Włoskie aktorki – top 15 piękności z Południa

Włoskie aktorki to nie tylko rozpalające zmysły, pociągające i obdarzone zjawiskową urodą gwiazdy, ale przede wszystkim utalentowane legendy wielkiego ekranu, wielokrotnie udowadniające swe wszechstronne zdolności dramatyczne i komediowe. Są jak powiew gorącego Słońca Italii, który wniósł do kina światowego niepowtarzalne portrety bohaterek temperamentnych, odważnych oraz niezależnych. Wspominamy 15 aktorek włoskiego pochodzenia, których osiągnięcia i talent przeszły do historii X Muzy.

Włoskie aktorki

1. Sophia Loren (ur. 1934)

Włoskie aktorki - Sophia Loren

Sofia Villani Scicolone, bo tak właściwie nazywała się jedna z największych gwiazd włoskiego i światowego kina, przyszła na świat w niewielkim miasteczku położonym nieopodal Neapolu. Jej dzieciństwo nie należało do szczęśliwych – wychowywana przez matkę i porzucona przez ojca Sophia dorastała w nędzy. Wszystko zmieniło się, gdy piękna (nazywana przez sąsiadów „tyczką” ze względu na wysoki wzrost) dziewczyna wygrała lokalny konkurs piękności i wyjechała do Rzymu. To wtedy poznała też producenta Carlo Pontiego, który pomógł jej w dalszej karierze, a w przyszłości został jej mężem.

Temperamentna Sophia Loren debiutowała na wielkim ekranie w 1950 roku. Odnosiła spektakularne sukcesy filmowe zarówno we Włoszech, jak i w Hollywood. Do wybitnych filmów z udziałem piękności z Italii należą m.in. „Dwie noce z Kleopatrą” (1953), „Wczoraj, dziś, jutro” (1963), „Upadek Cesarstwa Rzymskiego” (1964) czy „Człowiek z La Manchy” (1972). Oscarową rolą w karierze Sophii Loren okazała się natomiast przejmująca kreacja Cesiry z wybitnego dramatu Vittoria De Siki „Matka i córka” (1960). W 2020 roku włoska aktorka stworzyła świetną kreację Madame Rosy w filmie jej syna Edoardo Pontiego zatytułowanym „Życie przed sobą”.

2. Monica Vitti (ur. 1931)

Aktorki włoskie - Monica Vitti

Monica Vitti to jedna z najwybitniejszych aktorek w historii włoskiego kina. Na wielkim ekranie uosabiała bohaterki tajemnicze i o złożonej psychice, ponadto zjawiskowo piękne. Artystka była muzą reżysera Michelangela Antonioniego, u którego stworzyła znakomite kreacje w głośnej trylogii: „Przygoda” (1960), „Noc” (1961) i „Zaćmienie” (1962). Jej ekranowymi partnerami były gwiazdy takiego formatu jak Marcello Mastroianni czy Alain Delon. Grała również wybitne role w filmach „Widmo wolności” (1974) Luisa Buñela czy „Czerwona pustynia” (1964) ponownie Antonioniego. Jest zdobywczynią pięciu statuetek nagrody David di Donatello, będącej odpowiednikiem włoskiego Oscara.

3. Anna Magnani (1908-1973)

wloskie aktorki - Anna Magnani

Anna Magnani była jedną z największych włoskich aktorek w historii włoskiego kina i teatru. Na ekranie tworzyła równie udane role dramatyczne, co komediowe, obdarzając swe bohaterki silną i niezależną osobowością. Przełomowym obrazem w jej filmowej karierze okazało się sztandarowe dzieło włoskiego neorealizmu „Rzym, miasto otwarte” (1945) w reżyserii Roberta Rosselliniego. Występowała u Luchino Viscontiego („Najpiękniejsza”) czy Sidneya Lumeta („Jak ptaki bez gniazd”). Wielkim sukcesem w jej dorobku okazała się ponadto adaptacja sztuki Tennessee Williamsa „Tatuowana róża” (1955), gdzie za rolę Serafiny Delle Rose zdobyła Oscara. Zmarła w 1973 roku na skutek choroby nowotworowej.

4. Gina Lollobrigida (ur. 1927)

najpiękniejsze włoskie aktorki - Gina Lollobrigida

To jedna z najsłynniejszych włoskich aktorek i największa konkurentka Sophii Loren do tytułu symbolu seksu lat 50. i 60. ubiegłego stulecia. Utalentowana i piękna Gina Lollobrigida rozpoczynała swą karierę od pracy w modelingu, zajmując w 1947 roku trzecie miejsce w konkursie Miss Włoch. Tworzyła wyśmienite kreacje w filmach „Fanfan Tulipan” (1952), „Najpiękniejsza kobieta świata” (1955), „Dzwonnik z Notre Dame” (1956) czy hollywoodzkiej produkcji „Kiedy nadejdzie wrzesień” (1961). Fani mówili o niej „La Lollo” czy „Gina Bambina”. W latach 70. stopniowo wycofywała się z ekranów, oddając pasji fotoreportażu. Ginę wyróżniono szeregiem prestiżowych nagród, w tym trzema statuetkami David di Donatello i dwoma nominacjami do Złotego Globu.

5. Claudia Cardinale (ur. 1938)

Włoskie aktorki lat 60 - Claudia Cardinale

Diwa włoskiego kina Claudia Cardinale była muzą największych twórców kina – Luchino Viscontiego („Rocco i jego bracia”), Federico Felliniego („8 i pół”) i Sergio Leone („Pewnego razu na Dzikim Zachodzie”). Z powodzeniem tworzyła kreacje komediowe, portretowała dystyngowane damy, zwyczajne dziewczęta jak i prostytutki. Do historii przeszła naturalność jej aktorstwa, oryginalna uroda i magnetyczne spojrzenie. Udane produkcje w jej filmografii to także „Różowa Pantera” (1963) Blake’a Edwardsa, western „Zawodowcy” (1966) Richarda Brooksa i psychologiczny dramat „Portret rodzinny we wnętrzu” (1974) Viscontiego. W 2002 roku otrzymała honorowego Złotego Niedźwiedzia za całokształt twórczości.

6. Giulietta Masina (1921-1994)

Aktorki wloskie - Giulietta Masina

Była wybitną włoską aktorką. Przeszła do historii głównie za sprawą współpracy z Federico Fellinim, u którego kreowała jedne z najwybitniejszych ról w swoim dorobku. Para artystów dzieliła również ze sobą życie prywatne, będąc małżeństwem przez pół wieku, aż do śmierci legendarnego twórcy. Niezapomniane pozostają wielkie kreacje Giulietty Masiny z filmów męża – Meliny ze „Świateł variete” (1950), Gelsominy z „La Strady” (1954) i prostytutki Cabirii z tragikomicznej opowieści „Noce Cabirii” (1957). Za rolę w ostatnim z obrazów Masina została odznaczona Złotą Palmą na Festiwalu Filmowym w Cannes. Odeszła 23 marca 1994 roku, pięć miesięcy po śmierci Felliniego.

7. Silvana Mangano (1930-1989)

Włoskie aktorki lat 80 - Silvana Mangano

Pierwsze kroki stawiała jako modelka i tancerka. Przełomowym obrazem w filmowej karierze wybitnej aktorki był zaś „Gorzki ryż” (1949) Giuseppe De Santisa. Silvana Mangano odznaczała się nieprzeciętną urodą, przepiękną, skupiającą uwagę twarzą oraz sylwetką, jakiej mogłaby pozazdrościć jej niejedna kobieta. Przede wszystkim zapisała się w świadomości widzów jako fenomenalna odtwórczyni ról dramatycznych, aktorka wyrazista i naturalna w swej grze. Grała u Pier Paolo Pasoliniego („Król Edyp”, „Teoremat”), Luchino Viscontiego („Śmierć w Wenecji”) oraz Vittoria De Siki („Sąd ostateczny”). Silvanę wyróżniono trzema cennymi nagrodami David di Donatello, kolejno za filmy: „Proces w Weronie” (1963), „Czarownice” (1967) i „Gra złudzeń” (1972). Zmarła w 1989 roku.

8. Pier Angeli (1932-1971)

Znane włoskie aktorki - Pier Angeli

Pier Angeli liczyła zaledwie 152 cm wzrostu, odznaczała się delikatną, niemal dziewczęcą urodą, a zwieńczeniem jej wizerunku było urocze, szczere spojrzenie. Piękna aktorka występowała zarówno we włoskich, jak i amerykańskich produkcjach. Zagrała u boku Paula Newmana w filmie sportowym „Między linami ringu” (1956), „Zmowie milczenia” (1960), a także dramacie „Teresa” (1951), za który otrzymała Złoty Glob dla najbardziej obiecującej nowej aktorki. Wiodła burzliwe życie osobiste, a prowadzone romanse wcale nie pozbawiały jej wewnętrznego poczucia samotności. Zmarła tragicznie na skutek przedawkowania barbituranów w 1971 roku. Miała zaledwie 39 lat.

9. Virna Lisi (1936-2014)

Włoskie aktorki filmowe - Virna Lisi

Nazywano ją „włoską Marilyn Monroe”. Virna Lisi wyróżniała się zjawiskową urodą, klasycznymi rysami i doskonałą sylwetką, a w przeciwieństwie do większości piękności wywodzących się z Italli nie była brunetką, lecz blondynką. Po spektakularnych sukcesach osiągniętych we francuskich i włoskich produkcjach – „Bohaterka dnia” (1956), „Ewa” (1962) czy „Zbrodnia doskonała” (1962) – Virna Lisi wyjechała do Hollywood, gdzie zagrała m.in. z Jackiem Lemmonem w komedii „Jak zamordować własną żonę” (1965) czy Tonym Curtisem w obrazie „Nie z moją żoną” (1966). Jej kariera filmowa trwała siedem dekad. Zakończyła ją dopiero śmierć włoskiej artystki, która odeszła w grudniu 2014 roku w wyniku choroby nowotworowej.

10. Alida Valli (1921-2006)

najpiękniejsze Włoski - Alida Valli

Pochodziła z arystokratycznej rodziny. W filmach występowała już w latach 30. XX wieku, jednak to dramat „Piccolo mondo antico” (1941) okazał się pierwszą ważną produkcją w jej karierze. Odniesiony sukces skłonił Alidę Valli do spróbowania własnych sił w filmach anglojęzycznych. I choć na początku wróżono jej wielką karierę w Hollywood, to po występach w „Akcie oskarżenia” (1947) Alfreda Hitchcocka i brytyjskim „Trzecim człowieku” (1949) Carola Reeda, powróciła do gry we włoskich i francuskich produkcjach.

Do najważniejszych filmów w artystycznym dorobku Alidy Valli zalicza się „Zmysły” (1954) Luchino Viscontiego, „Krzyk” (1957) Michelangela Antonioniego, „Oczy bez twarzy” (1960) Georgesa Franju, „Pierwszą spokojną noc” (1972) Valeria Zurliniego, „Wiek XX” (1976) Bernardo Bertolucciego i „Suspirię” (1977) Dario Argento. Jak zatem widać, Alida Valli miała niezwykle bogatą filmografię, a jej niewątpliwy talent doceniali najwybitniejsi twórcy światowego kina. Włoska piękność o niemal posągowej urodzie odeszła w 2006 roku.

11. Lyda Borelli (1884-1959)

Włoskie divy - Lyda Borelli

Lyda Borelli to wielka diwa teatru i kina niemego, a także ikona stylu. Była bodaj największą gwiazdą nieudźwiękowionych włoskich filmów z początku wieku. Na wielkim ekranie zadebiutowała niemym dramatem „Love Everlasting” („Ma l’amor mio non muore”) z 1913 roku. Najczęściej portretowała postać niebezpiecznej kobiety-wampa lub doprowadzonej do załamania nerwowego przez nieszczęśliwą miłość heroiny, kończącej samobójczą śmiercią. Do historii przeszła jej nadzwyczajna ekspresja, na czele z obrazowaniem cierpienia, smutku i rozmarzonego, nieobecnego spojrzenia swych bohaterek. Odeszła w 1959 roku, w wieku 75 lat.

12. Lucia Bosé (1931-2020)

najpiękniejsze aktorki włoskiego kina - Lucia Bose

Lucia Bosé była wszechstronną aktorką występującą u reżyserów największego formatu: Michelangela Antonioniego („Kronika pewnej miłości”), Giuseppe De Santisa („Rzym, godzina 11”), Luisa Buñela („Jutrzenka”) i Federico Felliniego („Satyricon”). Podobnie jak w przypadku wielu gwiazd italijskiego pochodzenia, jej początki również sięgały kariery modelki i konkursu Miss Włoch. Dziś piękna Lucia jest jedną z twarzy okresu włoskiego neorealizmu. 23 marca 2020 roku artystka zmarła w hiszpańskim szpitalu wskutek zapalenia płuc po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2.

13. Ornella Muti (ur. 1955)

lista włoskich aktorek - Ornella Muti

Francesca Romana Rovelli, bo tak naprawdę brzmi nazwisko Ornelli Muti, to włoska aktorka filmowa i telewizyjna, a także modelka o ponadczasowej, oryginalnej urodzie i zniewalającym spojrzeniu. Na wielkim ekranie zadebiutowała w 1970 roku obrazem „Romans ludowy”. Świetnie wypada zarówno w komediach, dramatach psychologicznych i kostiumowych, jak i kryminałach. Znane produkcje z udziałem wszechstronnej artystki to przede wszystkim „Śmierć człowieka skorumpowanego” (1977), „Miłość Swanna” (1984), „Historia zwykłego szaleństwa” (1981), „Kodeks prywatny” (1988) i „Oskar” (1991). W 1994 roku Ornella Muti zyskała zaszczytny tytuł „najpiękniejszej kobiety świata”.

14. Isabella Rossellini (ur. 1952)

Włoskie aktorki - Isabella Rosellini

Włoska aktorka Isabella Rossellini talent aktorski i miłość do kina odziedziczyła po zdolnych rodzicach – była córką aktorki pochodzenia szwedzkiego Ingrid Bergman oraz włoskiego reżysera i scenarzysty Roberto Rosselliniego. Na kartach X Muzy zapisała się dzięki znakomitym wcieleniom w filmach Davida Lyncha, jej ówczesnego partnera. Mowa o dziełach „Blue Velvet” (1986) i „Dzikość serca” (1990), gdzie Isabella zagrała tajemnicze femme fatales. Artystka znana jest również z obrazów „Ze śmiercią jej do twarzy” (1992), „Zbrodnia stulecia” (1996) czy „Wróg” (2013).

15. Monica Bellucci (ur. 1964)

Aktorki włoskie - Monica Bellucci

„Ludzie mogą wybaczyć talent i inteligencję. Ale nie urodę” – powiedziała w jednym z wywiadów Monica Bellucci. To współczesna Bella Italiana i największa bogini seksu pochodząca z Włoch. Międzynarodową sławę przyniosła jej kreacja w „Malenie” (2000) Giuseppe Tornatore, gdzie sportretowała zjawiskowo piękną kobietę i obiekt westchnień pewnego młodzieńca, znienawidzony przez społeczność za własną urodę. Monica Bellucci nie boi się odważnych, erotycznych scen, tworzy na ekranie sylwetki kobiet zmysłowych, rozpalających namiętność męskiej części widowni. Znane produkcje z jej udziałem to m.in. dramat Gaspara Noe „Nieodwracalne” (2002), „Pasja” (2004) Mela Gibsona czy komedia „Asterix i Obelix: Misja Kleopatra” (2002).

Udostępnij “Włoskie aktorki – top 15 południowych piękności” swoim znajomym.