Yul Brynner – 5 najlepszych produkcji

Amerykański aktor rosyjskiego pochodzenia i laureat Oscara za pierwszoplanową rolę męską w musicalu „Król i ja” Yul Brynner przeszedł do historii kina za sprawą ekranowej charyzmy, niespotykanego magnetyzmu, a w końcu doskonałej dykcji i stanowczego, twardego głosu. Tworzył wyraziste i fascynujące portrety niejednoznacznych postaci, zarówno w kinie, jak i na deskach od Broadwayu, od którego rozpoczęła się jego przygoda ze sztuką aktorską. Przedstawiamy wybór pięciu najlepszych filmów z udziałem legendarnego Yula Brynnera.

Yul Brynner – filmy

1.„Król i ja” („The King and I”, reż. Walter Lang, 1956)

Yul Brynner filmy - Król i ja 1956

Yul Brynner i Deborah Kerr w filmie Król i ja

Życiowa rola Yula Brynnera. W kinowej adaptacji broadwayowskiego musicalu „Król i ja” wybitny aktor wykreował postać króla Syjamu Mongkuta, w którego wcielał się 1246 razy na deskach Broadwayu w latach 1951-54 . Wspomniana rola przyniosła Brynnerowi wspaniałe oceny krytyków i uznanie ze strony zarówno teatralnej, jak i kinowej publiczności. Artysta zaprezentował tu pełnię swych aktorskich zdolności oraz porażającą charyzmę, które w połączeniu z jego charakterystycznym głosem i wyglądem (to dla tej kreacji zgolił swoje włosy) wpisały się w jego legendę.

„Król i ja” opowiada o losach angielskiej nauczycielki, Anny (w tej roli Deborah Kerr), która otrzymuje propozycję nauczania potomków władcy Syjamu. Przybycie Brytyjki zostaje jednakże odebrane przez opozycję jako swoisty atak na tradycję. Obraz uhonorowano pięcioma statuetkami Oscara, w tym w kategoriach najlepszych kostiumów, scenografii i muzyki. Nagrodę Akademii dla najlepszego aktora pierwszoplanowego otrzymał również Yul Brynner. Był to jego jedyny Oscar w całej karierze.

2. „Siedmiu wspaniałych” („The Magnificent Seven”, reż. John Sturges, 1960)

Filmy z Yul Brynner - Siedmiu wspaniałych 1960

Klasyka westernu w reżyserii Johna Sturgesa. Yul Brynner stworzył tu pamiętną rolę rewolwerowca Chrisa Adamsa, a u jego boku wystąpili Steve McQueen, James Coburn, Charles Bronson i Horst Buchholz. Scenariusz filmu został zainspirowany dziełem japońskiego mistrza Akiry Kurosawy z 1954 roku zatytułowanym „Siedmiu samurajów”. To historia amerykańskich kowbojów podejmujących się próby obrony mieszkańców meksykańskiej wioski uciśnionych przez bandę niejakiego Calvera.

W 2001 roku film „Siedmiu wspaniałych” zajął 79. pozycję na liście 100 najlepszych thrillerów wszech czasów. Cechują go doskonałe aktorstwo, umiejętnie zbudowane napięcie i fantastyczna muzyka autorstwa Elmera Bernsteina, nominowanego za swą kompozycję do Oscara.

3. „Dziesięcioro przykazań” („The Ten Commandments”, reż. Cecil B. DeMille, 1956)

Yul Brynner najlepsze filmy - Dziesięcioro przykazań

Biblijne widowisko spod ręki Cecila B. DeMille’a, twórcy szczególnie oddanego filmom religijnym, który zapisał się w świadomości kinomanów jako doskonały realizator epickich produkcji tego gatunku. „Dziesięcioro przykazań” to obok dzieła „Samson i Dalila” jedna z najwybitniejszych pozycji w dorobku DeMille’a, w której Yul Brynner stworzył ikoniczną kreację faraona Ramzesa II – wprost nie sposób wyobrazić sobie innego aktora w tej roli.

„Dziesięcioro przykazań” przedstawia historię zniewolonych Izraelitów, którzy pod wodzą Mojżesza opuszczają ziemię egipską. Obraz wyróżniono Nagrodą Akademii w kategorii najlepszych efektów specjalnych. Obok Yula Brynnera zagrali tu m.in. Charlton Heston jako Możesz, Anne Baxter w roli Nefertari, a także Yvonne De Carlo, Edward G. Robinson i Vincent Price.

4. „Bracia Karamazow” („The Brothers Karamazov”, reż. Richard Brooks, 1958)

Yul Brynner top filmy - Bracia Karamazow

Głośna adaptacja wybitnego i zarazem ostatniego dzieła jednego z najbardziej utalentowanych pisarzy w historii rosyjskiej literatury, Fiodora Dostojewskiego. „Bracia Karamazow” to psychologiczna opowieść o losach czterech, skrajnie odmiennych od siebie braci, synów Fiodora Pawłowicza. Podejmowane tematy obracają się tu wokół wątków ojcobójstwa, poszukiwań odpowiedzi na pytanie o istnienie Boga i wolnej woli, a także o sens miłości, a także kondycję człowieka.

Reżyser Richard Brooks za Dostojewskim dokonuje wnikliwej analizy ludzkiej psychiki, wyciągając na wierzch jej najmroczniejsze i najmocniej skrywane przed światem aspekty. Yul Brynner wykreował w „Braciach Karamazow” niezwykle sugestywny i hipnotyzujący portret Dimitriego Karamazow, tworząc jedną z najciekawszych ról w swej wszechstronnej filmografii. W obsadzie znaleźli się ponadto Lee J. Cobb, Maria Schell i Claire Bloom.

5. „Anastazja” („Anastasia”, reż. Anatole Litvak, 1956)

Filmy Yul Brynner - Anastazja

Yul Brynner i Ingrid Bergman – Anastazja

Akcja tego emocjonującego dramatu rozgrywa się w Paryżu w 1928 roku. Yul Brynner gra tutaj generała Siergieja Pawłowicza Bounine’a, starającego się zagarnąć carską fortunę, zdeponowaną niegdyś w paryskim banku. Problem w tym, że prawowita dziedziczka pieniędzy – najmłodsza z córek rodziny carskiej – najprawdopodobniej przeżyła Rewolucję Październikową i krwawą masakrę przeprowadzoną przez bolszewików. Bounine obmyśla misterny plan, w którym wykorzystuje cierpiącą na amnezję kobietę łudząco podobną do księżniczki Anastazji.

Scenariusz dzieła „Anastazja” został oparty na prawdziwych wydarzeniach, a także sztuce autorstwa Guya Boltona i Marcelle Maurette. W głównej roli żeńskiej wystąpiła fenomenalna Ingrid Bergman, której kreacja została nagrodzona statuetką Oscara.