Top 10 – najlepsze filmy z Meryl Streep

Początek jej kariery sięga 1971 roku, kiedy po raz pierwszy wystąpiła na deskach teatru w sztuce The Playboy of Seville. Sześć lat później wkroczyła na ekrany, aby po występach telewizyjnych rozpocząć filmową przygodę. Meryl Streep to trzykrotna zdobywczyni Oscara i rekordzistka nominacji do tej nagrody. Ma na swoim koncie również dziewięć Złotych Globów, dwie nagrody BAFTA, Złotą Palmę nagrody NSFC i wiele innych.

Najlepsze filmy z Meryl Streep

1. Wybór Zofii (Sophie’s Choice, reż. Alan J. Pakula, 1982)

Najlepsze filmy z Meryl Streep - Wybór Zofii

Meryl Streep w filmie Wybór Zofii

Wybór Zofii to melodramat powstały na podstawie powieści Williama Styrona o tym samym tytule. Historia przedstawiona w filmie toczy się w Nowym Jorku, gdzie wyemigrowała po zakończeniu II wojny światowej Zofia Zawistowska (Meryl Streep). Kobieta związuje się z Żydem Nathanem (Kevin Kline), lecz oboje nie potrafią już prawdziwie kochać po doświadczeniu Holocaustu i pobycie Zofii w obozie koncentracyjnym. Całej sytuacji bohaterów przygląda się ich sąsiad – młody pisarz Stingo (Peter MacNicol).

Tytułowy wybór bohaterki to brutalny nakaz zadecydowania o tym, które z jej dwójki dzieci przeżyje w chwili przyjazdu rodziny do Auschwitz. Zofia nie mając czasu na zastanowienie, który zapewne wcale by jej nie pomógł przy tak niemożliwym wyborze dla matki, była świadoma tego, że brak decyzji poskutkuje śmiercią zarówno syna jak i córki. Bez zastanowienia oddaje jedno z dzieci, aby ocalić choć jedno, ale to tragiczne zdarzenie na zawsze odciśnie piętno na jej psychice. Za Wybór Zofii Streep otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki w 1983 roku.

2. Sprawa Kramerów (Kramer vs. Kramer, Robert Benton 1979)

Top filmy z Meryl Streep - Sprawa Kramerów

Meryl Streep w filmie Sprawa Kramerów

Film opowiada o tytułowej rodzinie Kramerów, w której małżeństwo Joanny (Meryl Streep) i Teda (Dustin Hoffman) znajduje się w poważnym kryzysie. Joanna ma dosyć zapatrzonego w pracę męża i braku bliskości z jego strony, dlatego porzuca go i pozostawia mu pod opiekę ich syna. Ted za wszelką cenę próbuje zacieśnić więź z synem i naprawić to, co zaniedbał, jako ojciec. Gdy udaje mu się zdobyć przyjaźń syna nagle kontaktuje się z nimi matka, która zmieniła zdanie i chce zabrać ze sobą Billy’ego (Justin Henry). Rola Joanny okazał się kreacją Oscarową w dorobku Streep.

3. Chwasty (Ironweed, Hector Babenco, 1987)

Najlepsze filmy z Meryl Streep - Chwasty

Meryl Streep w filmie Chwasty

Akcja Chwastów rozgrywa się w Albany pod koniec lat 30. ubiegłego wieku. Główny bohater Francis (Jack Nicholson) mieszka na ulicy – śpi tam, gdzie akurat się znajduje, spożywa to, co wpadnie mu w rękę, ponadto ma duży problem z alkoholem, po który sięga gdy zdobędzie trochę pieniędzy. Francis spędza dużo czasu w pobliżu „swojej dziewczyny”, innej bezdomnej imieniem Helen (Meryl Streep). Obraz bezdomnych, zrezygnowanych zmarzniętych i pijących, aby zapomnieć o skrywanych demonach staje się tym bardziej przejmujący, gdy poznajemy ich przeszłość – Helen to dawna artystka, a Francis miał normalny dom, który dzielił wraz ze sporą rodziną. Człowieczeństwo bohaterów objawia się w zdolności posiadania najbardziej ludzkich uczuć jak miłość. Nie chroni ich to jednak przed fatalnym losem.

4. Godziny (The Hours, Stephen Daldry, 2002)

Filmy z Meryl Streep dramaty - Godziny

Meryl Streep w filmie Godziny

Obraz Daldry’ego przedstawia historię trzech kobiet żyjących w odmiennych czasach. Łączniczką historii staje się pisarka Virginia Woolf (Nicole Kidman), autorka Pani Dalloway. Po latach książka odmienia życie Laury (Julianne Moore) – kobiety lat 40. XX wieku, i Clarissy (Meryl Streep) – współczesnej wydawczyni.

5. Diabeł ubiera się u Prady (The Devil Wears Prada, David Frankel, 2006)

Ranking filmów z Meryl Streep - Diabeł ubiera się u Prady

Meryl Streep w filmie Diabeł ubiera się u Prady

Andrea (Anne Hathaway) marzy o pracy w magazynie modowym i udaje się jej ją zdobyć w prestiżowym czasopiśmie „Runaway” na stanowisku agentki redaktor naczelnej Mirandy Priestly (Meryl Streep). Przełożona okazuje się jednak istnym wcieleniem diabła pod postacią kobiety. Andrea będzie musiała wejść w psychologiczną grę z Mirandą, aby nadal realizować swe marzenie, ale jednocześnie pokusa markowych ubrań, wystawnych przyjęć i wysokie zarobki zaczną ją zmieniać w negatywnym tego słowa znaczeniu.

6. Sierpień w hrabstwie Osage (August: Osage County, John Wells, 2013)

Meryl Streep filmy - Sierpień w hrabstwie Osage

Meryl Streep w filmie Sierpień w hrabstwie Osage

Film traktuje o rodzinnych więzach, które łatwo ulegają zniszczeniu. Niewyjaśnione konflikty sprzed lat sprawiają, że Barbara (Julia Roberts), Ivy (Julianne Nicholson) i Karen (Juliette Lewis) w czasie ponownego spotkania z matką Violet (Meryl Streep), którego powodem było zniknięcie ich ojca, nie potrafią się odnaleźć w zaistniałej sytuacji. Ponadto okazuje się, że ich rodzicielka jest chora. Czy po tak długiej rozłące uda im się pogodzić?

7. Wątpliwość (Doubt, John Patrick Shanley, 2008)

Filmy Meryl Streep - Wątpliowść

Meryl Streep w filmie Wątpliwość

Akcja Wątpliwości toczy się w katolickiej szkole w 1964 roku, gdzie surową ręką zarządza siostra Aloysius (Meryl Streep). Do szkoły przybywa ksiądz Brendan (Philip Hoffman), który próbuje wdrożyć nowe, łagodniejsze zasady. Siostrze przełożonej nie podoba się zachowanie księdza i jego wyjątkowa relacja z czarnoskórym uczniem. Po pewnym czasie, bazując jedynie na własnych przypuszczeniach, bez dowodów podejrzewa księdza o niestosowne zachowanie względem chłopca. Tytułowa wątpliwość w wielu interpretacjach jest rozszerzana również w obrębie samej wiary, w którą wpisane jest również zwątpienie.

8. Żelazna Dama (The Iron Lady, Phyllida Lloyd, 2011)

Filmy z Meryl Streep lista - Żelazna dama

Pośród zdominowanej przez mężczyzn polityki Margaret Thatcher (Meryl Streep) nieustępliwie rządzi silną ręką, przez co zyskuje miano Żelaznej Damy. W filmie zapoznajemy się z odbijającą się echem przeszłością i rozmyśleniami byłej premier Wielkiej Brytanii, która stała się jedną z najbardziej wpływowych postaci współczesnej historii. Za rolę Thatcher Streep uzyskała trzeciego w swej karierze Oscara.

9. Manhattan (Woody Allen, 1979)

Filmy z Meryl Streep komedie - Manhattan

Meryl Streep w filmie Manhattan

Manhattan to jeden z wybitniejszych filmów Woody’ego Allena. Historia rozgrywa się w ukochanym mieście reżysera – Nowym Jorku, gdzie Isaac Davis (Woody Allen) rozchwiany uczuciowo toczy bój z byłą żoną Jill (Meryl Streep), lesbijką, która wydaje książkę zawierającą intymne i pogrążające ciekawostki z ich związku. Dodatkowo wplątuje się on w dwa romanse – z intrygującą i ciętą Mary (Diane Keaton) oraz młodziutką Tracy (Mariel Hemingway). To opowieść o samotności, miłości oraz relacjach międzyludzkich.

10. Czwarta władza (The Post, Steven Spielberg, 2017)

Film z Meryl Streep - Czwarta władza

Meryl Streep w filmie Czwarta władza

Film Stevena Spielberga ukazuje zaciekły konflikt dziennikarzy „The Washington Post” z władzą. Media, jako czwarta władza, pełnią pewnego rodzaju funkcję kontrolną oraz informacyjną – przekazują opinii publicznej wiadomości o działaniach wyższych organów. Katherine Graham (Meryl Streep) i Ben Bradlee (Tom Hanks) za wszelką cenę podejmą działania prowadzące do publikacji szokujących faktów, ukrywanych przez całe lata przez najwyższe władze USA.

I jeszcze dodatkowa pozycjaCo się wydarzyło w Madison County (The Bridges of Madison County, 1995)

Najlepsze filmy z Meryl Streep - Co się wydarzyło w Madison Countya

Meryl Streep i Clint Eastwood w filmie Co się wydarzyło w Madison County

Co się wydarzyło w Madison County to piękny i wzruszający film Clinta Eastwooda. Reżyser i Meryl Streep stworzyli na ekranie wspaniały aktorski duet. Gwiazdor wcielił się w postać znanego fotografa, który pewnego dnia zatrzymuje się przejazdem w małym miasteczku, by zrobić kilka zdjęć okolicznych mostów. Przypadkowa wizyta w Madison County nieoczekiwanie owocuje narodzinami wielkiego uczucia do mieszkającej tu mężatki, Franceski (Meryl Streep). Co się wydarzyło… to opowieść o dojrzałej, głębokiej miłości, która może nas odnaleźć, gdy w ogóle się tego nie spodziewamy.

Udostępnij “Top 10 – najlepsze filmy z Meryl Streep” swoim znajomym.