Jason Statham – najlepsze filmy
Jason Statham zasłynął nie tylko jako aktor, ale także kaskader i producent filmowy. Stał się uosobieniem określonego typu męskości: przystojnego, sprawnego fizycznie twardziela, biegłego w sztukach walki i pościgach samochodowych. Ikoniczne role w serii „Transporter” czy w „Mechaniku” pozwoliły aktorowi zaprezentować na ekranie jego nieprzeciętne umiejętności kaskaderskie i zjednały mu uznanie publiczności.
Droga Jasona Stathama do kariery w przemyśle filmowym była długa. Brytyjczyk urodzony w 1972 roku w Shirebrook wychowywał się w trudnym środowisku, a sposobem na wyrwanie się z tego kręgu był dla niego sport. Statham trenował piłkę nożną, a potem nurkowanie, czym wywalczył miejsce w narodowej drużyny olimpijskiej. Następnie zajmował się sztukami walki, a zdobyte umiejętności miał później okazję wykorzystywać w filmach akcji. Związek z Kelly Brook, aktorką i modelką wprowadził go w świat showbiznesu. Zaczął pracować jako model, a w 1998 roku dostał swoją pierwszą rolę w brytyjskim filmie Guya Richiego „Porachunki”. Potem przyszły zaś słynne kreacje w amerykańskim kinie. Prywatnie Statham jest związany z modelką Rosie Huntington, z którą ma syna Jacka Oscara.
Jason Statham – filmy
1. „Transporter” („The Transporter”, 2002)
Jason Statham objawił światu swój talent do kina akcji w 2002 roku w filmie „Transporter” Coeya Yuena i Louisa Leterriera na podstawie scenariusza Luca Bessona. Rola Franka Martina, kuriera przewożącego dla mafii niebezpieczne przesyłki, była niewątpliwym przełomem w karierze aktora. Statham zagrał ją brawurowo, a jego postać to interesujące połączenie męskiej siły, odpowiedzialności i humoru. Martin jak zawsze otrzymuje zlecenie przetransportowania tajemniczego towaru, gdy jednak wszystko wskazuje, że tym razem ma do czynienia z żywą zawartością paczki, mężczyzna postanawia zajrzeć do środka. Okazuje się, że w bagażniku znajduje się piękna dziewczyna – Lai (w tej roli Qi Shu). Bohater łamie swoje zasady i decyduje się pomóc kobiecie, co ściąga na niego nie lada kłopoty. „Transporter” to dobre kino akcji, obfitujące w klasyczne sceny samochodowych pościgów i pojedynków. Film doczekał się kolejnych sequeli w 2005, 2008 i 2015 roku.
2. „Mechanik: Prawo zemsty” („The Mechanic”, 2011)
Kolejnym popularnym filmem akcji z główną rolą Jasona Stathama jest „Mechanik” w reżyserii Simona Westa. W tym obrazie aktor wciela się w niejakiego Arthura Bishopa, płatnego zabójcę. Mężczyzna z zimną krwią wykonuje kolejne zlecenia, jednak gdy kolejnym celem okazuje się jego przyjaciel i przełożony Harry (Donald Sutherland), morderca postanawia pomścić jego śmierć. Pomaga mu w tym syn zmarłego, Steve (Ben Foster). Film stanowi klasyczną pozycję kina kryminalnego, a fani Jasona Stathama mogą czuć się usatysfakcjonowani scenami, w których gwiazdor eksponuje swoje sprawnościowe talenty. Warto wspomnieć, że wersja z 2011 roku jest remakiem filmu z 1972 roku, w którym główną rolę zagrał Charles Bronson. W 2016 roku powstał z kolei sequel: „Mechanik: konfrontacja”.
3. „Włoska robota” („The Italian Job, 2003)
Kolejna ważna pozycja na liście filmografii Jasona Stathama to „Włoska robota” F. Gary’ego Graya. Aktor zagrał tu „Przystojnego Roba”, kierowcę rajdowego i członka szajki złodziei, którzy kradną z weneckiego banku sztabki złota. Gdy jeden z rabusiów oszukuje pozostałych i zagarnia dla siebie cały łup, pozostali postanawiają się na nim zemścić. Film wyróżnia pomysłowy scenariusz i gwiazdorska obsada. Statham wystąpił tu u boku takich sław, jak Charlize Theron, Mark Wahlberg, Edward Norton czy Donald Sutherland. Każdy z gangsterów posiada inną specjalizację, co uatrakcyjnia charakter postaci i przebieg zdarzeń. Szybkie zwroty akcji, efektowne pościgi w pięknej scenerii, dobrze zbudowane napięcie i wytrawny humor to wszystko atuty „Włoskiej roboty”, dzięki którym film ogląda się dobrze nie tylko raz.
4. „Przekręt” („Snatch.”, 2000)
Jason Statham w „Przekręcie” również daje popis swoich umiejętności, tym razem wcielając się w promotora walk bokserskich. Film Guya Richiego, będący kolejną po „Porachunkach” (gdzie debiutował Statham) wyrazistą komedią kryminalną, nie pozwala widzom się nudzić. To bowiem kilka różnych, przeplatających się gangsterskich historii, których głównym mianownikiem jest kradzież diamentów. „Przekręt” to świetna rozrywka dla miłośników kina akcji, ale też zabarwiony ironią portret przestępczego środowiska i mafijnych bossów. Na tle innych produkcji wyróżnia go jednak niesamowita różnorodność, odnajdziemy tu bowiem handel kamieniami szlachetnymi, walki psów, hazard, bokserskie pojedynki i cygańskich amatorów tortur. Na ekranie oprócz Stathama możemy zobaczyć Brada Pitta, Stephena Grahama czy Dennisa Farina. „Przekręt” to przede wszystkim spora dawka humoru i dobrej rozrywki.
5. „Angielska robota” („The Bank Job”, 2008)
Kolejna ważna rola w dorobku Jasona Stathama na naszej liście to kreacja z filmu „Angielska robota” Rogera Donaldsona. Smaczku interesującej i sensacyjnej historii dodaje to, że jest ona oparta na faktach. Film przedstawia kulisy napadu na bank w Londynie przy Baker Street w 1971 roku. Co ciekawe, do dziś nie znaleziono sprawców rabunku, a akta sprawy zostały utajnione na kilkadziesiąt lat. Istotną rolę odegrały tu niewątpliwie wątki polityczne, w skrytkach bankowych przechowywano bowiem materiały kompromitujące najważniejsze osoby w państwie, również z rodziny królewskiej.
W filmie, który jak twierdzą twórcy, opiera się na wspomnieniach osób biorących udział w napadzie, całe przedsięwzięcie zostało zainicjowane przez tajne służby i miało na celu odzyskanie przechowywanych w banku bulwersujących zdjęć. Martine (Saffron Burrows) zamieszana w handel narkotykami wraz ze swoim byłym kochankiem Terrym (Statham) na zlecenie tworzą zatem plan napadu na bank. Początkowo wszystko idzie zgodnie z planem, ale jak to zwykle bywa, potem sprawa się komplikuje.
6. „Komórka” („Cellular”, 2004)
„Komórka” Davida R. Ellisa to film, w którym Jason Statham wystąpił w roli czarnego charakteru. Trzymająca w napięciu akcja to wyścig z czasem: Ryan (Chris Evans) przypadkowo odbiera połączenie od kobiety, która twierdzi, że została porwana, a jej rodzina znajduje się w niebezpieczeństwie. Początkowo nieufny chłopak postanawia w końcu pomóc Jessice (Kim Basinger) i jak najszybciej ją odnaleźć. Syn i mąż kobiety mają być bowiem następni, a ona sama przetrzymywana w nieznanym miejscu obawia się o swoje życie. Wkrótce okaże się, że sprawa jest bardzo skomplikowana, a porywacze działają w obawie o zdemaskowanie własnych ciemnych interesów.
7. „Adrenalina” („Crank”, 2006)
Kolejna trzymająca w napięciu pozycja w filmografii Jasona Stathama. „Adrenalina” Marka Naveldine’a i Briana Taylora to klasyczna sensacja z dużą ilością scen widowiskowych pojedynków i szybkimi zwrotami akcji. Głównym bohaterem filmu jest Chev Chelios, płatny zabójca (oczywiście w tej roli Statham), który pewnego ranka zaczyna się bardzo źle czuć. Ze znalezionego w domu nagrania video dowiaduje się, że został otruty. Wkrótce okazuje się, że jedyną metodą spowalniającą działanie zabójczego chińskiego specyfiku jest dostarczanie organizmowi dużej ilości adrenaliny. Bohater postanawia więc wyprodukować hormon, dokonując zemsty na swoich wrogach. U boku Stathama wystąpiła Amy Smart. „Adrenalina” to nie tylko dynamiczna akcja, ale również spora dawka humoru i wizualnych akrobacji przypominających czasami estetykę teledysku i gry komputerowej. Statham ma tu okazję zaprezentować wszystkie swoje atuty: wysportowane ciało i biegłość w sztukach walki.
Filmy z Jasonem Stathamem
8. „Agentka” („Spy”, 2015)
W „Agentce” Jason Statham gra wprawdzie rolę drugoplanową, jednak warto wspomnieć o tej kreacji i o samym filmie. Komedia sensacyjna Paula Feiga na pierwszym planie umieszcza bohaterkę kobiecą: Susan Cooper (w tej roli Melissa McCarthy). To pracownica CIA, na co dzień zajmująca się sprawami papierkowymi za biurkiem, która po zdemaskowaniu dwóch agentów (w tych rolach Jude Law i Jason Statham), musi sama przejąć ich obowiązki. Ma dopaść niebezpiecznych handlarzy bronią. Film stanowi parodię słynnych produkcji o Jamesie Bondzie, ujmuje widzów specyficznym, dosadnym humorem i wartką akcją.
9. „W obronie własnej” („Homefront”, 2013)
Wśród filmów z Jasonem Stathamem warto wymienić również “W obronie własnej”. Scenariusz tego obrazu napisał Sylvester Stallone, więc mamy tu do czynienia z sensacją w starym, dobrym stylu. Za kamerą stanął Gary Fleder. Statham wcielił się w postać Phila Brokera, byłego agenta wydziału narkotykowego. Gdy mężczyzna przechodzi na emeryturę i razem ze swoją córką postanawia zamieszkać w spokojnej okolicy, okazuje się, że jego sielankę zakłóca diler narkotyków – niejaki Gator (James Franco). Paradoksalnie zarzewiem konfliktu jest z pozoru błaha sprawa szkolnych utarczek pomiędzy córką Phila a siostrzeńcem przestępcy. Postać Stathama tym razem definiuje nie tylko jego sprawność fizyczna, ale także rola samotnego ojca, starającego się za wszelką cenę ochronić córkę. Film warto docenić przede wszystkim za zdjęcia i muzykę.
10. „Teoria chaosu” („Chaos”, 2005)
Statham w „Teorii chaosu” wcielił się z kolei w stróża prawa – detektywa Connersa, który podczas pościgu za niebezpiecznym przestępcą przypadkowo rani śmiertelnym postrzałem nie tylko sprawcy, ale również jego zakładniczki. Bohater zostaje za to zawieszony. Gdy wraca do służby, włamywacze dokonujący napadu na bank i przetrzymujący jego pracowników, domagają się, żeby negocjacje prowadził właśnie Conners. W filmie sensacyjnym Tony’ego Giglio wspólnie z Jasonem Stathamem wystąpili Ryan Phillippe i Wesley Snipes.
11. „Protektor” (2012)
Kolejna typowa rola Jasona Stathama: „Protektor” Boaza Yakina. Luke Wright w przeszłości pracował w Nowym Jorku jako policjant. Od dawna w jego życiu panuje jednak chaos i brak motywacji. Pewnego dnia na jego drodze staje mała chińska dziewczynka, która okazuje się niezwykle cennym towarem dla kilku grup mafijnych. Mei (Catherine Chan) posiada bowiem fotograficzną pamięć i do tej pory zdążyła zobaczyć wiele istotnych dokumentów. Wright postanawia pomóc dziewczynce i uwolnić od grożącego jej niebezpieczeństwa, co oczywiście wiąże się z koniecznością stoczenia kilku widowiskowych pojedynków i odrobiną detektywistycznego sprytu. To przede wszystkim kino rozrywkowe, które spodoba się wszystkim miłośnikom sensacji.
12. „Szybcy i wściekli” („Furious 7”, 2015)
W 2013 roku Jason Statham dołączył do obsady niezwykle popularnej serii „Szybcy i wściekli”. „Szybcy i wściekli 7” z 2015 i kolejne części: „Szybcy i wścielki 8” (2017), „Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw” (2019) to filmy, w których aktor jako Deckard Shaw miał okazję bardziej zaprezentować swoją postać. Dereck Shaw to były żołnierz brytyjskich sił specjalnych, brat Owena i Hattie Shaw, który początkowo jest czarnym charakterem. Walczy z drużyną Dominica Toretto (Van Diesel), obwiniając ją za krzywdy brata, jednak później częściowo staje się ich pomocnikiem. Każdy z serii filmów jest kwintesencją sensacyjnego kina rozrywkowego. Sercem akcji są zapierające dech w piersiach wyścigi i pościgi samochodowe oraz podnoszące adrenalinę sceny walk. Nie może oczywiście zabraknąć również licznych ujęć pięknych kobiet i dobrze zbudowanych, wysportowanych mężczyzn.
13. „Blitz” (2011)
Tytułowy „Blitz” w filmie Elliotta Lestera to pseudonim psychopatycznego mordercy policjantów. Seryjny zabójca z premedytacją tropi i likwiduje kolejne ofiary. Śledztwo w tej sprawie prowadzą sierżant Brant (Jason Statham) i detektyw Porter Nash (Paddy Considine). Psychopata, aby jeszcze bardziej rozwścieczyć swoich wrogów, udziela wywiadu dziennikarzowi „The Post”, w którym zdradza wiele faktów na temat swoich morderstw. Film jest ekranizacją powieści Kena Bruena. „Blitz” odbiega od standardowych ról Jasona Stathama – to nie tylko kryminał, ale również psychologiczna rozgrywka i pogłębione portrety postaci. Na uwagę zasługuje obraz Londynu i „ciemna” poetyka obrazu, bliska estetyce noir.
14. „Niezniszczalni” („The Expendables”, 2010)
Kolejna kultowa seria filmów akcji, do której dołączył Jason Statham. „Niezniszczalni”. Powstające w jej obrębie obrazy według scenariusza Sylvestra Stallone’a i Davida Callahama to swoisty hołd dla kina akcji lat 80. i 90. Głównymi gwiazdami serii są Syvester Stallone, Arnold Schwarzenegger i właśnie Statham. Jak na razie powstały trzy filmy: w 2010, 2012 i 2014 roku, choć planowane są kolejne sequele. Seria zdobyła olbrzymią popularność, a jej fani cenią ją przede wszystkim za sceny akcji i specyficzne poczucie humoru. W pierwszej części „Niezniszczalnych” bohaterowie (najemnicy) mają do wykonania niebezpieczne zadanie w Ameryce Południowej. Muszą pozbawić władzy jednego z lokalnych dyktatorów, generała Garzę (David Zayas). Bohater Stathama specjalizuje się w walkach bronią białą.
15. „London” (2005)
Dosyć nietypowa pozycja na liście filmów Jasona Stathama – dramat „London” w reżyserii Huntera Richardsa. To opowieść o młodym mężczyźnie o imieniu Syd, (Chris Evans) uzależnionym od narkotyków, który, gdy dowiaduje się, że jego była dziewczyna London (Jessica Biel) ma zamiar opuścić miasto i wyjechać na dobre, postanawia zrobić wszystko, by zatrzymać ukochaną. Zjawia się więc na jej imprezie pożegnalnej i wraz ze swoim dilerem Batemanem (Statham) zamyka w toalecie, gdzie snuje możliwe scenariusze wydarzeń. Przy okazji mężczyźni wzajemnie się sobie zwierzają z przeżytych w przeszłości traum.