Top 10 – ulubieni aktorzy Hitchcocka

Bezkompromisowy i niekiedy nazbyt wymagający reżyser Psychozy okazywał się nie lada wyzwaniem dla podejmujących współpracę aktorów. Z tego powodu na planie filmowym często dochodziło do konfliktów – doskonały przykład stanowią problemy z grą Montgomery Clifta w czasie produkcji Wyznaję z 1953 roku. Mimo rygoryzmu Alfreda Hitchcocka wielu hollywoodzkim gwiazdom udało się odnaleźć wspólny język z reżyserem i wpisać na osobistą listę ulubieńców.

10 ulubionych aktorów Hitchcocka

1. James Stewart

Top 10 aktorzy Hitchcocka - James Stewart

James Stewart w Oknie na podwórze

Dwukrotny zdobywca Oscara był bez wątpienia najzdolniejszym aktorem w oczach Alfreda Hitchcocka. Reżyser w grze Stewarta widział własne wyobrażenie o kreacji głównego bohatera, ponadto cenił jego wielkie zaangażowanie w czasie pracy na planie. Jimmy wystąpił łącznie w czterech obrazach Hitchcocka, które dodatkowo należały do jednych z najlepszych w jego dorobku. Były to kolejno: Sznur (1948), Okno na podwórze (1954), Człowiek, który wiedział za dużo (1956) oraz Zawrót głowy (1958).

Współpraca pomiędzy dwoma legendami kina zakończyła się nagle, zaraz po komercyjnej porażce ostatniego z filmów. Hitchcock winę za niepowodzenie zrzucił na aktora – stwierdził, że był on za stary i z tego powodu nieautentyczny dla widza. Rok później Stewart ponownie starał się o angaż do filmu mistrza (Północy, północnego zachodu), jednak już nigdy nie pojawił się w napisach końcowych obok nazwiska Hitchcocka.

2. Cary Grant

Aktorzy Hitchcocka - Cary Grant

Cary Grant i Ingrid Bergman w filmie Osławiona

Podobnie jak Stewart, Cary Grant u Hitchcocka wystąpił czterokrotnie. Pierwszym efektem ich współpracy było Podejrzenie (1941), gdzie zagrał u boku nagrodzonej Oscarem Joan Fontaine. Grant zawsze towarzyszył w filmach Hitchcocka jego słynnym „blondynkom” – poza Fontaine były to: Ingrid Bergman, Grace Kelly i Eva Marie Saint. Aktor wcielał się w główne postaci jeszcze przy Osławionej (1946), Złodzieju w hotelu (1955) oraz Północy, północnym zachodzie (1959). Był jednym z najczęściej rozpatrywanych aktorów do obsadzenia w dziełach Hitchcocka – poza czterema wymienionymi tytułami, Grant był bliski zagrania jeszcze w ośmiu innych filmach.

3. Henry Fonda

Ulubieni aktorzy Hitchcocka - Henry Fonda

Henry Fonda w filmie Niewłaściwy człowiek

Wybitny amerykański aktor u Hitchcocka odegrał rolę Manny’ego w Niewłaściwym człowieku (1956) u boku Very Miles. Akcja dramatu toczy się wokół niesłusznego posądzenia głównego bohatera o kradzież i jego późniejszych prób zniesienia ciężaru „winy niezawinionej” – powielanego motywu w kinie Hitchcocka. Reżyser zachwycił się występem Fondy oraz jego realistycznym oddaniem tragedii bezbronnego bohatera. Henry miał również zagrać w thrillerze Sabotaż (1942) jednak, ku rozczarowaniu wielce ceniącego jego talent Alfreda, odrzucił ofertę.

4. Joseph Cotten

Gwiazdy Hitchcocka - Joseph Cotten

Joseph Cotten w filmie W cieniu wątpliwości

Joseph Cotten współpracował z Hitchcockiem przy okazji mało znanej produkcji Pod znakiem Koziorożca (1949) z Ingrid Bergman u boku oraz w Cieniu wątpliwości (1943). Aktor odegrał w nim czarny charakter – wujka Charlie (Teresa Wright) podejrzewanego o wielokrotne morderstwa kobiet, zagrażającego w dodatku swojej siostrzenicy. Niebezpieczny błysk w oku oraz nieodgadniony wyraz twarzy Cottena doskonale oddały tajemniczość bohatera posądzanego o seryjne zbrodnie.

5. Farley Granger

Ranking aktorów Hitchcocka - Farley Granger

Farley Granger w filmie Nieznajomi z pociągu

W wybitnych Sznurze (1948) oraz w filmie noir Nieznajomi z pociągu (1951) Farley Granger wcielił się w jednych z głównych bohaterów. Pierwszy z nich ukazuje historię dwóch przyjaciół będących prawdopodobnie w homoseksualnym związku, którzy dokonali wspólnego morderstwa na koledze ze studiów. Film stanowi studium zbrodni, a także jest eksperymentalnym obrazem Hitchcocka nakręconym jedynie za pomocą 12 ujęć.

Nieznajomi z pociągu wskazują jak niebezpieczną w skutkach może okazać się zwykła podróż pociągiem oraz niewinna wymiana zdań z nieznajomym. W tytułowym środku transportu dochodzi do spotkania dwóch mężczyzn – tenisisty Guy Hainesa (Farley Granger) i Bruno Antony’ego (Robert Walker). Ten ostatni składa niemoralną propozycję – parafrazuje zasadę „oko za oko” na „morderstwo za morderstwo”, sugerując nowo poznanemu sportowcowi, że dokonają na zmianę morderstwa swoich wrogów… Sytuacja zaczyna się jednak mocno komplikować. Nieznajomi z pociągu są swoistą anatomią zbrodni i mordercy odartego z resztek człowieczeństwa.

6. Anthony Perkins

Spis aktorów Hitchcocka - Anthony Perkins

Anthony Perkins w filmie Psychoza

Anthony Perkins, a więc słynny Norman Bates z Psychozy (1960), okazał się idealnym kandydatem do roli psychopatycznego bohatera. Literacki pierwowzór Batesa był całkowicie odmienny. To Hitchcock uczynił z niego młodego chłopaka o delikatnej urodzie i sympatycznym uśmiechu, przez co tym bardziej sieje on grozę w kontekście popełnionych przez „niewinnego młodzieńca” zbrodni. Wybitny Perkins nagrodzony w swej karierze Złotą Palmą doskonale odwzorował zarówno chłopięcą, nieśmiałą postać budzącą sympatię jak i wywołującego u widza dreszcze seryjnego mordercę.

7. Robert Cummings

Hitchcock aktorzy - Robert Cummings

Robert Cummings i Grace Kelly w filmie M jak morderstwo

Cummings zagrał w dwóch filmach Hitchcocka – Sabotażu (1942) oraz M jak morderstwo (1954). Pierwszy z nich – thriller wojenny – opowiada historię pracownika fabryki samolotów, w której to dochodzi do wybuchu, a on sam zostaje oskarżony o sprawcę eksplozji i sabotaż. Niesłusznie posądzany o współpracę z nazistami bohater przechodzi ciężką podróż w celu oczyszczenia swego imienia. Natomiast akcja M jak morderstwo z Grace Kelly rozgrywa się wokół planu męża głównej bohaterki, co do zlecenia morderstwa swej żony.

8. Leo G. Carroll

Hitchcock gwiazdorzy Hollywood - Leo G. Caroll

Żaden inny aktor Hitchcocka nie zagrał w tylu jego filmach, co Leo G. Carroll. Chociaż w udziale przypadały mu role drugoplanowe, jego nazwisko jest obecne wśród jednych z najważniejszych dzieł w dorobku reżysera. Są nimi Rebeka (1940), Podejrzenie (1941), Urzeczona (1945), Akt oskarżenia (1947), Nieznajomi z pociągu (1951) oraz Północ, północny zachód (1959). Co ciekawe jedyną osobą przewyższającą jego udział w filmach mistrza suspensu był sam Hitchcock – odgrywający na początku swych filmów krótkie, zwykle humorystyczne scenki, tzw. cameo.

9. Robert Donat

Hitchcock najlepsi aktorzy - Robert Donat

Aktor wystąpił w filmie Hitchcocka 39 kroków (1935), gdzie wcielił się w postać Richarda, który w jednym z teatrów poznaje tajemniczą kobietę, która ginie tej samej nocy w jego mieszkaniu. Aby oczyścić się z podejrzeń o dokonanie zbrodni oraz wykonać ostatnią wolę zmarłej, rozpoczyna ryzykowne śledztwo, w którym przypadkowo zaczyna mu towarzyszyć Pamela (Madeleine Carroll) niewierząca w jego niewinność.

Robert Donat otrzymywał wiele propozycji gry w filmach Hitchcocka. W większości przypadków przyczyną odrzucenia oferty był zły tan zdrowia. Aktor miał możliwość zagrać w Tajnym agencie (1936), Bałkanach (1936) i Rebece (1940).

10. John Longden

Hitchcock - John Longden

John Longden to aktor towarzyszący Hitchcockowi głównie w okresie jego wczesnej twórczości, grający role drugoplanowe. Wystąpił m.in. w Juno i Paw (1929), Szantażu (1929), Młodym i niewinnym (1937) oraz Oberży Jamajce (1939).

Udostępnij “Top 10 – ulubieni aktorzy Hitchcocka” swoim znajomym.