Top 5 – filmy z Tippi Hedren

Dla Tippi Hedren, filigranowej blondynki Hitchcocka, lata świetności przypadły na początek jej kariery. Pełna werwy, utalentowana i ładna dziewczyna zawładnęła umysłem mistrza suspensu – Hitchcock miał istną obsesję na jej punkcie, która szybko przeistoczyła się w chorobliwą relację. Według Hedren, która niedawno porównała reżysera do Harveya Weinsteina, Hitchcock dopuszczał się na niej molestowania, a gdy aktorka kategorycznie odrzuciła jego awanse i zerwała kontrakt, zapowiedział, że zniszczy jej karierę.

I tak po części się stało – gdy drogi Tippi i twórcy Psychozy rozeszły się na dobre, aktorka mogła liczyć na role w filmach klasy B, uniemożliwiających pokazanie pełni jej kunsztu. Wbrew przeciwnościom losu Hedren utrzymała pozycję w przemyśle filmowym przez dziesiątki lat, szczególnie zapadając w pamięć miłośnikom seriali (zagrała m.in. w Modzie na sukces). W życiu prywatnym zasłynęła z wrażliwości na krzywdę zwierząt i zaangażowania w niesienie pomocy bezbronnym stworzeniom – założyła organizację The Roar Foundation, z której pomocą ufundowała azyl dla dzikich zwierząt Shambala Preserve w Kalifornii.

5 najlepszych filmów, w których zagrała Tippi Hedren

1. Ptaki (The Birds) – reżyseria: Alfred Hitchcock, 1963

Tippi Hedren Hitchcock - Ptaki

Niewątpliwie najsłynniejszą rolą w karierze Tippi Hedren była postać Melanie Daniels z jednego z najznakomitszych dzieł Alfreda Hitchcocka Ptaki. Film ukazujący potęgę natury wymierzającej ludzkości sprawiedliwość, uchodzi za jedno z arcydzieł filmowej grozy, które uformowało wizerunek gatunku kina katastroficznego.

W niewielkim nadmorskim miasteczku dochodzi do inwazji ptaków na ludzi. Nieuzasadniona agresja zwierząt przybiera na sile, a mieszkańcy Bodega Bay muszą zmierzyć się z nieprzewidywalnymi siłami natury. Ptaki to nie tylko film grozy, w którym Hitchcock ponownie doprowadza suspens do doskonałości – to również opowieść demaskująca ułomność ludzkiego poznania. Narracja ta podkreśla kruchość istnienia stale wystawionego na możliwość doświadczenia kryzysu. Film był nominowany do Oscara za najlepsze efekty specjalne, a Tippi Hedren została nagrodzona Złotym Globem dla obiecującej nowej aktorki. Krytyków zachwyciła jej energia i profesjonalizm, co dla debiutantki musiało być sporym wyróżnieniem.

2. Marnie – reżyseria: Alfred Hitchcock, 1964

Tippi Hedren - Marnie

Kreacja w Marnie Hitchcocka wymagała od Tippi Hedren przedstawienia nieco innych emocji – jej bohaterka jest w końcu postacią tragiczną, kobietą zagubioną i cierpiącą. Hedren zagrała tytułową Marnie Edgar – kleptomankę i notoryczną oszustkę, która wkrótce nawiązuje romans z Markiem Rutlandem (w jego roli Sean Connery), który postanawia pomóc kobiecie w znalezieniu psychicznej przyczyny jej postępowania.

Film cieszył się zainteresowaniem, choć zdaje się, że jego problematyka była już w czasie powstawania dzieła przestarzała – psychoanaliza, której poddana zostaje bohaterka, to dawny motyw z twórczości Hitchcocka. Mimo wszystko to produkcja dobrze zrealizowana i dość zaskakująca, w której Hedren dała z siebie wszystko.

3. Hrabina z Hongkongu (A Countess from Hong Kong) – reżyseria Charles Chaplin, 1967

Filmy z Tippi Hedren - Hrabina z Hongkongu

Hrabina z Hongkongu to ostatni film Charliego Chaplina i jeden z dwóch (obok Paryżanki, 1923) reżyserowanych przez niego, w których twórca nie odgrywa głównej roli. Film ten jest zabawną historią niespodziewanego romansu żonatego polityka Ogdena Mearsa z rosyjską hrabiną, nawiązanego w trakcie rejsu z Hongkongu na Hawaje.

Główne role zagrali Marlon Brando i Sophia Loren. Tippi Hedren wcieliła się natomiast w postać żony Mearsa, która pojawia się w znacznie dalszej części filmu. W swojej grze aktorka była celowo powściągliwa, przyjemna dla oka widza. Hrabina z Hongkongu nie należy do najlepszych filmów Chaplina, ale jej interesującą stroną (poza zabawnym wydźwiękiem całości) jest przełożenie tradycji burleski, a wraz z nią gagów, na współczesny obraz filmowy, co można obserwować w czasie „gonitw” bohaterów w kajucie.

4. Złe i gorsze (Citizen Ruth) – reżyseria: Alexander Payne, 1996

Tippi Hedren - Złe i gorsze

To komediodramat, którego tematem jest spór pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami aborcji. Tippi Hedren zagrała w nim aktywistkę Jessicę Weiss. Złe i gorsze, ściślej rzecz ujmując, opowiada o ciężarnej narkomance, która zostaje aresztowana. Sędzia proponuje kobiecie układ – gdyby usunęła ciążę, wyrok sądu będzie dla niej łagodniejszy. Ruth zastanawia się nad podjęciem decyzji wraz ze współwięźniarkami, zaangażowanymi w manifestacje antyaborcyjne. W filmie świetną kreację stworzyła Laura Dern w roli głównej bohaterki. Złe i gorsze brało udział w konkursie na najlepszy dramat na festiwalu Sundance w 1996 roku.

5. Jak być sobą (I Heart Huckabees) – reżyseria: David O. Russell, 2004

Hedren Tippi - Jak być sobą

Jak być sobą to naszpikowany sporą dawką humoru film o małżeństwie profesjonalnie zajmującym się rozstrzyganiem egzystencjalnych problemów swoich klientów. Bernard i Vivian nie tylko rozwiązują życiowe problemy, ale starają się też odnaleźć sens w życiu podopiecznych. Tippi Hedren zagrała tu niewielką rolę Mary Hutchinson. Jak być sobą wzbudziło mieszane odczucia w swoim odbiorze – zaletą jest oryginalne podejście do tematu, a wadą – nieosiągnięcie zamierzonego „intelektualnego” wymiaru tej produkcji. Zagrali tu m.in. Dustin Hoffman, Mark Wahlberg, Jude Law czy Naomi Watts i to gra aktorska jest największym atutem filmu.

Udostępnij “Top 5 – filmy z Tippi Hedren” swoim znajomym.