Top 5 – filmy z Lauren Bacall

Lauren Bacall to jedna z tych aktorek, które stały się ikonami Złotej Ery Hollywood. Prywatnie zasłynęła z małżeństwa z Humphreyem Bogartem. Doczekała się z nim dwójki dzieci. Na srebrnym ekranie zadebiutowała w wieku 19 lat – świata filmu nie opuściła po kres swoich dni, grając jeszcze w 2012 roku w dramacie The Forger czy udzielając głosu w serialu Family Guy w 2014 roku. Cztery lata wcześniej Amerykańska Akademia Filmowa przyznała jej za całokształt twórczości honorową statuetkę Oscara. Przedstawiamy najlepsze filmy z udziałem tej gwiazdy.

Filmy z Lauren Bacall

1. Wielki sen (The Big Sleep, reż. Howard Hawks, 1946)

Filmy z Lauren Bacall - Wielki sen

Jedno z wielu spotkań na ekranie Lauren Bacall i Humphreya Bogarta. To adaptacja powieści Raymonda Chandlera – słynnego autora utworów kryminalnych i twórcy postaci literackiej detektywa Philipa Marlowe’a. Wielki sen jest właśnie historią tegoż detektywa, uwikłanego w sprawę szantażu pięknej córki bogatego generała. Z pozoru proste rozwiązanie sprawy okazuje się niebezpiecznym labiryntem intryg i zbrodni. Film Hawksa to klasyczny przykład kina noir. Został wpisany do National Film Registry – zbioru filmów budujących dziedzictwo kulturalne USA.

2. Mieć i nie mieć (To Have and Have Not, reż. Howard Hawks, 1944)

Lauren Bacall filmy - Mieć i nie mieć

Mieć i nie mieć jest filmowym debiutem Lauren Bacall. To tutaj po raz pierwszy zagrała także u boku swego przyszłego męża Humphreya Bogarta. Podstawą do scenariusza filmu była powieść autorstwa Ernesta Hemingwaya o tym samym tytule. Obraz Hawksa jest filmem wojennym o widocznych znamionach melodramatu. Opowiada on o właścicielu fregaty na Martynice, który w czasie II wojny światowej otrzymuje propozycję pomocy francuskiemu ruchowi oporu. Początkowo niechętny Harry Morgan, zmienia swoje zdanie, gdy poznaje uroczą Marie.

3. Morderstwo w Orient Expressie (Murder on the Orient Express, reż. Sidney Lumet, 1974)

Top filmy z Lauren Bacall - Morderstwo w Orient Expresie

Klasyk kina kryminalnego oparty na książce Agathy Christie pod tym samym tytułem. Akcja filmu toczy się wokół próby rozwikłania przez detektywa Poirota (w jego roli Albert Finney) zagadkowego morderstwa dokonanego w czasie podróży ekskluzywnym pociągiem Orient Express. W filmie zagrało wielu słynnych aktorów tamtego czasu, a wśród nich nagrodzona Oscarem Ingrid Bergman, Anthony Perkins, Sean Connery, Martin Balsam, John Gielgud czy Lauren Bacall właśnie. Morderstwo w Orient Expressie było nominowane do National Board of Review jako najlepszy film roku. W 2017 roku powstała nowa wersja filmu, a jego reżyserii podjął się Kenneth Branagh

4. Rewolwerowiec (The Shootist, reż. Don Siegel, 1976)

Najlepsze filmy z Lauren Bacall - Rewolwerowiec

Ostatni film z udziałem gwiazdy westernów Johna Wayne’a. Oparty na powieści Glendona Swarthouta Rewolwerowiec to western, którego akcja toczy się w 1901 roku w Carson City. To tam przybywa tytułowy rewolwerowiec John Brooks, który od swojego przyjaciela doktora Hostetlera dowiaduje się, że choruje na raka i pozostało mu kilka tygodni życia. Brooks przed śmiercią postanawia wyrównać rachunki z byłymi wrogami. W filmie poza Johnem Waynem i Lauren Bacall zagrali James Stewart, Ron Howard czy Hugh O’Brian.

5. Jak poślubić milionera (How to Marr a Millionaire, reż. Jean Negulesco, 1953)

Bacall Lauren filmy - Jak poślubić milionera

Jak poślubić milionera to słynna komedia romantyczna Jeana Negulesco z Marilyn Monroe, Betty Grable i Lauren Bacall w rolach głównych. Film został zrealizowany na podstawie sztuk Zoe Akins, Katherine Albert oraz Dale’a Eunsona. Jest zabawną historią trzech modelek Poli, Loco i Schatze, które w Nowym Jorku poszukują bogatych mężów. Film był nominowany do Oscara w kategorii najlepszych kostiumów.

Lauren Bacall dziś uchodzi za jedną z największych aktorek wszech czasów, a za jej najlepszą rolę w karierze uznawana jest przez krytyków Hannah Morgan z filmu Barbry Streisand Miłość ma dwie twarze (1996). To za tę kreację aktorka wygrała jedynego Złotego Globa i zdobyła jedyną nominację do Oscara. Lauren Bacall zmarła 12 sierpnia 2014 roku w Nowym Jorku. Przyczyną śmierci artystki był udar mózgu.

Udostępnij “Top 5 – filmy z Lauren Bacall” swoim znajomym.