Top 5 – najlepsze filmy z Kim Novak

Kim Novak szczyt kariery aktorskiej osiągnęła w latach 50. ubiegłego wieku. Jako piękna blondynka konkurowała o względy mężczyzn z Marilyn Monroe, stając się jedną z bardziej uwielbianych przez publiczność aktorek tamtego okresu. Filmy ze wspomnianych lat były najlepszymi w jej dorobku i szybko stawały się kasowymi hitami.

W latach 60. gwiazda Novak zaczynała gasnąć z powodu wchodzącej na ekrany nowej generacji aktorów – Kim była angażowana zazwyczaj do podrzędnych produkcji. Do dziś uważa się, że aktorce nie dano możliwości do pokazania pełni swojego talentu, którym była obdarzona. Ostatnim dziełem, w którym zagrała był Wychodząc z mroku (M. Figgis, 1991).

Najlepsze filmy z Kim Novak

1. Zawrót głowy (Vertigo, reż. Alfred Hitchcock, 1958) jako Madeleine Elster/Judy Barton

Kim Novak - najlepsze filmy - Zawrót głowy

Arcydzieło Alfreda Hitchcocka, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Podwójna kreacja Kim Novak – jako Madeleine Elster oraz Judy Barton – w oczach krytyków należy do najlepszej w dorobku aktorki. Dwie przeciwstawne ze sobą role ukazują wszechstronność gry Novak, która świetnie odnalazła się zarówno w postaci tajemniczej, pociągającej i niewinnej Madeleine jak i pewnej siebie oraz aroganckiej Judy.

Aktorka po latach wyjawiła, że identyfikowała się z główną bohaterką, osobiście porównując emocje Madeleine do własnych. Po ponownym obejrzeniu Zawrotu głowy w 2013 roku przyznała: „Byłam naprawdę rozczarowana. Obie postacie były przesadzone. Będą zawsze pamiętać mnie w Zawrocie głowy i nie jestem w tym dobra, ale nie mogę się obwiniać, ponieważ jest kilka scen, w których byłam wspaniała”.

2. Piknik (Picnic, reż. Joshua Logan, 1955) jako Marjorie „Madge” Owens

Top 5 filmów z Kim Novak - Piknik

Nagrodzony dwoma Oscarami (najlepsza scenografia i montaż) i Złotym Globem (najlepszy reżyser) dramat obyczajowy. Piknik powstał na podstawie sztuki Williama Inge, natomiast akcja filmu toczy się w małym miasteczku w Kansas, do którego w czasie corocznego pikniku przybywa młody Hal Carter (William Holden), wprowadzając chaos do spokojnego życia mieszkańców. Za rolę Madge, dziewczyny dawnego przyjaciela Cartera – Bensona, Novak uzyskała nominację do nagrody BAFTA jako najlepsza aktorka zagraniczna.

3. Złotoręki (The Man with The Golden Arm, reż. Otto Preminger, 1955) jako Molly

Kim Novak - najlepsze role - Złotoręki

Oparty na powieści Nelsona Algrena film ukazuje historię „Złotorękiego” Frankiego (Frank Sinatra), byłego narkomana i hazardzisty, który opuszcza więzienie i staje się innym człowiekiem. Frankie zrywa z uzależnieniem i pragnie rozpocząć karierę perkusisty, mając przy sobie Molly (K. Novak). Problemy finansowe oraz nieciekawa przeszłość, która nie pozwala o sobie zapomnieć, okazują się ciężką próbą dla głównego bohatera walczącego ze swoimi słabościami. Rola Frankiego należy do jednej z najlepszych w dorobku Franka Sinatry, za którą został nominowany do Oscara, natomiast dodatkowa obecność na ekranie uwielbianej w tym czasie Kim Novak uczyniła z filmu kasowy hit.

4. Kumpel Joey (Pal Joey, reż. George Sidney, 1957) jako Linda English

Topowe role Kim Novak - Kumpel Joey

Musical i komedia romantyczna w jednym, ze świetną obsadą aktorską – Frankiem Sinatrą, Ritą Hayworth i Kim Novak. Joey Evans – urokliwy tancerz – nawiązuje romans z bogatą wdową, pragnąc zdobyć pieniądze od kochanki na własny klub nocny. Plany bohatera krzyżują się, gdy spotyka początkującą chórzystkę Lindę, dla której traci głowę. Dzięki roli Lindy, krytycy docenili ekranową charyzmę Novak.

5. W środku nocy (Middle of the Night, reż. Delbert Mann, 1959) jako Betty Preisser

Kim Novak filmy - W środku nocy

W środku nocy relacjonuje losy młodej rozwódki i recepcjonistki, Betty Preisser, którą ze starszym szefem Jerrym łączy zawiła relacja. 56-letni wdowiec próbuje zbliżyć się do swojej pracownicy, jednak Betty wyznaje mu, że nie chce łączyć się ze swoim pracodawcą. Późniejsze wydarzenia oraz upływ czasu pokażą czy różnica wieku i stanowisk, a także sprzeciw otoczenia staną na drodze miłości, czy odwrotnie – połączą ich w parę. Kim Novak uważała, że W środku nocy nie należał do najlepszych filmów, w których wystąpiła, natomiast rola Betty była najlepszą, jaką wykreowała w swojej karierze.

Udostępnij “Top 5 – najlepsze filmy z Kim Novak” swoim znajomym.