Vera Miles i filmy – TOP 5 produkcji

Vera Miles to amerykańska aktorka, która na kartach X muzy zapisała się przede wszystkim dzięki współpracy z Johnem Fordem przy jego wyśmienitych westernach, a także Alfredem Hitchcockiem, będąc jedną z wielu jasnowłosych muz reżysera. Jej ekranowe bohaterki były uosobieniem szlachetności i dobroci, charakteryzował je naturalny wdzięk oraz wrażliwość. Dla hollywoodzkiej gwiazdy to jednak wartości rodzinne i ochrona własnej prywatności odgrywały nadrzędną rolę, co zapewne odbiło się na jej zwiastującej ogromny sukces karierze.

Z czasem kino zaczęło odgrywać dla Very drugie skrzypce, do czego przyczyniła się również jej problematyczna relacja z mistrzem suspensu. Reżyser próbował zdominować i całkowicie podporządkować sobie aktorkę, która stała się jego istnym obiektem obsesji. (Więcej o relacji Hitchcocka z Verą Miles przeczytacie w naszej książce “Twarze i Maski. Ostatni wielcy kochankowie kina” link).

Po zakończeniu współpracy z Hitchcockiem Vera Miles wciąż występowała w filmach, były to jednak głównie niskobudżetowe produkcje, przynoszące mieszane oceny krytyków. Jej filmografia przełomu piątej i szóstej dekady ubiegłego stulecia udowadnia jednak aktorski potencjał oraz niewątpliwy talent dramatyczny Very. O jakich produkcjach mowa?

Vera Miles – filmy

1. „Psychoza” („Psycho”, reż. Alfred Hitchcock, 1960)

Vera Miles filmy - Psychoza

To jeden z najwybitniejszych obrazów w kinowym dorobku Alfreda Hitchcocka oraz arcydzieło dreszczowca, które zapoczątkowało gatunek horroru typu slasher, cieszący się ogromnym zainteresowaniem publiczności w latach 70. i 80. XX wieku. „Psychoza” to okraszona freudowską psychoanalizą opowieść o losach złodziejki Marion Crane, która po kradzieży 40 tys. dolarów, wyrusza w podróż do swego kochanka. Po drodze Marion zatrzymuje się w przydrożnym motelu Bates, prowadzonym przez nieśmiałego Normana. Jeszcze tej samej nocy kobieta ginie, zostając zasztyletowaną pod prysznicem.

Główne role w mistrzowskim dziele Hitchcocka wykreowali Anthony Perkins i Janet Leigh. Bardzo dobra i naturalna w swej grze Vera Miles sportretowała zaś postać siostry zamordowanej Marion, Lilę, która stara się wyjaśnić okoliczności jej tajemniczego zniknięcia. „Psychoza” została utrzymana w czarno-białych kadrach, do dziś budzi zachwyt zarówno od strony problematycznej, jak i technicznej. Niezwykle ważną rolę w odczytaniu filmu stanowiły użyte w filmie symboliczne rekwizyty, motywy lustrzanego odbicia, oka czy wypchanych ptaków, a także dynamiczny montaż. Legendarną, arcywybitną ścieżkę dźwiękową skomponował Bernard Herrmann.

2. „Człowiek, który zabił Liberty Valance’a” („The Man Who Shot Liberty Valance”, reż. John Ford, 1962)

Vera Miles top filmy - Człowiek, który zabił Liberty Valance'a

Klasyka westernu w reżyserii wybitnego Johna Forda. Akcja filmu „Człowiek, który zabił Liberty Valance’a” rozgrywa się w scenerii Dzikiego Zachodu, gdzie idealistyczny i nieco naiwny prawnik Ransom Stoddard przeciwstawia się bandycie nękającym niewielkie miasteczko. W starciu z bezwzględnym Libertym Valance’em pomaga mu uznany rewolwerowiec Tom Doniphon.

W obsadzie dzieła znalazła się cała plejada hollywoodzkich aktorów. Główne kreacje w filmie stworzyli James Stewart, Lee Marvin oraz ikona gatunku John Wayne. Vera Miles wystąpiła w roli nieodzownej postaci kobiecej, stanowiącej w ówczesnych westernach obiekt męskiej rywalizacji. Gwiazda gra tutaj piękną Hallie, obiekt westchnień zarówno szlachetnego Ransoma, jak i twardego rewolwerowca.

3. „Niewłaściwy człowiek” („The Wrong Man”, reż. Alfred Hitchcock, 1956)

Vera Miles w filmie Hitchcocka Niewłaściwy człowiek

W przejmującym dramacie spod ręki mistrza suspensu Vera Miles zagrała u boku legendarnego Henry’ego Fondy, wcielając się w rolę jego podupadającej na zdrowiu, wrażliwej żony. „Niewłaściwy człowiek” przedstawia tragiczne losy muzyka i głowy rodziny Manny’ego Balestrero, który zostaje niesłusznie oskarżony o napad na firmę ubezpieczeniową. Przyczyną nieprawdziwych zarzutów jest jego niewiarygodne podobieństwo względem wyglądu faktycznego przestępcy. Jak to bywa w kinie Hitchcocka, Manny będzie musiał na własną rękę dowieść swej niewinności, w międzyczasie troszcząc się o spokój najbliższych.

Scenariusz filmu został oparty na faktach. „Niewłaściwy człowiek” należy z pewnością do niedocenionych dzieł w twórczości Alfreda Hitchcocka. Obok poruszających kreacji aktorskich na wyróżnienie zasługuje znakomita strona wizualna. Kamera została poprowadzona w ciekawy i wymowny sposób, budując intymny klimat przedstawianej historii. Użyto tu zdjęć nakładanych, licznych zbliżeń czy symbolicznych ujęć z góry.

4. „Jesienne liście” („Autumn Leaves”, reż. Robert Aldrich, 1956)

Vera Miles filmy - Jesienne liście

To trzymający w napięciu film noir o wyraźnych znamionach dramatu w reżyserii Roberta Aldricha, w którym główną rolę wykreowała fenomenalna Joan Crawford. „Jesienne liście” opowiadają historię Millicent Wetherby, samotnej kobiety w średnim wieku, zarabiającej na życie dzięki przepisywaniu tekstów na maszynie. Pewnego dnia monotonię bohaterki przerywa spotkanie młodszego weterana armii amerykańskiej, Burta Hansona, z którym wkrótce Millicent nawiązuje romans. Szczęście kochanków nie trwa jednak długo – kobieta odkrywa kolejne kłamstwa Burta, a on sam zaczyna się wkrótce dziwnie zachowywać.

Vera Miles wcieliła się tu w byłą panią Hanson, której obecność wprawia w zakłopotanie i niemałe zdziwienie Millicent, niezdającej sobie sprawy, że jej ukochany był kiedykolwiek żonaty. Film Aldricha osiągnął spory sukces komercyjny. Zdobył też uznanie krytyków, wyróżniono go m.in. Srebrnym Niedźwiedziem na Festiwalu Berlinale za najlepszą reżyserię.

5. „Poszukiwacze” („The Searchers”, reż. John Ford, 1956)

Filmy z Verą Miles - western Poszukiwacze

Ten western Johna Forda uznawany jest za jeden z najwybitniejszych filmów w dziejach amerykańskiej kinematografii. Wyróżnia go brawurowa strona techniczna, świetnie rozpisany scenariusz i przede wszystkim porywające kreacje aktorów, które na stałe zapisały się w świadomości odbiorców.

Głównym bohaterem obrazu „Poszukiwacze” jest cyniczny i oziębły Ethan Edwards, który po tragicznej śmierci brata i jego żony, wyrusza na poszukiwania ich dwóch córek uprowadzonych przez Komanczów. Wraz z biegiem wydarzeń w niesympatycznym mężczyźnie następuje znacząca przemiana, która znajdzie również swe odbicie w jego początkowej nietolerancji. W postać Edwardsa wcielił się niezapomniany John Wayne. U jego boku wystąpili Vera Miles, Natalie Wood, Jeffrey Hunter czy Ward Bond.