Top 5 – filmy z Bogusławem Lindą

„Bogusław Linda jest niemal etatowym laureatem aktorskich nagród na festiwalach w Gdyni, żaden krytyk nie może odmówić mu talentu, a jednocześnie udała mu się sztuka niezwykła: potrafił przejść granicę pokoleń. Kiedyś – niespokojny, zbuntowany wobec otaczającej go rzeczywistości, niepotrafiący znaleźć dla siebie miejsca w świecie pełnym fałszu i zakłamania – był idolem generacji Solidarności.

A teraz (…) nie lubiący polityki, coraz bardziej cyniczny, z coraz większym dystansem do siebie i wszystkiego, co dzieje się wokół, jest idolem następnej generacji widzów”.

Bogusław Linda urodził się 27 czerwca 1952 roku w Toruniu. Jako absolwent krakowskiej PWST debiutował na deskach Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Jego filmowy debiut miał natomiast miejsce w 1973 roku w serialu Czarne Chmury.

Bogusław Linda jest jednym z najbardziej znanych i najlepiej zarabiających polskich aktorów. Rozwój kariery zawdzięcza w głównej mierze współpracy z Władysławem Pasikowskim, po której to stał się filmowym wzorem twardego mężczyzny. Aktor próbował także swych sił w reżyserii i śpiewaniu, interesuje się ponadto łowiectwem i słynie z ochrony własnej prywatności.

Najlepsze filmy z Bogusławem Lindą

1. Przypadek (reż. Krzysztof Kieślowski, 1981)

Bogusław Linda filmy - Przypadek

Jeden z najwybitniejszych i najbardziej znanych filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Obraz powstawał w czasie Karnawału Solidarności, okresie początku lat 80., kiedy w filmach wskazywano nadzieję na zmianę, popierano Solidarność czy wyrażano wprost krytyczny stosunek wobec ustroju.

Głównym bohaterem Przypadku jest Witek Długosz (Bogusław Linda), student medycyny, którego życie staje się zupełnie zależne od przypadku, jakim staje się spóźnienie na odjeżdżający pociąg. Kieślowski prezentuje w tym filmie trzy warianty życia bohatera, które są zdeterminowane doścignięciem pociągu i wyjazdem, bądź porażką i pozostaniem na miejscu. W zależności od tego przypadku Witek wkracza na ścieżkę komunistyczno-partyjną, opozycyjno-religijną lub pozostaje neutralny.

2. Psy (reż. Władysław Pasikowski, 1992)

Filmy z Bogusławem Lindą - Psy

Psy w reżyserii Władysława Pasikowskiego, wyprodukowane przez Juliusza Machulskiego, to film kultowy. Cytaty ze słynnych dialogów zawartych w filmie na stałe weszły do potocznego języka. Przedmiotem fabuły Psów jest relacja między byłymi funkcjonariuszami Służby Bezpieczeństwa i zarazem przyjaciółmi: Franza Maurera (w tej roli Bogusław Linda) i Ola Żwirskego (Marek Kondrat).

Dawni SB-cy zostają przeniesieni do policji lub, jak Olo, wybierają inną ścieżkę kariery, niekoniecznie legalną. Franz trafia do policji kryminalnej, a Olo coraz bardziej wnika w struktury mafijne. Przyjaźń tych dwojga zostaje wystawiona na próbę kończącą się niepowodzeniem, gdy stojący na straży prawa Franz ma przekazać w ręce policji Ola, a jego kobieta zaczyna szukać pocieszenia w ramionach innego mężczyzny. W Psach, poza Bogusławem Lindą, zagrali tacy wybitni aktorzy polscy jak Marek Kondrat, Janusz Gajos, Cezary Pazura czy Zbigniew Zapasiewicz.

3. Kobieta samotna (reż. Agnieszka Holland, 1981)

Film z Lindą - Kobieta samotna

Główną bohaterką Kobiety samotnej w reżyserii Agnieszki Holland jest mieszkająca we Wrocławiu Irena (w tej roli Maria Chwalibóg), listonoszka w średnim wieku, samotnie wychowująca syna i w dodatku borykająca się z szeregiem innych trudności: mieszkaniowych i materialnych. Na swojej drodze spotyka młodszego od siebie rencistę Jacka (Bogusław Linda), w którym zakochuje się bez pamięci.

Zniechęcona życiem i zdesperowana kobieta postanawia dokonać kradzieży i porzucić dziecko, aby wyjechać wraz z Jackiem i rozpocząć z nim wspólne życie. Ich miłość i związek nie kończy się jednak happy endem… Za role w Kobiecie samotnej zarówno Maria Chwalibóg, jak i Bogusław Linda zdobyli Brązowe Lwy Gdańskie. Złotym Lwem została nagrodzona również Agnieszka Holland.

4. Kroll (reż. Władysław Pasikowski, 1991)

Linda filmy - Kroll

Debiut reżyserski Władysława Pasikowskiego. Tytułowy Marcin Kroll (w tę rolę wcielił się Olaf Lubaszenko) jest żołnierzem zasadniczej służby wojskowej, który dezerteruje. Jego postępowanie zbiega się w czasie wraz z samobójstwem innego żołnierza, nad którym się znęcano. Aby uniknąć skandalu, dowództwo postanawia na własną rękę odnaleźć dezertera, za co ma odpowiadać porucznik Arek (Bogusław Linda). Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Kroll zdobył dwie nagrody: specjalną jury oraz za debiut.

5. Sara (reż. Maciej Ślesicki, 1997)

Film z Lindą - Sara

Film sensacyjny Macieja Ślesickiego z Bogusławem Lindą, Markiem Perepeczko, Agnieszką Włodarczyk i Cezarym Pazurą w rolach głównych. Sara to historia miłości szesnastoletniej córki gangstera i jej ochroniarza. Początkowo nieprzychylnie nastawiona do swojego obrońcy Sara, zakochuje się w nim, gdy ten ratuje jej życie, osłaniając ją własnym ciałem. Bohaterowie nawiązują romans, jednak starają się utrzymać go w tajemnicy ze względu na ojca dziewczyny, który jest zdolny zabić każdego, kto zbliży się do jego córki. W końcu zdjęcia kochanków trafiają w niepowołane ręce…

Udostępnij “Top 5 – filmy z Bogusławem Lindą” swoim znajomym.

Cytat za: Gwiazdy w zbliżeniu, red. J. Zutomski, Warszawa 1995, s. 101-102