Najlepsze komedie niemego kina – ranking

Komedia była najważniejszym gatunkiem kina niemego. Pozbawiony dźwięku gag zaistniał w filmie jako czysta pantomima. To właśnie w tamtym okresie narodziły się takie gwiazdy komedii, jak Charlie Chaplin, Buster Keaton czy Harold Lloyd.

Najlepsze nieme komedie

1. Gorączka złota (The Gold Rush) – Charlie Chaplin

Najlepsze komedie kina niemego - Gorączka złota

 

Gorączka złota Charliego Chaplina z 1925 roku to niewątpliwie najwybitniejsza komedia kina niemego i również najlepszy film w karierze słynnego reżysera. Mamy tu okazję podziwiać wszystkie zalety twórczości Chaplina. Głównym bohaterem Gorączki złota jest oczywiście Charlie Tramp, który wyrusza na Alaskę w poszukiwaniu tytułowego kruszcu. Nieoczekiwanie nie tylko zostaje milionerem, ale również poznaje miłość swojego życia, Georgię (w tej roli Georgia Hale).

 

2. Generał (The General) – Buster Keaton, Clyde Bruckman

Top 10 niemych komedii - Generał

 

Generał to z kolei inne komediowe arcydzieło niemej epoki filmu. Obraz pochodzi z 1926 roku. Reżyserem i odtwórcą głównej roli był Buster Keaton, jeden z naczelnych komików lat 20. Współautorem dzieła był Clyde Bruckman. Akcja filmu rozgrywa się podczas wojny secesyjnej w Stanach Zjednoczonych. Tytułowy „Generał” to nazwa pociągu, którego maszynistą jest spragniony udziału w walce Johnnie Gray. Gdy jego lokomotywa zostaje uprowadzona, odważny mężczyzna postanawia wziąć sprawy w swoje ręce.

3. Jeszcze wyżej! (Safety Last!) – Fred C. Newmeyer, Sam Taylor

Kino nieme najlepsze komedie - Jeszcze wyżej Harold Lloyd

 

Kolejną świetną niemą komedią jest film Jeszcze wyżej! z 1923 roku. Zrealizowali go Fred C. Newmeyer i Sam Taylor, a w postać głównego bohatera, pracownika domu towarowego, wcielił się Harold Lloyd. Mężczyzna postanawia wziąć udział w konkursie na stworzenie najbardziej efektownej reklamy sklepu. W tym celu wspina się na szczyt dwunastopiętrowego budynku. Słynna scena na wysokości, z Lloydem uczepionym wielkiego zegara, ma wymowę metaforyczną. Jest zabawnym, ale jednocześnie gorzkim obrazem karierowicza.

4. Brzdąc (The Kid) – Charlie Chaplin

Stare komedie - Brzdąc

 

Brzdąc to świetna komedia Chaplina, która bardzo mocno eksponuje charakterystyczny nastrój filmów mistrza, czyli połączenie komizmu i liryzmu. Historia tytułowego Brzdąca, bezdomnego chłopca, który wybija szyby w sklepach po to, żeby Charlie-szklarz mógł je wstawić, naprawdę wzrusza do łez. Jednocześnie jednak film jest niezwykle zabawny i obfituje w szereg prześmiesznych gagów. W roli Brzdąca wystąpił Jackie Coogan.

 

5. Siedem lat nieszczęść (Seven Years Bad Luck) – Max Linder

Filmy nieme - Max Linder

 

Siedem lat nieszczęść to komedia jednego z najważniejszych komików niemego kina, czyli Maxa Lindera. Film pochodzi z 1921 roku i stanowi przykład typowej burleski, czyli komedii operującym bardzo dosadnym humorem. Niezwykle zabawna seria gagów posiada wyraziste uzasadnienie fabularne. Oto bowiem lokaj Maxa rozbija lustro i bojąc się gniewu swojego pracodawcy namawia kucharza, by pełnił rolę lustra, czyli naśladował mimikę i gesty pana domu.

6. Zabawny romans Charliego i Lolotty (Tillie’s Punctured Romance) – Mack Sennett

Najśmieszniejsze komedie starego kina Mack Sennett

 

Zabawny romans Charliego i Lolotty z 1914 roku to pierwsza w historii kina pełnometrażowa komedia z rozbudowaną fabułą. Jej reżyserem był niezrównany Mack Sennett. W jednej z głównych ról wystąpił zaś Charlie Chaplin. Aktor wcielił się w postać bawidamka, który nikczemnie zdradza i oszukuje znacznie starszą, ale za to majętną damę. Tillie, bo o niej mowa, zagrała wielka gwiazda broadwayowskiego teatru, Marie Dressler. Jako kochanka Charliego pojawiła się zaś słynna aktorka komediowa, Mabel Normand. W filmie Sennetta nie mogło oczywiście zabraknąć jego cech rozpoznawczych, czyli pościgu zabawnych policjantów – tzw. Keystone Cops oraz Bathing Beauties – pięknych dziewcząt w kostiumach kąpielowych.

7. Od zupy do deseru (From Soup to Nuts) – Flip i Flap

Flip i Flap komedie

 

Od zupy do deseru z 1928 roku to jeden z najbardziej znanych filmów słynnego komicznego duetu – Flipa i Flapa, czyli Stana Laurela i Olivera Hardy’ego. Aktorzy zagrali tu dwóch niezdarnych kelnerów, którzy rujnują dystyngowane przyjęcie pani Culpepper (Anita Garvin). Mamy tu do czynienia ze świetnym popisem dwóch różnych osobowości: szczupłego i zalęknionego Flipa oraz ogromnego, pewnego siebie Flapa.

 

8. Coney Island (1917) – Roscoe „Fatty” Arbuckle

Nieme komedie - Fatty Arbuckle

 

Coney Island z 1917 roku to jedna z serii licznych komedii z Roscoe’em Arbucklem, znanym jako „Fatty”. W tym wypadku był on zarówno reżyserem, jak i aktorem, a w duecie ze słynnym „grubaskiem” wystąpił Buster Keaton. Tytuł filmu to nazwa wyspy, na którą Fatty wybiera się wraz ze swoją małżonką. Od żony bardziej jednak interesuje go młoda dziewczyna (Pretty Girl – Alice Mann), która ma właśnie randkę z młodym mężczyzną, określanym jako Rival.

 

9. Niech żyje sport! (The Freshman!) – Fred C. Newmeyer, Sam Taylor

Ranking komedii - Harold Lloyd

 

Niech żyje sport! to niema komedia z 1925 roku. Odtwórcą głównej roli był Harold Lloyd, który wcielił się w niezbyt rozgarniętego studenta, pragnącego zaimponować uczelnianemu środowisku. Speedy – pod takim pseudonimem jest znany okularnik-oferma – za wszelką cenę próbuje dostać się do szkolnej drużyny futbolowej. W tym celu odtwarza gagi pochodzące ze słynnych filmów.

 

10. Rozkosze gościnności (Our Hospitality) – Buster Keaton, John G. Blystone

Filmy nieme - komedie Buster Keaton

 

Rozkosze gościnności z Busterem Keatonem z 1923 roku to arcydzieło niemej komedii. Akcja filmu rozgrywa się w XIX wieku. Obraz opowiada o młodym Nowojorczyku, Williamie McKay’u, który gdy dowiaduje się, że jest spadkobiercą majątku ziemskiego, udaje się w rodzinne strony. Nie wie jednak, że jego rodzina pozostaje w odwiecznym sporze z klanem Canfieldów, rozwiązywanym najczęściej przy pomocy śmiertelnych pojedynków. Bohater przypadkiem trafia właśnie pod dach odwiecznych wrogów, którzy nie skrzywdzą go, dopóki będzie przebywał pod ich dachem.

 

Udostępnij “Najlepsze komedie niemego kina – ranking” swoim znajomym.

Avatar photo

Agnieszka Czarkowska-Krupa

Redaktor Naczelna i Wydawca portalu Oldcamera.pl, dr nauk humanistycznych UJ, autorka książki "Paraboliczność w polskiej prozie historycznej lat 1956 – 1989" (Semper, 2014). Współautorka i redaktorka książki “Twarze i maski. Ostatni wielcy kochankowie kina” (E-bookowo, 2021). Miłośniczka kina i literatury. Pisała w książkach zbiorowych: "Podmiot w literaturze polskiej po 1989 roku. Antropologiczne aspekty konstrukcji", pod red. Żanety Nalewajk, (Elipsa, 2011) oraz "Etyka i literatura", pod red. Anny Głąb (Semper, 2014). Ma na swoim koncie prestiżowe publikacje dla Polskiej Akademii Nauk (“Ruch Literacki”), artykuły w czasopismach naukowych (“Tekstualia”, “Zeszyty Naukowe KUL”), periodykach artystycznych (“FA-art”) i w portalach internetowych. Pracowała jako wykładowca akademicki w Instytucie Mediów i Dziennikarstwa w Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej, gdzie pełniła również funkcje promotora i recenzenta prac dyplomowych. Prywatnie mama Sebastiana i Olgi.