Top 20 – filmy LGBT

Kino LGBT w ostatnich latach podbija serca widzów. Filmy o osobach nie heteroseksualnych odwołują się zazwyczaj do wydarzeń z przeszłości, kiedy dochodziło do prześladowań i piętnowania lesbijek, gejów, biseksualistów czy transseksualistów.

Przekaz tych produkcji pokazuje piękno miłości, która nie zna podziałów i granic. Jednocześnie jednak filmy te zwracają uwagę na problemy społeczne wynikające z odmiennej orientacji, jak ostracyzm osób homoseksualnych czy, z drugiej strony, cierpienie ich heteroseksualnych partnerów, traktowanych jako alibi dla rzeczywistej tożsamości.

Filmy LGBT nie są nową kategorią, ponieważ wątki homoseksualne pojawiały się w kinie od początku jego istnienia. Już w 1885 roku powstał film The Gay Brothers. Za pierwszy film gejowski uważa się Fireworks z 1947 roku w reżyserii Kennetha Angera, sytuujący się w obrębie tak zwanego „undergroundu”. Męska homoerotyka odgrywa także ważną rolę w wielu dziełach reżyserów głównego nurtu, jak Luchino Visconti, Rainer Werner Fassbinder czy Pier Paolo Pasolini.

W latach 80. nastąpił zaś szczególny rozwój kina gejowskiego ze względu na rosnącą ilość ofiar epidemii AIDS. W tym czasie zmienił się również kinowy wizerunek geja. O ile wcześniej taka tożsamość seksualna była przedstawiana jako swoisty ciężar dla bohatera, o tyle w późniejszym okresie nabrała cech neutralnych. Od lat 90. XX wieku filmy o męskim homoseksualizmie stały się częścią głównego nurtu, zwłaszcza za sprawą takich reżyserów, jak Pedro Almodovar czy Todd Haynes. Jednocześnie problematyka filmów LGBT zaczęła znacznie wykraczać poza obszar seksu.

Filmy lesbijskie z kolei to nurt, którego początek sięga przełomu lat 60. i 70. Obrazy reprezentujące te grupę mają charakter kina niezależnego, o cechach awangardowych, oryginalnym podejściu do fabuły i filmowych środków wyrazu. Reprezentowały go takie reżyserki, jak Barbara Hammer, Janet Meyers czy Monika Treut.

Lata 90. przyniosły natomiast nowy kierunek filmowy: New Queer Cinema, w którym kwestia tożsamości seksualnej uległa skomplikowaniu, a w polu zainteresowań pojawiły się orientacje nienormatywne. Owo przemieszanie obejmuje tu nie tylko seksualność, ale także rasę czy klasy społeczne.

Filmy LGBT

1. Tajemnica Brokeback Mountain (Brokeback Mountain, reż. Ang Lee, 2005)

Filmy LGBT - Tajemnica Brokeback Mountain

Głośny i wzruszający melodramat Anga Lee. Tajemnica Brokeback Mountain jest historią dwóch mężczyzn zakochanych w sobie przed laty. Jack Twist (Jake Gyllenhaal) i Ennis Del Mar (Heath Ledger) z pozoru wiodą tradycyjne życie, mają żony i dzieci, jednak wzajemna miłość nie daje o sobie zapomnieć. Po czteroletniej rozłące ponownie się spotykają i pod przykrywką wyjazdu na ryby, udają się do Brokeback, gdzie po raz pierwszy dochodzi między nimi do zbliżenia. Bliscy zaczynają podejrzewać ich o homoseksualizm i postanawiają wszelkimi metodami rozdzielić mężczyzn oraz wprowadzić w życie plan zemsty.

Film Anga Lee jest niezwykle poruszającą opowieścią, osadzoną w pięknej scenerii Ameryki. W 2006 roku obraz zdobył trzy Oscary, cztery Złote Globy, cztery nagrody BAFTA i Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji.

2. Witaj w klubie (Dallas Buyers Club, reż. Jean-Marc Vallee, 2013)

Top filmy LGBT - WItaj w klubie

Witaj w klubie z wysublimowanym humorem opowiada historię opartą na prawdziwych wydarzeniach. Akcja filmu dzieje się w 1985 roku, w Dallas. Główny bohater Ron Woodroof (Matthew McConaughey) dowiaduje się, że jest nosicielem wirusa HIV. Wcześniej wiódł rozrywkowe życie pełne chwilowych przyjemności.

Mimo że Ron nie jest homoseksualistą, za takiego uważa go otoczenie. Chorobę AIDS w latach 80. postrzegano bowiem jako zagrożenie jedynie dla osób nie hetero. Ron poznaje transwestytę Rayona (Jared Leto), z którym postanawia sprowadzić zakazane w Ameryce leki, aby pomóc sobie i innym pacjentom. Za role w Witaj w klubie zarówno McConaughey jak i Leto zostali nagrodzenia Oscarami i Złotymi Globami.

3. Filadelfia (Philadelphia, reż. Jonathan Demme, 1993)

Film LGBT - Filadelfia

W dramacie Filadelfia oscarową rolę stworzył Tom Hanks. Jego bohater, Andrew Beckett, jest prawnikiem, który dowiaduje się, że ma chorobę AIDS. Gdy informacja dociera do jego pracodawców, ci postanawiają go zwolnić. Z czasem Andrew dochodzi do wniosku, że musi walczyć o swoją godność i szacunek. Wytacza sprawę sądową przełożonym o nieuzasadnione zwolnienie. Pomaga mu znajomy adwokat Jo Miller (Denzel Washington).

W tle dramatu choroby bohatera obecny jest wątek homoseksualny: Andrew jest gejem, a z powodu choroby i orientacji spotyka się z dyskryminacją. Filmowa piosenka Streets of Philadelphia w wykonaniu Bruce’a Springsteena została uznana za jedną z najlepszych wśród utworów kinowych. Nagrodzono ją Oscarem i Złotym Globem.

4. Dziewczyna z portretu (The Danish Girl, reż. Tom Hooper, 2015)

KIno lgbt - Dziewczyna z portretu

Dramat biograficzny Toma Hoopera opowiada o rodzącej kontrowersje operacji zmiany płci. To prawdziwa historia małżeństwa artystów, Einara (Eddie Redmayne) i Gerdy (Alicia Vikander) Wegenerów, które zostaje wystawione na próbę, gdy Einar postanawia zmienić płeć. Malarz poddaje się operacji i zostaje Lili Elbe – jedną z pierwszych na świecie transgenderową kobietą.

Dziewczyna z portretu zyskała trzy nominacje do Nagród Akademii i Złotych Globów. Świetną kreację malarki i żony stworzyła w filmie Alicia Vikander, wyróżniona Oscarem. Na festiwalu w Wenecji film Hoopera zdobył nagrodę dla najlepszego filmu o tematyce homoseksualnej.

5. Carol (reż. Todd Haynes, 2015)

lgbt filmy - Carol

Carol jest historią rozgrywającą się w Nowym Jorku lat 50. W głównych rolach homoseksualistek wystąpiły Cate Blanchett oraz Rooney Mara. Tytułowa Carol (Blanchett) jest dojrzałą i bogatą lesbijką, mającą córkę i męża, z którym pragnie się rozwieść. Carol pomimo społecznego ostracyzmu nie wstydzi się własnej orientacji i bez cienia wątpliwości nawiązuje relacje z innymi kobietami. Na swojej drodze spotyka młodą Theresę, pracownicę sklepu z zabawkami. Między nimi od pierwszego wejrzenia tworzy się silna więź i fascynacja, a z czasem uczucie.

Carol była sześciokrotnie nominowana do Oscara. Na festiwalu w Cannes Todd Haynes uzyskał nagrodę specjalną.

6. Niewiniątka (The Children’s Hour, reż. William Wyler, 1961)

lgbt films - Niewiniątka

Niewiniątka w reżyserii Williama Wylera są jednym z pierwszych filmów w historii kinematografii o tematyce LGBT. Po swojej premierze w 1961 roku obraz wywołał spore oburzenie wśród krytyki.

W główne role nauczycielek wcieliły się Audrey Hepburn oraz Shirley McLaine. Karen (Hepburn) i Martha (McLaine) są przyjaciółkami prowadzącymi razem prywatną szkołę z internatem dla dziewcząt. Jedna z uczennic stwarza duże problemy. Gdy po kolejnym przewinieniu otrzymuje karę, w zemście informuje babcię, że nauczycielki są ze sobą w związku. Plotka szybko rozchodzi się między opiekunami pozostałych dziewczynek. W rezultacie wszyscy zabierają dzieci ze szkoły, a następnie piętnują nauczycielki. Będące na skraju załamania Martha i Karen zaczynają myśleć nad własnymi uczuciami i dochodzą do wniosku, że faktycznie darzą się czymś więcej niż przyjaźnią. Niewiniątka były pięciokrotnie nominowane do Oscara.

7. Tamte dni, tamte noce (Call Me by Your Name, reż. Luca Guadagnino, 2017)

Filmy o gejach - Tamte dni, tamte noce

Tamte dni, tamte noce ukazują wydarzenia z wakacji Elia (Timothee Chalamet), które sprawiają, że na zawsze zapamięta minione lato. Bohater wraz z rodzicami wyjeżdża do wilii w Północnej Italii, w 1983 roku. Wraz z rodziną miło spędza czas. Nastolatek w pięknej scenerii Włoch komponuje muzykę klasyczną. Jego los odmienia przyjazd znajomego ojca, Olivera (Armie Hammer). Między młodymi mężczyznami od pierwszych chwil wytwarza się niespotykany magnetyzm. Z dnia na dzień zbliżają się do siebie coraz bardziej.

Tamte dni, tamte noce dostały Nagrodę Akademii za najlepszy scenariusz adaptowany, a także trzy inne nominacje. Zdobyły również Europejską Nagrodę Filmową w postaci wyróżnienia publiczności dla najlepszego filmu europejskiego.

8. Debiutanci (Beginners, reż. Mike Mills, 2010)

Filmy o tematyce homoseksualnej - Debiutanci

Debiutanci Mike’a Millsa przedstawiają miłość ludzi w dojrzałym wieku. Główny bohater, Oliver (Ewan McGregor) jest już po trzydziestce i traci nadzieję na odnalezienie prawdziwej ukochanej. Jego podejście do życia zmienia nagła informacja 75-letniego ojca (Christopher Plummer), który oświadcza, że od dawna jest gejem. Oliver początkowo jest wstrząśnięty, jednak z czasem przez poznanie prawdy zaczyna wierzyć w odkrycie prawdziwej miłości. Poznaje Annę (Melanie Laurent), która okaże się jego bratnią duszą.

Christopher Plummer w roli ojca-homoseksualisty po premierze filmu bił rekordy w czasie przyznawania statuetek na festiwalach. Otrzymał Oscara, Złotego Globa, nagrodę BAFTA, Critics Choice, LAFCA, Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych oraz Independent Spirit.

9. Śniadanie na Plutonie (Breakfast on Pluto, reż. Neil Jordan, 2005)

Filmy o tematyce lgbt - Śnaidanie na Plutonie

Komediodramat Śniadanie na Plutonie opowiada o losach transseksualisty Patricka „Kitten” (Cillian Murphy), który jako niemowlę został porzucony przez matkę. Patrick odkąd pamiętał czuł, że urodził się w nieodpowiednim ciele. Jako transseksualista, na co dzień zmaga się z szykanami, jednak tolerancyjne osoby doceniają jego wewnętrzny urok i sympatię. Kitten postanawia przeprowadzić się do Londynu. Tam, pragnie odnaleźć swoją matkę. Wielkie miasto wydaje się mu również ostoją dla swej inności, w której odnajdzie miłość.

Śniadanie na Plutonie triumfowało podczas rozdania Irlandzkich Nagród Filmowych i Telewizyjnych. Nagrodzony został m.in. reżyser, scenariusz i odtwórca głównej roli.

10. Wyśnione miłości (Les amours imaginaires, reż. Xavier Dolan, 2010)

Filmy gejowskie - Wyśnione miłości

Akcja Wyśnionych miłości toczy się wokół wątku miłosnego trójkąta. Przyjaciele Marie (Monia Chokri) i Francis (Xavier Dolan) pewnej nocy poznają Nicolasa (Niels Schneider). Młody chłopak budzi w bohaterach fascynację. Zarówno Marie jak i Francis zakochują się w Nicolasie. Między dwójką bohaterów rozpoczyna się rywalizacja o wspólny obiekt westchnień. Ich relacja zostaje wystawiona na próbę.

Film Xaviera Dolana został nagrodzony na festiwalu w Cannes dla najlepszego filmu długometrażowego. Uzyskał także nominację do Cezara, jako najlepszy film zagraniczny.

11. Całkowite zaćmienie (Total Eclipse, 1995) – reż. Agnieszka Holland

lgbt films - Całkowite zaćmienie

Całkowite zaćmienie to głośny film Agnieszki Holland prezentujący homoerotyczny związek dwóch słynnych europejskich poetów: Paula Verlaine’a i Artura Rimbauda. Rimbaud (w tej roli Leonardo DiCaprio) w 1871 roku przyjeżdża do Paryża jako siedemnastoletni początkujący literat, by poznać wielkiego pisarza – Verlaine’a (David Thewlis). Dojrzały mężczyzna staje się wkrótce nie tylko mentorem młodego autora Statku pijanego, ale także jego zaborczym kochankiem.

12. Wszystko o mojej matce (Todo sobre mi madre, 1999) – reż. Pedro Almodovar

Najlpesze filmy lgbt - Wszystko o mojej matce

Pedro Almodovar to niemal klasyk tematyki homoseksualnej w kinie. Balansując pomiędzy strategią skandalu a głębokim przesłaniem filozoficznym hiszpański reżyser tworzy filmy o poszukiwaniu tożsamości, również w wymiarze płciowym. Takie jest właśnie jego głośne dzieło Wszystko o mojej matce. Almodovar opowiada w nim historię Estebana, siedemnastoletniego chłopca, wychowywanego przez samotną matkę. Pewnego dnia kobieta postanawia zdradzić synowi prawdę o jego ojcu, który poddał się operacji zmiany płci.

13. Desert Hearts (1985) – reż. Donna Deitch

Filmy lgbt les - Desert Hearts

Desert Hearts to film Donny Deitch zrealizowany na podstawie powieści Jane Rule. Akcja obrazu rozgrywa się w latach 50. XX wieku. Dojrzała profesor Vivian Bell w związku ze sprawą rozwodową przyjeżdża do Nevady. Zatrzymuje się na ranczu, gdzie niespodziewanie dla samej siebie wdaje się w romans z córką właściciela, Cay Rivers. Film Donny Deitch w latach 80. był uważany w USA za jeden z najważniejszych manifestów miłości lesbijskiej.

14. Ja ty on ona (Je, tu, il, elle, 1974) – reż. Chantal Akerman

lgbt filmy - Je tu il elle

Chantal Akerman, belgijska reżyserka tworząca we Francji, to jedna z pionierek kina feministycznego. Ja ty on ona to film awangardowy, nakręcony w czarno-białych kadrach. W główną bohaterkę-podróżniczkę (tytułowa „ja”) wcieliła się sama Akerman. Kobieta ma nadzieję, że podczas wycieczki po Francji odnajdzie odpowiedź na nurtujące ją pytania. Jednym z nich jest kwestia intymności.

15. Daleko od nieba (Far From Heaven, 2002) – Todd Haynes

filmy lgbt lista - Daleko od nieba

Daleko od nieba Todda Haynesa to film poruszający kwestię często marginalizowaną w środowiskach LGBT, a jednocześnie bardzo istotną. Główną bohaterką obrazu jest bowiem żona geja (w tej roli Julianne Moore), który poprzez małżeństwo z nią, próbuje ukryć swoją orientację seksualną. Akcja filmu rozgrywa się w latach 50., kiedy wierzono, że homoseksualizm jest chorobą poddającą się leczeniu. Ofiarą całej sytuacji nie jest tu jednak mężczyzna, który za wszelką cenę próbuje „dopasować się” do społecznego schematu, ale uprzedmiotowiona przez niego żona. To jej świat i marzenia o rodzinie zostają zniszczone przez egoistycznego męża.

16. Pocałunek kobiety-pająka (Kiss of the Spider Woman, 1985) – Hector Babenco

Filmy lgb spis - Pocalunek kobiety-pająka

Pocałunek kobiety-pająka to nagrodzony wieloma prestiżowymi wyróżnieniami film Hectora Babenco. Utwór powstał na podstawie powieści Manuela Puiga. Homoseksualista Luis Molina i dziennikarz-rewolucjonista zostają zamknięci w jednej więziennej celi. Nieoczekiwanie wspólna niedola niweluje ostre podziały między nimi i wyzwala chęć wzajemnej pomocy. William Hurt za swoją rolę Molina został nagrodzony Oscarem, statuetką BAFTA oraz Złotą Palmą w Cannes.

17. Gra pozorów (The Crying Game, 1992) – Neil Jordan

lgbt kino - Gra pozorów

Gra pozorów Neila Jordana to kolejny film pokazujący płynność granic tożsamości płciowej. Fergus (Stephen Rea) to członek IRA, który uczestniczy w porwaniu brytyjskiego żołnierza. Mężczyźni nieoczekiwanie znajdują wspólny język, a Anglik tuż przed śmiercią opowiada Fergusowi o swojej ukochanej. Porywacz postanawia odnaleźć dziewczynę żołnierza. Piękna Dil (Jaye Davidson), w której niebawem się zakochuje, okazuje się jednak mężczyzną. Film zdobył Oscara za najlepszy scenariusz, a także statuetkę BAFTA.

18. Nie czas na łzy (Boys Don’t Cry, 1999) – Kimberly Peirce

Filmy o lesbijkach - Nie czas na łzy

Nie czas na łzy Kimberly Peirce to film oparty na podobnym rozwiązaniu fabularnym, jak Gra pozorów. W prowincjonalnym amerykańskim miasteczku zjawia się Brandon (Hilary Swank). Szybko udaje mu się zaskarbić sympatię mieszkańców oraz uczucie lokalnej piękności, Lany (Chloe Sevigny). Pewnego dnia Brandon wyjawia jednak dziewczynie szokującą prawdę o sobie. Niecodzienne wyznanie doprowadza do tragedii. Hilary Swank za swoją kreację została nagrodzona Oscarem i Złotym Globem.

19. Ta przeklęta niedziela (Sunday Bloody Sunday, 1971) – reż. John Schlesinger

Filmy lgbt ranking - Ta przeklęta niedziela

Ta przeklęta niedziela była filmem przełomowym w światowej kinematografii, jeśli chodzi o pokazywanie homoseksualizmu. Po raz pierwszy w kinie głównego nurtu orientacja ta została pokazana bez sensacji. Główny wątek filmu koncentruje się wokół romansu pewnej kobiety (Glenda Jackson) i mężczyzny (Peter Finch) z tym samym kochankiem. Film został nagrodzony między innymi Złotym Globem.

20. Obywatel Milk (Milk, 2008) – reż. Gus von Sand

Filmy z motywem gejowskim - Obywatel Milk

Gus von Sand od lat 90. współtworzy nurt New Queer Cinema. Obywatel Milk to film opowiadający o działaczu społecznym i polityku, Harveyu Milk. Znany z walki przeciwko dyskryminacji osób homoseksualnych mężczyzna został zamordowany w 1978 roku. W rolę Milka wcielił się Sean Penn. Aktor został wyróżniony za swoją kreację Oscarem oraz Złotym Globem. Film zdobył również statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej za najlepszy scenariusz.

Udostępnij “Top 20 – filmy LGBT” swoim znajomym.

Ranking przygotowały: Paula Apanowicz, Agnieszka Czarkowska-Krupa