„Kochanek Lady Chatterley” – film o wolności

Kochanek Lady Chatterley

 

Tytuł: “Kochanek Lady Chatterley”

Rok produkcji: 2022

Reżyseria: Laure de Clermont-Tonnere

Obsada: Emma Corrin, Jack O’Connel, Matthew Duckett, Joely Richardson

 

 

„Kochanek Lady Chatterley” pomimo pozornie prostej historii porusza bardzo wiele tematów: opowiada o młodej angielskiej arystokratce niezaspokojonej seksualnie przez rannego męża, o znaczeniu seksu w życiu człowieka, a przede wszystkim pokazuje, jak ważną rolę w ludzkiej egzystencji odgrywa wolność.

„Kochanek Lady Chatterley” – szokująca powieść

Książka D.H. Lawrence’a ukazała się w 1928 roku i bardzo szybko uznano jej treść za skandaliczną. Odbiorców szokowała nie tylko ilość scen erotycznych, ale także ich długie i szczegółowe opisy. Powieść została ocenzurowana i dopiero po 30 latach ukazała się jej pełna wersja. Opublikowano ją w 1960 roku, w przededniu rewolucji seksualnej. Uważano, że dosłowne opisy w „Kochanku Lady Chatterley” przyczyniły się do wzrostu świadomości na temat seksualności i cielesności.

W netflixowskiej produkcji z 2022 roku w rolę kobiety wyzwolonej idealnie wcieliła się Emma Corrin, która w 2021 roku dokonała coming outu jako osoba niebinarna. Prywatnie kwestie ciała i cielesności są dla niej bardzo ważne, dzięki czemu doskonale odegrała rolę Lady Chatterley. Widzimy ją w filmie jako młodą kobietę odkrywającą swoje ciało i uczącą się czerpać z niego przyjemność. Film „Kochanek Lady Chatterley” emanuje zachwytem bohaterki nad własną nagością i opowiada o próbie odnajdywania się w swoim ciele dzięki doświadczeniom zmysłowym.

Reżyserka filmu Laure de Clermont-Tonnere w wywiadzie dla amerykańskiego portalu „Salon” wyznała: „To opowieść o kobiecie, która bierze na własność swoje ciało i to jest coś, co wciąż jest bardzo problematyczne dla wielu ludzi. Jest to takie nowoczesne, awangardowe przesłanie D.H. Lawrence’a na temat seksualności w ogóle, że jest ona bardzo czysta i piękna, nie wstydliwa czy brudna.”

Kochanek Lady Chatterley 2022 recenzja

„Kochanek Lady Chatterley” – potępienie społeczeństwa klasowego

Akcja „Kochanka Lady Chatterley” rozpoczyna się w 1917 roku, kiedy Konstancja wychodzi za mąż za Clifforda Chatterley’a, gdy ten przyjeżdża z wojska na urlop. Rok po ślubie małżonek zostaje ciężko ranny i odesłany do domu. Dwudziestotrzyletnia Konstancja, ma wówczas na swoim koncie ukończone studia w Dreźnie i jest pełna nowych pomysłów, energii i radości. Sparaliżowany od pasa w dół mąż może się zaś jedynie poruszać się na wózku inwalidzkim. Bohaterka fascynuje się wszystkim dookoła, muzyką, tańcem, przyrodą, zwierzętami, sprawia wrażenie wiejskiej dziewczyny, mimo iż została wychowana w wyższych sferach. Clifford po pewnym czasie traci umiejętność okazywania uczuć, staje się obojętny i apatyczny, rozmyśla tylko o wojnie i strategiach walki.

Wtedy pojawia się drugi mężczyzna, który odmienia nudne życie Konstancji przy boku Clifforda. Oliver to gajowy pracujący w posiadłości Chatterley’a, prosty mężczyzna, dla którego dziewczyna traci głowę. Poprzez pojawienie się w filmie jego postaci rozkwita wątek podziału klasowego, uprzedzeń do bycia w związku z mężczyzną z niższej klasy: w tamtych czasach podobny związek był uważany za karygodny i niedopuszczalny. Jednak i dziś, pomimo upływu lat, wciąż można spotkać się z klasowymi uprzedzeniami. Bohaterka przełamuje narzucone przez społeczeństwo bariery, a reżyserka drugim głównym tematem filmu czyni hipokryzję klasy wyższej. W „Kochanku Lady Chatterley” pierwsze skrzypce grają wątki społeczne. Reżyserka mnoży kolejne interesujące ją kwestie i tworzy obraz, który pokazuje klasizm w satyrycznym zwierciadle.

Kochanek Lady Chatterley film Netflix

„Kochanek Lady Chatterley” – miłosny trójkąt

Trzonem fabuły „Kochanka Lady Chatterley” są losy trójki mieszkańców posiadłości w Wragby – świeżo upieczonych małżonków, Connie i Clifforda, oraz gajowego, Olivera Mellorsa. Młoda arystokratka wmawia sobie, że wychodzi za mąż z miłości, jednak oboje małżonkowie pragną czegoś innego. Connie to wolny duch, kobieta wyzwolona, pragnąca podążać za marzeniami. Clifford za wszelką cenę chciałby mieć potomka, jednak nie pozwala mu na to jego niepełnosprawność. Proponuje Konstancji, aby znalazła odpowiedniego kandydata na biologicznego ojca, dobrze urodzonego, inteligentnego, pochodzącego z wyższych sfer. Wtedy dziewczyna za plecami męża rozpoczyna romans z Oliverem.

Wbrew salonowej etykiecie sama prowokuje mezalians i oddaje się w ramiona kochanka. Od tego momentu jesteśmy świadkami wielu miłosnych scen, Konstancja i Oliver poddają się cielesnym rozkoszom, jednak za intymnymi przeżyciami kryje się coś więcej. Kluczowym momentem filmu jest scena, w której bohaterowie tańczą nago w deszczu – wtedy najdosadniej do nas dociera, że cały film stanowi niezwykle zmysłową metaforę wolności…

Sylwia Karnas oldcamera.pl

Sylwia Karnas

Magister filologii polskiej, językoznawca, filmoznawca, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego. Interesuje się okresem pozytywizmu i modernizmu w literaturze polskiej i światowej. Swoją pracę magisterską poświęciła podróżom odbywanym w tym czasie przez wysłanników „Tygodnika Ilustrowanego”. Uwielbia czytać powieści XIX - wieczne i odkrywać ich adaptacje filmowe.