Top 12 najpiękniejszych pocałunków filmowych

Po raz pierwszy scena pocałunku zagościła na wielkich ekranach w 1896 roku w kilkusekundowym niemym filmie Pocałunek (The Kiss). Produkcja ukazująca romantyczny akt między aktorką May Irwin a artystą Johnem Ricem wywołała społeczne oburzenie i została potępiona przez sam kościół katolicki. Od tamtej pory w kinie wszystko się zmieniło. Film Williama Heise’a ze studia Thomasa Edisona zainicjował historię kultowych pocałunków filmowych, które do dziś obserwujemy z nieskrywanym zachwytem. Przed Państwem 12 elektryzujących pocałunków wielkiego ekranu, których namiętność można niemal poczuć na własnych ustach…

1. Śniadanie u Tiffany’ego (Breakfast at Tiffany’s, reż. B. Edwards, 1961)

Słynne filmowe pocałunki - Śniadanie u Tiffany'ego

Holly Golightly i Paul Varjak złączeni w romantycznym objęciu pośród deszczu to ikoniczna scena kończąca film Śniadanie u Tiffany’ego na podstawie noweli Trumana Capote’a. Ich pocałunek przeszedł do historii kina, dziś będąc uznawanym za jedną z najromantyczniejszych scen w dziejach X Muzy. W namiętnym uniesieniu aktorom towarzyszył słynny, rudy kot trzymany na rękach przez Audrey Hepburn.

2. Zawrót głowy (Vertigo, reż. A. Hitchcock, 1958)


Niewiele scen filmowych pocałunków zostało nakręconych z takim rozmachem, co zbliżenie Judy Barton i Scottiego Fergusona z arcydzieła Alfreda Hitchcocka pod tytułem Zawrót głowy. W jednej z końcowych scen dzieła detektyw przeprowadza metamorfozę kobiety, czyniąc z niej replikę zmarłej kochanki Madeleine. Kiedy ufarbowana na blond, przebrana w strój Madeleine i osnuta zielonym światłem Judy wychodzi naprzeciw Scottiego, w tle słyszymy przepiękną melodię utworu Scene d’Amour Bernarda Herrmanna, a bohaterowie łączą się w legendarnym już pocałunku. Kamera obraca się o 360 stopni, a skonfundowany bohater Jamesa Stewarta przywołuje wspomnienia ostatniego spotkania z Madeleine, o czym świadczy zmieniające się na kilka sekund tło.

3. Przeminęło z wiatrem (Gone with the Wind, reż. V. Fleming, 1939)

Filmowe pocałunki - Przeminęło z wiatrem

Przeminęło z wiatrem to film-legenda, jedna z najwybitniejszych pozycji amerykańskiego kina oraz ekranizacja powieści Margaret Mitchell ze znakomitymi kreacjami Vivien Leigh i Clarka Gable w rolach Scarlett O’Hary i Rhetta Butlera. „Powinnaś być całowana – często i przez kogoś, kto wie, jak” – te słowa wypowiada najbardziej pożądany wówczas aktor w Hollywood, po czym jego wargi łączą się w jedno w pocałunku z charakterną Scarlett.

4. Stąd do wieczności (From Here to Eternity, reż. F. Zinnemann, 1953)

najpiękniejsze pocałunki filmowe - Stąd do wieczności

Rozsławiony pocałunek na plaży pośród morskich fal otulających rozgrzane ciała kochanków pochodzi z wybitnego dramatu wojennego Freda Zinnemanna – Stąd do wieczności. Wykonali go Deborah Kerr i Burt Lancaster. „Nikt wcześniej nie całował mnie tak, jak ty” – mówi zakochana bohaterka. Znakomite dzieło z główną rolą Montgomery’ego Clifta powstało na podstawie powieści Jamesa Jonesa i zdobyło w sumie osiem statuetek Oscara. To jeden z najlepszych filmów w dziejach amerykańskiej kinematografii.

5. Titanic (reż. J. Cameron, 1997)

najsłynniejsze pocałunki filmowe - Titanic

Legendarną scenę rozgrywaną na dziobie statku, z zachodzącym słońcem w tle z superprodukcji Jamesa Camerona pamiętają wszyscy. Romantyczny pocałunek Rose i Jacka w Titanicu to jeden z najpiękniejszych momentów X Muzy. W role głównych bohaterów wcielili się niezapomniani Kate Winslet i Leonardo DiCaprio. Emocjonującemu objęciu tej dwójki towarzyszy uhonorowana Oscarem ballada My Heart Will Go On z muzyką Jamesa Hornera.

6. Zakochany kundel (Lady and The Tramp, prod. Walt Disney, 1955)

romantyczne pocałunki - Zakochany kundel

Romantyczna historia suczki rasy cocker spaniel i bezpańskiego kundelka podbiła serca widzów – i to nie tylko tych najmłodszych. Film animowany Zakochany kundel w reżyserii Clyde’a Geronimiego, Wilfreda Jacksona i Hamiltona Luske’a inspiruje obrazem zakazanego uczucia łączącego stworzenia wywodzące się z dwóch odmiennych światów: psiej arystokratki Lady oraz zbuntowanego Trampa. To właśnie z tej animacji pochodzi jedna z najsłynniejszych scen ekranowych randek, na której pieski, spożywając spaghetti, przypadkowo dają sobie całusa.

7. Osławiona (Notorious, reż. A. Hitchcock, 1946)

scena pocałunku - Osławiona

Pocałunek bohaterów z dzieła Osławiona przeszedł do historii za sprawą umiejętnego obejścia Kodeksu Haysa, ograniczającego czas trwania ekranowego pocałunku zaledwie do trzech sekund. Za czasów panującej w Hollywood cenzury, mistrz suspensu zaprezentował widzom znacznie dłuższą scenę romantycznego zbliżenia, oddzielając pocałunki głównych bohaterów partiami dialogowymi. Końcowy efekt zachwycił wszystkich – filmowane w dużym zbliżeniu twarze Ingrid Bergman i Cary’ego Granta budują świetny klimat erotycznego napięcia.

8. Pamiętnik (The Notebook, reż. N. Cassavetes, 2004)

Pamiętnik pocałunek

W naszym zestawieniu najlepszych ekranowych pocałunków nie mogło oczywiście zabraknąć melodramatu Pamiętnik. Pochodzący z filmu namiętny pocałunek w deszczu w wykonaniu Rachel McAdams i Ryana Goslinga przeszedł do historii kina, a także zdobył nagrodę MTV Movie Awards za najlepszy pocałunek w 2005 roku. Ekranizacja bestsellerowej powieści Nicholasa Sparksa odniosła duży sukces komercyjny i stanowi jedną z najsłynniejszych pozycji filmów o miłości.

9. Tajemnica Brokeback Mountain (Brokeback Mountain, reż. A. Lee, 2005)

Pocałunki w filmie - Tajemnica Brokeback Mountain

Tajemnica Brokeback Mountain to jeden z ważniejszych filmów podejmujących tematykę LGBT. Nagrodzona trzema Oscarami historia niespełnionego uczucia Jacka i Ennisa odsłania skomplikowane oblicze miłości – pięknej, ale też raniącej otoczenie i w końcu samych zakochanych, którzy, choć nie mogą bez siebie żyć, muszą sprostać rozstaniu. Homoseksualnych bohaterów z dzieła Anga Lee, których pocałunek obserwujemy na ekranie, zagrali wyśmienici Heath Ledger i Jake Gyllenhaal.

10. Złodziej w hotelu (To Catch a Thief, reż. A. Hitchcock, 1955)


Pocałunek-suspens czy pocałunek-zaskoczenie?… Ponętna Grace Kelly wybiera drugą opcję, czym dziwi naczelnego amanta Hollywood, Cary’ego Granta. Kiedy niczego niepodejrzewający John Robie, główny bohater filmu Złodziej w hotelu, odprowadza Frances i jej matkę do apartamentu, dziewczyna nagle odwraca się w drzwiach i żegna go namiętnym pocałunkiem. O takim pożegnaniu marzy wielu mężczyzn!

11. Uwierz w ducha (Ghost, reż. J. Zucker, 1990)

słynne pocałunki filmowe - Uwierz w ducha

Pocałunek z filmu Uwierz w ducha – z głównymi rolami Patricka Swayze i Demi Moore – również należy do najsłynniejszych pocałunków wielkiego ekranu. Kiedy duch Sama przybywa do ukochanej Molly, aby pocałować ją po raz ostatni, aktorzy kołyszą się w rytm klimatycznego utworu Unchained Melody grupy The Righteous Brothers. Przytoczona scena to prawdziwy wyciskacz łez, który potrafi wzruszyć nawet przeciwników filmów romantycznych.

12. Shrek (reż. A. Adamson, V. Jenson, 2001)

kultowe pocałunki filmowe - Shrek

Shrek to przezabawna, mądra i wzruszająca opowieść o samotnym, zielonym ogrze, którego przykry los odmienia spotkanie gadającego Osła i ocalonej z wieży strzeżonej przez ziejącego ogniem smoka królewny Fiony. Ich początkowa niechęć przeradza się w wielkie uczucie, na którego przeszkodzie stoi wygląd Shreka oraz Lord Farquaad, przyszły mąż Fiony.

Prawdziwa miłość Shreka i królewny okazuje się jednak silniejsza. Pierwszą część uniwersum kończy wyjawienie skrywanej przez bohaterkę tajemnicy – w dzieciństwie wiedźma rzuciła na Fionę zły urok, dlatego nocą piękna dziewczyna zamienia się w ogrzycę. Zakochani bohaterowie łączą się w poruszającej scenie pocałunku. Zgodnie z treścią zaklęcia, pocałunek prawdziwej miłości sprawia, że Fiona „przybiera swój prawdziwy kształt”… już na zawsze pozostaje ogrem. I odtąd żyli długo i szczęśliwie!

I na koniec pozycja specjalna: Cinema Paradiso (1988) Giuseppe Tornatore, którego finałowa scena to najpiękniejsza w historii kina sekwencja filmowych pocałunków. Opowieść o dojrzewaniu Totto w małym sycylijskim miasteczku nieprzypadkowo zostaje zwieńczona końcowym seansem, jaki funduje sobie dojrzały już bohater. Projekcja filmowa złożona z posklejanych ocenzurowanych przez miejscowego proboszcza kadrów staje się wyznaniem miłosnym skierowanym do kina i jego niesamowitej magii.

Udostępnij “Top 12 najpiękniejszych pocałunków filmowych” swoim znajomym.