Grace Kelly – od „dziewczyny z prowincji” do księżnej Monako

Grace Kelly

Grace Kelly

Była jedną z najjaśniejszych gwiazd kina lat 50. XX wieku, ekranowym uosobieniem piękna i wytworności. W ciągu krótkiej kariery filmowej, Grace Kelly zdobyła Oscara dla najlepszej aktorki i zasłynęła ze współpracy z Alfredem Hitchcockiem. Będąc na szczycie sławy wycofała się z pracy w Hollywood, ponieważ o jej rękę poprosił prawdziwy książę, a jednak, „pomysł, że moje życie jest bajką, należy włożyć między bajki” – zapewniała.

 

Grace Kelly – początki

Grace Patricia Kelly przyszła na świat 12 listopada 1929 w Filadelfii. Mimo iż w późniejszych latach specjaliści od wizerunku usiłowali wykreować Grace jako dziewczynę, która ciężko pracowała, by wspiąć się na wyższe szczeble drabiny społecznej, pochodziła ona z zamożnej i wpływowej rodziny. Jej ojciec, John Brendan Kelly, dorobił się majątku na prowadzeniu firmy budowlanej, a także był trzykrotnym mistrzem olimpijskim w wioślarstwie.

W 1947 roku młoda Grace, zafascynowana pracą swojego wuja – aktora scenicznego, George’a Kelly’ego, zaczęła uczęszczać na zajęcia do Amerykańskiej Akademii Teatralnej w Nowym Jorku. Wykorzystując swoją nieprzeciętną urodę, przyszła gwiazda zarabiała jako modelka pozująca głównie dla magazynów modowych oraz występująca w reklamach rozmaitych produktów. Jako początkująca aktorka otrzymywała również liczne angaże w sztukach teatru telewizji na żywo, co stało się dla niej przepustką do rozpoczęcia kariery na dużym ekranie.

Grace Kelly – kamera, akcja!

W samo południe - Grace Kelly

Grace Kelly w filmie W samo południe

Pierwszym filmem Grace Kelly było Czternaście godzin Henry’ego Hathaway’a z 1951 roku, a jej niewielka rola w tej produkcji została całkowicie pominięta przez krytyków. Tymczasem reżyser Fred Zinnemann i producent Stanley Kramer poszukiwali „młodej, ładnej kobiety”, która miałaby zagrać u boku Gary’ego Coopera w westernie W samo południe. Zanim twórcy spotkali się z Grace Kelly na żywo, aktorkę już zaangażowano do filmu na postawie jej zdjęć. W samo południe okazało się ogromnym sukcesem i do dzisiaj uważane jest za jeden z najlepszych westernów w historii kina.

Kolejnym znaczącym wydarzeniem w karierze aktorki było podpisanie w 1952 roku kontraktu z wytwórnią MGM, dzięki któremu Grace wyruszyła wraz z ekipą filmową do Afryki, by nakręcić Mogambo – film przygodowy z historią miłosną w tle. Na ekranie towarzyszyli jej wówczas Ava Gardner i Clark Gable. Już wtedy Grace Kelly zaczęto przypisywać liczne romanse z jej partnerami z ekranu.

Grace Kelly film

Grace Kelly i Clark Gable w filmie Mogambo

Grace Kelly – blondynka Hitchcocka

W 1953 roku uznany reżyser i mistrz suspensu, Alfred Hitchcock, poszukiwał jasnowłosej aktorki do swojego najnowszego filmu M jak morderstwo – o kobiecie, którą z pomocą płatnego mordercy planuje zabić jej własny mąż. „Blondynki są najlepszymi ofiarami. Są jak świeży śnieg, na którym widać krwawe ślady stóp” – mawiał Hitchcock. W Grace Kelly reżyser odnalazł dokładnie to, czego szukał – klasyczną elegancję z odrobiną powściągliwości, i zaprosił ją do współpracy. Wraz ze swoją ulubioną aktorką nakręcił jeszcze dwa inne thrillery: Okno na podwórze i Złodzieja w hotelu.

Oprócz współpracy z Hitchcockiem, wysoką pozycję Grace Kelly w świecie filmowym ugruntowało zdobycie Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej w 1955 roku. Gwiazda otrzymała statuetkę za poruszający występ w dramacie Dziewczyna z prowincji, w którym partnerowali jej Bing Crosby i William Holden.

Kelly Grace

Grace Kelly w filmie Złodziej w hotelu

Grace Kelly – wielkie wesele

Wiosną 1955 roku Grace wraz ze specjalną delegacją ze Stanów Zjednoczonych Ameryki została wysłana na festiwal filmowy w Cannes. Informacja o przybyciu aktorki dotarła do pobliskiego Księstwa Monako, skąd gwiazda otrzymała zaproszenie na spotkanie i sesję zdjęciową w pałacowych ogrodach z księciem Rainierem III. Gwiazda udała się na wyznaczoną wizytę, zaś po powrocie do Hollywood nawiązała długą listowną korespondencję z monarchą.

W 1956 roku Grace Kelly wcieliła się rolę księżniczki w dramacie kostiumowym Łabędź, a o jej rękę na ekranie ubiegał się królewicz grany przez Aleca Guinessa. Niedługo po tym podobny los spotkał aktorkę w życiu prywatnym i przyjęła ona oświadczyny księcia Rainiera.

Grace Kelly biografia

Grace Kelly i Louis Amstrong

Ostatnim filmem gwiazdy przed przeprowadzką do Monako były Wyższe sfery, będące musicalową wersją Filadelfijskiej opowieści, a zagrali i zaśpiewali w nim również Louis Armstrong, Bing Crosby i Frank Sinatra. Aktorka na ekranie nosiła swój oryginalny pierścionek zaręczynowy z platyny, ozdobiony diamentami.

Ślub kościelny Grace Kelly i księcia Rainiera odbył się 19 kwietnia 1956 roku, a podczas zjawiskowej ceremonii gwiazda otrzymała tytuł Jej Książęcej Wysokości Księżnej Monako.

Grace Kelly i pałacowe komnaty

Po objęciu obowiązków monarchini, Grace Kelly z trudem odnajdywała się w nowej sytuacji: musiała postarać się, aby podejrzliwi wobec hollywoodzkiej aktorki mieszkańcy Monako zaakceptowali ją, nauczyć się perfekcyjnie władać językiem francuskim oraz bardzo tęskniła za amerykańską rodziną i przyjaciółmi. Jej małżeństwu z księciem nie obce były również kryzysy.

Aby uciec od problemów, księżna Monako postanowiła poświęcić się pracy społecznej; za jej sprawą w Monako odbywały się także liczne wydarzenia kulturalne. W 1962 roku Alfred Hitchcock próbował namówić Grace do powrotu do Hollywood, aby zagrała główną rolę w jego filmie Marnie, jednak aktorka była zmuszona zrezygnować z udziału w produkcji z powodu ciąży, którą ostatecznie poroniła. Para książęca doczekała się w sumie trojga dzieci: Karoliny, Alberta i Stefanii.

Grace księżna Monako

Grace Kelly jako księżna Monako podczas ceremonii ślubnej

13 września 1982 roku, Grace Kelly, która od dłuższego czasu uskarżała się na silne bóle głowy, jechała wraz ze swoją córką Stefanią niebezpieczną górską aleją z Rocagel do Monako. Nagle, na skutek wylewu krwi do mózgu, Grace straciła przytomność i panowanie nad samochodem, który po chwili runął w przepaść. Księżniczka Stefania przeżyła wypadek, zaś jej matka, doznawszy ciężkich i nieodwracalnych zmian w mózgu, trafiła do szpitala. Nazajutrz rodzina podjęła bolesną decyzję o odłączeniu księżnej od aparatury podtrzymującej życie. Grace Kelly zmarła 14 września 1982 roku w wieku 52 lat.

W ostatnim udzielonym przez siebie wywiadzie, Grace Kelly, na pytanie jak chciałaby być zapamiętana, odpowiedziała z charakterystyczną dla siebie skromnością: „Nie sądzę, żebym była wystarczająco utalentowana, by pamiętano mnie jako aktorkę. […] Chciałabym, żeby zapamiętano mnie jako osobę, która coś osiągnęła, dobrą i kochającą. Chciałabym pozostawić wspomnienie o człowieku porządnym i pomocnym”.

Literatura:

Donald Spoto, Wyższe sfery. Życie Grace Kelly, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2009.

Kinga Redlińska

Mgr filmoznawstwa oraz lic. międzynarodowych studiów kulturowych (spec. media i zarządzanie kulturą) na Uniwersytecie Łódzkim. Ukończyła program „Fabuła” i „Malarstwo w filmach Andrzeja Wajdy” Akademii Polskiego Filmu (PISF). Pracowała jako przewodnik po Se-ma-for Muzeum Animacji oraz prowadząca warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci i dorosłych w Momakinie. Obecnie związana z Biblioteką Miejską w Łodzi, gdzie współprowadzi Klub Filmowy Biblioteki Gdańskiej, oraz polsko-czeskim projektem naukowym dr Ewy Ciszewskiej i dr Pavla Skopala „Studia animacji w Gottwaldowie i Łodzi (1945/47-1990) – porównawcza biografia zbiorowa” (członkini Grupy Badawczej Polska Animacja na macierzystej uczelni)