Deborah Kerr – top 5 filmów

Była jedną ze słynniejszych aktorek Hollywood okresu lat 50. i 60. ubiegłego stulecia, sześciokrotnie nominowaną do Oscara. Na wielkim ekranie partnerowali jej najwięksi filmowi amanci tamtego czasu – Cary Grant, Clark Gable czy Spencer Tracy. W 1994 roku została uhonorowana Nagrodą Akademii za całokształt twórczości. Przypominamy najlepsze produkcje, w których zagrała Deborah Kerr.

Filmy z Deborah Kerr

1. Stąd do wieczności (From Here to Eternity, 1953) – reż. Fred Zinnemann

Filmy z Deborah Kerr

Stąd do wieczności to słynny dramat wojenny Freda Zinnemanna, będący ekranizacją powieści Jamesa Jonesa. Filmowa fikcja prezentuje się tu na tle historycznych zdarzeń okresu II wojny światowej, a dokładnie ataku Japonii na amerykańską bazę Pearl Harbor. Głównym bohaterem obrazu Zinnemanna jest szeregowy Robert E. Lee Prewitt (jedna z najlepszych w karierze kreacji Montgomery’ego Clifta) – były bokser, który poprzysiągł sobie, że już nigdy nie powróci do walki na pięści. Jego opór stara się złamać kapitan Holmes (Philip Ober), który do tego celu wykorzystuje swoich podwładnych.

Deborah Kerr w Stąd do wieczności gra żonę kapitana Holmesa, a także kochankę sierżanta Miltona Wardena (w tej roli Burt Lancaster). To właśnie jej bohaterkę widać w kultowej scenie pocałunku nad brzegiem morza. Stąd do wieczności wygrało wiele prestiżowych nagród, a wśród nich osiem Oscarów i dwa Złote Globy. Za swoją kreację Deborah Kerr uzyskała nominację do Nagrody Akademii w kategorii najlepszej aktorki.

2. Król i ja (The King and I, 1956) – reż. Walter Lang

Deborah Kerr filmy - Król i ja

Film muzyczny Waltera Langa, oparty na powieści Margaret Landon. Król i ja opowiada o losach nauczycielki Anny Leonowens (Deborah Kerr), która edukuje dzieci króla Syjamu Mongkuta (Yul Brynner). Anna musi stawić czoła nie tylko problematycznym wychowankom, ale również sceptycznie nastawionej wobec niej opozycji i w końcu samej tradycji.

Musical wyróżniają bardzo dobre kostiumy, scenografia i muzyka. Na uwagę zasługuje gra aktorska, a w niej wybitna kreacja Yula Brynnera, jako Mongkuta. Król i ja zdobył m.in. pięć Oscarowych statuetek, a Deborah Kerr za rolę Anny była ponownie nominowana do Oscara. W 2006 roku Amerykański Instytut Filmowy uplasował film na 11. miejscu listy 25 najlepszych musicali wszech czasów.

3. Osobne stoliki (Separate Tables, 1958) – reż. Delbert Mann

Najlepsze filmy z Deborah Kerr - Osobne stoliki

Dramat obyczajowy, będący adaptacją sztuki Terence’a Rattigana. Akcja filmu dzieje się w nadmorskim pensjonacie Beauregard, gdzie zapoznajemy się z jego stałymi bywalcami. Osobne historie mieszkańców, splatają się w jedną, gdy na światło dzienne wychodzi sekret majora Angusa Pollocka, podejrzanego o molestowanie kobiet. Opinie hotelowych sąsiadów, co do jego osoby są podzielone, jednak mimo to, majorowi grozi eksmisja. Deborah Kerr zagrała w tym filmie Sybil, podporządkowaną despotycznej matce i jednocześnie zakochaną w Pollocku.

W Osobnych stolikach wystąpiła plejada hollywoodzkich gwiazd. Poza Kerr, byli to: Rita Hayworth, Burt Lancaster David Niven i Wendy Hiller. Niven i Hiller za swoje kreacje zostali nagrodzeni Oscarami. Film Delberta Manna zdobył pięć nominacji do Nagród Akademii.

4. Niezapomniany romans (An Affair to Remember, 1957) – reż. Leo McCarey

Deborah Kerr filmy - Niezapomniany romans

Niezapomniany romans uchodzi za jeden z najromantyczniejszych filmów w historii kinematografii. Film McCareya jest remake’em jego wcześniejszego obrazu pod tytułem Ukochany z 1939 roku. W pierwszej wersji ekranową parę kochanków wykreowali Irenne Dune i Charles Boyer. W filmie z 1957 roku na ekranie w roli głównej widzimy Deborę Kerr, której partneruje legendarny Cary Grant. Para aktorów stworzyła ikoniczny duet, który rozczulił serca widzów na całym świecie.

Tytułowy romans nawiązuje się między przystojnym i bogatym łamaczem kobiecych serc, a uroczą piosenkarką, w czasie rejsu z Europy do Nowego Jorku. Nickie oraz Terry przysięgają sobie, że spotkają się ponownie za pół roku na szczycie Empire State Building. Tragiczny wypadek i zrządzenie losu komplikuje jednak ich relację… Niezapomniany romans był czterokrotnie nominowany do Oscara, a w 2002 roku znalazł się na 5. miejscu listy najlepszych amerykańskich melodramatów.

5. Czarny narcyz (Black Narcissus, 1947) – reż. Michael Powell, Emeric Pressburger

Ranking filmów z Deborah Kerr - Czarny narcyz

Scenariusz do filmu Powella i Pressburgera powstał na podstawie powieści Rumera Goddena. Przedstawia on losy anglikańskich zakonnic, które starają się stworzyć w Himalajach placówkę, aby pomóc tamtejszym mieszkańcom. Wiara i siła sióstr zostanie jednak wystawiona na próbę z powodu miejsca przesiąkniętego atmosferą erotyzmu i postacią pociągającego Pana Deana (David Farrar), do którego uczucie zaczną żywić zakonnice, z siostrą przełożoną na czele (w jej roli Deborah Kerr).

Czarny narcyz uzyskał dwa Oscary i Złoty Glob za najlepsze zdjęcia. Deborah Kerr za swą wybitną kreację została natomiast nagrodzona przez Stowarzyszenie Nowojorskich Krytyków Filmowych.

Udostępnij “Top 5 – filmy z Deborah Kerr” swoim znajomym.