Jessica Chastain – najlepsze filmy

Jessica Chastain filmy

Jessica Chastain to fascynująca rudowłosa aktorka nadająca swoim postaciom psychologiczną głębię i wewnętrzną siłę. Świetnie wypada w rolach bezkompromisowych kobiet, które muszą sobie radzić w męskim świecie: agentka Mossadu, pracownica CIA czy właścicielka klubu hazardu to kreacje wprost stworzone dla niej. Choć, co ciekawe, jej kariera nabrała rozpędu po roli nieco ekscentrycznej, kruchej dziewczyny zmagającej się z dramatem bezdzietności w „Służących”. Oryginalna uroda i aktorski warsztat sprawiają, że Chastain przykuwa uwagę widza i wypada na ekranie szalenie wiarygodnie. Oto subiektywny wybór najlepszych ról tej aktorki.

Jessica Chastain ma na swoim koncie dwie nominacje do Oscara i Złoty Glob. Urodzona w 1977 roku aktorka pochodzi z północnej Kalifornii, a swojej profesji uczyła się w Nowym Jorku. Jessica Howard, aby nie mylono ją z Bryce Dallas Howard, jako pseudonim artystyczny obrała panieńskie nazwisko matki. Debiutowała w 2004 roku serialach „Ostry dyżur” i „Weronika Mars”. Powszechnie doceniono jej talent po roli w filmie „Służące” (2011). Aktorka w 2003 roku doświadczyła osobistej tragedii: jej dwudziestoczteroletnia siostra popełniła samobójstwo. Od tego czasu Chastain angażuje się w kampanie na rzecz osób chorujących na depresję. Ponadto artystka jest szczegónie znana w hollywoodzkim środowisku ze wspierania praw i równości kobiet. W 2016 roku Chastain założyła własną wytwórnię Freckles Films, która skupia się na promowaniu kobiecych talentów. Gwiazda jest obecnie żoną Włocha Gian Luci Passi de Preposulo, zarządzającego wizerunkiem znanych marek modowych. Wspólnie z mężem wychowują córkę Giuliettę.

Jessica Chastain – filmy

1. “Wróg numer jeden” („Zero Dark Thirty”, 2012)

Jessica Chastain - Wróg numer jeden

Jessica Chastain za występ w filmie Kathryn Bigelow została wyróżniona Złotym Globem oraz nominacją do Oscara. Bez wątpienia kreacja we „Wrogu numer jeden” pokazała wszystkie atuty, jakimi dysponuje ta aktorka: tajemniczość, siłę połączoną z kobiecą delikatnością i zdolność do pogłębiania osobowości swojej bohaterki. Film oparty na faktach przedstawia wieloletnie śledztwo Amerykanów mające na celu pojmanie Osamy Bin Ladena, terrorysty odpowiedzialnego za zamachy na Word Trade Centre w 2011 roku. Chastain wcieliła się w rolę agentki CIA analizującej kolejne tropy i przesłuchującej świadków. Film dostał Oscara w kategorii najlepszy montaż dźwięku.

Rudowłosa delikatna dziewczyna ukryta za dużymi ciemnymi okularami i oficjalnymi uniformami to połączenie charakteru i determinacji z kobiecą perspektywą patrzenia na świat. Na ekranie widzimy kobietę, która jakimś cudem niezwykle sprawnie funkcjonuje w brutalnym, męskim świecie. Jest świadkiem przerażających tortur, przeżywa zwątpienie i frustrację, ale nigdy nie traci z oczu nadrzędnego celu. Co najdziwniejsze, nie traci również swojej kobiecości – nie imituje mężczyzn, co najwyżej chroni swoją kruchą stronę pod zewnętrzną zbroją profesjonalizmu.

2. „Służące” („The Help”, 2011)

Filmy z Jessicą Chastain - Służące

Służące” to z kolei film, dzięki któremu Jessica Chastain została zauważona i doceniona. Był to pierwszy obraz, za który dostała nominację do Oscara. Film, choć wyreżyserowany przez mężczyznę – Tate’a Taylora – posiada wybitnie feministyczny wydźwięk. Historia rozgrywa się w latach 60. XX wieku na południu USA, w stanie Mississipi. Pewnego lata rodzinne strony odwiedza początkująca dziennikarka Eugenia nazywana „Skeeter” (Emma Stone). Dziewczyna zaczyna wspominać swoje dzieciństwo i rozmawiać ze czarnoskórą ukochaną nianią. Po jakimś czasie dochodzi do wniosku, że perspektywa Afroamerykanek pracujących dla białych rodzin jest bardzo interesująca, a ich historie są warte opowiedzenia. Wbrew oporowi dam z towarzystwa Skeeter postanawia napisać o tym książkę.

Jessica Chastain wcieliła się w „Służących” w Celię Foote, młodą nowoczesną kobietę, która zupełnie nie pasuje do lokalnego środowiska. To brawurowa kreacja dziewczyny podważającej rasowe podziały, przyjaźniąca się ze swoją czarnoskórą gospodynią, a jednocześnie przeżywająca osobisty dramat kolejnych poronień.

3. „Dług” („The Debt”, 2010)

Jessica Chastain najlepsze filmy - Dług

„Dług” to z pewnością jeden z najważniejszych filmów w karierze Jessiki Chastain. Wciągający thriller Johna Maddena, którego akcja rozgrywa się tuż po II wojnie światowej w Berlinie wschodnim, to mroczna historia trzech agentów Mossadu mających do wykonania ważną misję. Rachel Singer, David Peretz (Sam Worthington) i Stephan Gold (Marton Csokas) muszą zorganizować porwanie hitlerowskiego zbrodniarza, który w obozach koncentracyjnych dokonywał przerażających eksperymentów na ludziach. Niemiec po wojnie pod zmienionym nazwiskiem spokojnie pracuje jako ceniony ginekolog. Jedynym sposobem postawienia go przed sądem jest wywiezienie go z kraju.

Chastain stworzyła niezwykle sugestywną kreację młodej agentki Mossadu, dając się poznać zarówno w wersji romantycznej, zakochanej dziewczyny, jak i silnej, świetnie wyszkolonej funkcjonariuszki. Wojenna trauma i niebezpieczna misja przeplatają się tu bowiem z historią miłosną. Jedno i drugie ma swoje konsekwencje po kilkudziesięciu latach, kiedy bohaterowie będą musieli stawić czoła swoim wyborom sprzed lat. W rolę dojrzałej Rachel wcieliła się Helen Mirren.

4. „Gra o wszystko” („Molly’s Game”, 2017)

Chastain Jessica - Gra o wszystko

Jessica Chastain umocniła swój fascynujący i nieco ambiwalentny wizerunek również w filmie „Gra o wszystko” Aarona Sorkina. Obraz został oparty na faktach. Chastain wcieliła się w rolę Molly Bloom, zawodowej narciarki, która po niebezpiecznym wypadku podczas zawodów, musi zakończyć karierę sportową i postanawia zająć się zupełnie czymś innym. Wpada mianowicie na pomysł prowadzenia klubu pokerowego, do którego wkrótce ściąga największe grube ryby w USA. Kobieta wchodzi w świat wielkich pieniędzy i niebezpiecznych interesów, nie spodziewając się, że cena dużych zarobków może okazać się wyższa niż przypuszcza.

Chastain zagrała kobietę, która we krwi ma rywalizację i pragnienie zwycięstwa. Od dziecka przyzwyczajona do poświęceń w imię sportowych sukcesów, potrafi wykazać ogromną determinację w dążeniu do celu. Nie boi się wyzwań i konkurowania z mężczyznami, którzy chcą wykorzystać talent Molly, a następnie pokazać jej miejsce w szeregu. Ważnym aspektem konstrukcji tej postaci jest również jej skomplikowana relacja z ojcem (w tej roli wystąpił Kevin Costner).

Filmy z Jessicą Chastain

5. „Interstellar” (2014)

Jessica Chastain 10 najlepszych filmów - Interstellar

Kolejna udana kreacja Jessiki Chastain na naszej liście to rola w filmie Christophera Nolana „Interstellar”. Film z gatunku science-fiction pokazuje świat w przyszłości, kiedy planeta Ziemia znajduje się na skraju ekologicznej katastrofy. Ludzie świadomi rychłej zagłady muszą poszukiwać dla siebie innego miejsca w kosmosie. Gdy naukowcy odkrywają czasoprzestrzenny tunel, pojawia się nadzieja na ocalenie. W niebezpieczną misję poszukiwania nowej przyjaznej ludziom planety wyrusza elitarna ekspedycja. Bierze w niej udział niejaki Cooper (Matthew McConaughey), wdowiec samotnie wychowujący córkę.

Tymczasem pozostawiona na Ziemi Murph wyrasta na inteligentną naukowczynię, która próbuje rozwiązać matematyczne równanie kryjące odpowiedź na kluczowe dla przetrwania gatunku wątpliwości. Murph to kolejne wcielenie silnej kobiety w filmografii Jessiki Chastain. Bohaterka walcząca do końca, z poczuciem misji i poświęcenia, a jednocześnie czuła córka ukochanego ojca, to wymarzona rola dla tej aktorki. Film zaś pokazuje, że początkiem i końcem każdego ocalenia jest zawsze miłość.

6. „Drzewo życia” („The Tree of Life”, 2011)

Jessica Chastain Drzewo życia

Ciekawą rolę Jessica Chastain zagrała również w „Drzewie życia” Terrence’a Malicka. Wcieliła się tu w panią O’Brien, matkę głównego bohatera. Jej męża zagrał Brad Pitt, a dojrzewającego syna Hunter McCracken. W dorosłego Jacka wcielił się Sean Penn. Film jest próbą filozoficznej paraboli ludzkiego losu, w którą wpisane są najtrudniejsze egzystencjalne doświadczenia: choroba, cierpienie i śmierć. Pokazuje dorastanie jako rodzaj dramatu odzierającego człowieka ze złudzeń i wiary w bezpieczny, dobry świat. Bohater odbywając podróż w czasie, mierzy się z pytaniami o cel życia człowieka. „Drzewo życia” zdobyło Złotą Palmę w Cannes i trzy nominacje do Oscara.

Film wzbudził mieszanie uczucia widzów i krytyki. Ma swoich wielbicieli i zagorzałych przeciwników. Ci drudzy zarzucają Mallickowi tani sentymantalizm i napuszenie, a także za małą wiarę w inteligencję widza. Co by jednak nie mówić o „Drzewie życia”, rola Jessiki Chastain – matki bezgranicznie kochającej swoich synów, zmuszonej do zmierzenia się ze śmiercią jednego ze swoich dzieci – należy do jej znaczących osiągnięć.

7. „Sama przeciw wszystkim” („Miss Sloane, 2016)

Filmy Jessica Chastain Sama przeciw wszystkim

„Sama przeciw wszystkim” to kolejny występ Jessiki Chastain w filmie Johna Maddena i kolejna rola silnej kobiety, tym razem centralnej postaci opowieści. Elizabeth Sloane to rekin w świecie wielkiej finansjery i polityki. Wpływowa waszyngtońska lobbystka jest mistrzynią w swojej profesji i świetnie porusza się w rzeczywistości zdominowanej przez brudne intrygi, chwyty poniżej pasa i szantaże. Pewnego dnia bohaterka postanawia jednak przeciwstawić się swoim zleceniodawcom i wytoczyć działa przeciwko handlarzom broni. Chastain ja zwykle świetnie pasuje do tego typu roli, jej bohaterce nie brak sprytu, a niekiedy również cynizmu. Panna Sloane być może nie zbawi świata, jednak pokaże swoim przeciwnikom, że czasem jedna osoba może wiele zdziałać. Aktorka dostała za tę rolę nominację do Złotych Globów.

8. „Azyl” („The Zookeeper’s Wife”, 2017)

Chastain filmy - Azyl

„Azyl” to film Niki Caro, który podejmuje temat holocaustu. Fabuła została oparta na faktach, a miejscem wydarzeń jest warszawskie zoo podczas niemieckiej okupacji. To właśnie tutaj dyrektor ogrodu Jan Żabiński (Johan Heldenbergh) wraz ze swoją żoną, którą zagrała Jessica Chastain, ukrywał dziesiątki Żydów, ratując ich od niechybnej śmierci. Para za swoją heroiczną działalność została odznaczona tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Niki Caro opowiada wojenną historię z punktu widzenia kobiety i to właśnie Jessica Chastain jest centralną postacią filmu. Widzimy ją jako damę poniekąd wyprzedzającą swoją epokę: wykształconą, przekonaną o równości płci i realizującej tę równość w życiu zawodowym i osobistym. Jednocześnie jest to bohaterka obdarzona niezwykłą empatią, z wrażliwością pomagająca potrzebującym Żydom. Interesujący wątek filmu stanowi również relacja Żabińskiej z nazistowskim dyrektorem berlińskiego zoo, w którego wcielił się Daniel Brühl.

9. „Rok przemocy” („A Most Violent Year”, 2014)

Jessica Chastain Rok przemocy

Jessica Chastain w „Roku przemocy” J. C. Chandora zagrała Annę Morales, kobietę prowadzącą wraz z mężem poważny interes na w Nowym Jorku początku lat 80. Firma handlująca paliwem świetnie się rozwija, jednak nadchodzą niespokojne czasy i przestępcy starają się zniszczyć biznes Moralesów wszelkimi metodami. Kolejne napady na transporty oleju napędowego doprowadzają małżeństwo nie tylko do kłopotów finansowych, ale także ściągają im na głowę prokuraturę. Pogarszająca się sytuacja wymusza coraz trudniejsze decyzje. Jessice Chastain w „Roku przemocy” partneruje Oscar Isaac. Aktorka stworzyła postać emanującą zdecydowaniem i szorstkością. W przeciwieństwie do nieco biernego męża, kobieta buntuje się wobec niecnych metod i nie ma zamiaru nadstawiać drugiego policzka. Zasłużenie Chastain zdobyła za tę rolę nominację do Złotych Globów.

10. „Kobieta idzie przodem” („Woman Walks Ahead”, 2017)

Jessica Chastain Kobieta idzie przodem

Film w reżyserii Susanny White to historia rozgrywająca się w latach 80. XIX wieku. Główną bohaterką obrazu jest malarka z Nowego Jorku, która postanawia pojechać do Południowej Dakoty, by namalować portret indiańskiego wodza, Siedzącego Byka. Jej przybycie do rezerwatu nie spotyka się z entuzjazmem stacjonujących w mieście żołnierzy. Siedzący Byk przed laty pokonał bowiem w bitwie generała Custera. Jednak odważna i samodzielna Catherine Weldon nie zamierza ulegać żadnej presji i chce zrealizować swój plan. Jednocześnie spotkanie z inną kulturą, a zwłaszcza z wodzem Indian, wzbudza w bohaterce poważne refleksje. Film jest odmianą współczesnego westernu, reinterpretującego tradycyjny gatunek, chociażby przez ukazanie historii Dzikiego Zachodu z perspektywy kobiecej. Jessica Chastain w pełni wywiązuje się zaś ze swojego zadania.

11. „Dobry opiekun” („The Good Nurse”), 2022

Jessica Chastain najlepsze role - Dobry opiekun

To bardzo ciekawa kreacja w filmografii Jessiki Chastain. W netflixowej produkcji opartej na faktach aktorka wcieliła się w pielęgniarkę, która oprócz osobistych problemów musi zmierzyć się z nie lada wyzwaniem związanym z pracą. Pewnego dnia odkrywa bowiem, że jej niezwykle sympatyczny i uczynny kolega po fachu Eddie (Charlie Cullen) może być odpowiedzialny za śmierć kolejnych pacjentów z oddziału ratunkowego. Co zrobi w tej sytuacji Amy Loughren, która czeka na poważną operację serca, samotnie wychowuje dwie córki i w dodatku nie może sobie pozwolić na zwolnienie z pracy, ponieważ to pozbawi ją ubezpieczenia zdrowotnego?

Rola Jessiki Chastain w „Dobrym opiekunie” ujmuje naturalnością i siłą uczuciowego przekazu. Aktorka świetnie wczuła się w postać zwyczajnej, skromnej kobiety, która staje przed ogromnym moralnym dylematem. Oparcie filmu Tobiasa Lindholma na faktach potęguje zaś poziom emocji towarzyszących widzowi w odkrywaniu tej niezwykle szokującej historii.

Udostępnij “Jessica Chastain – najlepsze filmy” swoim znajomym.

Avatar photo

Agnieszka Czarkowska-Krupa

Redaktor Naczelna i Wydawca portalu Oldcamera.pl, dr nauk humanistycznych UJ, autorka książki "Paraboliczność w polskiej prozie historycznej lat 1956 – 1989" (Semper, 2014). Współautorka i redaktorka książki “Twarze i maski. Ostatni wielcy kochankowie kina” (E-bookowo, 2021). Miłośniczka kina i literatury. Pisała w książkach zbiorowych: "Podmiot w literaturze polskiej po 1989 roku. Antropologiczne aspekty konstrukcji", pod red. Żanety Nalewajk, (Elipsa, 2011) oraz "Etyka i literatura", pod red. Anny Głąb (Semper, 2014). Ma na swoim koncie prestiżowe publikacje dla Polskiej Akademii Nauk (“Ruch Literacki”), artykuły w czasopismach naukowych (“Tekstualia”, “Zeszyty Naukowe KUL”), periodykach artystycznych (“FA-art”) i w portalach internetowych. Pracowała jako wykładowca akademicki w Instytucie Mediów i Dziennikarstwa w Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej, gdzie pełniła również funkcje promotora i recenzenta prac dyplomowych. Prywatnie mama Sebastiana i Olgi.