Vincent Price i filmy – TOP 10 produkcji

Wrodzona dostojność i elegancja, nienaganność manier, a w końcu niesamowity, charakterystyczny głos – to główne cechy, które przychodzą nam na myśl, gdy wspominamy sylwetkę legendarnego Vincenta Price’a. Był aktorem wybitnym, rozmiłowanym w swej profesji. Do historii X muzy przeszedł dzięki występom w klasycznych filmach grozy oraz ekranizacjach mrocznej twórczości Edgara Allana Poego, choć z powodzeniem odnajdywał się także w dramatach, komediach czy pozycjach kina noir. Przedstawiamy subiektywny wybór 10 najlepszych produkcji w aktorskim dorobku wybitnego Vincenta Price’a.

Vincent Price – najlepsze filmy

1. „Laura” (reż. Otto Preminger, 1944)

Vincent Price filmy - Laura

Jedno z najwybitniejszych dzieł w dorobku austriackiego reżysera Otto Premingera, a także klasyk kina noir, który urzeka niemal halucynacyjną narracją oraz frapującą intrygą kryminalną. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie „Laura” zainspirowała współczesnego twórcę Davida Lyncha do zrealizowania znakomitego serialu „Miasteczko Twin Peaks”. W głównych rolach wystąpili zjawiskowa Gene Tierney oraz Dana Andrews.

To opowieść rozegrana w środowisku nowojorskiej elity. Detektyw McPherson prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa młodej kobiety, Laury Hunt, której ciało znaleziono martwe w jej apartamencie. Ktoś z niewiadomych przyczyn zastrzelił piękną kobietę. Wśród podejrzanych znajdują się jej wieloletni adorator i przyjaciel, zamożny Waldo Lydecker oraz jej przystojny narzeczony Shelby Carpenter (w tej roli Vincent Price). „Laura” okazała się przełomową pozycją dla rozwoju kariery Vincenta Price’a. Co ciekawe, aktor jeszcze wielokrotnie tworzył ekranowy duet z Gene Tierney, m.in. w filmie noir „Zostaw ją niebiosom” (1945) Johna M. Stahla czy mrocznym thrillerze w reżyserii Josepha L. Mankiewicza „Dragonwyck” (1946).

2. „Zagłada domu Usherów” („House of Usher”, reż. Roger Corman, 1960)

Vincent Price Edgar Allan Poe ekranizacje - Zagłada domu Usherów

Vincent Price przeszedł do historii przede wszystkim dzięki współpracy z Rogerem Cormanem przy jego adaptacjach dzieł Edgara Allana Poego. „Zagłada domu Usherów”, film znany też pod tytułem „Upadek domu Usherów”, zainicjował ich legendarną współpracę. To utrzymany w charakterystycznej dla stylu reżysera estetyce kiczu, niskobudżetowy horror będący ekranizacją wybitnego opowiadania Poego o tym samym tytule.

Dzieło przedstawia tajemnicze zdarzenia rozegrane w mrocznym zamczysku rodu Usherów, do którego przybywa Philip Winthrop, narzeczony Madeline Usher. Brat kobiety, Roderick (w tej roli Vincent Price), stara się jednak odwieść Philipa od ślubu, przekonując go, że nad rodziną ciąży klątwa. W 2005 roku amerykańska Biblioteka Kongresu uznała obraz Cormana za film „kulturowo i historycznie” znaczący.

3. „Studnia i wahadło” („Pit and the Pendulum”, reż. Roger Corman, 1961)

Vincent Price najlepsze filmy - Studnia i wahadło

Kolejna część głośnego cyklu Rogera Cormana adaptującego nowelę Edgara Allana Poego. Horror wyróżnia świetnie zbudowane napięcie oraz niepowtarzalny, ponury klimat. Wspaniały (jak zawsze), pełen wrodzonej dostojności i klasy Vincent Price wcielił się tu w Sir Nicholasa Medinę, skrywającego mroczny sekret. Wkrótce do jego zamku przybywa zaniepokojony zniknięciem siostry szwagier, Francis Barnard, który podejrzewa, że Nicholas popadł w szaleństwo. Zdaniem wielu krytyków mroczna, balansująca na granicy obłędu kreacja Vincenta Price’a w „Studni i wahadle” należy do jednej z najbardziej imponujących ról w jego aktorskim dorobku.

4. „Ostatni człowiek na Ziemi” („The Last Man on Earth”, reż. Sidney Salkow/Ubaldo Ragona, 1964)

Filmy z Vincentem Pricem - Ostatni człowiek na ziemi

Adaptacja uznanej powieści science fiction Richarda Mathesona pod tytułem „Jestem legendą”, w której Vincent Price stworzył jedną z najznakomitszych kreacji w karierze. „Ostatni człowiek na Ziemi” opowiada o tajemniczej epidemii wampiryzmu, zamieniającej wszystkich ludzi w krwiopijcze istoty. Jedynym człowiekiem, który uniknął zarażenia groźnym wirusem, pozostaje doktor Robert Morgan (zagrany przez Vincenta Price’a). Naukowiec postanawia znaleźć przyczynę zarazy, samotnie stawiając czoła niebezpiecznym wampirom. Obecnie film uznawany jest za klasykę kina postapokaliptycznego, a na przestrzeni dekad doczekał się miana kultowego.

5. „Gabinet figur woskowych” („House of Wax”, reż. Andre DeToth, 1953)

Vincent Price filmografia - Gabinet figur woskowych

To właśnie ta produkcja uczyniła z Vincenta Price’a jednym z najsłynniejszych odtwórców ról w filmach grozy. „Gabinet figur woskowych” to również jeden z najlepiej dochodowych filmów w artystycznym dorobku gwiazdora. Klasyk gatunku horroru spod ręki Andre DeTotha był pierwszą w historii kina kolorową produkcją zrealizowaną w technice 3D. Vincent gra tutaj profesora Henry’ego Jarroda zajmującego się rzeźbieniem figur z wosku i prowadzącego muzeum. Mężczyzna musi jednak sprostać trudnościom, jakie stwarza jego problematyczny wspólnik, który w akcie desperacji podpala gabinet, mając nadzieję na odzyskanie zainwestowanych pieniędzy. Horror został wpisany do National Film Registry, będącym zbiorem filmów budujących dziedzictwo kulturalne USA.

6. „Kruk” („The Raven”, reż. Roger Corman, 1963)

Vncent Price filmy Cormana - Kruk

Vincent Price i Peter Lorre w filmie Kruk

Na naszej liście najlepszych dzieł w karierze Vincenta Price’a nie mogło zabraknąć jednej z najsłynniejszych pozycji filmografii wybitnego aktora – „Kruka”. Price, ponownie w ekranizacji poezji Edgara Allana Poego i współpracujący z Rogerem Cormanem, stworzył ikoniczną kreację doktora Erasmusa Cravena, a u jego boku wystąpiły takie legendy kina jak Peter Lorre czy Boris Karloff. „Kruk” okazał się również przełomowym obrazem dla stawiającego wówczas pierwsze kroki w przemyśle filmowym znakomitego Jacka Nicholsona.

To zabarwiony sporą dawką czarnego humoru film z pogranicza gatunku grozy i komedii, który przedstawia rywalizację trzech czarnoksiężników. Doktor Craven i Adolphus Bedlo obmyślają plan zemsty na złym Scarabusie, który zamienił drugiego z mężczyzn w kruka, a na dodatek uwiódł żonę jednego z konkurentów.

7. „Dom na przeklętym wzgórzu” („House on Haunted Hill”, reż. William Castle, 1959)

Dom na przeklętym wzgórzu film 1959

To kolejny kultowy horror z ikoniczną kreacją Vincenta Price’a. Aktor sportretował tu postać ekscentrycznego milionera, Fredericka Lorena, który zaprasza do swej nawiedzonej posiadłości pięciu śmiałków. W zamian za spędzenie nocy pod dachem jego mrocznego zamczyska goście otrzymają nagrodę w postaci dziesięciu tysięcy dolarów. Zaproszeni będą musieli wziąć udział w osobliwym przyjęciu zorganizowanym przez gospodarza i jego czwartą żonę, Annabelle. Nie są jednak świadomi, że towarzyszyć im będą również… duchy. Obraz odniósł znaczny sukces komercyjny, a także zyskał aprobatę krytyków, którzy okrzyknęli go wzorcowo zrealizowanym filmem grozy. W 1999 roku powstał remake horroru, a jego reżyserii podjął się William Malone.

8. „Sierpniowe wieloryby” („The Whales of August”, reż. Lindsay Anderson, 1987)

Vncent Price film Sierpniowe wieloryby

Vincent Price, choć słynął głównie z filmów grozy, z powodzeniem występował także w produkcjach o całkowicie odmiennych gatunkach, dowodząc wszechstronności swego wielkiego talentu. „Sierpniowe wieloryby” to poruszający dramat z plejadą gwiazd dawnego kina w obsadzie – w głównych rolach zagrały fenomenalne Bette Davis i Lillian Gish, dla której film Andersona okazał się ostatnim zrealizowanym przed śmiercią.

To opowieść o dwóch owdowiałych, sędziwych siostrach, które spędzają lato w nadmorskiej miejscowości. Kobiety troszcząc się o siebie nawzajem i obserwując coroczne migracje wielorybów, wspominają lata młodości. „Sierpniowe wieloryby” stanowią wzruszający traktat o ludzkiej przemijalności, a także bolesnej samotności dotykającej wiele osób w podeszłym wieku. Podstawą scenariusza filmu była sztuka Davida Berry’ego. Vincent Price wcielił się zaś w  postać pana Maranova. Jego drugoplanowy występ wyróżniono nominacją do nagrody Independent Spirit, doceniającej twórców kina niezależnego.

9. „Pogromca czarownic” („Witchfinder General”, reż. Michael Reeves, 1968)

Vincent Price horrory - Pogromca czarownic

W tym opartym na faktach, brytyjskim dramacie Vincent Price zagrał obsesyjnego łowcę czarownic, działającego w XVII-wiecznej Anglii Matthew Hopkinsa. Jego wyrazista i cechująca się bezwzględnością działań kreacja zdobyła uznanie ze strony krytyki, dziś będąc wymienianą wśród jego największych aktorskich dokonań. „Pogromca czarownic” przedstawia okrutną działalność Hopkinsa, który w czasie angielskiej wojny domowej wraz ze swoim sadystycznym sługą Johnem Stearnem urządza polowanie na czarownice. Mężczyźni w swych niegodziwych działaniach wymierzonych przeciwko kobietom posługują się metodami, którym daleko do uczciwych, czerpiąc przy okazji korzyści majątkowe i seksualne. Wkrótce Hopkins zostaje potępiony przez sam kościół.

10. „Edward Nożycoręki” („Edward Scissorhands”, reż. Tim Burton, 1990)

Vincent Price Tim Burton - Edward Nożycoręki

Jedna z ostatnich kreacji w dorobku Vincenta Price’a. Aktor ukończył dzieło Tima Burtona będąc już w słabej kondycji fizycznej, wynikającej z rozwijającej się choroby Parkinsona, a także rozedmy płuc. Jego problemy zdrowotne zmusiły twórców do zmniejszenia jego roli względem scenariuszowych planów. W „Edwardzie Nożycorękim” Vincent stworzył portret wynalazcy chłopca-cyborga, który w miejscu dłoni ma nożyce. Tytułową postać wykreował zaś wspaniały Johnny Depp, do granic poruszający w roli wyobcowanego, nieśmiałego i odrzuconego przez społeczeństwo Edwarda. Film nominowano do Oscara i Złotego Globu, a także nagrodzono statuetką BAFTA w kategorii najlepszej scenografii. To wzruszająca opowieść o społecznym wykluczeniu i lęku przed Innym, niosąca uniwersalne przesłanie o konieczności tolerancji.

Dodatkowa pozycja: „Vincent” (reż. Tim Burton, 1982)

W wybitnej, krótkometrażowej animacji Tima Burtona Vincent Price wystąpił jako narrator, uświetniając produkcję swym charakterystycznym głosem. Burton nigdy nie krył swego podziwu względem legendarnego aktora, a jego mroczny film to swoisty hołd złożony Vincentowi Price’owi. Historia przedstawia bowiem losy tytułowego chłopca rozmiłowanego w poezji Edgara Allana Poego oraz marzącego, by być jak… Vincent Price. „Vincent” stanowi kwintesencję Burtonowskiego stylu, widać tu wyraźną inspirację stylem ekspresjonizmu oraz cechy turpizmu, a także odwołania do problematyki inności, niespełnionych ambicji i ludzkich lęków.