Top 10 – najlepsze bajki i świąteczne filmy dla dzieci

Te bajki są wyjątkowe, ponieważ z radością oglądają je zarówno dzieci, jak i dorośli. To filmy opowiadające o Świętach Bożego Narodzenia. Które z nich możemy zaliczyć do najpopularniejszych?

Zwykle najbardziej magiczne wspomnienia z dzieciństwa to te z czasów Świąt Bożego Narodzenia. Wówczas cała rodzina jest razem, nikt się nigdzie nie spieszy, a piękne świąteczne dekoracje, choinka i pyszne potrawy dopełniają obraz szczęścia. Oczywiście nie może również zabraknąć świętego Mikołaja i wyczekiwanych przez cały rok prezentów dla grzecznych dzieci.

Aby przybliżyć dzieciom sens tego wyjątkowego okresu, a także wzmocnić świąteczną atmosferę, warto wspólnie z pociechą obejrzeć piękną świąteczną bajkę. Mogą to być zarówno ekranizacje starych baśni, jak i zupełnie nowoczesne historie o Mikołaju czy spędzaniu świąt przez ulubionych animowanych bohaterów. Wszystko, co przybliży dzieciom świąteczne tradycje, a także pomoże poczuć wspaniałą aurę tego czasu, z pewnością będzie nie tylko świetną rozrywką, ale również mądrą nauką na przyszłość.

Najlepsze bajki i świąteczne filmy dla dzieci

1. Miasteczko Halloween (The Nightmare Before Christmas)

10 najlepszych bajek świątecznych

 

Miasteczko Halloween to film animowany z 1993 roku, zrealizowany przez Henry’ego Selicka na podstawie opowieści Tima Burtona. Akcja rozgrywa się w upiornym miasteczku zamieszkiwanym przez straszne duchy i potwory. W święto Halloween Dyniowy Król, mistrz ceremonii, postanawia spędzić ten dzień inaczej niż zwykle. Wpada na pomysł porwania świętego Mikołaja i urządzenia gwiazdki w zupełnie nowym stylu.

2. Opowieść wigilijna (A Christmas Carol)

Świąteczne bajki - Opowieść wigilijna

 

Opowieść wigilijna Roberta Zemeckisa to animowana wersja pięknej książki Charlesa Dickensa. Film pochodzi z 2009 roku i przedstawia historię skąpca Scrooge’a, którego w noc Bożego Narodzenia odwiedzają trzy tajemnicze duchy. Spotkanie to na zawsze odmieni stwardniałe serce mężczyzny.

 

 

3. Ekspres polarny (The Polar Express)

Bajki świąteczne dla dzieci - Ekspres polarny

 

Ekspres polarny (2004) to znana bajka Roberta Zemeckisa. Film zasłynął z nowatorskich rozwiązań technologicznych i ogromnego budżetu – na jego realizację wydano aż 165 milionów dolarów. Głównym bohaterem opowieści jest chłopiec, który nie wierzy już w świętego Mikołaja, jednak w Święta Bożego Narodzenia wsiada do tajemniczego pociągu podróżującego na Biegun Północny, do siedziby Mikołaja.

 

4. Artur ratuje Gwiazdkę (Arthur Christmas)

Bajka o Mikołaju - Artur ratuje gwiazdkę

 

Artur ratuje Gwiazdkę to świąteczne kino animowane Sarah Smith z 2011 roku. Tytułowy bohater to najmłodszy syn świętego Mikołaja, który na wieść o tym, że jedno z dwóch miliardów dzieci przez niedopatrzenie nie dostanie bożonarodzeniowego prezentu, postanawia zrobić wszystko, by dostarczyć upominek na czas. Karkołomna podróż bohatera obfituje oczywiście w zabawne przygody.

5. Dziewczynka z zapałkami (The Little Matchgirl)

Bajki bożonarodzeniowe - Dziewczynka z zapałkami

 

Dziewczynka z zapałkami Rogera Allersa z 2006 roku to wzruszająca ekranizacja baśni Hansa Christiana Andersena. Krótkometrażowy film przedstawia historię małej, biednej dziewczynki, która w wigilijny wieczór sprzedaje na ulicy zapałki. Bohaterka zapala je, by trochę się ogrzać. Każda zapałka przynosi zaś wizję szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia.

 

6. Grinch: Świąt nie będzie (How The Grinch Stole Christmas)

Bajki na święta - Grinch

 

Grinch: Świąt nie będzie (2000) to kolejny film o świętach dla dzieci. Akcja bajki Rona Howarda rozgrywa się w małym miasteczku tuż przed Bożym Narodzeniem. Jeden z mieszkańców Ktosiowa, Grinch, nie chce jednak dopuścić do celebrowania świąt. Postanawia więc schować wszystko, co tworzy bożonarodzeniową atmosferę. Czy święta bez choinek i prezentów będą możliwe w Ktosiowie?

 

7. Jack Frost

Bajki świąteczne dla dzieci - Jack Frost

 

Jack Frost (1998) to nie animowana bajka, ale film świąteczny w reżyserii Troy’a Millera. Opowiada o członku rockowego zespołu (w tej roli Michale Keaton), który ginie w drodze do domu w wigilijną noc. Żona (Kelly Preston) i syn Jacka (Joseph Cross) bardzo przeżywają jego śmierć. Nieoczekiwanie jednak rok po tragicznym wydarzeniu mężczyzna wraca do rodziny pod postacią śniegowego bałwana.

 

8. Pada Shrek (Shrek the Halls)

Bajka o świętym Mikołaju - Pada Shrek

 

Pada Shrek to świąteczna wersja popularnego Shreka Gary’ego Trousdael’a, który podbił serca młodych widzów na całym świecie. Główny bohater, wielki sympatyczny ogr, chce urządzić wspaniałe rodzinne święta. Okazuje się jednak, że znajomi i przyjaciele mają swoją wizję Bożego Narodzenia i nie omieszkają wciągnąć w nią Shreka.

 

9. Renifer Niko ratuje święta (Niko – Lentäjän poika)

Bajka o Bożym Narodzeniu - Renifer Niko

 

Renifer Niko ratuje święta (2008) Michaela Hegnera i Kari Juusonen to świąteczna bajka o poszukiwaniu prawdy o własnym pochodzeniu. Mały renifer Niko nigdy nie poznał swojego ojca, ale wie, że ten należy do superzaprzęgu samego świętego Mikołaja. Odbywa więc długą i niebezpieczną podróż, by spotkać utraconego tatę.

 

 

10. Gremliny rozrabiają

Bajki bożonarodzeniowe - Gremliny

 

Gremliny rozrabiają to popularny w latach 80. świąteczny film w reżyserii Joe Dantego. Billy (Zach Galligan) otrzymuje dziwny bożonarodzeniowy prezent – małe, słodkie zwierzątko. Gdy chłopak przez przypadek łamie jednak zasady opiekowania się gremlinem, sympatyczne stworzonko staje się początkiem prawdziwej inwazji złośliwych i krwiożerczych potworów.

 

 

Udostępnij “Top 10 – najlepsze bajki i świąteczne filmy dla dzieci” swoim znajomym.

Avatar photo

Agnieszka Czarkowska-Krupa

Redaktor Naczelna i Wydawca portalu Oldcamera.pl, dr nauk humanistycznych UJ, autorka książki "Paraboliczność w polskiej prozie historycznej lat 1956 – 1989" (Semper, 2014). Współautorka i redaktorka książki “Twarze i maski. Ostatni wielcy kochankowie kina” (E-bookowo, 2021). Miłośniczka kina i literatury. Pisała w książkach zbiorowych: "Podmiot w literaturze polskiej po 1989 roku. Antropologiczne aspekty konstrukcji", pod red. Żanety Nalewajk, (Elipsa, 2011) oraz "Etyka i literatura", pod red. Anny Głąb (Semper, 2014). Ma na swoim koncie prestiżowe publikacje dla Polskiej Akademii Nauk (“Ruch Literacki”), artykuły w czasopismach naukowych (“Tekstualia”, “Zeszyty Naukowe KUL”), periodykach artystycznych (“FA-art”) i w portalach internetowych. Pracowała jako wykładowca akademicki w Instytucie Mediów i Dziennikarstwa w Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej, gdzie pełniła również funkcje promotora i recenzenta prac dyplomowych. Prywatnie mama Sebastiana i Olgi.