Top 5 – najlepsze filmy z Janet Leigh

Jeanette Helen Morrison, słynna Janet Leigh, zagrała w ponad 60 produkcjach o zróżnicowanych gatunkach – począwszy od thrillerów i horrorów, przez filmy noir i westerny, aż do musicali. Aktorka współpracowała z Orsonem Wellesem, Alfredem Hitchcockiem czy Anthonym Mannem, grając u boku Jamesa Stewarta, Franka Sinatry, Elizabeth Taylor i Anthony’ego Perkinsa.

Najlepsze filmy z Janet Leigh

1. Psychoza (Psycho, A. Hitchcock, 1960) jako Marion Crane

Janet Leigh - najlepsze role - Psychoza

Psychoza należy do jednych z najwybitniejszych arcydzieł Alfreda Hitchcocka. Historia Marion Crane opiera się na motywach winy i kary – bohaterka kradnie 40 tysięcy dolarów snując plany o wspólnej przyszłości z ukochanym, lecz żonatym Samem (John Gavin) i otrzymuje za to zbyt wysoką karę – zostaje zamordowana w słynnej scenie pod prysznicem, w której aktorka daje najwyższy wyraz swego talentu.

Janet Leigh w Psychozie występuje w samej bieliźnie (a pod prysznicem nawet nago), jako jedna z pierwszych roznegliżowanych kobiet na ekranie. Do roli Marion musiała wcielić się początkowo w wrażliwą, delikatną niczym anioł kobietę, która przekształca się w wyrachowaną złodziejkę. Wewnętrzną przemianę bohaterki Hitchcock ukazuje za sprawą zmiany m.in. koloru garderoby Marion – do czasu kradzieży nosi ona białą bieliznę i torebkę, natomiast po jej dokonaniu te elementy garderoby zmieniają się w kolor czerni. Janet Leigh za krótki, ale jakże ważny w historii kina występ w Psychozie otrzymała Złotego Globa.

2. Dotyk zła (Touch of Evil, O. Welles, 1958) jako Susan Vargas

Najleosze filmy z Janet Leigh - Dotyk zła

Film-noir w reżyserii Orsona Wellesa, który znalazł się w 2001 roku na liście 100 najlepszych amerykańskich thrillerów wszech czasów. Dotyk zła przedstawia losy policjanta Mike’a Vargasa (Charlton Heston) i jego żony Susan (Janet Leigh), którzy w czasie miesiąca miodowego, w miasteczku na pograniczu z Meksykiem, są świadkami zabójstwa biznesmana. Gdy Vargas postanawia przerwać urlop i dołączyć do śledztwa budzi to niezadowolenie lokalnego policjanta Quinlana (Orson Welles), który zdaje się być zamieszany w całą sprawę.

3. Naga ostroga (The Naked Spur, A. Mann, 1953) jako Lina Patch

Top filmy z Janet Leigh - Naga ostroga

Naga ostroga to jeden ze słynniejszych westernów Anthony’ego Manna. Janet Leigh wystąpiła w nim u boku Jamesa Stewarta grającego Howarda – łowcę nagród, który wraz ze współpracownikami ujmuje złoczyńcę. Przyjaźń towarzyszy zostaje jednak wystawiona na próbę z powodu intrygi bandyty, który obmyśla przebiegły plan ucieczki.

4. Małe kobietki (Little Women, M. LeRoy, 1949) jako Meg March

Janet Leigh filmy - Małe kobietki

Melodramat Małe kobietki powstał na podstawie powieści Louisy May Alcott o tym samym tytule. Akcja filmu toczy się na początku drugiej połowy XIX wieku w rodzinie sióstr March, które wiodą dość biedne życie wraz z matką, gdyż ojciec walczy na wojnie. Każda z sióstr prezentuje inny typ osobowości, tworząc tym samym symbol licznych, uniwersalnych problemów związanych z tematem dojrzewania i wchodzenia w etap miłości.

5. Przeżyliśmy wojnę (The Manchurian Candidate, J. Frankenheimer, 1962) jako Eugenie Rose Chaney

Janet Leigh ranking filmów - Przeżyliśmy wojnę

Scenariusz filmu Frankenheimera opiera się na noweli Przeżyliśmy wojnę autorstwa Richarda Condona. Raymond Shaw (Laurence Harvey) uchodzi za narodowego bohatera. Jedyną osobą rodzącą co do tego obawy jest major Bennett Marco (Frank Sinatra), którego prześladuje utwierdzający w wątpliwościach koszmar. Czy Shaw, weteran konfliktu w Korei jest tak naprawdę zaangażowany w komunistyczną konspirację?

Udostępnij “Top 5 – najlepsze filmy z Janet Leigh” swoim znajomym.