“Kadry z widokiem na wojnę” – spotkanie autorskie z M. M. Wieczorkiem

Michał Maj Wieczorek Kadry z widokiem na wojnę

Michał Maj Wieczorek podpisuje swoją książkę, fot. Aleksander Biegała

W czwartek 13 marca, w Muzeum Powstania Warszawskiego przy ul. Grzybowskiej 79 w Warszawie odbyło się spotkanie z Michałem Majem Wieczorkiem – autorem książki „Kadry z widokiem na wojnę”, połączone z koncertem polskich piosenek z okresu II wojny światowej.

Michał Maj Wieczorek to historyk polskiego filmu, aktor, wokalista, menedżer kultury, scenarzysta filmowy i teatralny. Ukończył Wydział Geografii na Uniwersytecie Łódzkim, Wydział Wokalno-Aktorski w Akademii Muzycznej w Łodzi oraz kierunek Menedżerów Kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jest założycielem i opiekunem artystycznym działającego od 2012 roku Łódzkiego Teatru Piosenki. Ponadto ma na swoim koncie scenariusze kilkunastu spektakli muzycznych i filmu fabularnego „Lato w Byszewach”. Na rynku wydawniczym zadebiutował w 2016 roku książką „W melodii tej siła zaklęta. Piosenka w polskim filmie 1930-1939”.

Kadry z widokiem na wojnę - spotkanie autorskie

spotkanie wokół “Kadrów z widokiem na wojnę” w Muzeum Powstania Warszawskiego, fot. A. Biegała

Podczas spotkania autorskiego Michał Maj Wieczorek zapoznał przybyłych gości zarówno z tematyką „Kadrów z widokiem na wojnę”, jak i tworzeniem wspomnianego wydawnictwa. Napisanie książki zajęło autorowi siedem lat i – jak sam stwierdził – praca nad tym materiałem była dla niego niezwykle przyjemna. Książka, oprócz ciekawej treści, została wzbogacona mnóstwem unikalnych fotografii z okresu II wojny światowej. Zdjęcia prezentują nie tylko filmowców w trakcie rejestracji materiału czy żołnierzy podczas walk, lecz również gwiazdy ówczesnego polskiego kina i inne osoby mające nieoceniony wpływ na polską kulturę tamtych lat. Autor, omawiając fotografie obecne w swoim dziele, wysnuł nawet ciekawe stwierdzenie, mianowicie: „Świat jest coraz mniej materialny”. Trudno nie zgodzić się z tym poglądem, gdyż aktualnie – w dobie mediów społecznościowych i postępu technologicznego – stworzenie fotografii nie wymaga specjalistycznej wiedzy czy talentu.

Ludzie robią zdjęcia masowo, a następnie przechowują je w swoich komunikatorach. Kiedyś wykonanie jednej fotografii było niezwykle czasochłonne i wymagało pewnych obligatoryjnych umiejętności, m.in. wiedzy na gruncie forsowania negatywów przy zastosowaniu odpowiednich środków chemicznych. Gotowe zdjęcia w formie fizycznej segregowano i wkładano do albumu bądź umieszczano w ramie i stawiano w odpowiednim do tego miejscu. Dziś odchodzi się od takich praktyk. Każdy aspekt naszego życia – utrwalony czy to na zdjęciu, czy filmie – przechowywany jest w pamięci telefonu. Fotografia w formie fizycznej wydaje się nie istnieć, a szkoda, ponieważ patrząc na wykonane zdjęcie i trzymając je w dłoni, odbiór jest zupełnie inny niż w wypadku oglądania go w telefonie.

Kadry z widokiem na wojnę Michał Maj Wieczorek koncert

Koncert M. M. Wieczorka w Muzeum Powstania Warszawskiego, fot. A. Biegała

Druga ciekawa uwaga, jaka padła z ust Michała Maja Wieczorka, nawiązuje poniekąd do tego, o czym wspomniałem powyżej. Autor i wokalista stwierdził bowiem, że technologia to jego największy słaby punkt. Po gospodarzu wieczoru widać było zamiłowanie do obiektów z minionej epoki, w tym konkretnym wypadku wieloletnich fotografii, których wykonanie wymaga jednak odrobiny wiedzy i podjęcia wysiłku, zaś dogłębna znajomość polskich piosenek z okresu II wojny światowej nadała dodatkowo wypowiedziom artysty większej autentyczności.

Michał Maj Wieczorek, przy wsparciu akordeonisty – Macieja Ćwiklińskiego, zaśpiewał sześć utworów, w tym między innymi słynne „Czerwone maki na Monte Cassino” autorstwa Feliksa Konarskiego (słowa) i Alfreda Schütza (muzyka). Piosenki były ciekawie wplecione pomiędzy fragmenty czysto werbalne, kiedy to autor opowiadał o swojej książce i bogatej działalności artystycznej. Utwory, jakie wyselekcjonował, zostały zaśpiewane i zagrane z należytym szacunkiem, zaś po samych wykonawcach widać było czystą pasję i gotowość do podjęcia kolejnych działań mających na celu promowanie zarówno „Kadrów z widokiem na wojnę” wydanych przez łódzkie wydawnictwo Księży Młyn, jak i polskich piosenek z okresu II wojny światowej.

koncert M. M. Wieczorka w Muzeum Powstania Warszawskiego - Księży Młyn Dom Wydawniczy

Maciej Ćwikliński podczas koncertu w Muzeum Powstania Warszawskiego, fot. A. Biegała

Fotorelacja Aleksandra Biegały:

Kadry z widokiem na wojnę Księży Młyn Dom Wydawniczy

Michał Maj Wieczorek Muzeum Powstania Warszawskiego

Kadry z widokiem na wojnę Księży Młyn Dom Wydawniczy

Spotkanie autorskie odbyło się wokół książki Michała Maja Wieczorka “Kadry z widokiem na wojnę. Film polski w okresie II wojny światowej” wydanej nakładem Wydawnictwa Księży Młyn Dom Wydawniczy. OldCamera jest patronem medialnym tej publikacji.

Avatar photo

Aleksander Biegała

Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego na kierunkach Pedagogika społeczna oraz Dziennikarstwo i Komunikacja społeczna. Przenosi wybrane filmy na grunt muzyczny. Regularnie publikuje artykuły dla portali Plaster Łódzki i Kinomisja Pulp Zine. W kinie najbardziej ceni jego żeński element, a "Kobieta z wydm" Hiroshiego Teshigahary to dla niego wyznacznik obrazu doskonałego.