Top 25 filmowych scen tańca – filmy o tańcu

„Tańczcie, tańczcie, inaczej jesteśmy zgubieni!” – mawiała legendarna niemiecka choreografka Pina Baush. Taniec w kinie pełni rozmaite funkcje – od przyjemnego przerywnika, aż do niezbędnego elementu musicalowej formuły; jest sposobem pozawerbalnej komunikacji zarówno między bohaterami obrazu, jak i twórcą a widzem. Przed Państwem najlepsze filmowe sceny tańca oraz ich gwiazdy…!

1. Singin’ in the RainDeszczowa piosenka (reż. Stanley Donen, Gene Kelly, 1952)

Filmy o tańcu - Deszczowa piosenka

Donowi Lockwoodowi (Gene Kelly) z musicalu Deszczowa piosenka niestraszna jest brzydka pogoda. Radośnie śpiewa i tańczy z parasolem w ręce, celebrując każdą lecącą z nieba kroplę deszczu… I jak tu nie kochać starego kina?

2. Cheek to Cheek – Panowie w cylindrach (reż. Mark Sandrich, 1935)

Heaven…, I’m in heaven… – śpiewa mistrz filmowego parkietu Fred Astaire, kołysząc w ramionach wytworną, blondwłosą Ginger Rogers. W czarno-białym musicalu Panowie w cylindrach legendarny taneczny duet olśniewa widzów swoimi interpretacjami piosenek Irvinga Berlina, z czego najbardziej pamiętne jest ich wykonanie Cheek to Cheek.

3. Mein Herr – Cabaret (reż. Bob Fosse, 1972)

Film o tańcu - Cabaret

Kolejna słynna filmowa scena tańca – z filmu Cabaret. To nagrodzony 8 Oscarami, wyjątkowy musical o gorzkim wydźwięku, którego akcja rozgrywa się w Republice Weimarskiej. Na ulicach przedwojennego Berlina naziści zaczynają terroryzować Żydów, tymczasem w kabaretach trwa beztroska zabawa. Jedną z artystek dostarczających rozrywki obywatelom obojętnym na coraz bardziej niepokojącą sytuację w kraju jest Sally Bowles zagrana brawurowo przez Lizę Minnelli. Na początku filmu gwiazda wykonuje burleskowy taniec z krzesłem, śpiewając piosenkę Mein Herr.

4. Prolog – West Side Story (reż. Robert Wise, Jerome Robbins, 1961)

Taniec to ruch! Podobnie jak bijatyki dwóch rywalizujących ze sobą gangów na ulicach Nowego Jorku lat 50. XX wieku… Czy można zatem ułożyć „chuligańską choreografię”? Tak! Przekonują o tym w imponującym prologu twórcy nagrodzonej 10 Oscarami ekranizacji broadwayowskiego musicalu West Side Story z muzyką Leonarda Bernsteina.

5. Taniec bułeczek – Gorączka złota (reż. Charlie Chaplin, 1925)

Taniec film - Gorączka złota

Wystarczy para sztućców i dwie bułeczki, by zabawić towarzystwo siedzące przy stole – dowodzi w niemym filmie Gorączka złota Charlie Chaplin, który daje urocze przedstawienie dziewczętom goszczącym u niego w chatce na zasypanej śniegiem Alasce. To jedna z najbardziej znanych tanecznych scen filmowych.

6. Put the Blame on Mame – Gilda (reż. Charles Vidor, 1946)

Film taniec Gilda

Gilda to legendarny film noir epoki kodeksu Haysa, w którym w tytułową postać femme fatale wcieliła się rudowłosa Rita Hayworth. Do historii kina przeszła scena, w której artystka wykonuje przed publicznością nocnego klubu utwór Put the Blame on Mame i w uwodzicielski sposób ściąga z siebie długą, czarną rękawiczkę.

7. Taniec Zorby – Grek Zorba (reż. Michalis Kakojanis, 1964)

Taniec w filmie - Grek Zorba

“Naucz mnie tańczyć!” – mówi w ostatniej scenie filmu poturbowany przez los, przebywający na Krecie Anglik (Alan Bates) do swojego przyjaciela, Alexisa Zorby (Anthony Quinn). Sympatyczny Grek pokazuje mężczyźnie kroki do ludowego tańca sirtaki i tym samym przekazuje mu lekcję czerpania radości z życia…

8. You Never Can Tell – Pulp Fiction (reż. Quentin Tarantino, 1994)

W nagrodzonym Oscarem za najlepszy scenariusz oryginalny postmodernistycznym Pulp Fiction Quentina Tarantino bohaterowie grani przez Umę Thurman i Johna Travoltę biorą udział w konkursie twista organizowanym przez klub retro. Para prezentuje przed publicznością zabawny taniec do utworu You Never Can Tell Chucka Berry’ego. Zwycięzca może być tylko jeden!

9. (I’ve Had) The Time of My Life – Dirty Dancing (reż. Emile Ardolino, 1987)

Dirty Dancing to historia wakacyjnego romansu między 16-letnią Frances (Jennifer Grey) a przystojnym instruktorem tańca (Patrick Swayze), którzy poznają się w luksusowym ośrodku wypoczynkowym w górach Catskill w stanie Nowy Jork. Młodzi kochankowie przygotowują się do hotelowego pokazu mambo. Ich swobodny taniec do nagrodzonej Oscarem piosenki (I’ve Had) The Time of My Life śpiewanej przez Billa Medleya i Jennifer Warnes porywa kończących turnus gości do wspólnej zabawy…

10. Taniec Pięknej i Bestii – Piękna i Bestia (reż. Gary Trousdale, Kirk Wise, 1991)

Kultowe sceny taneczne z filmów

Nie trzeba być urodziwym, by móc tańczyć (i kochać). Wystarczy „patrzeć sercem”… W nagrodzonej 2 statuetkami Oscara disnejowskiej animacji Piękna i Bestia tytułowi bohaterowie tańczą romantycznego walca amerykańskiego w zamkowej sali balowej i coraz bardziej utwierdzają się w przekonaniu o łączącym ich uczuciu…

11. Taniec szkieletów – The Skeleton Dance (reż. Walt Disney, 1929)

Najsłynniejsze sceny taneczne - taniec szkieletów

Na pewnym cmentarzu równo o północy dzieją się straszne rzeczy… Sowa pohukuje, wiatr świszcze, wilk wyje do księżyca, pająki, nietoperze i koty wychodzą z ukrycia, by rozpocząć nocne harce, a z krypt nagrobnych wysuwają się trzaskające ludzkie kości… Kiedy wszystkie szczątki zbiorą się już „do kupy”, rozpoczyna się przezabawny taniec szkieletów i trwa aż do świtu.

Tę 5-minutową, czarno-białą animację z cyklu Silly Symphonies (1929–39) stworzył słynny disnejowski rysownik Ub Iwerks i idealnie nadaje się do obejrzenia w Halloween.

12. Taniec na suficie – Królewskie wesele (reż. Stanley Donen, 1951)

Słynne tańce z filmów - Królewskie wesele

Taneczne wyczyny Freda Astaire’a w musicalach zawsze budziły podziw i szacunek. Jednak w jaki sposób nakręcono scenę jego stepowania na suficie w Królewskim weselu? Spekulacje trwają do dzisiaj…

13. Jai Ho – Slumdog. Milioner z ulicy (reż. Danny Boyle, 2008)

Film o tancu - Milioner z ulicy

Nagrodzony przez Akademię Filmową w 8 kategoriach Slumdog. Milioner z ulicy to fikcyjna opowieść o chłopaku z hinduskich slumsów (Dev Patel), który dzięki swojej erudycji i życiowemu doświadczeniu wygrywa fortunę w popularnym teleturnieju. Pomysłowym zwieńczeniem dzieła jest taniec rozentuzjazmowanego tłumu do piosenki Jai Ho A. R. Rahmana nakręcony na stacji kolejowej w Mumbaju, będący hołdem brytyjskiego reżysera dla Bollywood.

14. Tango Por Una CabezaZapach kobiety (reż. Martin Brest, 1992)

Emerytowany podpułkownik amerykańskiej armii Frank Slade z Zapachu kobiety (Al Pacino w oscarowej roli) bywa grubiański, nieobliczalny i wybuchowy. Na dodatek podczas wojny w Wietnamie stracił wzrok. Jednak nikt nie potrafi prowadzić w tangu tak, jak on i sprawić, by partnerka poczuła się wyjątkowo. Uczcie się, Panowie!

15. Taniec na schodach – Joker (reż. Todd Phillips, 2019)

Taniec uliczny film - Joker

Joker grany przez Joaquina Phoenixa (nagrodzonego za ten występ Oscarem) to klaun-morderca, a jego taniec nigdy nie zwiastuje niczego dobrego… Przed zebraniem swojego najkrwawszego żniwa bohater wykonuje na gothamskich schodach hipnotyzujący taniec, który został zilustrowany piosenką Rock and Roll Part 2 Gary’ego Glittera oraz oryginalną ścieżką dźwiękową do filmu skomponowaną przez Hildur Guðnadóttir.

16. Jezioro łabędzie – Czarny łabędź (reż. Darren Aronofsky, 2010)

najlepsze filmy o tańcu - Czarny łabędź

Czarny łabędź to efektowny dramat psychologiczny o młodej baletnicy (oscarowa kreacja Natalie Portman), która przygotowuje się do podwójnej roli w Jeziorze łabędzim. Obsesyjne dążenie tancerki do perfekcji doprowadza ją do psychozy, która pozwala jej jednak wzorowo wcielić się w białą i czarną łabędzicę w dniu premiery.

17. You Should Be Dancing – Gorączka sobotniej nocy (reż. John Badham, 1977)

fajne filmy o tańcu - Gorączka sobotniej nocy

Tony Manero z Gorączki sobotniej nocy grany przez Johna Travoltę jest „królem parkietu”. Na dyskotekach wszystkie oczy skupione są na nim – jak na przykład podczas jego solowego tańca w otoczeniu migających różnokolorowych świateł do piosenki You Should Be Dancing grupy Bee Gees.

18. Striptiz – Wczoraj, dziś i jutro (reż. Vittorio De Sica, 1963)

taniec z filmu - Wczoraj, dziś i jutro

Striptiz to też taniec! W nagrodzonej Oscarem za najlepszy film nieanglojęzyczny włoskiej komedii romantycznej Wczoraj, dziś i jutro grająca prostytutkę Sophia Loren włącza w tle „Abat-Jour” Henry’ego Wrighta i daje erotyczny pokaz swojemu klientowi, w którego wcielił się Marcello Mastroianni. Seksbombie wcale nie było jednak łatwo zagrać tę scenę, dlatego na planie zdjęciowym korzystała z usług specjalnego instruktora.

19. Występ dyplomowy Nory – Step Up: Taniec zmysłów (reż. Anne Fletcher, 2006)

filmy o tańcu ulicznym - Step Up

Pierwszy film z tanecznej serii Step Up. Uczennica szkoły artystycznej (Jenna Dewan) poznaje ulicznego tancerza z chuligańską przeszłością (Channing Tatum), który wykonuje na terenie placówki prace społeczne. Będąc pod wrażeniem jego umiejętności zaprasza go do udziału w swoim występie dyplomowym. Połączenie dwóch odmiennych stylów tańca – baletu i hip-hopu – z utworem Yung Joca Bout It daje zniewalający efekt…

20. Taniec w deszczu – Step Up 2: The Streets (reż. Jon M. Chu, 2008)

Filmy o tańcu i miłości - Step up 2

W drugim filmie z serii Step Up niepokorna dziewczyna z biednej dzielnicy Baltimore (Briana Evigam) i pilny student uczelni artystycznej (Robert Hoffman) łączą siły, aby zwyciężyć w nielegalnym turnieju tańca „The Streets”. Podczas rywalizacji razem z grupą znajomych dają obłędny pokaz hip-hopowy w strugach deszczu do Bounce Timbalanda.

21. Love My Way – Tamte dni, tamte noce (reż. Luca Guadagnino, 2017)

Tamte dni, tamte noce to nagrodzony Ocarem w kategorii „najlepszy scenariusz adaptowany” (powieść André Acimana z 2007 roku) film LGBT o nastoletnim chłopaku (Timothée Chalamet), który zakochuje się w przystojnym doktorancie (Armie Hammer) przebywającym na wakacjach w jego rodzinnym domu we Włoszech. Główny bohater uświadamia sobie swoje uczucie do mężczyzny, podczas gdy na jednej z wieczornych potańcówek pod gołym niebem z zazdrością obserwuje wczasowicza bawiącego się w otoczeniu adorujących go kobiet do utworu Love My Way zespołu The Psychedelic Furs.

22. Tango argentyńskie – Wytańczyć marzenia (reż. Liz Friedlander, 2006)

szkoła tańca film - Wytańczyć marzenia

Jak zachęcić wychowanków publicznej szkoły dla trudnej młodzieży, aby wreszcie wzięli się do roboty i nauczyli tańczyć? Najlepiej dobrym przykładem! Udowadniają to w filmie Wytańczyć marzenia przystojny Antonio Banderas i seksowna Katya Virshilas, którzy zrobili prawdziwe show, prezentując przed uczniami placówki zmysłowe tango do utworu Asi Se Baila El Tango wykonywanym przez Veronicę Vardier.

23. Laser dance – Ocean’s Twelve: Dogrywka (reż. Steven Soderbergh, 2004)

filmy o tańcu towarzyskim - Wytańczyć marzenia

Aby dostać się do muzealnego skarbca i wykraść z niego pilnie strzeżone jajo Fabergé należące niegdyś do ostatniej cesarzowej Rosji, Aleksandry Romanowej, trzeba między innymi przejść przez laserowy labirynt. Profesjonalny złodziej o pseudonimie Nocny Lis z komedii kryminalnej Ocean’s Twelve (Vincent Cassel) pokonuje tę przeszkodę… tańcząco!

24. I’ve Seen That Face Before (Libertango) – Frantic (reż. Roman Polański, 1988)

taniec film - Frantic

W thrillerze Romana Polańskiego Frantic amerykański kardiochirurg Richard Walker (Harrison Ford) z pomocą pięknej Michelle (Emmanuelle Seigner) prowadzi w Paryżu prywatne śledztwo w sprawie tajemniczego zaginięcia swojej żony (Betty Buckley). W trakcie dochodzenia odwiedzają razem klub A Touch Of Class, gdzie Francuzka wykonuje kocie ruchy w tańcu z doktorem do piosenki Grace Jones I’ve Seen That Face Before (Libertango). Nie unikają przy tym podejrzliwych spojrzeń obserwujących ich osób…

25. A Lovely Night – La La Land (reż. Damien Chazelle, 2016)

filmy taneczne - La la land

La La Land to nagrodzony 6 Oscarami współczesny musical, który powstał z miłości do starych hollywoodzkich filmów z tego gatunku. Urokliwe partie wokalno-taneczne wykonują w nim Emma Stone i Ryan Gosling. Najbardziej reprezentacyjną sceną La La Landu jest ich taniec do utworu A Lovely Night nakręcony na wzgórzu w Griffith Park w Los Angeles.

Udostępnij “Top 25 filmowych scen tańca – filmy o tańcu” swoim znajomym.

Kinga Redlińska

Mgr filmoznawstwa oraz lic. międzynarodowych studiów kulturowych (spec. media i zarządzanie kulturą) na Uniwersytecie Łódzkim. Ukończyła program „Fabuła” i „Malarstwo w filmach Andrzeja Wajdy” Akademii Polskiego Filmu (PISF). Pracowała jako przewodnik po Se-ma-for Muzeum Animacji oraz prowadząca warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci i dorosłych w Momakinie. Obecnie związana z Biblioteką Miejską w Łodzi, gdzie współprowadzi Klub Filmowy Biblioteki Gdańskiej, oraz polsko-czeskim projektem naukowym dr Ewy Ciszewskiej i dr Pavla Skopala „Studia animacji w Gottwaldowie i Łodzi (1945/47-1990) – porównawcza biografia zbiorowa” (członkini Grupy Badawczej Polska Animacja na macierzystej uczelni)