzymuje Lester Blaine (Jack Palance), jednak nie przekonuje on Myry. Mimo to sztuka odnosi wielki sukces. W czasie podróży pociągiem Myra ponownie spotyka Lestera i postanawia go przeprosić za brak wiary w jego zdolności. Luźna rozmowa tej pary doprowadzi do ich romansu, a z czasem małżeństwa. Wydaje się, że Lester nie ma dobrych zamiarów, co do świeżo poślubionej żony. Myra zaczyna obawiać się o własne życie…

5. Humoreska (Humoresque) – reż. Jean Negulesco, 1946

Top filmy z Joan Crawford - Humoreska

W tym musicalowym melodramacie bohaterka Joan to porywcza milionerka w dojrzałym wieku, otaczająca się kręgiem coraz to młodszych adoratorów. Nieszczęśliwa Helen Wright topi smutki w alkoholu, aż spotyka na swej drodze utalentowanego skrzypka Paula Boraya (w tej roli John Garfield). Zamężna kobieta zakochuje się bez pamięci w młodszym muzyku. Helen staje przed życiowym dylematem – czy ma pozostać w nieudanym małżeństwie, które zapewnia jej dostatnie i bezpieczne życie, czy może zaryzykować i spróbować szczęścia u boku oryginalnego artysty? Joan w Humoresce ponownie wypadła autentycznie i przejmująco.

6. Demon cyrku (The Unknown) – reż. Tod Browning, 1927

Crawford Joan filmy - Demon cyrku

Rola Nanon Zanzi w Demonie cyrku okazała się przełomową dla kariery Joan Crawford. Podczas realizacji tego dzieła gwiazda miała okazję współpracować z jednym z najwybitniejszych aktorów kina niemego – Lonem Chaneyem. „To wtedy po raz pierwszy zrozumiałam różnicę między staniem przed kamerą a prawdziwą grą aktorską” – wspominała współpracę z Lonem Joan. Demon cyrku to nieudźwiękowiony horror psychologiczny, który przedstawia historię cyrkowca Alonza (Chaney), opiekującego się młodą, osieroconą Nanon (Crawford). W rzeczywistości przestępca kocha się w niej i pragnie poślubić, dziewczyna nie wie jednak, że Alonzo w przeszłości zabił jej ojca, a żeby nie zostać rozpoznanym, udaje bezrękiego kalekę. Splot zdarzeń zmusza go jednak do faktycznej amputacji kończyn…

7. Twarz kobiety (A Woman’s Face) – reż. George Cukor, 1941

Filmy z Joan Crawford ranking - Twarz kobiety

W dramacie Twarz kobiety Joan Crawford stworzyła nieco mroczniejszą kreację. Wciela się ona w postać szantażystki Anny Holm, której znakiem rozpoznawczym jest spora blizna na twarzy. Anna stara się niejako tłumaczyć oszpeceniem własne zło. Kobieta przechodzi udaną operację plastyczną usunięcia blizny, po której zastanawia się, czy nie odmienić swego losu i odciąć się od mrocznej przeszłości… Film George’a Cukora to adaptacja sztuki Il Etait Une Fois autorstwa Francis de Croisset. Wcześniejszą wersję zrealizował szwedzki twórca Gustaf Molander, a główną rolę zagrała w niej Ingrid Bergman.

8. Ludzie w hotelu (Grand Hotel) – reż. Edmund Goulding, 1932

Joan Crawford filmy spis - Grand Hotel

W nagrodzonych Oscarem Ludziach w hotelu Joan Crawford stworzyła pamiętną kreację sekretarki romansującej ze swym przełożonym. Do samego końca aktorka była zdania, że nigdy nie zagrała w lepszym filmie. Grand Hotel to melodramat, którego fabuła dotyczy przypadkowych spotkań nieznajomych w ekskluzywnym hotelu. Splatające się losy postaci stają się pretekstem do rzeczywistej psychologicznej gry, nawiązywania romansów i uporania się ze skrywanymi demonami. Wystąpiła tu również wybitna Greta Garbo, w świetnej roli rozchwianej emocjonalnie baleriny.

9. Jesienne liście (Autumn Leaves) – reż. Robert Aldrich, 1956

Filmy Joan Crawford lista Jesienne liście

W emocjonującym thrillerze Jesienne liście Joan gra Millicent Wetherby. Jej wyraziście sportretowana bohaterka to samotna kobieta przed pięćdziesiątką, pracująca z domu, jako maszynistka. Millicent przypadkowo poznaje młodszego weterana armii amerykańskiej, Burta Hansona, z którym połączy ją silne uczucie. Idylla zakochanych nie trwa jednak długo – wkrótce Burt zaczyna być nerwowy i dziwnie się zachowywać… Film Roberta Aldricha zdobył uznanie na festiwalu Berlinale, gdzie nagrodzono go Srebrnym Niedźwiedziem za reżyserię. W Jesiennych liściach faktycznie widać doskonałe poprowadzenie aktorów. Obok Joan Crawford w obsadzie znaleźli się: Cliff Robertson, Vera Miles i Lorne Greene.

10. Kobiety (The Women) – reż. George Cukor, 1939

Joan Crawford film Kobiety

To świetny komediodramat Georgea Cukora, w którym Joan Crawford towarzyszyły na ekranie m.in. Norma Shearer, Joan Fontaine, Paulette Goddard i Rosalind Russell. Co ciekawe, zagrały tu same kobiety! Film stanowi adaptację udanej sztuki Clare Boothe Luce o tym samym tytule. Aktorki wcieliły się w role, które wcześniej odgrywały na scenie teatru. Bohaterką Joan jest Crystal Allen, ekspedientka, jak głosi plotka, romansująca z żonatym mężczyzną. Znajome żony bogatego amanta Hainesa postanawiają upokorzyć ją publicznie, informując o niewierności partnera. W tym burzliwym świecie płci pięknej Joan Crawford wypada czarująco. Kobiety to jeden z najbardziej znanych filmów z jej udziałem.

Udostępnij “Top 10 – najlepsze filmy z Joan Crawford” swoim znajomym.