„Charlie i fabryka czekolady” – słodka przygoda
Tytuł: “Charlie i fabryka czekolady”
Tytuł oryginalny: “Charlie and Chocolate Factory”
Rok produkcji: 2005
Reżyseria: Tim Burton
Obsada: Johnny Depp, Freddie Highmore, David Kelly, Helena Bonham-Carter, Noah Taylor, Deep Roy
Czy jest ktoś kto nie lubi czekolady? Na pewno zdecydowana mniejszość. A po filmie Tima Burtona z 2005 roku “Charlie i fabryka czekolady” (wg powieści Roalda Dahla) z pewnością zechcecie kupić sobie tabliczkę…
“Charlie i fabryka czekolady” – o czym to film?
Charlie (Freddie Highmore) to chłopiec, który wraz z rodzicami, babciami i dziadkami prowadzi skromne życie w biedzie. Rodzina mieszka w jednej izbie i brakuje jej jedzenia. Ale wszyscy domownicy wzajemnie się kochają i wspierają. Mieszkańców miasta fascynuje wielka fabryka czekolady, którą stworzył tajemniczy Willy Wonka. Słodycze stamtąd są pyszne i popularne na całym świecie, ale nie wiadomo kto pracuje w fabryce. Pewnego dnia Willy ogłasza konkurs. W pięciu czekoladach znajdują się bilety na zwiedzanie fabryki. Zaczyna się prawdziwy szał, każdy chce wygrać. Niespodziewanie piątą wygraną osobą zostaje skromny Charlie i tak zaczyna się jego niesamowita przygoda.
Wraz z chłopcem wygrywa czwórka dzieci, które uosabiają tak często spotykane wady – obżarstwo, egoizm, pycha, plotkarstwo. Są to roszczeniowe dzieciaki, których rodzice spełniają każdą zachciankę, a one nie potrafią tego docenić.
Film “Charlie i fabryka czekolady” – efektowne aktorstwo
Johnny Depp jest stworzony do ról outsiderów, dziwaków i wrażliwców. Także tutaj – w filmie “Charlie i fabryka czekolady” – świetnie się sprawdził jako ekscentryczny, blady, genialny ale i samotny twórca. Jest zarówno dużym dzieckiem, zagubionym i kapryśnym, jak i inteligentnym, ambitnym biznesmenem.
Charlie z rodziną i nieznośne dzieciaki ze swoimi aroganckimi rodzicami – wszystkie te postacie są bardzo dobrze i naturalnie zagrane, ale artystą, który zaprezentował naprawdę wielkie show, jest Deep Roy.
W fabryce Wonki cała machina działa dzięki malutkim Oompa Loompa. Jednak nie zagrała ich rzesza malutkich aktorów, ale jeden… Zaledwie 132-centymetrowy Deep Roy zrobił coś niesamowitego. Zagrał każdego karła osobno, potem to zostało zgrane cyfrowo, a liczba „lumpasów” komputerowo zwiększona. Roy samodzielnie wykonał liczne układy taneczne. Był między innymi metalowcem, psychiatrą, urzędnikiem. Nie dość, że zagrał tyle ról sam, to jeszcze starał się każdej z nich dać inny wyraz i indywidualność.
“Charlie i fabryka czekolady” i baśniowa scenografia
Nie wiem jak można było lepiej przedstawić magiczną fabrykę Wonki. Scenografia jest rewelacyjna i niezwykle efektowna. Setki litrów sztucznej czekolady poszło na stworzenie czekoladowej rzeki czy wodospadu, w części niektóre rzeczy jak lizaki na drzewach były naprawdę jadalne. Oczywiście w filmie “Charlie i fabryka czekolady” korzystano z pomocy komputera, ale bardzo wiele ze scenografii zostało stworzone w studiu filmowym, dzięki niesamowitej fantazji reżysera Tima Burtona.
Warto podkreślić, że sceny nie powstawały tylko w studiu, ale także w Anglii, w Niemczech, USA. Wykorzystano też prawdziwą fabrykę czekolady Nestle w Kanadzie. W Jemenie natomiast pokazano piękną historię władcy i jego czekoladowego pałacu.
“Charlie i fabryka czekolady” – przystępna nauka moralności
Nie jest łatwo przekazać w tak przystępny i atrakcyjny dla widza sposób głębokie zasady moralne jak w filmie „Charlie i fabryka czekolady”. Dzięki czarnemu, abstrakcyjnemu humorowi, czyli wizytówce filmów Burtona, połączonej z jego nieziemską fantazją mamy dosadne zobrazowanie ludzkich przywar, które muszą być ukarane. Grubas, który myśli tylko o tym, żeby dla siebie mieć najwięcej, zostaje wciągnięty przez rurę.
Rozpieszczona dziewczynka zostaje uznana przez wiewiórki za wadliwy towar i zrzucona na śmietnisko. Oprócz tego, że oglądamy piękną baśń, pojawia się tu jawna krytyka konsumpcyjnego stylu życia, tego jak wiele w ludziach pychy, egoizmu i roszczeniowości. I w tym ponurym świecie rodzina Charliego i ich biedny domek, a także ich pogoda ducha i miłość do siebie stają się mądrą nauką dla wszystkich.