“Lekarstwo na miłość” – komedia kryminalna z romantyczną nutą

Lekarstwo na miłość

 

Tytuł: Lekarstwo na miłość

Rok produkcji: 1966

Reżyseria: Jan Batory

Obsada: Kalina Jędrusik, Krystyna Sienkiewicz, Andrzej Łapicki, Wieńczysław Gliński, Mieczysław Czechowicz, Jacek Fedorowicz, Zofia Czerwińska, Ewa Krzyżewska i inni.

 

 

 

Lekarstwo na miłość to komedia kryminalna z romantyczną nutą. A może komedia romantyczna z nutą kryminalną? Film Jana Batorego, z niezapomnianą Kaliną Jędrusik w roli głównej, uznawany jest dziś za kultowy. Na czym polega jego niezwykłość?

Lekarstwo na miłość a Klin

Lekarstwo na miłość to ekranizacja wydanej w 1964 roku debiutanckiej powieści Joanny Chmielewskiej – polskiej mistrzyni kryminałów. Bohaterką książki jest młoda pani architekt o imieniu Joanna. Kobieta wzdycha do swojego znajomego, niejakiego Janusza. Całymi dniami czeka na telefon od niego. Sama nie ma śmiałości zadzwonić do hotelu, w którym zatrzymał się obiekt jej nieodwzajemnionych uczuć. Joanna prosi o pomoc koleżankę. Gdy tłumaczy zdumionej Halinie sytuację, do rozmowy telefonicznej pań włącza się tajemniczy mężczyzna, który oferuje pomoc. To początek romantycznej, a jednocześnie kryminalnej przygody nieszczęśliwie zakochanej pani architekt.

Joanna Chmielewska wyznała, że Klin to powieść z wątkiem autobiograficznym. Pisarka, z wykształcenia architekt, była swego czasu zakochana w Januszu, który uczucia nie odwzajemniał. Chmielewska, tak jak jej bohaterka, zadzwoniła do przyjaciółki i poprosiła, by ta zatelefonowała do hotelu. Opowiadając zmyśloną historię, prawdziwa Halina, podobnie jak Halina przedstawiona w powieści, miała sprawdzić, czy Janusz rzeczywiście tam przebywał. Do rozmowy, którą przyszła autorka prowadziła z przyjaciółką, włączył się interesujący nieznajomy.

Lekarstwo na miłość film recenzja

Powieść Chmielewskiej została dobrze przyjęta. Zyskała także uznanie za wschodnią granicą. Był to znakomity materiał na film. Scenariusz stworzył Jan Batory, we współpracy z Joanną Chmielewską. W czołówce filmu nie znajdziemy informacji o powieści. Ekranizacja okazała się wyjątkowo udana. Był to jeden z największych sukcesów Zespołu Filmowego ,,Syrena’’, Jana Batorego (reżysera i współautora scenariusza w jednej osobie), Joanny Chmielewskiej oraz Kaliny Jędrusik, która w Lekarstwie na miłość stworzyła niezapomnianą kreację – jedną z tych, które ugruntowały pozycję Kaliny jako pierwszej seksbomby PRL-u.

Lekarstwo na miłość – sex appeal Kaliny

Kalina Jędrusik była artystką i zjawiskiem. Na deskach teatralnych, w Teatrze Telewizji, w Kabarecie Starszych Panów i na wielkim ekranie prezentowała swój talent aktorski i wokalny oraz niezwykłą urodę, odbiegającą od socjalistycznych kanonów. Kalina była wampem. Miała wielkie oczy, wydatne usta, dumnie podkreślała ponętną sylwetkę i nie bała się głębokich dekoltów. Prywatnie była żoną Stanisława Dygata i słynną uwodzicielką. Jej kochliwość pozostawała tajemnicą poliszynela. Mówiono także o szczególnej niechęci, jaką I sekretarz KC PZPRR, Władysław Gomułka oraz jego żona Zofia darzyli aktorkę.

W Lekarstwie na miłość Kalina Jędrusik mogła zaprezentować swój potencjał komediowy. W roli nieszczęśliwie zakochanej kobiety była urocza i wiarygodna. Nieszczęśliwe zakochanie w wykonaniu Kaliny nie jest ckliwe czy melodramatyczne, ale zabawne i niezwykle przyjemne w odbiorze.

Lekarstwo na miłość piosenka z filmu Kalina Jędrusik

Lekarstwo na miłość – Kalina Jędrusik

W jednej ze scen grana przez Jędrusik bohaterka bierze kąpiel. Słysząc dzwoniący telefon wychodzi z piany, pospiesznie chwyta ręcznik i pędzi aby odebrać. W tej odważnej scenie Kalina ukazała swoje wdzięki, co nie umknęło uwadze cenzury. Na szczęście scena ocalała. Dodała niewinnej komedii nieco pikanterii, podkreśliła sex appeal Kaliny i przeszła do historii polskiego kina.

Lekarstwo na miłość i wdzięk Krystyny

Joanna Chmielewska miała przyjaciółkę, Jankę. Chodziły razem do szkoły w Grójcu, a ich przyjaźń przetrwała wiele lat. Janka stała się pierwowzorem kilku bohaterek powieści autorstwa Chmielewskiej. Urocza Janka pojawiła się między innymi w Klinie, a potem w Lekarstwie na miłość. Jan Batory powierzył tę rolę Krystynie Sienkiewicz, która wniosła na ekran charyzmę, wdzięk, urodę i zaprezentowała nadzwyczajny talent komediowy. To sceny z jej udziałem są najzabawniejsze. Krystyna Sienkiewicz nie pozostawała w cieniu emanującej seksem Kaliny. Blondwłosa Janka i ognista Joanna kontrastują ze sobą i znakomicie się uzupełniają. Pomiędzy Sienkiewicz a Jędrusik pojawiła się niezwykła aktorska chemia. Aż szkoda, że ten znakomity duet nie wystąpił w innych filmach utrzymanych w podobnym klimacie. Panie były jak kawa z cukrem – Kalina pobudzała, niczym filiżanka espresso, natomiast Krystyna dodawała słodyczy.

Lekarstwo na miłość Krystyna Sienkiewicz

Lekarstwo na miłość – Krystyna Sienkiewicz i Kalina Jędrusik

Lekarstwo na miłość – ach, ten Łapicki…

Tajemniczego nieznajomego, którego Joanna poznała przez telefon, zagrał słynny amant powojennego kina – Andrzej Łapicki. Aktor, znany dotychczas jako lektor Polskiej Kroniki Filmowej oraz odtwórca trudnych ról w filmach wojennych i psychologicznych, miał okazję spróbować swoich sił w lżejszym gatunku. Batory wiedział, że atrakcyjny mężczyzna o wyjątkowym głosie przyciągnie do kin rzesze rozmarzonych Polek. Choć Lekarstwo na miłość to jedna z nielicznych komedii w aktorskim dorobku Łapickiego, właśnie dzięki tej roli aktor jest bliski także młodszym pokoleniom, które nie miały okazji podziwiać go na scenach warszawskich teatrów ani w popularnym Teatrze Telewizji. Po premierze filmu dla wielu kobiet Andrzej Łapicki stał się obiektem westchnień. Wieńczysław Gliński, grający Janusza, pozostawał nieco w cieniu. Łapicki, a raczej grany przez niego bohater, przywrócił natomiast wiarę w szczęśliwe zbiegi okoliczności i romantyczne happy endy.

Lekarstwo na miłość – taki sympatyczny film

Dziś fabuła Lekarstwa na miłość może się wydawać nieprawdopodobna. W latach 60. pomyłki telefoniczne czy włączanie się osób trzecich do prywatnych rozmów były na porządku dziennym. Choć czasy się zmieniły i większość z nas nie korzysta już z telefonów stacjonarnych, film Jana Batorego nadal nas bawi. Dlaczego? To przede wszystkim zasługa dowcipnych, błyskotliwych dialogów i doskonałej gry aktorskiej, niezwykłego komediowego wyczucia. Nieszczęśliwe zakochanie ukazane jest w sposób komiczny, ale nie groteskowy, dzięki czemu wiele kobiet może się utożsamiać z panią architekt. Przyjaźń dwóch kobiet została przedstawiona przezabawnie i wiarygodnie. Lekarstwo na miłość to także dyskretne studium kobiecej natury. Mamy tu też zagadkę kryminalną i zaskakujące rozwiązanie.

Lekarstwo na miłość Jan Łapicki

Lekarstwo na miłość – Andrzej Łapicki i Kalina Jędrusik

Po premierze filmu Jana Batorego krytycy uznali film za ,,sympatyczny’’. To określenie wydaje się trafne. Sympatyczna jest główna bohaterka, jej przyjaciółka, przystojny nieznajomy. Fałszerze amerykańskiej waluty (grani m.in. przez Mieczysława Czechowicza i Jacka Fedorowicza) również wzbudzają sympatię. W komedii tej dominuje lekki humor sytuacyjny. Również wykorzystana w filmie Lekarstwo na miłość piosenka Witamina M (w wykonaniu Bogdana Czyżewskiego) zwraca uwagę dowcipnym tekstem oraz przyjemną, pobudzającą melodią. Wszystkie elementy tworzą wyjątkową, miłą w odbiorze całość, pozostawiając widzów z zapasem optymizmu i uśmiechem.

Literatura:

Dariusz Michalski, Kalina Jędrusik, Wydawnictwo Iskry 2010

Magda Król

Magda Król - z wykształcenia scenarzystka i kulturoznawca. Współpracowała z łódzkimi instytucjami kultury, m.in. podczas organizowania pokazów filmowych, imprez kulturalnych czy słynnego Festiwalu Łódź 4 Kultur. Interesuje się historią kinematografii, ze szczególnym uwzględnieniem klasyki amerykańskiego kina. Jej wielką pasją są biografie znanych postaci ze świata filmu.