Maximilian Schell – z Austrii do Hollywood
Był pierwszym niemieckojęzycznym aktorem, który po II wojnie światowej zaskarbił sobie sympatię międzynarodowej publiczności i, podobnie jak inna gwiazda kina władająca od urodzenia językiem Goethego – Marlene Dietrich, przez całe życie sprzeciwiał się nazizmowi. Maximilian Schell – wszechstronny artysta, laureat Oscara za dramat sądowy Wyrok w Norymberdze (1961).
Maximilian Schell – niespokojne czasy
Maximilian Schell urodził się 8 grudnia 1930 roku w Wiedniu. Pochodził z katolickiej rodziny szwajcarskiego pisarza i właściciela apteki, Ferdinanda Schella, oraz jego żony, Margarethe, która była zawodową aktorką. Mały Maximilian, dorastający w atmosferze zamiłowania do sztuki, zadebiutował na wiedeńskiej scenie w wieku zaledwie trzech lat.
W 1938 roku terytorium Austrii zostało włączone do III Rzeszy. Wtedy to niezgadzająca się z polityką Hitlera rodzina Schellów przeniosła się do Zurychu w Szwajcarii. Po zakończeniu II wojny światowej młody Maximilian rozpoczął studia, m.in. w Niemczech z filozofii i historii sztuki, jednak ostatecznie postanowił, że wbrew woli rodziców poświęci się swojej prawdziwej pasji – aktorstwu.
Wkrótce Maximilian podjął się występów w niemieckich produkcjach filmowych. Pierwszą z nich był dramat antywojenny Dzieci, matki i generał (1955), gdzie wcielił się w postać dezertera. Grę aktora w obrazie charakteryzowała głęboka wrażliwość, która później stała się jego znakiem rozpoznawczym.
Maximilian Schell – szczęście w Hollywood
W 1958 roku Maximilian Schell został zaproszony do Stanów Zjednoczonych, aby wziąć udział w brodwayowskiej sztuce Interlock Iry Levina. W tym samym roku aktor pojawił się także na drugim planie w hollywoodzkim dramacie antywojennym Młode Lwy, gdzie zagrał niemieckiego wojskowego, a towarzyszyły mu takie sławy, jak Marlon Brando, Montgomery Clift i Dean Martin.
W 1960 roku Schell powrócił do Niemiec, by wcielić się w tytułową rolę w telewizyjnej wersji Hamleta. Jego interpretacja okazała się na tyle udana, iż aktor do dziś uważany jest za jednego z najlepszych odtwórców słynnego szekspirowskiego bohatera.
Wkrótce Schell ponownie zagościł w Hollywood, gdzie otrzymał rolę ambitnego prawnika, Hansa Rolfego, w dramacie sądowym Wyrok w Norymberdze (1961). W obsadzie filmu traktującego o postępowaniu karnym wszczętym przeciwko hitlerowskim zbrodniarzom po II wojnie światowej, znalazły się gwiazdy wielkiego formatu: Spencer Tracy, Burt Lancaster, Richard Widmark, Marlene Dietrich, Judy Garland i Montgomery Clift. Nie przeszkodziło to jednak wówczas mało znanemu Schellowi zdobyć uznania widzów i Akademii Filmowej, która w 1962 roku uhonorowała go statuetką Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego.
Maximilian Schell i filmowa mozaika
Po odniesionym sukcesie Maximilian Schell kontynuował występy w obrazach, które ugruntowały jego status gwiazdy kina antywojennego i gdzie z powodzeniem wykorzystywał swój wyraźny, niemiecki akcent. Należały do nich m.in.: Więźniowie z Altony (1962), The Man in the Glass Booth (1975) oraz (nakręcone w 1977 roku) Żelazny krzyż, O jeden most za daleko i Julia.
Jednocześnie Schell stale udowadniał swoją wszechstronność, grając w filmach różnorodnych gatunków. Były to np.: komedia kryminalna Topkapi (1964) o kradzieży bezcennego, wysadzanego szmaragdami sztyletu ze stambulskiego muzeum czy dramat biograficzny Święty mimo woli (1962), gdzie aktor wcielił się w postać św. Józefa z Kupertynu.
Do innych przedsięwzięć Schella należały jego próby reżyserskie, spośród których największy sukces odniosła jego biografia Marleny Dietrich, Marlene (1984), wyróżniona w 1985 roku nominacją do Oscara w kategorii „najlepszy film dokumentalny”. Artysta nakręcił również m.in. dokument Moja siostra Maria (2002) na cześć swojej utalentowanej siostry, odtwórczyni ról filmowych i teatralnych, Marii Schell.
Maximilian Schell i XI muza
Późna kariera aktorska Maximiliana Schella obejmowała głównie produkcje telewizyjne, spośród których warto wymienić m.in.: mini-serial Piotr Wielki (1986) oraz dramaty Młodość Katarzyny (1991) i Stalin (1992). Za ten ostatni w 1993 roku artysta został nagrodzony Złotym Globem.
Prywatnie (w latach 1986-2005) Schell był żonaty z rosyjską aktorką, Natalją Andriejczenko; para miała córkę, Natassję (ur. 1989). Drugą żoną artysty była niemiecko-chorwacka śpiewaczka operowa, Iva Mihanović, z którą wstąpił w związek małżeński na rok przed swoją śmiercią.
Maximilian Schell zmarł 1 lutego 2014 roku w austriackim mieście Innsbruck w następstwie zapalenia płuc. Miał 83 lata.