Top 10 – najlepsze filmy z Kim Novak

„Ludzie mogą pamiętać mnie z filmów, ale chciałabym, żeby widzieli we mnie artystkę”. Kim Novak szczyt kariery aktorskiej osiągnęła w latach 50. ubiegłego wieku. Jako piękna blondynka konkurowała o względy mężczyzn z samą Marilyn Monroe, stając się jedną z bardziej uwielbianych przez publiczność aktorek tamtego okresu. Filmy ze wspomnianych lat były najlepszymi w jej dorobku i szybko stawały się kasowymi hitami.

W latach 60. gwiazda Novak zaczynała gasnąć z powodu wchodzącej na ekrany nowej generacji aktorów – Kim była angażowana zazwyczaj do podrzędnych produkcji. Do dziś uważa się, że aktorce nie dano możliwości pokazania pełni talentu, choć fenomenalne kreacje z Zawrotu głowy czy Złotorękiego dowodzą jej niewątpliwych zdolności. Sama Novak utrzymuje, że przez hollywoodzką karierę omal nie zatraciła samej siebie – po oficjalnym pożegnaniu z wielkim ekranem w 1991 roku, poświęciła się największej pasji: malarstwu.

Dziś żyje w południowym Oregonie i wciąż pozostaje pełna energii do pracy twórczej i uwielbianej jazdy konnej. Kim Novak niedawno pożegnała miłość swego życia, męża Roberta Malloya, a na początku 2021 roku wydała autobiografię Kim Novak: Her Art and Life. Nie żałuje zakończonej kariery aktorskiej. W ostatnim wywiadzie dla magazynu „People” wyznała: „Musiałam odejść, by przeżyć. Straciłam poczucie, kim naprawdę jestem”.

Najlepsze filmy z Kim Novak

1. Zawrót głowy (Vertigo, reż. Alfred Hitchcock, 1958) jako Madeleine Elster/Judy Barton

Kim Novak - najlepsze filmy - Zawrót głowy

Arcydzieło Alfreda Hitchcocka, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Podwójna kreacja Kim Novak – jako Madeleine Elster oraz Judy Barton – w oczach krytyków należy do najlepszej w dorobku aktorki. Dwie przeciwstawne ze sobą role ukazują wszechstronność gry Novak, która świetnie odnalazła się zarówno w postaci tajemniczej, pociągającej i niewinnej Madeleine jak i pewnej siebie oraz aroganckiej Judy.

Aktorka po latach wyjawiła, że identyfikowała się z główną bohaterką, osobiście porównując emocje Madeleine do własnych. Po ponownym obejrzeniu Zawrotu głowy w 2013 roku przyznała: „Byłam naprawdę rozczarowana. Obie postacie były przesadzone. Będą zawsze pamiętać mnie w Zawrocie głowy i nie jestem w tym dobra, ale nie mogę się obwiniać, ponieważ jest kilka scen, w których byłam wspaniała”.

2. Piknik (Picnic, reż. Joshua Logan, 1955) jako Marjorie „Madge” Owens

Top 5 filmów z Kim Novak - Piknik

Nagrodzony dwoma Oscarami (najlepsza scenografia i montaż) oraz Złotym Globem (najlepszy reżyser) dramat obyczajowy. Piknik powstał na podstawie sztuki Williama Inge’a, natomiast akcja filmu toczy się w małym miasteczku w Kansas, gdzie w czasie corocznego pikniku przybywa młody Hal Carter (w tej roli William Holden), wprowadzając chaos do spokojnego życia mieszkańców. Za rolę Madge, dziewczyny dawnego przyjaciela Cartera – Bensona, Novak uzyskała nominację do nagrody BAFTA w kategorii najlepszej aktorki zagranicznej.

3. Złotoręki (The Man with The Golden Arm, reż. Otto Preminger, 1955) jako Molly

Kim Novak - najlepsze role - Złotoręki

Oparty na powieści Nelsona Algrena film ukazuje historię „Złotorękiego” Frankiego (Frank Sinatra), byłego narkomana i hazardzisty, który opuszcza więzienie, stając się innym człowiekiem. Frankie zrywa z uzależnieniem i pragnie rozpocząć karierę perkusisty, mając przy sobie Molly (K. Novak). Problemy finansowe oraz nieciekawa przeszłość, która nie pozwala o sobie zapomnieć, okazują się ciężką próbą dla głównego bohatera walczącego ze swoimi słabościami. Rola Frankiego należy do jednej z najlepszych w dorobku Franka Sinatry, za którą został nominowany do Oscara. Obecność na ekranie uwielbianej w tym czasie Kim Novak uczyniła z filmu kasowy hit.

4. Kumpel Joey (Pal Joey, reż. George Sidney, 1957) jako Linda English

Topowe role Kim Novak - Kumpel Joey

Musical i komedia romantyczna w jednym, ze świetną obsadą aktorską – Frankiem Sinatrą, Ritą Hayworth i Kim Novak w rolach głównych. Joey Evans – urokliwy tancerz – nawiązuje romans z bogatą wdową, pragnąc zdobyć pieniądze od kochanki na własny klub nocny. Plany bohatera krzyżują się, gdy spotyka początkującą chórzystkę Lindę, dla której traci głowę. Dzięki roli Lindy krytycy docenili ekranową charyzmę Kim Novak. Film George’a Sidneya był nominowany do Oscara w czterech kategoriach i cieszył się dużym sukcesem komercyjnym.

5. W środku nocy (Middle of the Night, reż. Delbert Mann, 1959) jako Betty Preisser

Kim Novak filmy - W środku nocy

Adaptacja sztuki Sidneya Chayefsky’ego.W środku nocy relacjonuje losy młodej rozwódki i recepcjonistki, Betty Preisser, którą ze starszym szefem Jerrym łączy zawiła relacja. 56-letni wdowiec próbuje zbliżyć się do swojej pracownicy, jednak Betty wyznaje mu, że nie chce łączyć się ze swoim pracodawcą. Późniejsze wydarzenia oraz upływ czasu pokażą czy różnica wieku i stanowisk, a także sprzeciw otoczenia staną na drodze miłości, czy odwrotnie – połączą ich w parę. Zdaniem samej Kim Novak rola Betty z filmu W środku nocy była najlepszą kreację w całej jej karierze.

6. Czarna maga na Manhattanie (Bell, Book and Candle, reż. R. Quine, 1958) jako Gillian Holroyd

Kim Novak filmy - Czarna magia na Manhattanie

To kolejne po Zawrocie głowy spotkanie na wielkim ekranie Kim Novak i Jamesa Stewarta. Bell Book and Candle to sympatyczna komedia romantyczna o elementach fantasy opowiadająca historię współczesnej czarownicy zakochanej w sąsiedzie, który lada chwila ma się ożenić. Gil (K. Novak) rzuca miłosny urok na nic niepodejrzewającego Sheparda Hendersona. Ten zaś pod wpływem czaru zrywa zaręczyny i wiąże się z wiedźmą. Z czasem z powodu szczerej miłości kobieta traci magiczne moce… Drugoplanową rolę czarownika Nicky’ego z adaptacji broadwayowskiej sztuki Johna Van Drutena stworzył wybitny Jack Lemmon.

7. Niefortunny rozwód (Phffft, reż. M. Robson, 1954) jako Janis

Kim Novak Niefortunny rozwód

Schemat tej komedii opiera się na perypetiach małżeństwa z dłuższym stażem, które postanawia się rozwieść. Jak to często bywa w kinie tego gatunku, spowoduje to, że małżonkowie na nowo odkryją własną miłość, a także uświadomią sobie, że nie potrafią bez siebie żyć. Kim Novak za swą dalszoplanową rolę z filmu Niefortunny rozwód została odznaczona Złotym Globem dla najbardziej obiecującej nowej aktorki. W rolach głównych wystąpili: Judy Holliday, Jack Lemmon i Jack Carson.

8. Pocałuj mnie, głuptasie (Kiss Me, Stupid, reż. B. Wilder, 1964) jako Polly

Kim Novak Pocałuj mnie głuptasie

W zabawnej produkcji Billy’ego Wildera Kim Novak wystąpiła wraz z Deanem Martinem i Rayem Walstonem. Aktorka stworzyła tu odważną kreację Polly, prostytutki i zmysłowej kelnerki z baru w miasteczku Climax ze stanu Nevada. To właśnie ona staje się przynętą dla odwiedzającego miasto piosenkarza Barneya, cieszącego się reputacją kobieciarza. Dziewczynę wynajmuje ambitny nauczyciel muzyki, który chce nawiązać współpracę z Barneyem, a jednocześnie obawia się, że gwiazdor mógłby uwieść jego żonę, Zeldę.

9. Ostatnie akordy (The Eddy Duchin Story, reż. G. Sidney, 1956) jako Marjorie Oelrichs Duchin

Kim Novak Ostatnie akordy

Nominowany do czterech Nagród Akademii film biograficzny według świetnego scenariusza Samuela A. Taylora. Kim Novak wystąpiła tu u boku Tyrone’a Powera. Ostatnie akordy przedstawiają koleje losów słynnego muzyka jazzowego, Eddy’ego Duchina. Akcja rozgrywa się w latach 20. ubiegłego stulecia, kiedy to młody Eddy przybywa do Nowego Jorku z marzeniem o wielkiej karierze pianisty. Pomocną dłoń wyciąga ku niemu zamożna Marjorie (K. Novak), która nie tylko przyczynia się do sukcesu chłopaka, ale też zdobywa jego serce.

10. Jeanne Eagels (reż. G. Sidney, 1957) jako Jeanne Eagels

Kim Novak Jeanne Eagels

W tym filmie biograficznym Kim Novak sportretowała tytułową bohaterkę Jeanne Eagels, gwiazdę estrady borykającą się z uzależnieniem od narkotyków, która żyła w latach 1890-1929. Produkcji George’a Sidneya zarzuca się naciągnięcie wielu faktów z faktycznej biografii aktorki, która w filmie zostaje ukazana w mocno negatywnym świetle. Niemniej jednak kreacja Novak z pewnością jest warta uwagi i chociażby dla niej warto obejrzeć ten film.

Udostępnij “Top 10 – najlepsze filmy z Kim Novak” swoim znajomym.