Top 5 – najlepsze filmy z Russellem Crowe

Russell Crowe to jeden z najbardziej utalentowanych aktorów współczesnych. Australijski gwiazdor ma na swoim koncie Oscara i Złotego Globa, a także wielokrotną współpracę między innymi z Ridleyem Scottem czy Ronem Howardem. Prezentujemy najwybitniejsze kreacje tego aktora:

Najlepsze filmy z Russellem Crowe

1. Piękny umysł (A Beautiful Mind, Ron Howard, 2001) jako John Forbes Nash Jr.

Russell Crowe

Wspaniały i poruszający dramat biograficzny oparty na historii życia matematyka – profesora Johna Nasha Jr., noblisty w dziedzinie ekonomii. Podstawą do scenariusza filmu była książka Sylvii Nasar o życiu prywatnym geniusza. Obraz został obsypany nagrodami, zdobywając m.in. cztery Nagrody Akademii (w tym za najlepszy film).

Piękny umysł to opowieść o losach matematyka pragnącego wypracować teorię, która przyniesie mu sławę w naukowym świecie. Największą trudnością dla Nasha okazuje się szybko postępująca choroba, choć wsparciem bohatera jest jego żona Alicia (Jennifer Connelly). Film to również piękna historia o prawdziwej miłości, potrafiącej pokonać największe przeszkody. „Moje poszukiwania wiodły mnie przez świat fizyczny, metafizyczny, urojony i z powrotem. I dokonałem najważniejszego odkrycia w mojej karierze. W moim życiu. Tylko w tajemniczych równaniach miłości można odnaleźć prawdziwy sens” – to pamiętne słowa Nasha, padające w jednej z ostatnich scen dzieła.

2. Gladiator (Ridley Scott, 2000) jako Maximus

Crowe Russell - filmy - Gladiator

Wielkie widowisko w reżyserii Ridleya Scotta, które przyniosło Oscara dla Crowe’a. Gladiator opowiada o generale Maximusie (Russell Crowe), cenionym przez samego Marka Aureliusza (Richard Harris) za odwagę i błyskotliwą umiejętność dowodzenia. Maximus wydaje się, jako jedyny w pobliżu Aureliusza, w pełni utożsamiać z jego wizją polityki – z tego powodu władca chce, aby to on objął rządy po jego śmierci, a nie syn Kommodus (Joaquin Phoenix). Chora ambicja, zazdrość i rządza władzy posuwają Kommodusa do bluźnierczego czynu, w wyniku którego zostaje cesarzem i wydaje rozkaz zabicia Maximusa. Generał uchodzi z życiem, ale w jednej chwili traci wszystko, co miał – ukochaną żonę i syna, tytuł i wolność. Zostaje niewolnikiem i musi walczyć na arenie jako gladiator, żyjąc z dnia na dzień planem rychłej zemsty.

3. Les Misérables: Nędznicy (Les Misérables, Tom Hooper, 2012) jako Javert

Filmy z Russellem Crowe - Nędznicy

Nędznicy to nagrodzony licznymi nagrodami BAFTA, Akademii i Złotymi Globami musical, który powstał na podstawie powieści Victora Hugo. Jean Valjean (Hugh Jackman) za kradzież chleba pokutuje całe życie. Odbył należytą karę, a po wyjściu z więzienia angażuje się w pomoc najuboższym, jednak nie wystarcza to oszalałemu na punkcie wymierzenia mu większej kary inspektorowi Javert (Russell Crowe). Nędznicy obrazują biedę i niedolę ówczesnych Francuzów, a także uniwersalny temat niesprawiedliwości społecznej.

4. Tajemnice Los Angeles (L.A. Confidential, Curtis Hanson, 1997) jako Bud White

Russell aktor - Tajemnice Los Angeles

Akcja kryminału Hansona rozgrywa się na początku lat 50. w Los Angeles. Trzech policjantów Bud (Russell Crowe), Jack (Kevin Spacey) i Ed (Guy Pearce) staje przed zadaniem rozwiązania tajemniczych morderstw dokonanych w czasie jednej nocy w barze. Podczas śledztwa bohaterowie zapoznają się z tytułowymi tajemnicami miasta „upadłych aniołów” – wszechobecnym złem, narkotykami i szemranymi interesami.

5. 3:10 do Yumy (3:10 to Yuma, James Mangold, 2007) jako Ben Wade

Russell Crowe filmy - 3:10 do Yumy

Głośny western Jamesa Mangolda. Główny bohater Dan Evans (Christian Bale) jest farmerem, borykającym się z powodu okresu suszy z problemami finansowymi. Z tego powodu chwyta się szybkiego sposobu na zarobienie małej sumy – ma przetransportować przestępcę Bena Wade’a (Russell Crowe) do Yumy, który, będąc z nim sam na sam, próbuje przekupić go sporą gotówką w zamian za dogodne warunki ucieczki…

Udostępnij “Top 5 – najlepsze filmy z Russellem Crowe” swoim znajomym.