Top 10 – William Holden i filmy

William Holden (1918-1981) był bez wątpienia jedną z największych gwiazd lat 50. ubiegłego stulecia. Charyzma, czarujący uśmiech i wszechstronny talent to nieodzowne atrybuty „złotego chłopca” jak zwykło się mówić o tym aktorze. American Film Institute umieścił go na 25. miejscu listy najlepszych aktorów w historii amerykańskiej kinematografii. Wystąpił w ponad sześćdziesięciu produkcjach, tworząc skomplikowane i niejednoznaczne kreacje bohaterów i anty-bohaterów, których losy nieustannie fascynują. Równie frapującym jest życiorys samego aktora, a w szczególności jego nagła, tragiczna śmierć owiana tajemnicą… Jakie filmy z udziałem Williama Holdena należą do najlepszych?

 

Najlepsze filmy z Williamem Holdenem

 

1. Bulwar Zachodzącego Słońca (ang. Sunset Boulevard, 1950) – reż. Billy Wilder

William Holden - Bulwar zachodzącego słońca

Bulwar Zachodzącego Słońca to mistrzowskie dzieło Billy’ego Wildera ukazujące mroczną prawdę o Hollywood – skrywane demony Fabryki Snów, a także dramat odchodzących w niepamięć gwiazd starego ekranu. To również istny hołd Wildera dla minionej epoki kina niemego, jej wielkich osobistości i talentów.

Z filmową historią zapoznajemy się za sprawą retrospekcji; już od pierwszych scen znamy tragiczne zakończenie losów głównego bohatera – ciało młodego mężczyzny zostaje odnalezione w prywatnym basenie jednej z hollywoodzkich sław. Jak się okazuje, ścigany za długi Joe Gillis (William Holden) znalazł uprzednio schronienie w rezydencji dawnej aktorki, Normy Desmond, zostając jej utrzymankiem. W Bulwarze Zachodzącego Słońca niezapomnianą, wspaniałą kreację stworzyła największa aktorka kina niemego – Gloria Swanson. Film nagrodzono trzema Oscarami. William Holden zagrał tu przełomową dla swej kariery rolę, za którą dostał pierwszą nominację do Nagrody Akademii.

2. Most na rzece Kwai (ang. The Bridge on the River Kwai, 1957) – reż. David Lean

Filmy William Holden Most na rzece Kwai

Most na rzece Kwai to wielkie filmowe widowisko Davida Leana o antywojennej wymowie, obsypane prestiżowymi statuetkami (7 Oscarów, 3 Złote Globy). Przedstawia wydarzenia z II wojny światowej w Birmie, kiedy to przetrzymywani w japońskim obozie dla jeńców Brytyjczycy, zostają zmuszeni do budowy mostu kolejowego na rzece Kwai (służącemu Japończykom).

Dowódca aliantów, Nicholson (Alec Guiness), zaczyna traktować polecenie jak wyzwanie, w którym mógłby dowieść wyższości technicznej Brytyjczyków. W międzyczasie Amerykanie przygotowują plan wysadzenia mostu, a na ich czele staje komandor Shears (William Holden). Most na rzece Kwai to dzieło epickie, zarazem jedno z najsłynniejszych o tematyce II wojny światowej (zob. Top 20 – filmy wojenne – II wojna światowa).

3. Sabrina (1954) – reż. Billy Wilder

William Holden - Sabrina

Sabrina to urocza komedia romantyczna Billy’ego Wildera oparta na motywie miłosnego trójkąta, z doborową obsadą aktorską – w rolach głównych wystąpili: Audrey Hepburn, Humphrey Bogart i William Holden. Kostiumy do Sabriny uhonorowano statuetką Oscara, która powędrowała w ręce Edith Head. W rzeczywistości twórcą zjawiskowych kreacji Audrey Hepburn – w tym słynnej, białej sukni z trenem – był Hubert de Givenchy, z którym aktorka tworzyła fascynującą przyjaźń do końca swych dni (zob. Audrey Hepburn i Hubert Givenchy).

William Holden zagrał tu jednego z zamożnych braci zabiegających o względy Sabriny – pięknej córki szofera. Jego bohater David Larrabee to szukający coraz to nowszych doznań kobieciarz. Co ciekawe, w czasie produkcji pomiędzy żonatym aktorem a grającą Sabrinę Audrey Hepburn wywiązał się prawdziwy, płomienny romans.

4. Dzika banda (ang. The Wild Bunch, 1969) – reż. Sam Peckinpah

Holden William - Dzika banda

Dzika banda to dzieło o wielu brutalnych scenach, demitologizujące dotychczasową wizję Dzikiego Zachodu. Z tego względu film ten często nie jest nazywany westernem, lecz antywesternem. Zabieg uwydatnienia przemocy i realizm okrucieństw, do których zdolny jest człowiek, nie ma jednakże na celu gloryfikacji przemocy, tylko jej gruntowną analizę.

William Holden wykreował tu postać Pike’a Bishopa, stojącego na czele bandy, która obrabia kolejny bank. Cudem unikają pułapki, jednak w pościg za uciekającymi przestępcami udaje się Deke Thornton – dawny przyjaciel i współpracownik Bishopa, zwolniony przed czasem z odsiadki. W Dzikiej bandzie (anty)bohaterowie nie są wierni własnym zasadom – Peckinpah drwi z westernowej konwencji, tworząc postaci stale naginające kodeksy i systemy wartości dla prywatnych korzyści (np. Thornton: zbrodniarz, który współpracuje z systemem sprawiedliwości).

5. Stalag 17 (1953) – reż. Billy Wilder

William Holden filmy - Stalag 17

Stalag 17 to film wojenny Billy’ego Wildera, nominowanego do Oscara za najlepszą reżyserię. Akcja rozgrywa się w czasie II wojny światowej w niemieckim obozie jenieckim, gdzie przetrzymywani są amerykańscy piloci. Wśród aliantów panuje wroga atmosfera – żołnierze podejrzewają jednego ze współwięźniów o zdradę i szpiegostwo. Podejrzenia padają na sierżanta Seftona, który w akcie samoobrony musi odnaleźć kolaboranta na własną rękę.

Porywający William Holden jako Sefton stworzył tu zapewne najlepszą kreację w całej swojej karierze, za którą został uhonorowany jedynym Oscarem.

6. Dziewczyna z prowincji (ang. The Country Girl, 1954) – reż. George Seaton

William Holden w filmie Dziewczyna z prowincji

Dramat z oscarową rolą urzekającej klasą i urodą Grace Kelly. Poza słynną „blondynką Hitchcocka” w obsadzie znaleźli się m.in. Bing Crosby jako Frank Elgin i William Holden jako Bernie Dodd. Dziewczyna z prowincji traktuje o pogrążonym w alkoholizmie byłym artyście scenicznym. Pewnego dnia przytrafia się mu niespodziewana okazja powrotu na deski teatru. Frank otrzymuje propozycję występu w najnowszym przedstawieniu broadwayowskiego reżysera, jednakże jego oddana żona przeczuwa złe intencje twórcy…

Dziewczyna z prowincji ukazuje znakomity portret kobiety-żony stanowiącej niezawodne oparcie dla jej partnera. Bohaterka Grace Kelly jako jedyna jest w stanie w pełni zrozumieć Franka; w jego walce z alkoholizmem i marzeniu o scenicznym powrocie staje się aniołem stróżem własnego męża. Scenariusz filmu autorstwa George’a Seatona wyróżniono statuetką Oscara.

7. Piknik (ang. Picnic, 1955) – reż. Joshua Logan

Filmy z William Holden - Piknik

W nagrodzonym dwoma Oscarami filmie Logana William Holden świetnie sportretował trudny charakter i arogancję odgrywanej postaci Hala Cartera. Jego bohater nagłym przybyciem do niewielkiej miejscowości burzy spokój lokalnej społeczności, celebrującej święto pracy corocznym piknikiem. U boku Holdena wystąpiła tu wschodząca gwiazda Kim Novak. Para aktorów otrzymała nominację do nagród BAFTA. W 2002 roku Piknik znalazł się na 59. miejscu listy AFI najlepszych melodramatów wszech czasów.

8. Sieć (ang. Network, 1976) – reż. Sidney Lumet

Top 10 filmy William Holden - Sieć

Sieć to trafna diagnoza działalności medialnej, w której zysk stawiany jest ponad rzetelność informacji i etykę dziennikarską. Film Sidneya Lumeta opowiada o prezenterze wiadomości w fikcyjnej stacji telewizyjnej UBS, który zostaje zwolniony ze względu na zbyt niską oglądalność. W czasie pożegnalnego wejścia na antenę Howard Beale zapowiada popełnienie samobójstwa, co wzbudza ogromną sensację. Prezenter ponownie zostaje zatrudniony, lecz od tej pory nie przedstawia typowych wiadomości, a staje się istnym prorokiem nawołującym do społeczeństwa ze srebrnego ekranu. Zarząd UBS nie ogranicza jego wystąpień, ponieważ cieszą się nadzwyczajną popularnością…

Zagrali tu: wyróżnieni Oscarem oraz Złotym Globem Peter Finch i Faye Dunaway; Robert Duvall czy Beatrice Straight. Za rolę Maxa Schumachera William Holden zdobył trzecią i ostatnią nominację do Oscara.

9. Kiedy Paryż wrze (ang. Paris – When It Sizzles, 1964) – reż. Richard Quine

Kiedy Paryż wrze William Holden

Ponowne spotkanie na wielkim ekranie Audrey Hepburn i Williama Holdena. Z pewnością można wymienić ambitniejsze komedie z udziałem tej wielkiej aktorki, ale Kiedy Paryż wrze nie jest tak złym filmem, jak mogłoby się zdawać. To dość przystępna, ciekawa pod względem prowadzenia historii komedia, której wielkim atutem jest duet Hepburn-Holden. Kiedy Paryż wrze to opowieść o cierpiącym na brak weny twórczej pisarzu, nad którym ciąży zbliżający się termin oddania scenariusza filmowego. Zdesperowany Richard Benson zatrudnia do pomocy młodą sekretarkę, do której zaczyna czuć coś więcej niż sympatię…

Epizodyczną rolę (cameo) zagrała tu Marlena Dietrich, wcielająca się w… samą siebie. W filmie pojawiają się również ówczesny mąż Audrey Hepburn Mel Ferrer i Tony Curtis.

10. Płonący wieżowiec (ang. The Towering Inferno, 1974) – reż. Irwin Allen/ John Guillermin

Holden William najlepsze filmy Płonący wieżowiec

Płonący wieżowiec to dobry film katastroficzny, w którym wystąpiła plejada hollywoodzkich gwiazd – Paul Newman, Steve McQueen, William Holden, Fred Astaire, Jennifer Jones czy Faye Dunaway. Obraz uhonorowano trzema statuetkami Oscara i nagrodą Włoskiej Akademii Filmowej dla najlepszego filmu zagranicznego.

Podczas uroczystego otwarcia wieżowca wybucha pożar, którego przyczyną jest wadliwa instalacja elektryczna. Próbujący zapanować nad ogniem strażacy nie dają sobie rady. Ogień szybko się rozprzestrzenia i wkrótce dociera do sali balowej, gdzie blisko trzysta uwięzionych osób musi walczyć o przetrwanie…

Dodatkowa pozycja: Złoty chłopiec (ang. Golden Boy, 1939) – reż. Rouben Mamoulian

Złoty chłopiec to pierwszy, ważny film w karierze Williama Holdena, niekiedy uważany za jego właściwy debiut. To przez udział w tym obrazie Holden zdobył pseudonim „złoty chłopiec”. Młody aktor zagrał tu uzdolnionego muzycznie chłopaka, którego ojciec marzy, aby został sławnym muzykiem. Joe Bonaparte ma jednak inne pragnienie niż jego ojciec – chce być bokserem i poświęcić się treningom. U boku Holdena wystąpiła Barbara Stanwyck (zob. Top 10 – filmy z Barbarą Stanwyck). Dwójkę aktorów połączyła długoletnia, magiczna przyjaźń.

Udostępnij “Top 10 – William Holden i filmy” swoim znajomym.